Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Ce as putea sa fac sa plec dintr-o casa cu scandaluri si agresivitate

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
mihaipo

mihaipo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2013
Buna ziua,

In urma unei probleme la un loc de munca din Bucuresti mi s-a pus un diagnostic de la psihiatrie mai grav decat depresia(initial a fost depresie dar de cativa ani este ceva mai grav).
Inainte sa apara problema la munca am stat cu chirie in Bucuresti intr-o garsoniera si lucram.

Pentru ca in ultimii 5 ani nu m-am simtit bine nu am lucrat deloc intr-o firma, cu salariu.
Deci in prezent nu am venit, nu lucrez si nu am salariu.
Datorita acestui fapt am stat in casa parintilor in ultimii 4-5 ani, undeva in judetul Prahova.(am venit din Bucuresti in Prahova)

In casa aceasta este numai balamuc, scandal, frica, teroare, agresivitate, minciuna, neincredere, etc.
Nu degeaba eu am inchiriat garsoniera in Bucuresti si nu am venit dupa facultate  in Prahova. In acesta casa este un mediu foarte nociv

Vedeti blogul meu in care explic cum este in aceasta casa, relatia Victima-Agresor:
http://situatiiviata...ii.blogspot.ro/

Bineinteles eu nu ma simt bine in aceasta casa.
Eu imi traiesc viata Crestineste si am alte Valori decat seful care cand se imbata face scandal si din orice incepe sa injure si sa tranteasca.
Eu vreau sa plec din aceasta casa.

Metoda clasica sa ma angajez si sa inchiriez o garsoniera nu prea pot sa o aplic pt ca nu ma simt suficient de bine ca sa lucrez plus ca imi trebuie un loc de munca foarte bine platit sa inchiriez o garsoniera.
Avand in vedere ca vreau sa plec din aceasta casa ma poate ajuta diagnosticul de la psihiatrie la ceva? (caci eu ma duc lunar acolo de mai multi ani)

Eu nu prea pot sa muncesc.
Seful(tata) casei se tot imbata, tot agreseaza, tot face in ciuda oricui(mie nu mai zic) si o face si din rautate(ca el vrea sa dicteze in casa si nu-i convine un om crestin in casa) ca el e seful casei chipurile, dar de fapt el este Agresor. Si el tot face viata grea tuturor din casa pt orice pofta ar avea.
Sefa(mama) casei se lasa calcata in picioare si inca ii mai ia si apararea uneori sotului ei. Este exact relatia Victima-Agresor.

Ce as putea sa fac?
Ce solutii am ca sa plec din aceasta casa?

Toate cele bune
Mihai

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca ai terminat facultatea banuiesc ca ai o varsta oarecare, ii explici tatalui tau cand e treaz ca a trecut vremea in care e era cocosul, eventual poti sa ii zici ca nu va fi mereu asa si la batranete va avea nevoie de un pahar de apa. pe care cu aceasta atitudine sigur nu il va primi.
daca intelege situatia esti norocos.
daca nu nu i`ar strica cateva picioare in "dos".
politia nu are ce iti face, nu esti obligat sa ii suporti lui toate betiile si figurile.
vorba aia .....toata lumea isi afla nasul candva...

#3
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View Postmihaipo, on 13 august 2013 - 20:05, said:

Pentru ca in ultimii 5 ani nu m-am simtit bine nu am lucrat deloc intr-o firma, cu salariu.

Metoda clasica sa ma angajez si sa inchiriez o garsoniera nu prea pot sa o aplic pt ca nu ma simt suficient de bine ca sa lucrez plus ca imi trebuie un loc de munca foarte bine platit sa inchiriez o garsoniera.

Eu nu prea pot sa muncesc.

Eu propun sa se faca ceva donatii si pentru tine. Eventual lunare asa o colecta de la membrii forumului sa iti platim chiria in Bucuresti. Eventual la Aviatorilor ca sa nu fii stresat de cartiere mai naspa. Apoi sa iti dam si o alocatie ca sa ai si de-o femeie.

#4
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Încearcă să stai câteva luni la o mănăstire. Caută să vorbești cu starețul, explică-i problema și poate te ține la mănăstire. Dar necazul ar fi că acolo trebuie să muncești. Și mănăstirea ar trebui să fie una cu viețuitori cât de cât sporiți că altfel poți să o pățești rău de tot dacă ești mai sensibil. Ideea e că nu există soluții cât timp nu lucrezi și nu ai parte de nici un venit. Și în același timp nu știu câți nervi poți suporta și cât de mult te afectează boala psihică. Că îți dai seama că oriunde ai ajunge tot vor exista ceva certuri. Dar nu la măsura la care o descrii că ar fi acasă.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Daca nu iti place munca
Suporta

#6
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Post-catalin, on 13 august 2013 - 20:22, said:


Eu propun sa se faca ceva donatii si pentru tine. Eventual lunare asa o colecta de la membrii forumului sa iti platim chiria in Bucuresti. Eventual la Aviatorilor ca sa nu fii stresat de cartiere mai naspa. Apoi sa iti dam si o alocatie ca sa ai si de-o femeie.
Tu nu știi cât de nasol e să fii într-o casă în care e tot timpul ceartă iar unul este alcoolic. Este oribil. Eu când eram mic în fiecare vară stăteam la bunicii din partea mamei. Acolo tot timpul ceartă când bunicul lua pensia că se îmbăta și bunica nu îl suporta în halul ăsta. Și am trăit ani în acel mediu oribil. Și mai știu că au fost unele necazuri și cu părinții de ceartă și iarăși a fost destul de urât. Mai ales când ești copil. Și când am fost mai mare au fost unele faze nasoale din cauza banilor. Din fericire, Dumnezeu mi-a trimis în cale pe cineva care m-a susținut financiar să ajung la facultate și să pot să fac primii pași pentru a mă pune pe picioare ( și persoana respectivă nu mă va susține financiar la infinit: se așteaptă ca după master că mă pot întreține singur ). Deci nu acuza dacă nu ai trecut prin situație. Acordă-i măcar la început prezumția de nevinovăție. :)

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
E greu ca pustan singur sa reusesti
O gramada de probleme intalnesti
Buzunare, goale, doare
Cand taticu si`a luat votca cu banii de mancare
Vine iar beat noaptea tarziu
Are impresi de mare barbugiu...
Si iti vine sa iti iei lumea in cap
Cand parintii tai nu dau pe tine un scuipat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p2L1__rGVCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau la spitalu'9, daca tot zici ca ai probleme la bibilica. Cazare, masa si electrosocuri gratis, poate-ti trece lenea si te apuci si tu de munca, nu poti avea pretentia sa te tina parintii-n puf toata viata....

#9
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
la cum vad io tu nu ai probleme psihice...cred ca e lene....?

#10
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
iata ce face violenta in familie; unul o da in sindromul stockholm celalalt o da in restinism. Intai trebuie sa te vindeci de crestinism, apoi vezi ce faci cu betivanul. Nu te va ajuta nimeni de acolo de sus. Esti numai tu, atat!

#11
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Ba,omul are o problema serioasa si voi faceti baza.Posted Image
Eu zic sa ii dai foc tatalui tau.
Ai cumva lene gradul  ?

#12
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Titlul topic-ului: "Ce as putea sa fac sa plec dintr-o casa cu scandaluri si agresivitate" luat drept Q sau, pe romaneste Î.....
A sau, pe romaneste, R: Muta-te dracului sau pune piciorul in prag....

Aaa... nu vrei si ti-e mila de tine ca n-are cine sa te intretina, atunci raspunsul din postul #8 este cel mai indicat: masa, casa si haine din partea statului plus asistenta medicala non-stop... Ce-ti poti dori mai mult??

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Asa ca incepe sa se configureze niste variante dar toate sunt nasoale ca e cu munca
Ai crezut ca te scoti la popi dar te-a descurajat faptul ca trebuie sa muncesti la manastire
Este ?
Credeai ca iei candelita aia si o dai cu aleluia si curge banu

#14
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ai prieteni adevarati care stau in Bucuresti sau care vor sa vina cu tina si sa luati un apartament impreuna? Sau vorbeste cu parintii tai, cand sunt apele limpezi, si propunele sa divorteze, nu are rost sa stea asa, nici mama ta sa suporte scandalurile, nici tu, iar el sa isi gaseasca o ocupatie, alta in afara sa bea. Daca mama ta nu e de acord cu asta, cauta de munca in strainatate si mai da pe acasa din an in pasti sau deloc, te va ajuta mult mai mult pt tine sa iti faci o viata. Dar daca inca astepti ca mama sa iti spele si sa iti gateasca, mai bine stai acolo. Tu decizi daca vrei  o schimbare in viata ta. Eu nu am avut cazul tau cu parintii mei, dar o matusa si verisori mei da, si oricat a fost sfatuita sa plece de la el, ea nu si nu, si a fost marginalizata ca sa zic asa, ca noi ne implicam sa o ajutam, dar ea nu mai vroia sa plece de la barbatul cu care traieste. De asta zic, vorbeste ai tai, cu mama separat daca vrei si vezi ce vrea si ea. Dar daca ei ii place scandalul, tu mai ai ales: ori ramai cu scandalurile ori pleci de acolo si cauti un loc de munca, ti-as recomanda armata, ca acolo ai parte de consiliere psihologica si te ajuta foarte mult ( un fost coleg de liceu s-a angajat dupa terminarea liceului la jandarmerie, si avea situatia ta, mai grav chiar ca el avea tata vitreg si care la bautura nu il mai primea in casa). Esti tanar, esti major, vaccinat, deci tu decizi ce vei face cu viitorul tau. Ori iei taurul de coarne ori il iei de coada!
LE: Imi place la tine ca esti constient de mediul in care traiesti si vrei sa scapi, dar NU IMI PLACE ca nu iei atitudine asupra situatiei! Am impresia ca iti este frica de parintii tai si la varsta asta.

Edited by dany07rap, 13 August 2013 - 21:07.


#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postc14h3r, on 13 august 2013 - 20:57, said:

Aaa... nu vrei si ti-e mila de tine ca n-are cine sa te intretina, atunci raspunsul din postul #8 este cel mai indicat: masa, casa si haine din partea statului plus asistenta medicala non-stop... Ce-ti poti dori mai mult??
Si daca va trebui sa munceasca si la spitalul de dilai ?
E belita treaba

#16
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Ba,m-am gandit la ceva.Daca nu gasesti o modalitate..
Te iau lacheu valet  cu norma intreaga la mine daca vrei. Posted Image

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdany07rap, on 13 august 2013 - 21:00, said:

cauta de munca in strainatate
Pai nu vrea sa munceasca nici la calugari ,dar afara

#18
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Se poate muta la fun? Posted Image

La munca cu tine,nu la intins mana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate