Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?

Prima World HD
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4851 răspunsuri în acest subiect

#1189
florinaverescu

florinaverescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 01.12.2008
Multumesc mult pentru clarificari

View Postovidel_dej, on 19th August 2012, 11:35, said:

. (CA E PLINA TARA DE COMERCIANTI ,care habar nu au ce vand)

nici nu stii cata dreptate poti sa ai!

#1190
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postflorinaverescu, on 21st August 2012, 23:30, said:

Multumesc mult pentru clarificari



nici nu stii cata dreptate poti sa ai!

apeleaza cu incredere la firme care au domeniu de activitate tot ce tine de filtrarea apei. Sunt N firme cu vechime si experienta (exclus intermediari sau reprezentanti ocazionali, risti prea mult cu ei)
Mult noroc!

#1191
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 274
  • Înscris: 03.02.2010

View Postgrigguti, on 11th August 2012, 13:56, said:

Il poti curata cu ClO2, H2O2, KMnO4, NaOCl, etc
Chiar si cloramina TSin ar face treaba ...
  Multumesc grigguti!
  Am gasit NaOCL cu 14% concentratie,dar am inteles ca este coroziv,
  iar distribuitorul nu m-a convins (ce cantitate de solutie se pune la 1L de apa si
  si nici cat timp se mentine asa si apoi se spala)
  Astept un sfat si Multumesc anticipat!

#1192
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View PostLyvyoo, on 20th August 2012, 14:18, said:

Cineva care a inteles ceva din pozele cu Everpure-ul desfacut, postate pe forum, spunea ca vede doua tipuri de rasini acolo - cationica si anionica. Candva, spuneai ca genul asta de filtre/dedurizatoare ar face doar jumtate de treaba. Faptul ca sunt prezente ambele tipuri de rasini nu este totusi dovada ca se ocupa si de partea cationica si cea anionica a Calciului? Alti producatori (cu rezerva mea ca sunt vanzatori) spuneau ca e de ajuns sa rupi aceasta legatura, pentru a nu mai precipita calciul..
Dedurizarea cu rasina cationica este ideala. La filtrul tau problema este ca nu cred in regenerarea rasinii.
Rasina anionica se foloseste cu precadere la retinerea NO2,NO3, etc.
Ruperea legaturii ionice se poate face si cu un electromagnet, insa se reface pe parcurs.

View PostCostin45, on 26th August 2012, 07:04, said:

Multumesc grigguti!
  Am gasit NaOCL cu 14% concentratie,dar am inteles ca este coroziv,
  iar distribuitorul nu m-a convins (ce cantitate de solutie se pune la 1L de apa si
  si nici cat timp se mentine asa si apoi se spala)
  Astept un sfat si Multumesc anticipat!

12 ore este suficient.
Incearca totusi cu Xziox, in 15 minute rezolvi tot.

View Postcorindon, on 14th August 2012, 20:49, said:

Stimate Domnule Grigutii, observ ca ati trecut din nou la calomnii si dezinformare.
Ca sa nu mai reluam din nou acelasi subiect discutat anterior in acest topic, in care dumneavoastra nu ati adus argumente pertinente, am sa citez postarea mea ce poate fi gasita si aici:
Dezinformare?! Eu?! Cine sustine cu tarie spalarea filtrului ceramic?!
http://forum.softped...t...t&p=6191982
Natura ta de vanzator este evidenta si ma scarbeste.
Daca ai plati ca mine abonamete de sute de euro trimestrial la publicatii de specialitate, ai vedea si cand, unde si de ce a fost interzisa osmoza spre comercializarea in scopuri potabile.




Dumneavoastra sunteti singurul expert care practic afirma ca bacteriile prospera alaturi de argintul ce acopera interiorul ceramicii si de rasina penta-iodata ce creaza o coloana de iod in interiorul acesteia, distrugand atat bacterii cat si virusuri. Iar asta in conditiile in care ceramica speciala densa, cu grosime de jumatate de centimetru si pori de 0,2 microni, impiedica de la bun inceput trecerea sedimentelor si a bacteriilor, acestea ramanand pe suprafata exterioara a cartusului.
Eu nu afirm asa ceva, dar esti slab informat, Ag in astfel de filtre nu are suficient timp de contact pt a distruge microbiologia, in cel mai bun caz o inhiba.



Ulterior ati mai dat-o in bara cu afirmatia ca osmoza inversa a fost interzisa in SUA si v-au trebuit doua luni sa reveniti pe forum pana s-au mai asezat apele.

http://forum.softped...t...t&p=6208821




Cercetarea pentru filtrele ceramice antibacteriene a plecat tocmai de la sfaturi ca acestea!
Oamenii si-au instalat cateva prefiltre si un modul de carbune activ neargintat/fara granule de argint si fara alta metoda de protectie la final si au ajuns sa se imbolnaveasca, culmea, chiar pe retele publice de apa potabila, de la bacteriile care s-au dezvoltat in interiorul modulului de carbune activ!

Mizeriile foarte fine precum si bacteriile care pot aparea in special cand se fac interventii pe reteaua de apa, trec prin prefiltre fara nici o problema, rolul acestora fiind doar de a retine particulele mari. O parte din mizeriile fine se depun mai departe pe suprafata carbunelui activ constituind hrana pentru bacterii si mediu propice de dezvoltarea acestora, intrucat tot carbunele activ retine clorul gazos folosit pentru distrugerea si tinerea bacteriilor sub  control. Este reteta perfecta pentru a te imbolnavi pe retelele publice de apa ascultand de sfaturile expertilor.
Concluzie: eu nu contest valoarea si eficienta filtrelor ceramice. Contest capacitatea de regenerare a debitului in conditii de siguranta dpdv microbiologica. Dar probabil asta ar insemna vanzari mai scazute si asta nu este un lucru bun pt tine...

#1193
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postcorindon, on 17th March 2009, 14:21, said:

Domnule grigguti, eu nu-mi mai pierd vremea cu
dumneavoastra. Oricat de tare nu va convine acest lucru, filtrul M4 multistadic se apara singur prin fapte (3 medalii de aur la saloanele cele mai prestigioase: Bruxelles, Geneva si Budapesta precum si zeci de diplome de excelenta si analize de eficienta realizate de experti, nu de amatori).
Dumneavoastra ce diplome si analize de eficienta aveti la produsele pe care le comercializati?
Eu nu sunt aici pt a comercializa nimic. In plus societatea mea ofera in primul rand solutii si abia apoi echipamente. Am ales sa lucrez in domeniul care imi place si o fac in primul rand din pasiune. Tu in schimb esti aici pentru a vinde.
Invata sa lasi deoparte interesele strict personale si sa oferi solutii chiar daca sunt in detrimentul tau, asta se numeste etica profesionala si cu siguranta iti va aduce un succes mai mare decat ai putea inregistra promovand agresiv produse indiferent care ar fi acelea.

Editat de scheleton, 27 august 2012 - 15:54.


#1194
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postgrigguti, on 27th August 2012, 15:47, said:

Eu nu sunt aici pt a comercializa nimic. In plus societatea mea ofera in primul rand solutii si abia apoi echipamente. Am ales sa lucrez in domeniul care imi place si o fac in primul rand din pasiune. Tu in schimb esti aici pentru a vinde.
Invata sa lasi deoparte interesele strict personale si sa oferi solutii chiar daca sunt in detrimentul tau, asta se numeste etica profesionala si cu siguranta iti va aduce un succes mai mare decat ai putea inregistra promovand agresiv produse indiferent care ar fi acelea.

Am rugamintea ca moderatorii sa nu imi mai editeze posturile atat timp cat nu incalc nici o regula !

#1195
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.441
  • Înscris: 27.04.2007
m-ar interesa un filtru de apa pentru dedurizarea apei
cum pot afla ce duritate are apa din zona mea si ce filtru ar fi indicat?

#1196
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Dedurizare apa

#1197
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgrigguti, on 27th August 2012, 20:31, said:

Am rugamintea ca moderatorii sa nu imi mai editeze posturile atat timp cat nu incalc nici o regula !
desi inutila, cererea a fost aprobata. Spun inutila, pt. ca ti-au fost editate exclusiv mesaje care.. incalcau Regulamentul (..ai ocazia acum sa-l citesti, daca tot il invoci).
Ceea ce inseama ca n-o sa-ti mai editez citatele kilometrice dintr-un mesaj anterior, de regula ultimul postat  :rolleyes: , ci am sa sterg direct mesajul tau, pana o sa inveti sa te conformezi ..Regulamentului pe care-l invoci.
Daca situatia se repeta (in ritmul de pana acum), vei fi avertizat si apoi suspendat.  :peacefingers:

Redau cateva extrase din Regulament, daca tot insisti sa porti astfel de discutii aici:
2. Interdictii
Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:
a. crearea si folosirea de "clone" (mai multe conturi ale aceluiasi utilizator). Descoperirea de catre moderatori a acestor conturi va duce la suspendarea definitiva a conturilor clonelor si suspendarea pe o perioada de 15 de zile a contului principal.

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.
c. postarea de informatii, fisiere etc cu incalcarea dreptului de autor si a drepturilor conexe prevazute de Legea 8/1996, precum si a oricaror alte drepturi ale tertilor. Toate drepturile de autor (copyright) asupra fotografiilor atasate in cadrul forumului apartin autorilor. Reproducerea lor (pe orice suport) fara permisiunea autorilor reprezinta o incalcare a legilor in vigoare..
..
f. postarea de discutii care nu au legatura cu subiectul in cauza ("offtopic"). Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge aceste comentarii si de a da un avertisment userilor in cauza.
g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc. Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ț, ș, etc)
h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilor
i. postarea de reclame sub orice forma (inclusiv imaginile/link-urile din avataruri, semnatura/status, posturi ce nu au legatura cu subiectul...etc).
..
n. trimiterea de mesaje comerciale nesolicitate altor membri, chiar daca este facuta prin intermediul PM, trimiterea de "mailuri nesolicitate", "scrisori in lant" ori mailuri in masa, mesaje instant etc..
o. colectarea oricarui gen de informatie indentificabila personal de la utilizatori sau membri ai forumului, sau afisarea acestui tip de informatii
u. folosirea in semnatura/status a unor elemente (imagini, link-uri, etc) menite sa induca in eroare alti utilizatori ai forumului
..

3. Recomandari
Membrii trebuie sa tina seama de urmatoarele recomandari privind utilizarea in bune conditii a forumului Softpedia:

a. sa respecte toate interdictiile de mai sus, in caz contrar SoftNews NET putand apela la sanctiuni, de la un simplu avertisment pana la stergerea contului si restrictionarea accesului, iar daca este cazul, la autoritatile competente potrivit legislatiei romane in vigoare.
c. sa nu posteze inutil replici de 1-2 cuvinte de genul "Cool", "lol" etc; de asemenea sa nu dea un raspuns doar pentru a scrie ceva, ci doar daca au cateva idei coerente si pertinente la subiect
d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului
e. sa caute cu atentie (folosind functia "search") inainte de a deschide un subiect nou
f. sa nu abuzeze de mesajele PM
g. sa nu posteze comentarii deplasate la adresa altor membri si sa incerce sa ii ajute pe cei care nu cunosc anumite aspecte..
h. sa respecte deciziile moderatorilor si sa nu le comenteze pe forumul public; pentru aceste probleme se va folosi PM (private message)
i. sa incerce sa creeze topicuri cat mai scurte si clare (a se evita topicuri confuze de genul "Am o problema. Cine ma poate ajuta?")
j. in cazul mesajelor postate de catre persoane juridice, sa obtina in prealabil acordul administratiei Softpedia

#1198
akita77

akita77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 16.03.2012
am citit tot topicul , dupa parerea mea domnul grigguti este foarte bun cunoscator in domeniul acesta important al APEI , mai ales cand este vorba de cea de baut , apreciez informatiile care ni le-a dat pana acuma si sunt cel mai bine argumentate pe care le-am citit eu pana acuma , ar fi pacat sa apara o disputa intre domnul grigguti si "regulament" , am avea toti de pierdut .
               Am incredere in cunostintele lui datorita unui caz real  ce tine de osmoza inversa aplicata fara rost , cunosc un caz real care a folosit aprox 2 ani osmoza inversa aplicata la apa din retea si avut probleme serioase ( sa nu le spun grave)  de sanatate datorita demineralizari organismului respectiv probleme cu dinti, parul, pielea , mici dureri articulare  care au disparut dupa ce a renuntat la apa tratata cu osmoza inversa  asadar apreciez la grigguti semnalele CORECTE de alarma care ni le-a tras de ceva timp  legat de aplicarea osmozei inverse unde nu trebuie , oricum asta este parerea mea bazata pe un caz real , tehnic sau medical  nu pot sa argumentez contraindicarea folosiri osmozei inverse unde nu este cazul pentru ca nu sunt in domeniu , deasemenea nu stiu unde este cazul sa se foloseasca si unde nu este cazul dar din cate am citit nu se preteaza la apa din retea care este deja partial "tratata" .  Am mai auzit pareri ca poti completa cu lapte sau alte alimente deficitul de minerale din organism dar nu cred in aceste pareri precum nu prea cred in cartuse sau statii de remineralizare a apei dupa procesul de osmoza , s-ar putea sa fie bune dar parerea mea este ca odata ce ai "stricat" apa ( ai scos mineralele ) nu o mai faci la loc ca de la mama natura .
             Acum legat de tratarea apei ma puteti ajuta cu parerea dvs legat de IONIZATOARE si de modificarea PH-ului apei , sunt contraindicate sau daunatoare ????? cum s-ar zice "strica" apa??? , ma gandesc la varianta cand nu suntem multumiti de PH-UL apei din retea , sa luam in considerare ca ionizatorul este pus dupa o unitate de filtrare a apei din retea corespunzatoare caracteristicilor apei din zone respectiva in cazul meu un filtru de sedimente(5 microni) , un filtru carbon granular (10 micron)  si doua de carbon activ(5microni , 0,3microni ) atasate la apa din retea , este important de stiut ca ionizatoarele nu filtreaza apa ci doar modifica PH-ul .

Editat de akita77, 28 august 2012 - 09:16.


#1199
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postscheleton, on 27th August 2012, 21:42, said:

desi inutila, cererea a fost aprobata. Spun inutila, pt. ca ti-au fost editate exclusiv mesaje care.. incalcau Regulamentul (..ai ocazia acum sa-l citesti, daca tot il invoci).
Ceea ce inseama ca n-o sa-ti mai editez citatele kilometrice dintr-un mesaj anterior, de regula ultimul postat  :rolleyes: , ci am sa sterg direct mesajul tau, pana o sa inveti sa te conformezi ..Regulamentului pe care-l invoci.
Daca situatia se repeta (in ritmul de pana acum), vei fi avertizat si apoi suspendat.  :peacefingers:

Redau cateva extrase din Regulament, daca tot insisti sa porti astfel de discutii aici:
2. Interdictii
Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:
a. crearea si folosirea de "clone" (mai multe conturi ale aceluiasi utilizator). Descoperirea de catre moderatori a acestor conturi va duce la suspendarea definitiva a conturilor clonelor si suspendarea pe o perioada de 15 de zile a contului principal.

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.
c. postarea de informatii, fisiere etc cu incalcarea dreptului de autor si a drepturilor conexe prevazute de Legea 8/1996, precum si a oricaror alte drepturi ale tertilor. Toate drepturile de autor (copyright) asupra fotografiilor atasate in cadrul forumului apartin autorilor. Reproducerea lor (pe orice suport) fara permisiunea autorilor reprezinta o incalcare a legilor in vigoare..
..
f. postarea de discutii care nu au legatura cu subiectul in cauza ("offtopic"). Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge aceste comentarii si de a da un avertisment userilor in cauza.
g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc. Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ț, ș, etc)
h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilor
i. postarea de reclame sub orice forma (inclusiv imaginile/link-urile din avataruri, semnatura/status, posturi ce nu au legatura cu subiectul...etc).
..
n. trimiterea de mesaje comerciale nesolicitate altor membri, chiar daca este facuta prin intermediul PM, trimiterea de "mailuri nesolicitate", "scrisori in lant" ori mailuri in masa, mesaje instant etc..
o. colectarea oricarui gen de informatie indentificabila personal de la utilizatori sau membri ai forumului, sau afisarea acestui tip de informatii
u. folosirea in semnatura/status a unor elemente (imagini, link-uri, etc) menite sa induca in eroare alti utilizatori ai forumului
..

3. Recomandari
Membrii trebuie sa tina seama de urmatoarele recomandari privind utilizarea in bune conditii a forumului Softpedia:

a. sa respecte toate interdictiile de mai sus, in caz contrar SoftNews NET putand apela la sanctiuni, de la un simplu avertisment pana la stergerea contului si restrictionarea accesului, iar daca este cazul, la autoritatile competente potrivit legislatiei romane in vigoare.
c. sa nu posteze inutil replici de 1-2 cuvinte de genul "Cool", "lol" etc; de asemenea sa nu dea un raspuns doar pentru a scrie ceva, ci doar daca au cateva idei coerente si pertinente la subiect
d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului
e. sa caute cu atentie (folosind functia "search") inainte de a deschide un subiect nou
f. sa nu abuzeze de mesajele PM
g. sa nu posteze comentarii deplasate la adresa altor membri si sa incerce sa ii ajute pe cei care nu cunosc anumite aspecte..
h. sa respecte deciziile moderatorilor si sa nu le comenteze pe forumul public; pentru aceste probleme se va folosi PM (private message)
i. sa incerce sa creeze topicuri cat mai scurte si clare (a se evita topicuri confuze de genul "Am o problema. Cine ma poate ajuta?")
j. in cazul mesajelor postate de catre persoane juridice, sa obtina in prealabil acordul administratiei Softpedia

Mesajul ala kilometric la care raspundeam continea esenta, motivul raspunsului.
Pe de alta parte, daca imi arunci in ochi regulamentul iti spun clar, am avut grija impreuna cu Liviu de topicul acesta mai bine decat ai facut-o tu in calitate de moderator si am lucruri mai bune si mai productive de facut decat sa imi pierd timpul aici, asa ca nu ai decat sa-mi stergi si postarile si contul din momentul asta.

Editat de grigguti, 28 august 2012 - 15:17.


#1200
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postzugry, on 27th August 2012, 21:32, said:

m-ar interesa un filtru de apa pentru dedurizarea apei
cum pot afla ce duritate are apa din zona mea si ce filtru ar fi indicat?

Faci o analiza la un laborator autorizat , postezi buletinul si apoi stabilim echipamentele.
Bafta!

View Postgrigguti, on 28th August 2012, 16:12, said:

Mesajul ala kilometric la care raspundeam continea esenta, motivul raspunsului.
Pe de alta parte, daca imi arunci in ochi regulamentul iti spun clar, am avut grija impreuna cu Liviu de topicul acesta mai bine decat ai facut-o tu in calitate de moderator si am lucruri mai bune si mai productive de facut decat sa imi pierd timpul aici, asa ca nu ai decat sa-mi stergi si postarile si contul din momentul asta.

SI PANA LA URMA DACA NU PUNEAI TOT MESAJUL UN CITITOR DE POSTARI  NU MAI INTELEGEA NIMIC. Eu zic ca NU ai gresit cu nimic. Traim in Romania, asa ca SCHELETON, ar trebui sa inteleaga ca regulamentele sunt facute ca sa fie incalcate cu sau fara voie. Sper sa nu se supere...

Editat de ovidel_dej, 28 august 2012 - 19:50.


#1201
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.910
  • Înscris: 19.05.2006
Copilarii.
Hai sa ne intoarcem la Tratarea Apei.

View Postakita77, on 28th August 2012, 09:50, said:

.. tehnic sau medical  nu pot sa argumentez contraindicarea folosiri osmozei inverse unde nu este cazul pentru ca nu sunt in domeniu..
pey asta e toata cheia problemei -argumentatia.

#1202
dragos5178

dragos5178

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 18.09.2011
Salut tuturor,as dori si eu sfaturi pentru achizitionarea unui sistem de filtrare atasez si buletinul de analize al apei ,m-am mutat de curand in aceasta zona ,specific ca sunt racordat la reteaua de apa a orasului dar cand am vazut buletinul de analize m-am crucit cati azotati sunt in apa ,nu doresc sa beau apa de la robinet dar se v-a gatii cu ea .

Fișiere atașate



#1203
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postdragos5178, on 30 august 2012 - 08:27, said:

m-am crucit cati azotati sunt in apa ,nu doresc sa beau apa de la robinet dar se v-a gatii cu ea .

Ca sa cumperi un denitrificator automat ii cam costisitor. Eventual daca vrei sa iti protejezi masina de spalat vase/rufe, centrala... cumperi un dedurizator care sa aiba si cativa L de rasina pt denitrificare. Solutie tehnica BB 20 de 1 micron, dedurizator automat cu rasina mixta. Consumabile cartus BB, sare. Bafta!

#1204
mla

mla

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 29.09.2009
Locuiesc la bloc si societatea de la care am apa de retea are pe site urmatoarea situatie referitoare la calitatea apei din zona mea:
Fișier atașat  calitate_apa.pdf   39,52K   7 download-uri
Ce ma deranjeaza pe mine ar fi gustul de clor si urmele albicioase care raman pe oale, lingurite daca le pun la sterilizat.
Am sanse sa mai reduc cat de cat valorile acestora (clor si duritate cred) daca cumpar un filtru pe baza de carbune activ si argint ?

Editat de scheleton, 04 septembrie 2012 - 14:01.


#1205
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.952
  • Înscris: 05.01.2008
Desi ne-am mutat de 3 saptamani,nu am mutat niciun filtru.Apa avem de la un put sapat cu teava de 4 cm in diametru,debitul e bun ,dar avem apa calcaroasa, ca se depune alb de baterii .
Am cumparat filtru magnetic si intrebarea mea e unde se monteaza corect acesta si de ce?
vanzatorul zicea de montarea lui la max 10 m

#1206
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.910
  • Înscris: 19.05.2006
urme albicioase... apa calcaroasa... Efectuati analiza apei, si daca reiese ca apa e dura, montati o statie de dedurizare
Consultand rezultatele analizei, aflati ce alti parametrii ai apei trebuie imbunatatiti, sau ce trebuie sa combateti..

Editat de scheleton, 03 septembrie 2012 - 22:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate