Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3205
sonic3

sonic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.10.2010
Stau la casă și am fântână, urmează să i-au un dedurizator și să foloseasc filtru ro75 pentru apă de băut dar am o problema cu duritatea apei, am făcut testul in doua locuri și au ieșit diferența mare 31 și 42, acum as vrea sa cumpăr un test dacă aș găsi.

#3206
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013

 sonic3, on 05 ianuarie 2017 - 14:28, said:

Stau la casă și am fântână, urmează să i-au un dedurizator și să foloseasc filtru ro75 pentru apă de băut dar am o problema cu duritatea apei, am făcut testul in doua locuri și au ieșit diferența mare 31 și 42, acum as vrea sa cumpăr un test dacă aș găsi.

Daca vorbesti de testele din comert ... o sa ai aceleasi date.
La fantana, sau faci analize complete la un laborator sau cauti analize efectuate de altii in zona, la aceeasi adancime a fantanii.
Este recomandat sa iei in serios problema daca vrei sa te alimentezi din fantana. Apa pare buna, frumoasa, rece dar ... nitratii, nitritii, mangan, metale grele,  bacteriile, virusurile, etc. nu sunt sesizabile ochiometric, olfactiv sau gustativ !

#3207
electr0nistul

electr0nistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2007
O întrebare de neștiutor : am prevăzut o fântână în demisolul casei, într-una din încăperi. Vreau să pun acolo un hidrofor (ceva cu un vas de 50 litri, care să mă ajute la un moment dat la udat gazon / alimentat diverse prin casă). După clapeta de sens din fântână + țeava / tub-ul aferent, se mai montează ceva filtre înaintea hidroforului (pentru protecția pompei împotriva unor impurități) ? Știți de prin ceva jurnale de construcție un exemplu cu ”așa se face cu hidroforul”, de unde m-aș putea inspira ? Filtrele de după hidrofor nu au un impact la debit / presiune ?

#3208
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013
De regula, orice hidrofor are la priza de apa un filtru de protectie impotriva impuritatilor ce pot afecta pompa.

Orice filtru da o cadere de presiune, din cauza filtrului sau a diametrului de racordare la sistem.

cauta pe net, sunt o multime de bloguri si site-uri cu lamuriri.

#3209
florinmng

florinmng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.04.2011
buna seara, mi-am achizitionat filtru acesta 430lei  http://aquaphor.ro/c...    (FILTRU DE APA SUB CHIUVETA CRYSTAL (CARTUSE K3-K2-K7) si dupa ce l-am montat apa foarte buna la gust fara miros, am incercat sa o fierb sa vad daca se mai depune calcar si surpriza se depune , ce este de facut sami cumpar de la iei un filtru cu rasina sau merge sa cumpar cum este acesta https://www.romstal....-p10936163.html ? ce parere imi dati , daca intreaba cineva oare dece ti-ai cumpar filtru asta : pentru ca il gasesti peste tot in europa si parerea mea nu cred ca este panarama , costurile sunt scazute , si chiar nu merita sati cumper unu cu osmosa inversa pentru ca nu iei apa din balta cu broaste , si este pacat sa dam banii pe asemea filtre, multumesc anticipat pentru cei care imi raspund !

#3210
florinmng

florinmng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.04.2011
Chiar nu vrea să-mi dea cineva un sfat de filtru anticalcar să-mi pun ? Ma gandesc să-mi pun unu pe general să-mi fie bun si pentru mașina de spălăt rufe si ect... si ce as putea sa imi recomandați pentru toată casa sa pot sa beau si apa cu filtru Care mi l-am cumparat , sau să-mi cumpar doar pentru filtru ? Mulțumesc anticipat

#3211
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 florinmng, on 16 ianuarie 2017 - 23:11, said:

[...] surpriza se depune [...]
Surpriza o fi pentru tine. Posted Image Pentru a reduce duritatea apei, ai nevoie de un dedurizator, nu de un filtru. Posted Image

#3212
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

 florinmng, on 16 ianuarie 2017 - 23:11, said:

buna seara, mi-am achizitionat filtru acesta 430lei  http://aquaphor.ro/c... DE APA SUB CHIUVETA CRYSTAL (CARTUSE K3-K2-K7) si dupa ce l-am montat apa foarte buna la gust fara miros, am incercat sa o fierb sa vad daca se mai depune calcar si surpriza se depune , ce este de facut sami cumpar de la iei un filtru cu rasina sau merge sa cumpar cum este acesta https://www.romstal....-p10936163.html ? ce parere imi dati , daca intreaba cineva oare dece ti-ai cumpar filtru asta : pentru ca il gasesti peste tot in europa si parerea mea nu cred ca este panarama , costurile sunt scazute , si chiar nu merita sati cumper unu cu osmosa inversa pentru ca nu iei apa din balta cu broaste , si este pacat sa dam banii pe asemea filtre, multumesc anticipat pentru cei care imi raspund !

Eu am osmoza,am fiert apa si eu.Surpriza...NU se depune calcar.

#3213
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 florinmng, on 16 ianuarie 2017 - 23:11, said:

buna seara, mi-am achizitionat filtru acesta 430lei  http://aquaphor.ro/c... DE APA SUB CHIUVETA CRYSTAL (CARTUSE K3-K2-K7) si dupa ce l-am montat apa foarte buna la gust fara miros, am incercat sa o fierb sa vad daca se mai depune calcar si surpriza se depune , ce este de facut sami cumpar de la iei un filtru cu rasina sau merge sa cumpar cum este acesta https://www.romstal....-p10936163.html ? ce parere imi dati , daca intreaba cineva oare dece ti-ai cumpar filtru asta : pentru ca il gasesti peste tot in europa si parerea mea nu cred ca este panarama , costurile sunt scazute , si chiar nu merita sati cumper unu cu osmosa inversa pentru ca nu iei apa din balta cu broaste , si este pacat sa dam banii pe asemea filtre, multumesc anticipat pentru cei care imi raspund !

Filtru de "duritate" nu exista, polifosfatul ala face ca mineralele din apa sa nu mai adere la instalatii pe o anumita distanta (maxim jumatate de metru) pentru ca isi sunt "invelite" in polifosfatul dizolvat, de aia se pune la masina de spalat si inaintea centralei.

#3214
florinmng

florinmng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.04.2011
Filtru cu rășină ce rol are ???

#3215
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
... rasina schimbatoare de ioni. Retine ionii de Calciu si elibereaza 0,46mg de Sodiu la fiecare mg de Ca retinut. Si denumirea de filtru e putin improprie. E un echipament destul de complex, numit statie de dedurizare/dedurizator.

#3216
florinmng

florinmng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.04.2011
Oameni buni , cand pun  apa de la rubinet direct ne filtrata si o fierb nu se mai ia decât cu oțet.
Cand pun apa de la filtru si o fierb imi rămâne ca un fel de praf si se ia direct cu degetu fara apa fara nimic si nu rămâne pe ibric cum rămâne la apa ne filtrata , care o fi explicația ? Oare ma ajuta cu ceva daca mai adaug la filtrul meu un filtru cu rășină ? Mulțumesc anticipat

#3217
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,


vreau si eu sa-mi pun la robine  Filru apa 0.0001Microni, dar nu vreau sa achizitionez o Statie de osmoza inversa ca nu ma intereseaza partea de remineralizare
pot pune direct Filru apa 0.0001Microni pe conducta inainte de baterie?
si unde pot gasi astfel de Filre apa 0.0001Microni si la ce pret? caci Statii de osmoza inversa sunt scumpe nu am vazut sub 600ron.


multumesc

#3218
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
La gradul ala de filtrare se separa H se O.
Ceva e gresit. Poate de 1 micron.

Edited by camsonat, 21 January 2017 - 12:21.


#3219
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fltrul ala este chiar elementul principal din ... osmozor. Deci nu ai cum.
Daca nu ai vazut tu instalatii sub 600 ron asta nu inseamna ca nu exista. Si pana la urma tu ce doresti? Care ii scopul de avea acces la apa pura?

@camsonat Si tie ti-a placut mult chimia?

Edited by Super Chief, 21 January 2017 - 12:28.


#3220
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Citeste aici de ce ai nevoie https://forum.softpe...se-tratare-apa/ sa nu investesti inutil pentru ca nu filtrezi apa din balti ...
Cu ce filtru vrei sa pui devine inutil acceleratorul de particule de la Geneva , dai jos si coaja de pe atom cu el , iti patenteaza astia filtrul .

#3221
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 camsonat, on 21 ianuarie 2017 - 12:21, said:

La gradul ala de filtrare se separa H se O.
Ceva e gresit. Poate de 1 micron.

nu vreau de 1micron ci de 0.0001Microni am spus clar

#3222
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
poate vroiai sa zici 0.0001 mm, nu microni.
pentru apa potabila e suficient un filtru de 2 sau 3 microni.
firul de par are undeva la 50 de microni in diametru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate