Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4851 răspunsuri în acest subiect

#3655
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.386
  • Înscris: 06.08.2011
Salutare,



Ma ajutati si pe mine cu 2-3 recomandari de sisteme de purificare a apei, va rog?





Multumesc anticipat,

#3656
vamar75

vamar75

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 11.11.2016

View Postdanlucian16, on 02 decembrie 2017 - 21:27, said:

https://filtro.ro/pr...rare-mf3-clasic

Sau

http://wts-online.ro...amic?cPath=218

Intre cele două filtre de mai sus, pe care mi-l puteți recomanda? Sau aveți alta varianta?
Al doilea imi inspiră mai multa incredere, dar primul pe hartie sună mai bine... aveți experiența cu ele?
Mulțumesc!

Salut,

Aceeasi rugaminte o am si eu...m-ar interesa un sistem nu neaparat ieftin cat mai degraba eficient, robust de filtrare/purificare apa potabila la un apartament.
Nu sunt interesat de sistemele care au incluse osmoza...nu cred ca este tocmai necesara pentru un apartament alimentat dintr-o statie de epurare.
Din pacate nu am apucat decat sa spicuiesc vreo doua zile din aceasta discutie de aceea apelez la bunavointa colegilor pentru recomandari.
Modelul de la WTS apare ca indisponibil asa ca daca se poate mai astept alte recomandari, eventual si telefonic in privat.
Am gasit la Dedeman si un sistem produs de Hyundau HQ-7...pare ok insa consumabilele vad ca sunt cam scumpe.

https://www.dedeman....-7-4f/p/2020493

In plus am temerea ca in cativa ani aceste produse pot iesi de pe piata, nu cumva acele cartuse de schimb sunt patentate? Nu cumva voi fi pus in neplacuta situatie de a nu mai putea achizitiona astfel de rezerve?

Multumesc anticipat celor binevoitori!

#3657
danlucian16

danlucian16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 27.02.2016
Timp de o săptămână am citit tot topicul acesta. Până la urmă, am rămas setat pe cele două modele de mai sus, dar am avut mai multă încredere în cel de la WTS, datorita certificărilor la vedere afișate pe site. Eu sunt mulțumit de alegerea făcută, dar în timp, probabil o sa testez și alte filtre, întrucât carcasele sunt universale la modelul ales de mine.
Din ce am citit, modelul Excite, ar fi o varianta ok, de asemenea.

Editat de danlucian16, 11 decembrie 2017 - 11:49.


#3658
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
In descriere spune clar ca se schimba si carcasa odata cu cartusul filtrant, deci e probabil 2 in 1 si numai de al ei poti cumpara.

#3659
danlucian16

danlucian16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 27.02.2016

View PostM_ierdnA, on 11 decembrie 2017 - 13:04, said:

In descriere spune clar ca se schimba si carcasa odata cu cartusul filtrant, deci e probabil 2 in 1 si numai de al ei poti cumpara.

La cel din Dedeman?

#3660
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Eu link-ul tau l-am urmat...

Iertare, cred ca am raspuns unui post deasupra postului tau...

Editat de M_ierdnA, 11 decembrie 2017 - 13:18.


#3661
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 02.02.2016
Salut, am de gand sa cumpar 3 filtre de la Dedeman, modelul asta:
https://www.dedeman....s-3/4/p/2001761
si 3 cartuse, unul de 25 microni, unul de 5 microni si unul cu carbon activ.
O sa le folosesc la bucatarie intr-un apartament din Bucuresti. Este buna configuratia? filtrul de 5 microni si cel cu carbon activ  demineralizeaza apa? Pe mine ma intereseaza sa elimin clorul si nitratii din apa.
https://www.dedeman....activ/p/2002560
https://www.dedeman....5-mcr/p/2003266
https://www.dedeman....croni/p/2005920


Multumesc

LE: ce filtru de dus imi recomandati?

Editat de ipostolache, 14 decembrie 2017 - 13:57.


#3662
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Din experienta mea cu apa din Bucuresti, eu as pune numai doua filtre, unul de 5 sau 1 um si celalalt cu carbon. Daca se murdareste prea repede filtrul de sedimente mai poti adauga pe cel de 25 in fata. Totusi filtrele astea de sedimente cam trebuie schimbate la jumatate de an si daca in acest timp nu se murdareste prea tare cred ca poti ramane linistit cu varianta cu 2 filtre. Filtrul cu carbon e bun pentru clor, dar nitratii nu are cum sa ii elimine. Insa cel putin teoretic apa de la retea nu ar trebui sa contina nitrati prea multi.

#3663
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 02.02.2016
Apa din Bucuresti cica ar avea 20-25 mg/l nitrati, fata de o apa plata care cica are <5 mg/l, oricum e in limita admisa de 50 si am vazut ca se gasesc si filtre pentru nitrati/nitriti. A doua mea intrebare era daca acele filtre de 5-10 microni demineralizeaza apa, ca daca e asa, nu prea este ok. Apa demineralizata nu e buna pentru consum.

#3664
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Nu demineralizeaza apa. Filtreaza clorul.

#3665
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 02.02.2016
Multumesc. Acum citeam pe un site ca doar Osmoza demineralizeaza.
Filtre pentru nitrati a folosit careva? ceva pareri?
Cam cat costa o analiza de laborator a apei? ca as face una inainte de montarea filtrului si dupa.

#3666
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Eu stiu ca m-am uitat odata pe niste analiza de la apa nova si parca nu aveau atatia nitrati. Ai verificat pe pagina lor de web ca acolo pun regulat analizele?

Filtru de nitrati "in line" am folosit eu odata. E o rasina speciala (similara cu aia pentru dedurizare). Nu mi s-a  parut vreun castig si in plus rasina aia trebuie regenerata intr-o solutie salina de concentratie corespunzatoare. Exista sisteme care fac asta automat (la fel ca dedurizatoarele). Sa folosesi un filtru denitrificator pentru toata apa din bucatarie nu are sens pentru ca apa de la retea e f buna pentru spalat vasele, iar de baut/gatit trebuie o cantitate infima fata de cat se foloseste in mod normal.

#3667
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 16.07.2007
La Multi Ani 2018 !

Fișiere atașate



#3668
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.100
  • Înscris: 11.08.2007
Va rog un sfat pentru un filtru de apa, sa-l montez la bucatarie.
Realizez ca se duc cam multi bani pe apa plata lunar, aprox 150 lei.
Avem si copilas de 10 luni si eu cu sotia, si bem cam multa apa plata.
Nu stiu nimic despre aceste sisteme de filtrare, si nu vreau cine stie ce chestii complicate, vreau ceva eficient si nu foarte scump.
Am tot citit aici si nu am reusit sa inteleg mare lucru!
Multumesc.

#3669
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Pentru Bebe apa plata in continuare. Pentru tine si sotie, povesteste-ne depsre sursa de apa/probleme/analize.

#3670
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.100
  • Înscris: 11.08.2007
Sursa de apa este de la CET Constanta,  analize nu i-am facut, dar in C-ta nu este prea buna apa!

#3671
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Pentru apa de la retea ai putea incerca un filtru de sedimente si dupa el unul cu carbon ca sa scoti clorul si sa schimbi gustul. Mai sunt si solutii mai complicate si evident mai scumpe.

#3672
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.100
  • Înscris: 11.08.2007
Pai da-mi te rog ceva exemple, un link daca ai, chiar nu stiu nimic despre asta!
Cat costa, de unde?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate