Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Dece sunt evreii mai "desghetati" ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#145
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlucifer76, on 18 august 2013 - 15:55, said:

Turcii si tatarii sunt ok, atat timp cat nu o dau in balarii religioase. Niciodata romanii nu s-au legat de ei. Curios, nu?
Bozgorii nici nu vor sa vina. Plus ca ungurii din Romania au ramas aici, nu au cum sa se intoarca din moment ce nici nu au plecat.
si daca TOTI si-ar dori, brusc, sa vina, cu tot riscul balariilor religios-etnice? :P

#146
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 15:20, said:

asa, pot aprecia doar lejeritatea in care schimbi sopranu pe bariton.

Chiar daca nu ajung la maximum de octave atins de o "voce" umana barbata, conform notatiei englezesti de la G/G#-5 la G/G#5 (0.7973 Hz - 807.3 Hz), un lucru pot spune cu siguranta: love you all guys (and yes, including Mr EdgarOropsitul).

#147
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlucifer76, on 18 august 2013 - 15:55, said:

Plus ca ungurii din Romania au ramas aici, nu au cum sa se intoarca din moment ce nici nu au plecat.
nimic mai fals. ungurii din romania au plecat unde-au apucat, de-au apucat. urmasii celor ce n-au apucat vor pleca in viitor, gratie politicii multi-culti care-i impiedica sa se integreze in romania si sa invete profesii in limba romana.

View PostBilly, on 18 august 2013 - 16:00, said:

un lucru pot spune cu siguranta: love you all guys (and yes, including Mr EdgarOropsitul).
e si mila o forma de dragoste neconditionata?

saraca di mini... :P

Edited by nazdaq, 18 August 2013 - 16:03.


#148
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Aberezi la greu. Auzi,ungurii vor sa invete in limba romana, si sunt impiedicati sa se integreze. Aveam pretentii la tine.

#149
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlucifer76, on 18 august 2013 - 16:04, said:

Aberezi la greu. Auzi,ungurii vor sa invete in limba romana, si sunt impiedicati sa se integreze. Aveam pretentii la tine.

intelegi gresit. ungurii NU vor sa invete in limba romana. iar multicultilismul "bruxellez" le garanteaza dreptul de a refuza specializarea in limba romana. de aceea le e destul de greu sa profeseze in alta parte decat in zonele preponderente maghiar, care sunt si cele mai sarace si mai ne-sprijinite financiar. de aceea cei tineri si capabili vor emigra in ungaria. de locurile vacante se va ocupa demografia nebuna a moldovei.

problem solved! Posted Image

Edited by nazdaq, 18 August 2013 - 16:10.


#150
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 16:08, said:

intelegi gresit. ungurii NU vor sa invete in limba romana.
Hotaraste-te odata. Ai scris ca sunt impiedicati sa invete profesiuni in limba romana, dupa aceea ca nu vor ei Posted Image .

#151
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlucifer76, on 18 august 2013 - 16:17, said:

Hotaraste-te odata. Ai scris ca sunt impiedicati sa invete profesiuni in limba romana, dupa aceea ca nu vor ei Posted Image .

si eu aveam pretentii de la tine. reciteste, deci. sau si tie trebuie sa-ti pun ghilimele de fiecare data?

Edited by nazdaq, 18 August 2013 - 16:20.


#152
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 18 august 2013 - 15:28, said:


Am crezut un moment ca ai inteles asta cand ti sa replicat ca ai gresala ca Shekit este de fapt si cetatean francez. Tu ai scris American si ai cusut din asta o intreaga teorie.

Dupa un concert, Arthur Rubinstein este asaltat de admiratori si presa.
-"Maestre, cat de minunat, cat de pasionat si exact ati interpretat acest concert..."ii sopteste o admiratoare
-"draguta, " ii sopteste la fel Ruinstein,"esti prea generoasa...Daca s-ar aduna toate notele pe care le sar eu intr-un concert, s-ar scrie o sonata...."


Asa ca draga d-le Edgaroropsitu....daca un evreu asa de "dezghetat" isi permite....., atunci eu.......o umila gospodina.........


#153
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Cred ca avantajul mare al evreilor consta in faptul ca toti erau, in comparatie cu restul , foarte cultivati stiau sa scrie si sa citeasca , stiind aceste lucruri normal ca au ajuns sa fie urati de analfabetii de tarani. Stim si noi ca populatiile ignorante, nestiutoare sunt cele mai agresive. Astazi situatia sa mai schimbat in sensul ca marea majoritate a populatiei este alfabetizata.

#154
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostSucreBolivar88, on 18 august 2013 - 19:22, said:

este alfabetizata.

DAR manelizata \m/

#155
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostSucreBolivar88, on 18 august 2013 - 19:22, said:

Cred ca avantajul mare al evreilor consta in faptul ca toti erau, in comparatie cu restul , foarte cultivati stiau sa scrie si sa citeasca ,

O idee originala.Foarte originala.
Imi imaginez cum in pauza de prasit sau butasit a viei, in fata blidului cu fasole si a botului de mamaliga,asezati la umbra pe rogojina, evrei citeau povesti taranilor ignoranti.

de altfel masinariile astea care erau construite  inaintea aparitiei evreilor prin tarile romane
probabil serveau la presatul florilor pentru ierbarele firmei Coresi......

[ http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/76696544.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 18 August 2013 - 19:50.


#156
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostEdgaroropsitul, on 18 august 2013 - 13:45, said:

Vrei sa insinuiezi ca romanii sunt "bogati " in cultura sau educatie ? Mai mult decat Israelienii care sunt bogati numai material?

Nu, ci ca tu esti extrem de saracut....

View PostEdgaroropsitul, on 18 august 2013 - 13:27, said:


Cu toata modestia,eu sunt eu si numai eu si sunt unic. Eu scriu ce cred si vreau. Nimeni nu ma poate  face sa mint sau sa lingusesc pe cine crede ca i se cuvine .  Eu sunt o rasa noua de evreu. Israelian. Asa este.  Eu pot fii banat de la forum dar cand voi fii banat o sa plec cu capul sus si atuncia o sa compatimesc eu  pe cei care doresc sa  dispar eu cu adevarul si  ei sa ramanai cum raman deacuma  68 de ani.

Pai parca ai mai fost banat odata. Sau nu?

Sincer, vazandu-ti rasismul, pentru viitorul statului Israel, sper sa fii una pe cale de disparitie.

View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 11:44, said:

la fel de multi ca evreii ce au fost izgoniti din satele natale de pe pamant acum clamat musulman. si care...guess what? nu au dreptul sa se intoarca la "demeure maternelle".

Arab Leader: No Jew in Future Palestinian State: http://international....com/id305.html

sa inteleg ca-l condamni si pe abbas? hehe...

Foarte bine ca vor sa isi faca un stat. Oare sunt in stare? M-as bucura sa fie dar ma si indoiesc extrem de tare. Oricum din ce am citit acolo ei nu vor un stat al lor, ci il vor pe ala pe care l-au facut evreii, ceea ce cam pute.

View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 16:03, said:

nimic mai fals. ungurii din romania au plecat unde-au apucat, de-au apucat. urmasii celor ce n-au apucat vor pleca in viitor, gratie politicii multi-culti care-i impiedica sa se integreze in romania si sa invete profesii in limba romana.



View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 16:08, said:

intelegi gresit. ungurii NU vor sa invete in limba romana. iar multicultilismul "bruxellez" le garanteaza dreptul de a refuza specializarea in limba romana. de aceea le e destul de greu sa profeseze in alta parte decat in zonele preponderente maghiar, care sunt si cele mai sarace si mai ne-sprijinite financiar. de aceea cei tineri si capabili vor emigra in ungaria.

Pai ce ar fi sa te hotarasti? Ori e sistemul de vina, ori ei nu vor sa invete? Si iti recomand sa ramai la a doua varianta pentru ca prima e contrazisa de intreg sistemul de invatamant si administrativ din Ro in materie de bilingvism. Ca nu vor sa invete limba tarii in care traiesc este strict problema lor, nu crezi?

#157
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpierre_de_timp, on 18 august 2013 - 22:12, said:

Pai ce ar fi sa te hotarasti? Ori e sistemul de vina, ori ei nu vor sa invete? Si iti recomand sa ramai la a doua varianta pentru ca prima e contrazisa de intreg sistemul de invatamant si administrativ din Ro in materie de bilingvism. Ca nu vor sa invete limba tarii in care traiesc este strict problema lor, nu crezi?

View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 16:19, said:

si eu aveam pretentii de la tine. reciteste, deci. sau si tie trebuie sa-ti pun ghilimele de fiecare data?

si pentru toti cei ce n-au prins ironia, rectific mesajul

View Postnazdaq, on 18 august 2013 - 16:03, said:

nimic mai fals. ungurii din romania au plecat unde-au apucat, de-au apucat. urmasii celor ce n-au apucat vor pleca in viitor, gratie politicii multi-culti care-i "impiedica" sa se integreze in romania si sa invete profesii in limba romana.

ridendo castigat mores.

Edited by nazdaq, 19 August 2013 - 08:01.


#158
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postnazdaq, on 19 august 2013 - 08:01, said:

si pentru toti cei ce n-au prins ironia, rectific mesajul

Draga nazdaq, nu stiu altii ce varianta de forum au, sincer, dar eu nici nu iti vad body language-ul ca sa sesizez semnele de punctuatie nepuse in mesaj, si nici nu iti aud vocea ca sa remarc ironia, asa ca ceea ce ramane este strict ce e scris si sonorul eventual il pun eu. Si nici nu stiu daca nu te cheama de fapt Ildiko si ghilimelele le vedeai la "multi culti". :)

#159
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpierre_de_timp, on 19 august 2013 - 08:25, said:

Draga nazdaq, nu stiu altii ce varianta de forum au, sincer, dar eu nici nu iti vad body language-ul ca sa sesizez semnele de punctuatie nepuse in mesaj, si nici nu iti aud vocea ca sa remarc ironia, asa ca ceea ce ramane este strict ce e scris si sonorul eventual il pun eu. Si nici nu stiu daca nu te cheama de fapt Ildiko si ghilimelele le vedeai la "multi culti". Posted Image

<bursting into provocative body language, pole required>

Ez az úr fog mindent kifizetni...Posted Image

http://www.omniglot....s/hungarian.php

Edited by nazdaq, 19 August 2013 - 08:34.


#160
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Dupa 9 pagini de aberat - se vede ca evreii nu sunt cu nimic mai buni decat ceilalti, au doar mai multi bani. Nu discutam cum au fost castigati, dar sigur nu prin munca cinstita. Chiar vestitul Rotschild (nu a fost dovedit daca era cohanim, dar NICI nu a fost dovedit ca nu era, totusi era un evreu de curte) spunea - pot dovedi toata averea pana la ultimul ban, mai putin primul milion. Daca bagi destui bani in educatia unui om cu inteligenta medie poti obtine rezultate bune. Aia care cred ca Premiile Nobel sunt castigate mai mult de catre evrei gresesc, evreii care castiga sunt in general "sefii de echipa", finantatorii si reprezentantii unor echipe mult mai mari de goimi, si ei isi insusesc doar rezultatele. Unori fura direct meritele, ca lui Paulescu insulina, dar asta era esentiala pentru ca genetic evreii au mult mai mare incidenta de diabet.

Vad iarasi ca evreii tot cred ca zona Israel este tara lor, dar uita ca:
1. chiar ei documenteaza ca au ajuns intr-o zona deja locuita, au cucerit-o prin lupte si au omorat/gonit pe adevaratii locuitori
2. spun ca tara le-a dat-o Dumnezeu, dar de fapt au fost instigati la ocupatia initiala de un individ perfect uman, care a tinut pentru el comunicarea cu sefu' (care este posibil sa ii fi zis exact pe dos), si mai mult nici nu stia prea bine pe unde vine tara asta ca i se stricase GPS-ul
3. informatia ca evreii au primit cadou aceasta tara apare exclusiv in scrierile evreiesti, niciun alt popor nu a primit de la Dumenzeu aceasta informatie, mai sa fie, ce exclusivitate convenabila
4. Dumnezeu nu le-a evreilor dat nimic scris la mana, vreun act de proprietate sau contract pe teren
5. Se exclud si cele 2 pietre daca se dovedeste ca au fost cioplite de mana umana si nu gravate cu laser sau alt foc ceresc. Asta daca nu au fost deja pierdute. Oricum in acele pietre nu spune nimic de pamant.
6. Asa cum sustin ca Israel e tara lor (ei si numai ei si nimeni altcineva) tot asa sustin si ca sunt adevaratii fii a lu' advaratu' dumnezeu (a lu adevarata mama Omida) si dezghetati si destepti si mai cu motz.
Nasol nu e ca sustin toate astea, nasol e ca ei chiar cred toate astea. Si nici nu se gandesc cat de stramba se vede toata aceasta facatura din exterior...

Si apoi se folosesc principiile de dialog:
A. cine tipa mai tare are dreptate
B. daca debitezi in mod serios o tampenie de milioane de ori lumea va crede ca e adevarata
C. daca ti se cer dovezi - zici ca informatia este deja de 3000 de ani pe piata, deci e adevarata, desi nu a fost dovedita niciodata

Ca atare in final ajung sa creada aberatii de care orice om rational poate doar sa rada.
Deci nu sunt "dezghetati", ba chiar dimpotriva, "incuiati".

P.S. Pentru cei care emit afirmatii privind vechimea si valoarea culturii evreiesti, ii rog sa nu uite pe sumerieni, egipteni, fenicieni, babilonieni...
Stiati ca cea mai veche scriere din lume e la Tartaria?

Edited by Oxigen1234, 19 August 2013 - 10:35.


#161
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostOxigen1234, on 19 august 2013 - 10:25, said:

Dupa 9 pagini de aberat

Mai putin, ca n-ai posturi pe toate paginile.

View PostOxigen1234, on 19 august 2013 - 10:25, said:

Chiar vestitul Rotschild (nu a fost dovedit daca era cohanim, dar NICI nu a fost dovedit ca nu era, totusi era un evreu de curte) spunea - pot dovedi toata averea pana la ultimul ban, mai putin primul milion.

Cohanim e plural. Cohen e singular. Ce importanta are daca vestitul Rotschild (care din ei, ca e familie mare, sa nu le fie de deochi [ http://cdn3.droidmill.com/media/market-media/com.redstring.hamsa_icon.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) era cohen sau nu? Ce e aia evreu de curte? Cind si cui ar fi spus cuvintele atribuite?

View PostOxigen1234, on 19 august 2013 - 10:25, said:

Aia care cred ca Premiile Nobel sunt castigate mai mult de catre evrei gresesc, evreii care castiga sunt in general "sefii de echipa", finantatorii si reprezentantii unor echipe mult mai mari de goimi, si ei isi insusesc doar rezultatele.

Te rog sa-mi indici numele goyim-ilor din echipele evreilor cistigatori de premii Nobel.  E valabil si pentru premiile de literatura?

Premiile Nobel nu sint cistigate mai mult de catre evrei. Numarul evreilor care cistiga premii Nobel este disproportionat de mare fata de ponderea evreilor in populatia lumii.

Continua sa citesti paragraful de mai sus, poate reusesti sa il intelegi. Eu astept, am rabdare.

................................................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................................................................

View PostOxigen1234, on 19 august 2013 - 10:25, said:

Unori fura direct meritele, ca lui Paulescu insulina, dar asta era esentiala pentru ca genetic evreii au mult mai mare incidenta de diabet.

Interesant. Va sa zica, John James Rickard Macleod, fiul unui preot scotian, era evreu. Mai sa fie.

Sa inteleg ca Sir Frederick Grant Banting, care inainte de a intra la medicina a frecventat cursurile centrului de studii teologice pentru Biserica Anglicana de la Universitatea din Toronto (Faculty of Divinity), era tot evreu?!?!?!?

Misterioase sint caile diabetului sionist.

Restul mai tirziu, ca ma duc sa maninc clatitele la care am muncit din greu pina acum. Cu gem de capsuni. Mai bun decit premiul Nobel.

[ http://2.bp.blogspot.com/-Buz58xxQiR4/UR65dujKLGI/AAAAAAAAKdM/KcEEOj-RE3A/s640/IMG_0633.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#162
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostOxigen1234, on 19 august 2013 - 10:25, said:

Stiati ca cea mai veche scriere din lume e la Tartaria?

Sti ca cele mai penibile idei sunt la tine in Tartacuta ?

View PostPisa4you, on 19 august 2013 - 12:29, said:


Restul mai tirziu, ca ma duc sa maninc clatitele la care am muncit din greu pina acum. Cu gem de capsuni. Mai bun decit premiul Nobel.


Pisa, esti sigura ca vrei sa-ti strici siesta ????
Am facut dulceata de visine , de zmeura si fragi....
Atunci sa vezi clatite...Iti pozez.

Edited by vio69a, 19 August 2013 - 13:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate