Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3673
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Din cate stiu eu, la Ct apa este f dura. Daca este asa, ti-ar trebui un sistem care sa faca si dedurizare.
Parerea mea

#3674
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Uite aici un exemplu, da nu stiu daca e cel mai fericit. E ceva ce mi-a iesit printre primele cautari cu gogu.

http://wts-online.ro...x-usa?cPath=238

Asta se monteaza pe teava de apa de la chiuveta (dupa baterie). Dai jos perlatorul si insurubezi piesa speciala (e o vana cu 3 cai in fond) pe care ti-o dau ei. Aceasta piesa are pe ea un robinet care poate comuta intre iesirea normala a chiuvetei si filtru. Cand comuti pe filtru apa iti va iesi pe la bateria pe care ti-o dau ei acolo. Probleme cu montajul asta sunt ca piesa aia de care iti spun e de plastic si filetul e marunt si in timp se duce si e posibil (mai ales daca i presiune mare la robinet) ca atunci cand comuti pe filtru sa iti arunce afara piesa respectiva si sa nu iti mai circule apa prin filtru. Avantajul e ca nu toata apa care o folosesti la bucatarie o filtrezi (la spalat vase de exemplu nu ai nevoie de apa filtrata) si atunci filtrele vor tine mai mult.

Alta varianta ar fi sa iei numai carcasele filtrelor (fara piesa aia speciala si bateria separata) si aceste carcase le montezi pe teava de apa rece inainte de chiuveta. Montajul in felul asta e mai fiabil, insa filtrezi toata apa rece care iti iese la chiuveta.

#3675
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Salut.
Eu am tras apa direct dn canal si acum vreau sa reinoiesc instalatia si sa fac si ceva modificari la instalatie pana in casa , acum am in casa doar un filtru de ala cu sita si unu filtru de ala magnetic.
Acum doresc la instalatia noua sa pun in serie 2-3-4- filtre  ptr imbunatatirea apei care alimenteaza aparatmentul, ce filtre imi recomandati si in ce ordine sa fie puse ?

#3676
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
Va salut,

Marturisesc ca nu am avut rabdare sa citesc tot topicul ci doar ~30%.
Stau in Ilfov/Chiajna cartierul "minunat" Militari Residence, si as dori sa scap de apa imbuteliata folosind un sistem performant de filtrare pentru apa potabila plus pentru gatit.
NU am analiza apei si nici nu doresc a plati suma echivalenta  a 3 filtre de 10" ca sa aflu...
Din punctul meu de vedere analiza apei este irelevanta intr-un sistem public in Romania deoarece "shit happens", poate o fi relevanta la cei din vest, IMHO aici este fix pix deoarece oricand un "Dorel" poate baga sistemul in colaps, daca o faci pentru putul din gradina da mai poti baza in analize.
Stiu ca raspunsul clasic la intrebarea mea este sistemul de filtrare RO, este bullet proof, bla bla.
Insa, am citi foarte multe pareri pro si contra si inclin catre un sistem de filtrare in 3 filtre de 10" plus unul UV si alte minerale bla bla.
Este OK sau trec prin RO cu remineralizare si alte alea?

Edited by iullius, 18 January 2018 - 21:51.


#3677
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pai aveti apa de la reteaua orasului? Eu stiam ca multi dezvoltatori isi aranjaza propria sursa de apa. Indiferent cum e, reteaua orasului sau sursa locala, poti si ai dreptul sa vezi un buletin de analize.

Raspunsul clasic nu e osmoza inversa, mai ales ca e vorba de un sistem de alimentare comun/public. Daca vrei sa bei apa din Lacul Morii, poate raspunsul e osmoza inversa, dar pentru apa la bloc nu cred ca se justifica.

#3678
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
Din ce citesc pe forumul asociatiei se pare ca acum am fi racordati la ApaNova, insa nu bag mana in foc, o sa intreb la asociatie poate au si un buletin de analize.
Totusi la cum merg lucrurile la noi cred ca o sa prefer solutia "bullet proof" desi nu prea as da in plus aprox 600 RON pentru pompa(direct flow) si filtru osmoza, plus ca se complica sistemul cu valve si alte minuni.

BTW ca tot veni vorba a folosit careva modelul asta de pompa o fi OK pentru un filtru de 400GPD?

#3679
dumitrescumaurelian

dumitrescumaurelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.04.2013
Buna seara!

Pentru ca nu am foarte mult spatiu sub chiuveta, m-am oprit la acest sistem de filtrare (adancime de 10 cm, ceea ce-mi permite sa-l instalez sub mobila de bucatarie) : https://filtro.ro/pr...trare-uf5-black.

Stau la bloc, in Constanta, intr-un cartier nou, alimentarea este facuta de la reteaua publica, iar cateodata apa are un gust pronuntat de clor.

Vad ca recomandati filtrele de la WTS. Am in vedere si acest filtru: http://wts-online.ro...re-0-02-microni

Pe langa spatiul redus de sub chiuveta, ma confrunt si cu o problema de estetica: nu vreau sa montez bateria suplimentara pe blat (nu se potriveste ca design cu bateria chiuvetei - o pot monta undeva sub chiuveta fara sa afecteze sistemul de filtrare?)

Multumesc anticipat!

Edited by dumitrescumaurelian, 30 January 2018 - 22:03.


#3680
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca prin "baterie" te referi la robinetul de furnizare apa potabila, acesta se poate monta oriunde. Daca tu vrei in masca de la chiuveta. OK. Cand bei apa te bagi cu capul sub chiuveta umpli paharul si gata. La fel cand gatesti, bagi oala sub chiuveta si gata.

"E" gusturile tale, nimeni nu se opune. Acel robinet functioneaza in orice pozitie.

Numai sa nu te vada prieteni cand iei apa de sub chiuveta , ca nu mai mananca niciunul de la tine si vin si cu apa lor de acasa.

Daca te razgandesti si vrei sa-l pui pe blat poti incerca sa gasesti de cumparat orice robinet(baterie) care sa-ti placa ca si design , partea de adaptare nefiind o problema..

Edited by keta, 31 January 2018 - 02:05.


#3681
dumitrescumaurelian

dumitrescumaurelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.04.2013
@keta: multumesc mult de raspuns, insa ma gandeam sa tin apa filtrata in recipiente din sticla, recipiente pe care le voi folosi la nevoie - fie ca este vorba de apa de baut sau de gatit.

Ramane totusi problema alegerii sistemului de filtrare.

#3682
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Ia separat niste filtre si pune-le in serie pe linia principala, asa ai apa filtrata la bateria care se asorteaza cu blatul.

Pentru clor iti trebuie filtru carbune activ si inaintea lui ceva de sedimente.

#3683
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,298
  • Înscris: 29.07.2013

 dumitrescumaurelian, on 31 ianuarie 2018 - 02:31, said:

ma gandeam sa tin apa filtrata in recipiente din sticla, recipiente pe care le voi folosi la nevoie - fie ca este vorba de apa de baut sau de gatit.

Acu' intreb si eu, daca-ti faci probleme de estetica si spatiu, apa  filtrata tinuta in bidoane nu te deranjeaza ?! :)

La Constanta, din experienta mea, apa are o calitate indoielnica. Am avut un caz in care filtrul PP era "cafea cu lapte" la culoare dupa doar 3 luni.
Pastratul apei in bidoane nu e o solutie, daca tu scoti clorul prin carbunele activat gandeste-te ce se intampla cu apa stocata pe o perioada mai mare in bidoanele nesterile ;) !?

Monteaza un filtru care sa utilizeze bateria existenta, pe traseul de apa rece !

#3684
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

 dumitrescumaurelian, on 31 ianuarie 2018 - 02:31, said:

@keta: multumesc mult de raspuns, insa ma gandeam sa tin apa filtrata in recipiente din sticla, recipiente pe care le voi folosi la nevoie - fie ca este vorba de apa de baut sau de gatit.

Ramane totusi problema alegerii sistemului de filtrare.
Cei de la aquaphor de exemplu, recomanda sa nu folosesti apa filtrata stocata mai mult timp , de exemplu maxim 2 zile.

#3685
dumitrescumaurelian

dumitrescumaurelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.04.2013
Multumesc frumos pentru raspunsurile rapide.

Cred ca in cazul meu sistemul de filtrare instalat pe traseul de apa rece este cel mai potrivit.

#3686
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 argonaut, on 31 ianuarie 2018 - 07:25, said:

Monteaza un filtru care sa utilizeze bateria existenta, pe traseul de apa rece !

Este si nu este, daca faci socoteala cata apa bei sau folosesti la gatit fata de cat folosesti la spalat vase, la chiuveta din bucatarie...pe o unica baterie
Daca iti este comod sa setezi ACM la 40-45 grade sa poti spala vase fara a folosi apa rece purificata, ar fi OK.

Nu stiu de ce ti-e chiar asa de "rusine" de un robinet special pentru apa purificata pe blatul de la bucatarie. Cauta robinetul (bateria) eleganta pe care o doresti si apoi pe bransamentul general montezi un filtru grosier de impuritati ca sa salveze toate electocasnicele din casa ce folosesc apa, apoi spre acel robinet de apa potabila mai adaugi un filtru mult mai fin si unul de carbon activ. Vei iesi mult mai ieftin la consumabile.

Edited by keta, 01 February 2018 - 00:30.


#3687
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
Ia d'acilea ultra filtrare muica, asta da clasa si la GAV ca si tupeu https://www.aliexpre...746672658.html?
Am luat si eu unul mai de saraci,  nu dala ^^^ de face ultrafiltrare vie, sa vad daca face apa vie, sa vezi ce-si baga unghia in gat aia cu GAV-ul lor la 200 euro(o fi cu TVA sau fara?) ce magnetii chinezesti nu sunt buni, musai sa fie japonezi? Posted Image

Edited by iullius, 02 February 2018 - 22:26.


#3688
stef69ro

stef69ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.02.2004
Dupa ce am citit o mare parte a forumului ,as dori o parere despre:

https://www.daraqua....pa-RO8-New-Line

E ok? Mai trebuie ceva? sau alte recomandari pina in cca 500 Euro.

Apa este de la retea in Oradea.

Edited by stef69ro, 06 February 2018 - 00:19.


#3689
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
1. In general osmoza inversa la apa de la retea e cam over kill. Poate numai daca ai cerinte speciale sa se justifice, dar in general nu.

2. Sistemul nu are pompa, deci consumul de apa poate fi exagerat de mare si conteaza daca iei apa de la retea.

3. Sper ca nu crezi bazaconiile alea gen "apa vie" pe care le vand respectivii

4. Cartusele speciale pe care le ofera sunt foarte interesante, si in special la pret. Ia ceva la care cartusele sa fie universale ca sa ai de unde alege. Ce sens are sa dai 50+ lei pe un cartus de polipropilena cand in general se gaseste la sub 10 lei bucata? Daca se opreste apa de la robinet de cateva ori pe luna si dupa ce ii dau drumul vine neagra te-ai scos sa schimbi cartusele de polipropilena ca pe sosete. Si nici macar nu se vede cand s-au umplut de mizerie.

5. Per total sistemul este ingrozitor de scump. La pretul asta (ca sa nu mai vorbim de pretul de la care spun ca e redus) trebuie sa iei un sistem PREMIUM cu pompa si controller si cred ca tot mai raman bani sa aiba si montajul inclus in pret. Ce au ei acolo e de luat ochii lumii cu "finisaje moderne" ca parca il pui pe masa sa il admire oaspetii si nu intr-un loc mai dosit pe unde trec tevile de apa.

#3690
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Ce, n-ati mai auzit de cartuse care inlatura toxinele din corp si imbunatatesc circulatia sangelui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate