Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

telefoane chinezesti

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 14.10.2004
Scuze, acum am citit atent, era vorba de trimiterea telefonului in China pentru reparat.Posted Image
Cum vrabia malai viseaza, am zis ca este o "fentare" plata TVA+taxe la vama, dar cand cumpar telefonul.Posted Image

#20
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Buna seara. Am comandat si eu telefoane de pe Aliexpress. Cand gasiti telefonul uitati-va cu ce posta pot trimite. Daca au Sweden post scapati de taxe. Coletul va ajunge la posta din cartier insa cam dureaza... transportul.  

#21
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
Salut. Am comandat si eu telefon din China si de pe site-ul asta am primit telefonul prin Posta olandeza (PostNL). Nu am platit alte taxe si a venit coletul direct la usa, l-a adus postasul. Coletul a venit in 15 zile. Plata am facut-o prin PayPal.

#22
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Cunosc si eu site-ul. Ai si garantie internationala la el?

#23
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
Sincer, nu stiu. Mi-au dat vreo 2 carticele, un quick guide si ceva cu gatantia, dar scrie in chineza.

Attached Files


Edited by milibey, 08 February 2015 - 18:44.


#24
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Multumesc pentru raspunsul dezvoltat. Si eu vreau sa imi iau un Doogee DG800 Valencia. Daca ar veni in 15 zile ...parfum transportul. Posted Image

#25
cosmin_c_l_c

cosmin_c_l_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.02.2009

View PostRosonero, on 08 februarie 2015 - 20:19, said:

Multumesc pentru raspunsul dezvoltat. Si eu vreau sa imi iau un Doogee DG800 Valencia. Daca ar veni in 15 zile ...parfum transportul. Posted Image

Vezi ca dg800 are wcdma 850/2100 (pentru america). pentru romania iti trebuie telefon cu wcdma 900/2100.  influenteaza internetul 3g. iti recomand un thl t6 pro apropiat de pretul lui dg800. il am de doua luni, merge impecabil are exact specificatiile scrise de vanzator. mi-a venit cu singapore post la posta vamala in craiova. cand am facut plata i-am rugat pe chinezi sa-mi treaca 20$ pe colet si sa-l treaca Ipad. la vama mi-a desfacut coletul, s-a uitat vamesul la telefon, l-a analizat etc. am platit 3 ron. exista posibilitatea sa nu te creada vamesul si sa trebuiasca sa duci factura paypal, asa ca e cu dus intors. daca ai noroc sa-ti trimita cu postNL iti vine coletul la usa cu posta de cartier fara alte taxe, cat despre garantie nu este internationala, in caz de neplaceri trebuie sa-l trimiti in china la magazinul online de la care ai cumparat, dar cred ca va costa mai mult decat telefonul.
o seara buna.

#26
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Buna seara Cosmin. Cum e camera la telefon (8.0 MP)? Se vede clar? Bateria cam cat va tine? Spuneti-mi mai multe va rog.  

#27
cosmin_c_l_c

cosmin_c_l_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.02.2009

View PostRosonero, on 08 februarie 2015 - 22:55, said:

Buna seara Cosmin. Cum e camera la telefon (8.0 MP)? Se vede clar? Bateria cam cat va tine? Spuneti-mi mai multe va rog.  

Camera este ok pentru gama de pret a telefonului, are culori vii, poza este luminoasa, declansarea este rapida daca ai lumina buna, are autofocus, este de 8 mp, ceva probleme apar in lumina slaba, declanseaza mai greu, iar pozele au putin zgomot, ledul compatrativ cu ledul unui samsung de ex. este mai slab ca putere, nu produce foarte multa lumina, dar problemele aste apar cred la majoritatea telefoanelor din china, am mai avut un zoppo zp780, iar zilele trecute m-am jucat cu un elephone p6000, si la fel au ledurile destul de slabute. bateria tine minim o zi in conditii de utilizare medie vorbit cam o ora, wifi 1 ora, ceva jocuri, si doua zile doar vorbit. este foarte ok pentru o baterie de 1800. ecranul este foarte ok, culori frumoase, naturale, touchscreenul raspune perfect, toti senzorii raspund foarte bine, este dual sim.

#28
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Imi poti spune de unde l-ai comandat?

#29
cosmin_c_l_c

cosmin_c_l_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.02.2009

View PostRosonero, on 09 februarie 2015 - 00:08, said:

Imi poti spune de unde l-ai comandat?


geekbuying.com

#30
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Bun, multumesc.

#31
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Buna ziua din nou. As dori si eu o parere in a alege un telefon din cele doua pe care le voi pune aici. Vreau sa vad si sa bag de seama ce imi veti spune. Daca stiti altceva mai bun va rog sa puneti link-ul. Buget 480 lei.

http://www.b2cbuying...smartphone.html
http://www.b2cbuying...cell-phone.html

#32
cosmin_c_l_c

cosmin_c_l_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.02.2009

View PostRosonero, on 09 februarie 2015 - 14:58, said:

Buna ziua din nou. As dori si eu o parere in a alege un telefon din cele doua pe care le voi pune aici. Vreau sa vad si sa bag de seama ce imi veti spune. Daca stiti altceva mai bun va rog sa puneti link-ul. Buget 480 lei.

http://www.b2cbuying...smartphone.html
http://www.b2cbuying...cell-phone.html

salut. pai daca tot ti-am recomandat thl t6 pro, da-mi voie sa-mi dau cu parerea si aici
- thl pentru android kitkat 4.4 fata de 4.2 lenovo (mult mai bine optimizat si un consum mai mic al bateriei)
- ecranul lui thl 1280.720 la 5 inch rezulta o densitate de pixeli mult mai mare fata de 960 si ecran de 5.5, rezulta o imagine mult mai clara si fluenta
- ecranul de 5.5 personal imi pare mult prea mare, in anumite situatii chiar te incurca marimea telefonului
- amandoua au octa core: thl frecventa de 1.4, lenovo de 1.7, si aici merg tot cu thl pentru ca ai doar 1giga de ram la fiecare, iar un procesor cu frecventa mare duce doar la consumul bateriei, nu si la mai multa performanta fiind tinut in loc de rami.
- tot cu thl merg si in cazul camerelor 2/8 mp fata de 0.3/5mp
- thl are wi-fi display care in combinatie cu un smart tv te poate ajuta
- thl 8g rom, lenovo 4g rom

singurul avantaj al lui lenovo e bateria de 2500 dar cred ca pierde avantajul din cauza os-ului si procesorului


daca esti fan Lenovo si nu iti trebuie dual sim iti recomand http://www.b2cbuying...smartphone.html

Edited by cosmin_c_l_c, 09 February 2015 - 17:23.


#33
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Multumesc inca o data Cosmin. M-am uitat si la acel Lenovo pus de tine. Telefonul e o serie mai noua? Nu l-am vazut pe site-ul oficial Lenovo.

#34
cosmin_c_l_c

cosmin_c_l_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.02.2009

View PostRosonero, on 09 februarie 2015 - 19:11, said:

Multumesc inca o data Cosmin. M-am uitat si la acel Lenovo pus de tine. Telefonul e o serie mai noua? Nu l-am vazut pe site-ul oficial Lenovo.


am vazut si eu mai demult ca nu e pe site-ul lenovo, dar oricum nu este o copie, exista pe toate site-urile chinezesti de telefoane. poti face comanda cu incredere, eu am pana acum 14 comenzi finalizate si nu am avut cu niciuna neplaceri, totul a fost conform descrierilor si specificatiilor.
transportul a durat in toate cazurile 18-20 zile lucratoare.

Edited by cosmin_c_l_c, 09 February 2015 - 21:13.


#35
Rosonero

Rosonero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2015
Deocamdata cred ca raman la THL T6 Pro. De asta http://www.b2cbuying...smartphone.html ce spui daca tot te-am prins p'aici? Posted Image

#36
cosmin_c_l_c

cosmin_c_l_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.02.2009

View PostRosonero, on 09 februarie 2015 - 21:27, said:

Deocamdata cred ca raman la THL T6 Pro. De asta http://www.b2cbuying...smartphone.html ce spui daca tot te-am prins p'aici? Posted Image


e mai ok decat thl-ul, pin prisma bateriei, si pare si mai frumos, in schimb eu nu cred ca ma pot obisnui cu 5.5 inch la ecran. si asta de 5 mi se pare inca mare, si e ceva timp de cand il am. oricum daca nu te deranjeaza marimea telefonului, cred ca e mai ok decat thl-ul. ar fi bine sa te mai informezi despre firma TCL, oricum este o multinationala, cunoscuta mai mult in china. niste pareri ale unora care au cumparat TCL ar fi bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate