Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4853 replies to this topic

#2017
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,543
  • Înscris: 29.07.2013

View Postscheleton, on 31 ianuarie 2014 - 14:07, said:

4 bar de la retea nu sunt suficienti ..?!
Nu! Randamentul ( castig/pierdere) e foarte scazut.

#2018
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Postscheleton, on 31 ianuarie 2014 - 14:07, said:

cum ar veni, luam marfa la 150 Lei, nu merge, ne suparam si sunam la OPC ?

Ai fost prea "acid" aici!

Era vorba de responsabilitatea pe care o avea firma cand a dat pentru proba acel aparat. Doar il dai pt test ca sa ii mearga omului, sa vada cum il foloseste, etc.

Pe acelasi principiu functioneaza si test-drive-urile. Doar nu iti dau o masina ca sa ii testezi "bubele"

Pe baza acelui contract incheiat si a prezentarii situatiei OPC-ul poate sa faca ceva. Numai daca n-ar avea chef si i-ar durea la basca ar putea sa dea cine stie ce raspuns.

#2019
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,543
  • Înscris: 29.07.2013
Daca aia nu i-au luat banii pe aparat, OPC nu are ce sa faca! Poate doar sa-l avertizeze pe comerciant si sa controleze daca toate actele sunt in regula. E normal, daca iei aparatul sa-l testezi, sa suporti costurile de transport si montaj. Daca sunt prevazute chestiile astea in contract si e acceptat de beneficiar, nu au ce sa faca. Aparatul n-a corespuns, a fost inapoiat si gata! Pentru lipsa traducerii si nerespectarea garantiilor pot sa-l agate dar nu pentru altceva.

#2020
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postangelina31, on 31 ianuarie 2014 - 14:16, said:

Pe baza acelui contract incheiat..
da, daca e un Contract la mijloc, se schimba un pic treaba (desi si un Certificat de Garantie are valoare de contract).
Insa noi nu stim ce scrie in acel contract, la ce s-au angajat aia.. Oricum, impresia mea e ca aia vroiau mai mult sa testeze ei echipamentul, nu clientul.. Si mai cred ca echipamentul n-avea initial nimic, dar s-a stricat la presiune mare..
Pe la cazane parca scriam despre apetenta romanilor de-a testa orice, de-a experimenta minunile oricui..
In fine.

#2021
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011

View Postxorg, on 29 ianuarie 2014 - 22:23, said:

Pt cei ce doresc apa obtinuta din condensul atmosferic, cred ca se pot rezuma doar la colectarea condensului de la instalatiile AC, este si gratis si merge si in cazul unor umiditati relative mai scazute. Dar sincer nu inteleg de ce si-ar dorii cineva sa bea condensul.

Eu il colectez la subsol si-l foloseste sotia pentru calcat. :)

#2022
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,543
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttatisan, on 31 ianuarie 2014 - 14:28, said:

Eu il colectez la subsol si-l foloseste sotia pentru calcat. Posted Image
Smart guy! Daca o pastrezi mai mult, pune-i o picatura de clor.

#2023
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Postscheleton, on 31 ianuarie 2014 - 14:22, said:

Si mai cred ca echipamentul n-avea initial nimic, dar s-a stricat la presiune mare..

Si instalatorul ala ce a pazit? Daca el a instalat aparatul trebuia si il instaleze astfel incat sa fie functional. Nu, ba ca e presiune mare, ba nu stiu ce. Nu te mai inhami la ceva, daca stii ca nu poti duce pana la capat.

#2024
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,543
  • Înscris: 29.07.2013

View Postscheleton, on 31 ianuarie 2014 - 14:22, said:

dar s-a stricat la presiune mare..
E un sistem ultrasimplificat ca sa poata sa tina pretul mai jos.

#2025
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postangelina31, on 31 ianuarie 2014 - 14:31, said:


Si instalatorul ala ce a pazit? Daca el a instalat aparatul trebuia si il instaleze astfel incat sa fie functional. Nu, ba ca e presiune mare, ba nu stiu ce. Nu te mai inhami la ceva, daca stii ca nu poti duce pana la capat.
d-aia zic: testul era pentru ei, nu pt. client.

#2026
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
pai cum vine asta, ei fac teste pe banii mei si vi se pare o prostie sa merg la ANPC?
aparatul ala nu a functionat o zi, instalatorul nici nu a verificat daca pierde apa sau nu, el l-a montat, a vazut ca are presiune, curge si la revedere.
iata ce spune contractul, atasez pagina a doua despre garantii. am platit 100 lei ca sa testez ceva defect si nu e nicio problema?
scrie acolo suma de 20E, trebuia sa specifice fara chitanta.
sunt multe nereguli, nici nu se sinchisesc sa mai raspunda la mailuri. e problema lor, eu am facut deja reclamatia:

Buna ziua,
Ati trimis o reclamatie prin intermediul formularului disponibil pe http://www.protectia...-p-p-s-romania/ cu urmatoarele date:
Date reclamant
Nume complet: Tibi ....
Adresa completa: Str. G.....
Telefon: 072....
E-mail: tib......
Date reclamat
Nume complet / Denumire firma sau institutie: Tib....
Adresa completa: Str.......... bucuresti
Telefon: 0721.......
E-mail: tib.......
Motivatie / circumstante : am comandat un filtru de purificare a apei de pe site-ul http://www.osmofilter.ro/contact/
am platit instalarea 100 lei, plata pentru care nu am primit chitanta, urmand ca dupa 15 zile sa platesc si suma de 170Euro daca aparatul era ok. Aparatul a fost defect din fabricatie, pierdea mult mai multa apa decat trebuia (la un litru filtrat se aruncau 15l apa). osmofilter a refuzat repararea sau inlocuirea aparatului si l-au luat inapoi, eu ramanand cu paguba de 100 lei.
mentionez faptul ca produsul a venit fara cerificat de conformitate si cu un manual in limba spaniola. pe cutia de ambalare sau pe produs nu se specifica unde este fabricat, la telefon au spus ca este fabricat in Spania, apoi am aflat ca este produs in China. am primit manualul in limba romana la cererea mea, pe mail.
am solicitat inlocuirea aparatului ori restituirea sumei insa acestia nu mi-au mai raspuns. consider ca am fost pagubit pentru ca am platit pentru a testa un aparat nefunctional.
Problema: Informatii incomplete, Clauze contractuale necorespunzatoare, Produs defect, Produs neconform cu cererea, Refuz de acordare a garantiei, Practici comerciale / metode de vanzare, Refuz rambursare plata produs, Serviciu nesatisfacator calitativ
Alta problema:
Solicitari: Obligatiile asumate in termen de garantie, Rambursarea platii reactualizate
Alte solicitari: solicit returnarea sumei platite pentru instalare, am platit pentru a testa un produs nefunctional.
Vom procesa cu celeritate reclamatia dvs. si veti primi un raspuns in cel mai scurt timp. Mentionam de asemenea ca acest serviciu este gratuit si disponibil doar pentru Membrii Simpatizanti ai A.N.P.C.P.P.S.Romania. Daca nu sunteti membru va rugam sa accesati acest formular: Membri Simpatizanti. .
Cu stima,
Echipa InfoCons

Attached Files


Edited by tibosee, 31 January 2014 - 16:46.


#2027
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
sper sa nu ma intelegeti gresit, eu am avut toata dispozitia si toata intelegerea cu ei, chiar am vrut sa cumpar aparatul si m-am oferit sa il platesc integral, dupa ce l-a montat. instalatorul mi-a spus ca il platesc pe 10 februarie, cand imi dau ei factura.
dar cand imi spui ba ca e fabricat in Spania, dar ca de fapt fabrica e in China, cand spui ca are filtru de remineralizare inclus, ba ca nu e necesar dar daca vreau costa 30 euro, cand imi spui ca e de vina o valva dar ca de fapt e presiunea prea mare (cu toate ca si la 4 bari consuma 15l de apa la un litru filtrat), ba ca e apa prea murdara (filtrele fiind curate cand le-a dat jos), atunci ia-l inapoi si da-mi banii, consider ca m-ai mintit si scopul tau a fost doar sa ma pacalesti de la bun inceput.

#2028
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am apa din Dunare, de la apa-canal  distrib centralizata.

cum fac sa aflu daca am metale grele in ea?
seface analiza la asa ceva?, cam cat ar costa?

#2029
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Postmsn2, on 11 februarie 2014 - 15:28, said:

eu am apa din Dunare, de la apa-canal  distrib centralizata.

cum fac sa aflu daca am metale grele in ea?
seface analiza la asa ceva?, cam cat ar costa?


Intereseaza-te daca ai in orasul tau un laborator care sa faca analize la apa.

De asemenea cei de la "Apa-canal" ar trebui sa aiba pe site analiza apei pe care o distribuie

#2030
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
asta e analiza apei de la regia de apa, nici un cuvant de metale grele...

Attached Files



#2031
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Am o intrebare de pozitionarea filtrelor de sedimente si carbune activ. Sistemul e: pompa-vas expansiune- filtre- vas tampon - hidrofor - casa . E OK sau trebuie sa pun filtrele intre casa si hidrofor?

#2032
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,543
  • Înscris: 29.07.2013

View Postforbes29, on 13 februarie 2014 - 12:52, said:

Am o intrebare de pozitionarea filtrelor de sedimente si carbune activ. Sistemul e: pompa-vas expansiune- filtre- vas tampon - hidrofor - casa . E OK sau trebuie sa pun filtrele intre casa si hidrofor?
Ideal este sa fie pozitionate inainte de punctul de consum. Vezi si presiunile admise la filtre.

#2033
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
stie cineva daca filtrele cu KDF sunt eficiente?
adica retin metalele grele asa cum este scris in spec.

#2034
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostSorin2505, on 26 ianuarie 2014 - 14:56, said:

Faptul ca scrie "Designed in USA" aproape ca pot sa bag mana-n foc ce este produs in PRC Posted Image
Pe cutia de carton ce scrie ?
Nu conteaza ca-i China ...conteaza sa-si faca treaba. Iar in Romania filtrele (alea 3) de obicei sunt italiene... cel putin eu numai din astea am gasit prin magazine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate