Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#1171
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc grigguti pentru raspuns!
  Am acest Boiler de preparare apa calda de 4 ani si nu l-am curatat in interior in acasta perioada.
  Crezi ca daca il curat in interior ,voi scapa de cele Doua colonii (la 22gr.C UFC/ml=25 si
  la 37gr.C UFC/ml =4?
  Cu ce solutie se poate face curatarea?
  Multumesc anticipat!

#1172
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 Costin45, on 10th August 2012, 22:10, said:

Multumesc grigguti pentru raspuns!
  Am acest Boiler de preparare apa calda de 4 ani si nu l-am curatat in interior in acasta perioada.
  Crezi ca daca il curat in interior ,voi scapa de cele Doua colonii (la 22gr.C UFC/ml=25 si
  la 37gr.C UFC/ml =4?
  Cu ce solutie se poate face curatarea?
  Multumesc anticipat!

Il poti curata cu ClO2, H2O2, KMnO4, NaOCl, etc
Chiar si cloramina TSin ar face treaba ...

#1173
danalarm

danalarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.08.2005
Salutare tuturor.
Revin si eu ca posesor de statie de dedurizare multumit de alegerea facuta.
Acum apare alta problema :(
-Apa care se produce la regenerare (aproximativ la 5-6 zile) se poate arunca in put???

!!! Va deranjez cu problema aceasta pentru ca momentan apa se scurge in fata portii si una din salciile mele dragi i-au cazut frunzele.....am dat vina pe saramura din apa regenerata.!!!

Sper sa fie ok sa dau apa in put... (este un put sapat la 16 ml, luciul apei este la 3 ml iar pompa submersibila este la 9ml).

Va intreb in necunostinta despre ce contine apa care rezulta regenerarii, in afara de saramura.

Va multumesc anticipat

#1174
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 danalarm, on 12th August 2012, 22:03, said:

Salutare tuturor.
Revin si eu ca posesor de statie de dedurizare multumit de alegerea facuta.
Acum apare alta problema :(
-Apa care se produce la regenerare (aproximativ la 5-6 zile) se poate arunca in put???

!!! Va deranjez cu problema aceasta pentru ca momentan apa se scurge in fata portii si una din salciile mele dragi i-au cazut frunzele.....am dat vina pe saramura din apa regenerata.!!!

Sper sa fie ok sa dau apa in put... (este un put sapat la 16 ml, luciul apei este la 3 ml iar pompa submersibila este la 9ml).

Va intreb in necunostinta despre ce contine apa care rezulta regenerarii, in afara de saramura.

Va multumesc anticipat

Nu se deverseaza in put !
Salcia ... va trebui sa prinzi alta.

#1175
florinaverescu

florinaverescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.12.2008
buna ziua

din raportul de analiza de la apa nova rezulta ca apa din putul meu (adanc de 38 m) depaseste urmatoarele valori:
fier 300 (valoare admisa <200)
duritate totala 20 (> sau egala decat/cu 5)
bacterii coliforme 6
numar colonii la 37 grade 2700

in afara de aceste valori mentionez ca apa are un miros puternic neplacut (clocit/malos) iar daca o las in cada dupa aproximativ 10 minute, din incolora capata o usoara tenta de portocaliu.

pentru a aduce apa la valori acceptabile/normale, ce solutii ar trebui sa am in vedere? o statie de dedurizare ar fi prima optiune, dar restul?

multumesc.

#1176
tzepx

tzepx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.04.2007

 grigguti, on 10th August 2012, 12:47, said:

multe posturi = multa informatie. cateodata e frustrant sa iti racesti gura de pomana ani de zile ca apoi sa vina cineva sa spuna ca ii este lene sa citeasca tot si sa ceara aceeasi informatie de parca cineva este obligat sa o si ofere.
Multumesc de raspuns, dar nu trebuia sa fiti asa de dur. nu toti au access internet tot timpul si cu viteza mare, unii se chinuie cu modemuri si asteapta minute pana le incarca o pagina in mod text. Pentru asta era acel "multe posturi, mult de citit".

 grigguti, on 10th August 2012, 12:47, said:

referitor la cea de a doua afirmatie, este cat se poate de clar, reactia de oxidare Fe in prezenta Cl are loc, din ea rezulta precipitat de Fe, dupa o astfel de oxidate si un filtru adecvat, ideal cu nisip, apa este lipsita de Fe, Mn, alte metale si microbiologie ...
Pt restul, exista deja suficienta informatie si mi-e si mie lene sa mai postez aceleasi idei iar si iar
Am re-trecut aproape prin toata sectiunea (am sarit pagini intregi de polemici cu gav-uri si alte minuni). Si nicaieri nu scrie nimic de reactia Fe - Cl si rezultatul ei - apa colorata in maro, asa cum sugerati in raspuns. De fapt, in prima faza ati sugerat instalatie incorecta si apoi prezenta bacteriilor coliforme, care au fost infirmate de analize. Si nici chimist nu sunt, si va rog sa nu ma trimiteti la chimia de clasa a 7-tea.

Iar analizele sunt alta problema: la dsp iasi exista un set de baza (indicatori minimi de potabilitate), care costa ~300 lei, si alte analize contra costuri suplimentare, despre care am aflat ca se pot face dupa ce mi-ati raspuns.  Deoarece fierul nu este printre ele ... dsp iasi, probabil voi ajunge pe la un dsp din judetele invecinate.

 grigguti, on 10th August 2012, 12:47, said:

multe firme, percep bani buni pe consultanta, aici e "moca" ...
In iasi nu am gasit decat Nobel - doar cu un ochi arunca pe analize si 5 minute de nerabdare pentru situatia din teren au ofertat filtre cu autocuratare + dedurizator + ro +uv la peste 3000e - consultanta "moca", si de Viarom care au analizele de 2 saptamani si ... atat. Daca nu deranjez, voi reveni - eventual pe pm - dupa ce completez analizele cu valori pentru fier si magneziu.

#1177
danalarm

danalarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.08.2005

 grigguti, on 12th August 2012, 10:58, said:

Nu se deverseaza in put !
Salcia ... va trebui sa prinzi alta.
De ce nu?
Apa folosita este aceeasi din put... Mai putin saramaura...

#1178
corindon

corindon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.08.2006

 grigguti, on 10th August 2012, 12:47, said:

tu esti dus rau ...
in timpul spalarii nu scoti decat sedimente grosiere, cele micronice raman, microbiologia
infesteaza restul cartusului filtrant si pe deasupra se infesteaza separat si corpul filtrului
...
concluzie: filtrare inseamna filtrare, fara compromisuri. daca vorbim de jumatati de masura,
atunci valoarea produsului implicit a companiei ce il comercializeaza este pe masura.


Stimate Domnule Grigutii, observ ca ati trecut din nou la calomnii si dezinformare.
Ca sa nu mai reluam din nou acelasi subiect discutat anterior in acest topic, in care dumneavoastra nu ati adus argumente pertinente, am sa citez postarea mea ce poate fi gasita si aici:

http://forum.softped...t...t&p=6191982

 corindon, on 17th March 2009, 14:21, said:

Domnule grigguti, citind postul dumneavoastra trag concluzia ca ori face-ti niste confuzii grave, ori aplicati o tehnica de genul: realizeaza o afirmatie pe seama celuilalt, apoi distrage atentia cu generalitati, urmat de vorbeste pe langa subiect si presarate cu referiri la alte lucruri, ca in final sa para ca ati venit cu date competente.

La care se mai adauga si afirmatii de genul "Oamenii ajung sa-si instaleze filtre recomandate de Dumneavoastra si sa dea apa copiilor sa bea apa filtrata de acestea..."

- da domnule, este vorba de filtrul acela M4 multistadic care a primit 3 medalii de aur pentru eficienta extrema de stopare a agentilor patogeni la cele mai prestigioase saloane internationale precum Geneva, Bruxelles si Budapesta;
- care si dovedeste incontestabil prin analizele realizate de patru laboratoare din cadrul Institutului National de Cercetare- Dezvoltare pentru Microbiologie si Imunologie CANTACUZINO ca are eficiente de 100% la toti parazitii, 100% la holera si eficiente de peste 99.9999..% la alte bacterii -> pe care dumneavoastra foarte frumos le negati:



Destinatia si alcatuirea filtrul M4 multistadic:

* este destinat cu preponderenta retelelor de apa potabila sau in alte cazuri numai in baza analizelor de apa (deoarece nu retine nitriti, nitrati, etc.);
* filtrul este compus din 5 straturi ("grigguti: 3 in 1 ???" nescafe, jacobs...etc. ???):
- ceramica lavabila cu porozitate de 0.2 microni si o grosime de 0.5 centimetrii (nu cred ca se sparge asa usor; in pori de 0.2 microni nu incap corpuri de pana la 10 microni – dovada este eficienta de 100% la Holera, iar asa cum apa transporta bacterii, la fel de bine le si preia prin spalare -> mazga aia (depozit de suspensii anorganice , organice  si bacterii) dispare stimate domn);
- strat de argint poros pe interiorul ceramicii, cu rol bactericid si care auto sterlizeaza filtrul;
- carbune activ al carui rol se cunoaste foarte bine;
- schimbatori de ioni cu rolul de a retine ioni ai metalelor grele;
- rasina penta iodata care distruge agentii virali;

Domnule grigguti, eu nu-mi mai pierd vremea cu dumneavoastra. Oricat de tare nu va convine acest lucru, filtrul M4 multistadic se apara singur prin fapte (3 medalii de aur la saloanele cele mai prestigioase: Eureka - Bruxelles, Geneva, WIPO - Budapesta, precum si alte zeci de diplome de excelenta si analize de eficienta realizate de experti, nu de amatori).

Dumneavoastra ce diplome si analize de eficienta aveti la produsele pe care le comercializati?


Dumneavoastra sunteti singurul expert care practic afirma ca bacteriile prospera alaturi de argintul ce acopera interiorul ceramicii si de rasina penta-iodata ce creaza o coloana de iod in interiorul acesteia, distrugand atat bacterii cat si virusuri. Iar asta in conditiile in care ceramica speciala densa, cu grosime de jumatate de centimetru si pori de 0,2 microni, impiedica de la bun inceput trecerea sedimentelor si a bacteriilor, acestea ramanand pe suprafata exterioara a cartusului.

 Rostocanie, on 20th March 2009, 15:08, said:

"Si membrana osmotica a obtinut medalii si premii pt apa potabila si acum este interzisa (deocamdata in SUA)"

Stimate domn grigguti va rog sa-mi aratati si mie unde ati gasit dvoastra cum ca membrana osmotica este interzisa in SUA....am cautat dar nu am gasit nici o referire la acest aspect.
Ma intereseaza, pentru ca detin un purificator cu osmoza inversa si inafara de faptul ca sanatatea mea s-a imbunatatit destul de mult ( eliminarea gazelor  la stomac si balonari, digestie buna, eliminarea constipatiei, scaune regulate si alte lucruri minore), daca folosirea osmozei nu este indicata as dori sa stiu de ce? Nu doresc sa faceti referire la mineralele lipsa din apa....prefer sa-mi iau calciul din alimente lactate decat din pietre.
Cu respect.

Ulterior ati mai dat-o in bara cu afirmatia ca osmoza inversa a fost interzisa in SUA si v-au trebuit doua luni sa reveniti pe forum pana s-au mai asezat apele.

http://forum.softped...t...t&p=6208821


 grigguti, on 10th August 2012, 12:47, said:

apa e ok, daca vrei neaparat poti instala si un UV la final, dar nu e musai.
bea cu incredere

Cercetarea pentru filtrele ceramice antibacteriene a plecat tocmai de la sfaturi ca acestea!
Oamenii si-au instalat cateva prefiltre si un modul de carbune activ neargintat/fara granule de argint si fara alta metoda de protectie la final si au ajuns sa se imbolnaveasca, culmea, chiar pe retele publice de apa potabila, de la bacteriile care s-au dezvoltat in interiorul modulului de carbune activ!

Mizeriile foarte fine precum si bacteriile care pot aparea in special cand se fac interventii pe reteaua de apa, trec prin prefiltre fara nici o problema, rolul acestora fiind doar de a retine particulele mari. O parte din mizeriile fine se depun mai departe pe suprafata carbunelui activ constituind hrana pentru bacterii si mediu propice de dezvoltarea acestora, intrucat tot carbunele activ retine clorul gazos folosit pentru distrugerea si tinerea bacteriilor sub  control. Este reteta perfecta pentru a te imbolnavi pe retelele publice de apa ascultand de sfaturile expertilor.

#1179
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Poate aici e hiba si slabiciunea filtrului asta m4 - lavabilitatea! Intr-un filtru de apa, sa ai piese care retin elemente micormetrice si sa spui ca se pot spala si gata, totul e ca nou... e putin tras de par! Putin cam mult as spune!
Cu toata sinceritatea, o modalitate in care dupa 6luni/un an se arunca un consumabil sau un cartus, prezinta mult mai mare incredere si ar trebui implementata si pe filtrul tau. Iar din punct de vedere al marketingului, a vorbi de o suprafata cu mazga facuta din mizeriile adunate, ce trebuie spalata sub jet de apa e ca si cum ai curata cu scobitoarea un sac de aspirator imbacsit, cand poti folosi saci de hartie.

#1180
corindon

corindon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.08.2006

 Lyvyoo, on 14th August 2012, 21:05, said:

Poate aici e hiba si slabiciunea filtrului asta m4 - lavabilitatea! Intr-un filtru de apa, sa ai piese care retin elemente micormetrice si sa spui ca se pot spala si gata, totul e ca nou... e putin tras de par! Putin cam mult as spune!
Cu toata sinceritatea, o modalitate in care dupa 6luni/un an se arunca un consumabil sau un cartus, prezinta mult mai mare incredere si ar trebui implementata si pe filtrul tau. Iar din punct de vedere al marketingului, a vorbi de o suprafata cu mazga facuta din mizeriile adunate, ce trebuie spalata sub jet de apa e ca si cum ai curata cu scobitoarea un sac de aspirator imbacsit, cand poti folosi saci de hartie.

Dumneavoastra aveti dreptate, insa nici eu nu am afirmat ca se spala si gata devine ca nou, ci doar ca ii revine debitul, aici este hiba de comunicare.

Nici un filtru ceramic lavabil nu se poate spala la infinit fie ca este vorba de: Blue Star, Doulton, Katadyn, etc., cum nici un acumulator nu se poate reincarca la infinit (in functie de tehnologie au un anumit numar de cicluri). Dar asta nu le face de unica folosinta pe primele sau simple baterii pe celelalte. Daca se pot elimina prin spalare peste 99,99% din mizeriile si microorganismele ce au fost retinut la exteriorul cartusului ceramic (prinse in mazga), atunci sunt un succes. De cealalta parte prefiltrele nu pot fi curatate aproape deloc.

La toate filtrele ceramice, elementul filtrant este consumabil, se arunca si se cumpara altul dupa un anumit volum de apa procesat (ce poate fi atins in 6 luni, 1 an sau mai multi ani), limitarea este determinata in mod special datorita substantelor consumabile din interiorul cartuselor (carbunele se satureaza de exemplu pe masura ce retine substantele organice din apa cum ar fi clorul gazos, etc.). Daca se depasesc limitele recomandate, cartusul ceramic se transforma intr-un filtru mecanic sub-micronic cu protectie la microorganisme (ceramica este inerta, argintul ramane activ multi ani) al carui debit maxim urmeaza o curba de scadere raportata la anii de functionare si evident la volumul de apa procesat precum si gradul de murdarie a acesteia.

In concluzie, pentru calitatea apei rezultata sunt o solutie compacta si eficienta economic.

Edited by corindon, 14 August 2012 - 21:23.


#1181
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 corindon, on 14th August 2012, 22:07, said:

In concluzie, pentru calitatea apei rezultata sunt o solutie compacta si eficienta economic.

Nu contest reclama pe care o faci la M4 plus argumentele ca e  :coolspeak: .   RO 8 (cu bioceramic, remineralizare, flow de 550ml si UV)  ii echivalentul lui M4 sau poate mai bun (practic vorbind, fara sa comparam fise tehnice, medalii obtinute etc), iar pretul cu doar 300 ron mai mare. De curand un stomatolog a renuntat la M4, doar pt disconfortul creat de curatarea periodica... plus microbiologicul care dupa o anumita perioada "uita" sa ramana in filtru si a ales cu incredere ro 8. Ce sa zic... multa bafta cu M4. Daca o sa apara o varianta care sa filtreze tzuica de prune  :coolspeak: at o sa ai multi clienti in Ardeal.

#1182
corindon

corindon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.08.2006

 ovidel_dej, on 14th August 2012, 23:23, said:

Nu contest reclama pe care o faci la M4 plus argumentele ca e  :coolspeak: .   RO 8 (cu bioceramic, remineralizare, flow de 550ml si UV)  ii echivalentul lui M4 sau poate mai bun (practic vorbind, fara sa comparam fise tehnice, medalii obtinute etc), iar pretul cu doar 300 ron mai mare. De curand un stomatolog a renuntat la M4, doar pt disconfortul creat de curatarea periodica... plus microbiologicul care dupa o anumita perioada "uita" sa ramana in filtru si a ales cu incredere ro 8. Ce sa zic... multa bafta cu M4. Daca o sa apara o varianta care sa filtreze tzuica de prune  :coolspeak: at o sa ai multi clienti in Ardeal.

Sunt afirmatii sustinute prin cercetare stintifica si numeroase teste de laborator.

In legatura cu sistemul RO8 cu osmoza inversa, din ce ati descris dumneavoastra pare bine pus la punct si poate fi folosit pe aproape orice sursa de apa, cu mentiunea ca tot analiza de apa ramane de baza. Apa rezultata trebuie sa fie buna.
Costa cu 300 de lei mai mult, dar atentie si la costurile ulterioare de operare, toate cele 8 module trebuiesc inlocuite periodic la 3-6-12 luni, inclusiv membrana osmotica undeva la 2 ani si este destul de scumpa, lampa cu utraviolete isi pierde eficienta in timp exact ca becurile economice care pierd din luminozitate si trebuie inlocuita de asemenea la 8000 - 9000 de ore de functionare (sa studieze cartea tehnica).

Faptul ca filtru se incarca si trebuie curatat periodic este un lucru foarte bun, demonstreaza ca isi indeplineste functia pentru care a fost creat si protejeaza de impuritatile/microorganismele din apa de alimentare. Referitor la: "microbiologicul care dupa o anumita perioada "uita" sa ramana in filtru", daca a avut un filtru M4 cu asemenea problema, nu inteleg de ce nu a apelat la garantia oferita de firma producatoare.

Multa bafta pentru dumneavoastra cu sistemele RO8. Sunt foarte multe zone prin tara cu probleme din cauza nitratilor si nitritilor unde ar fi foarte utile.

#1183
florinaverescu

florinaverescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.12.2008

 florinaverescu, on 13th August 2012, 00:20, said:

buna ziua

din raportul de analiza de la apa nova rezulta ca apa din putul meu (adanc de 38 m) depaseste urmatoarele valori:
fier 300 (valoare admisa <200)
duritate totala 20 (> sau egala decat/cu 5)
bacterii coliforme 6
numar colonii la 37 grade 2700

in afara de aceste valori mentionez ca apa are un miros puternic neplacut (clocit/malos) iar daca o las in cada dupa aproximativ 10 minute, din incolora capata o usoara tenta de portocaliu.

pentru a aduce apa la valori acceptabile/normale, ce solutii ar trebui sa am in vedere? o statie de dedurizare ar fi prima optiune, dar restul?

multumesc.

chiar nu are nimeni nicio sugestie?

#1184
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Eu sustin in continuare osmoza la bloc ca fiind "prea mult" si prea costisitor...
Ce spuneti de pozitia aceasta, venita pe topicul nostru de espresso?

 angelina31, on 17th August 2012, 23:32, said:

Osmoza la bloc da merita [...] am vazut ca au mai existat discutii pe tema osmozei, a filtrelor de apa. Si crede-ma osmoza nici nu poate fi considerata inutila in conditiile in care obtii apa ca de izvor asa cum ar trebui sa fie apa, la robinetul de la bucatarie si crede-ma schimbul filtrelor nu te costa mai mult decat toate baxurile si tot efortul ala absolut inutil de a le cara. Si in oice caz apa e mult superioara oricarei alte ape la pet chiar si decat faimoasele evian si vittel. E mult mai buna bucovina noastra care e asemanatoare la gust cu apa purificata. Iti dau un pont cauta apele care au reziduu sec la 180 grade cat mai mic. A probabil te gandesti ca pierzi niste minerale pretioase la osmoza, desi acele minerale pe care le gasesti in ape nu sunt cele necesare organismului. Corpul le extrage din diversele alimente pe cele de care chiar are nevoie. Si aici dau ca exemplu calciul din apa care la un moment dat se depune si se formeaza acele pietre la rinichi. Tocmai de aceea sunt discutiile din spate cu ce apa sa folosim pt a nu se depune pe expresor si tocmai de aceea pestii au nevoie de apa pura. Poate te razgandesti in legatura cu cele expuse de tine mai sus. Toate cele bune


#1185
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 florinaverescu, on 16th August 2012, 22:45, said:

chiar nu are nimeni nicio sugestie?

Daca apa din putul tau depaseste numai acele valori at : clorinare, deferizare (pirolox) ,declorinare (carbon activ) dedurizare. in primele 6 luni nu o sa ai nevoie de UV ( sterilizare), dar ulterior o sa fie obligatoriu pt ca in declorinator se dezvolta "plantatie" de bacterii. Consumabile clor, sare si lapa UV 10000 ore de functionare (daca alegi o firma buna) Bafta.

 Lyvyoo, on 18th August 2012, 00:32, said:

Eu sustin in continuare osmoza la bloc ca fiind "prea mult" si prea costisitor...
Ce spuneti de pozitia aceasta, venita pe topicul nostru de espresso?

Oare nu a fost postata de baiatul cu "ozmoza" lui fantastica MADE USA? Ca si pret e mult mai accesibila fata de acum 6 ani, dar chiar si acum daca nu nimeresti la importatori risti sa dai o caruta de bani.

#1186
florinaverescu

florinaverescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.12.2008

 ovidel_dej, on 18th August 2012, 11:27, said:

Daca apa din putul tau depaseste numai acele valori at : clorinare, deferizare (pirolox) ,declorinare (carbon activ) dedurizare. in primele 6 luni nu o sa ai nevoie de UV ( sterilizare), dar ulterior o sa fie obligatoriu pt ca in declorinator se dezvolta "plantatie" de bacterii. Consumabile clor, sare si lapa UV 10000 ore de functionare (daca alegi o firma buna) Bafta.

am auzit ca pirolox-ul pe langa deferizare ma poate scapa si de mirosul neplacut al apei (hidrogen sulfurat), sa fie adevarat?

de ce se dezvolata bacterii in declorinator, clorul nu asta face, distruge bacteriile?

#1187
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 florinaverescu, on 19th August 2012, 10:22, said:

am auzit ca pirolox-ul pe langa deferizare ma poate scapa si de mirosul neplacut al apei (hidrogen sulfurat), sa fie adevarat?

de ce se dezvolata bacterii in declorinator, clorul nu asta face, distruge bacteriile?


        Pirolox-ul ,singur, ca mediu filtrant nu retine miros. Oxideaza fierul, dar in lipsa clorului se imbacseste. Clorul neutralizeaza N elemente din apa si face ca pirolox-ul sa lucreze bine. Am avut o lucrare in care am folosit ca aplicatie clorinare plus pirolox... rezultatul a fost foarte bun. Bn pe beneficiar nu il intereseaza ca ii ramane clor in apa.  In apa era fier 2mg/L plus un miros neplacut de "oua clocite". Clorul distruge bacteriile, dar nu in totalitate si ce ramane ajunge in declorinator "unde si-o trag si se inmultesc ca vanatorii de lebade" Ca sa obti o dezinfectie totala ar trebui sa pui un agitator sau sa ai un anumit nr de m de teava. Asa ca iesi mai ieftin cu un UV care pana la urma este doar pt siguranta ta si a familiei tale.
  
Mai sunt si alte solutii pt a rezolva problema ta numai ca: clorinare, pirolox, declorinator si dedurizator ii mai accesibila. Pe cand : clorinare, vas reactie cu aerare, turbina aerare,grup pompare (hidrofor), declorinator, dedurizator (cu varianta asta iti golesti contul) plus ca ocupa cam mult spatiu. MULTA BAFTA! sa ai grije de unde cumperi... garantie, service in garantie si  post garantie, sa ti se ofere manuale complecte de programare pt fiecare echipament plus certificate de conformitate. (CA E PLINA TARA DE COMERCIANTI ,care habar nu au ce vand)

#1188
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005

 grigguti, on 1st August 2012, 17:11, said:

Nu zic, dupa poze e greu de inteles ceva.

Cineva care a inteles ceva din pozele cu Everpure-ul desfacut, postate pe forum, spunea ca vede doua tipuri de rasini acolo - cationica si anionica. Candva, spuneai ca genul asta de filtre/dedurizatoare ar face doar jumtate de treaba. Faptul ca sunt prezente ambele tipuri de rasini nu este totusi dovada ca se ocupa si de partea cationica si cea anionica a Calciului? Alti producatori (cu rezerva mea ca sunt vanzatori) spuneau ca e de ajuns sa rupi aceasta legatura, pentru a nu mai precipita calciul..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate