Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Dece sunt evreii mai "desghetati" ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#1
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Eu cred ca nu este discutie la faptul ca evreii sunt mai priceputi decat altii sa-se potriveasca  la orsice situatie  din lumea moderna
Ma refer la propietatea lor de a intelege si examina situatia cum si a alege calea care sa le aduca cat mai multa siguranta inclusiv  financiara .
Evreii sunt mai desghetati si au curaj uneori sa initieze afaceri si mijloace de a castiga bani. In majoritatea cazurilor,au dreptate.

In istoria evreilor ca popor raspandit in lume si de multe ori  lipsiti mai mult sau mai putin de drepturile altor cetateni,evreii au ales  traditional  profesii libere care nu i-au obligat sa fiu propietari  de pamanturi si propietati care nu au putut fii bagate in valiza in  timpuri cand fuga era singura salvare.

Parerea mea personala este ca antisemitismul crestin  de care au suferit evreii in trecutul lor in Europa  ,care a dorit exterminarea evreilor,  a avut un efect  invers.  In trecut,cand evreii au suferit atacuri,progromuri si Holocaust,cei care au supravietuit au fost in marea lor parte acei evrei mai inteligenti. Ceva care in natura se cheama "selectie naturala"  .  Prezentul adevereste aceasta teorie.Nu vreu sa lungesc vorba despre israelienii/evreii  de azi ca toata lumea le cunosc calitatile si  cat sunt de capabili.

Printre evreii care au fost exterminati in timpul Holocaustului de fiarele naziste si prietenii lor, au fost si persoane care si omenirea ar trebui sa regrete.Oameni de stinta,scriitori,doctori,rabini si multi altii. La evreii ,in timpul WWII in 99.99% din cazuri nu li sa dat posibilitatea de a se indeparta de acei criminali.

O scurta poveste care poate servi de exemplu.    Romania dupa 1989. Fratele meu care era seful sectii de constructii  (de avioane) la IAI, a venit in Romania  la Bacau unde a fost o fabrica de avoane de scoala ,fabrica care a fost inchisa dupa revolutie. Soferul de taxi cu care  a calatorit i-a povestit ca a fost pilot examinator la aceasta fabrica si  azi este sofer de taxi ca sa si intretina familia. Fratele ia zis ca a vazut la fabrica inchisa ca se gasesc in curte 4 avioane complecte.  Soferul a ridicat sprincenele si nu a inteles. Fratele:  Cauta inca 2-3 piloti,cumpara 2-3 avioane cu imprumut bancar,organizeaza-le aparate de stropit cu pesticide campurile agricole si o sa castigati bine ca sunteti primii. Fratele i-a lasat adresa in Israel daca are nevoie de alte informatii. Dupa 6 luni a primit fratele un plic  cu o carte de vizita in care scria numele societatii  care au intemeiat 2 persoane. Pe dosul cartii de vizita era scris cu mana  "Va multumesc. Va voi fii vesnic recunoscator"

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
de acord cu argumentele istorice. Antisemitismul a interzis evreilor sa aiba meserii "onorabile" asociate in acea vreme cu proprietatea fizica (agricultura si pastoritul). De aceea ei s-au orientat spre profesiile pe atunci emergente (negustori, meseriasi, bancheri), care au monetizat proprietatea intelectuala si in acest fel si-au conservat mult mai bine avutia.

#3
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
De ce sunt evreii mai carnati si fac topicuri mai imbecile...

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Evreii au marele avantaj al organizarii de casta inchisa. Ei au inventat ghetoul ca sa se apere de hoti. Ei au si Comunitatea, si zeciuala.
Cand apare la evrei un copil mai destept (nu geniu) este ajutat de comunitate, impins, sustinut, atat prin bani cat si prin relatii.
La romani majoritatea copiilor geniali "se pierd" intre nepasare si "capra vecinului".
O mare parte de vina pentru antisemitism le apartine insa evreilor, prin separationism si rapacitate...
Si nu, evreii nu sunt buni in toate. De exemplu in munca fizica. Chibuturile au esuat lamentabil.
Problema trista e ca eu preved si in Israel o "primavara araba" cand noua generatie va descoperi democratia si se vor simti inrobiti de Comunitate...

#5
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostParapantaFlavia, on 13 august 2013 - 11:28, said:

De ce sunt evreii mai carnati si fac topicuri mai imbecile...

nu toti. Doar o parte, al carei reprezentant e Dl Oropsitu.

Iar ne explica el despre superioritatea nativa a evreilor.


Domnu Oropsitu!!! Educatia face diferenta domle!! Nu natia!

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ar trebui sa-i inghetam???Posted Image

#7
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu cunosc si evrei 'normali' care stau la bloc in colentina si au grija zilei de maine :))

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostEdgaroropsitul, on 13 august 2013 - 11:11, said:





din salariul de taximetrist? cu care isi intretinea si familia? si tot pe ala i-au dat si bani de la banca sa-si finanteze afacerea? mai sa-mi dau una-n´c......, ma apuc de taximetrie!

#9
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Daca spun ca-s mai dezghetati din cauza cuptoarelor imi iau ban ?

#10
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostParapantaFlavia, on 13 august 2013 - 11:28, said:

De ce sunt evreii mai carnati si fac topicuri mai imbecile...

Pai avem grija sa dam ocazia si la imbecili sa replice ca sa se simta importanti.

#11
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostOxigen1234, on 13 august 2013 - 11:30, said:

Evreii au marele avantaj al organizarii de casta inchisa. Ei au inventat ghetoul ca sa se apere de hoti.

Bine ca reinventezi tu istoria.

Ghettoul a fost inventat de crestini. La al treilea Conciliu Lateran, in 1179, Biserica Catolica a hotarit ca evreii trebuie separati fizic de crestini.

Primul ghetto inchis a fost construit de crestinii venetieni, pe una dintre insulele venetiene. In 1516, acest ghetto a fost inconjurat de ziduri. Avea doua porti, care se incuiau de la apus pina la rasaritul soarelui.

Exemplul venetienilor a fost urmat si de alte orase europene. in plus, evreii au fost obligati sa imbrace numai un anumit fel de haine, de culoare neagra.

Ghettourile au fost desfiintate oficial in vestul Europei incepind din secolul XVIII, dupa revolutia franceza, dar au rezistat in estul Europei, mai ales in Imperiul Tarist.

Romanii nu cunosc aceste amanunte istorice pentru ca in Romania nu au existat ghettouri.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostEdgaroropsitul, on 13 august 2013 - 11:11, said:

Eu cred ca nu este discutie la faptul ca evreii sunt mai priceputi decat altii sa-se potriveasca  la orsice situatie  din lumea moderna
Evreii au avut marele avantaj ca stiau sa citeasca intr-o lume de analfabeti

#13
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postpierre_de_timp, on 13 august 2013 - 12:10, said:

Domnu Oropsitu!!! Educatia face diferenta domle!! Nu natia!

Corect.

View Post-catalin, on 13 august 2013 - 14:42, said:

Eu cunosc si evrei 'normali' care stau la bloc in colentina si au grija zilei de maine Posted Image)

Si eu, dar nu in colentina.

#14
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostOxigen1234, on 13 august 2013 - 11:30, said:

Evreii au marele avantaj al organizarii de casta inchisa. Ei au inventat ghetoul ca sa se apere de hoti. Ei au si Comunitatea, si zeciuala.
Cand apare la evrei un copil mai destept (nu geniu) este ajutat de comunitate, impins, sustinut, atat prin bani cat si prin relatii.
La romani majoritatea copiilor geniali "se pierd" intre nepasare si "capra vecinului".
O mare parte de vina pentru antisemitism le apartine insa evreilor, prin separationism si rapacitate...
Si nu, evreii nu sunt buni in toate. De exemplu in munca fizica. Chibuturile au esuat lamentabil.
Problema trista e ca eu preved si in Israel o "primavara araba" cand noua generatie va descoperi democratia si se vor simti inrobiti de Comunitate...

Replica dumitale trebuie pusa in rama ca este cel mai potrivit exemplu cat de putin cunosc crestinii romani evreii. Uite cate greseli de interpretare gasesc in replica ta:
1.  Casta inchisa este un desavataj si nu un avantaj ca de la altii se poate invata ce nu stii  cum si nu poti extinde afacerea ta sau profesia ta si sa castigi mai bine.
2.  Hoti ajung peste tot si nu un gheto o sa-i opreasca.  Pradeaza banci si comerte si nu o sa poata prada un evreu care merge acasa de la pravalie cu toti banii in buzunar?
3. Stimate ,aqci ai data-n bara. Evreii nu mananca si trimet copilul sa invete. La evrei nu exista analfabet.Ei invata sa citeasca de la varsta de 4-5 ani. Dumneata,pesemne ca nu cunosti deloc evreii.
4. Ce se intampla la unii romani este ca scriu replici ca astea.
5. Aci ai avut dreptate. Cel putin asa crezi . Evreii sunt de vina  antisemitismului. Desigur. Daca nu erau evrei   nu exista antisemitism. La logica asta poti desigur sa inscrii patent.
6. Evreii nu sunt buni la munca fizica. Asa scrii. Adevarul este ca evreii si numai evreii au cladit tara lor si au pavat drumuri si sosele,au plantat paduri in desert si au scos pietrele si stancile din campuri ca sa le poata semana.  De unde scoti dumneata asa nonsensuri?    Cand evreii,dupa ce au muncit greu si au castigat bine,au trimes copii sa invete la universitate si la munca  fizica au angajat sarmani ca sa o faca. Le-a platit cam de 5 ori de cat ar fii castigat in tara lor,cu conditie sa primeaca de lucru.
7. Dumneata nici in prevederi nu te pricepi. In Israel este democratie si "noua generatie"  umple parlamentul .In Israel  niciodata nu se va face revolutie.
8." Inrobiti de comunitate"?  Despre ce scrii dumneata ? Care comunitate? Ce comunitate ?Unde comunitate?
9. Nota  0 . Nici un rand scris cum trebuie.

View Postpierre_de_timp, on 13 august 2013 - 12:10, said:

nu toti. Doar o parte, al carei reprezentant e Dl Oropsitu.

Iar ne explica el despre superioritatea nativa a evreilor.


Domnu Oropsitu!!! Educatia face diferenta domle!! Nu natia!
La dumneata educatia ? Hai fii serios. Nu amesteca educatia cu inteligenta.    Stii mata ca la evrei nu exista si nu a existat in trecut  analfabetism ?

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Comparatia Israel un stat care s-a dezvoltat cum a vrut din 48 incoace (cu tot cu istoria violenta) si o Romanie lovita in fiinta ei de communism si anii de dupa, este fortata si profund nefavorabila romanilor.
Compara Israelul cu alte tari care si-au decis singure deestinul care si-au ales singure conducatorii, ideologiile, moda etc.
Noi mai avem inca de eliminate din randul nostru otrava comunismului, avem inca milioane de oameni care nici acum nu s-au trezit si nic n-o s-o faca pana la moarte. Inca 15-20 de ani de evolutie in cadrul UE si o sa se vada ce pot romanii. Pana atunci putem fi comparati numai cu natiuni care au indurate acelasi nivel de opresiune

Edited by Kokoshmare, 13 August 2013 - 15:54.


#16
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostFAP, on 13 august 2013 - 12:59, said:

Ar trebui sa-i inghetam???Posted Image

Se zice ca Hitler a vrut o data sa se distreze. I sa adus un evreu flamand dintr-ul lagar de concetrare. A dat vreului o gaina vie si i-a zis evreului ca ce va face gainii o sa-i faca el lui. Evreul nu s-a gandit trei secunde ,a ridicat gaina ,a intors-o si a pupat-o in fund.

Vrei sa ne ingheti? No problem dar inainte pupa-ne.

#17
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostRepulse #, on 13 august 2013 - 14:44, said:

Daca spun ca-s mai dezghetati din cauza cuptoarelor imi iau ban ?

Mesaj moderator:

Tot ce-i posibil.

View PostPisa4you, on 13 august 2013 - 15:31, said:

La al treilea Conciliu Lateran, in 1179, Biserica Catolica a hotarit ca evreii trebuie separati fizic de crestini.

Se stie si de ce?

#18
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostRepulse #, on 13 august 2013 - 14:44, said:

Daca spun ca-s mai dezghetati din cauza cuptoarelor imi iau ban ?

Nu cred dar o sa-ti castigi titlul care ti se cuvine dar nu ti se scrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate