Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Gnoza

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Mai este un topic, dar e inchis, asa ca nu pot posta acolo. Stie cineva ceva despre asta? Experienta directa, eventual cunostinte care practica. Teoria se poate gasi si pe net. Nu ma intereseaza pe mine, in mod deosebit, fiul unei cunostinte are un prieten cre tot incearca sa-i traga in treaba asta. Mama e putin ingrijorata pentru ca nu stie despre ce e vorba, asa ca i-am promis ca ma interesez. Daca stie cineva cam ce tehnici se practica...

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
E o porcarie. Plm, te nasti in Romania, esti european etc... de ce tot incearca unii sa se faca musulmani, budisti, shintoisti, animisti, mistici nu inteleg. In Iisus n-ar crede dar in schimb tot cauta fel de fel de crezuri pagane... Mai bine ateu decat in vreun cult d-asta eretic...

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Uite aici:
http://geocer.ro/200...a-feriti-i.html

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006
Gnoza vine de la cuvantul grecesc gnosis care inseamna cunoastere. Cuvantul pagan se refera la cei care cred si altceva decat ar vrea religiile crestine. Gnoza nu este o religie si nu are niciun scop ascuns asa cum presupun unii. Gnoza isi propune sa ajute fiintele umane sa iasa din labirintul de dogme si fanatisme cu care a fost intoxicata umanitatea. La gnoza se studiaza diferite topicuri de la antropologie la psihologie introspectiva cu scopul de elimina defectele personale. Gnoza nu are nicio legatura cu ateismul sau cu vreo religie si nici nu-si propune sa inroleze adepti. Gnoza este invatatura transcedentala de la inceputurile timpurilor care isi propune sa ajute fiinta umana sa scape de sclavia psihologica si sa iasa din ignoranta.

Exista multe organizatii dubioase care isi dau fel de fel de nume si pretind ca studiaza gnoza sau mai stiu eu ce..eu am scris despre gnoza de la o anumita asociatie, despre care am cunostiinte. Pot sa trimit linkul pe privat ptr. a nu se considera reclama.

#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Gnoza nu este altceva decat o invatatura anti-hristica. Chiar ei recunosc ca se inchina la Lucifer, pe care-l compara cu Prometeu.

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006
Care ei? Nu se inchina nimeni la nimic.
In toate religiile Lucifer apare sub diferite denumiri, dar esenta este aceasi. La fel, in mitologie Prometeu este simbolic.

Nu te ajuta la nimic sa te arunci in discutii contradictorii, Rolul spiritualitatii este sa ajute fiinta umana sa acceada la un nivel superior.

Edited by meanman, 02 August 2013 - 16:06.


#7
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
Gnoza chiar daca are sensul de cunoastere, are legatura cu gnosticismul care e un curent eretic,
iar „cunoasterea” lor este aceea modifica si interpreta dupa bunul plac.
Gnosticismul

#8
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View Postmeanman, on 02 august 2013 - 15:48, said:

Gnoza isi propune sa ajute fiintele umane sa iasa din labirintul de dogme si fanatisme cu care a fost intoxicata umanitatea.

Da, si face asta inlocuind credinta intr-o divinitate cu credinta in nu stiu ce stiinta sau dogma 'stiintifica'. Aceeasi marie cu alta palarie. E ca treaba aia cu ateismu'. Unii au ajuns in asa hal incat au facut din ateism o religie :)). Ma rog, nu e vorba ca promoveaza alta idee e problema ca in general cultele sectele cauta oameni slabi sa-i faca sclavi. De obicei e un profet/guru/mentor pe acolo care e 'trimisul'. Si ajung sa se inchine la ala. Si ala ii trimite la munca sa vanda carti sau sa imparta nu stiu ce pliante rahaturi etc. Si apoi il vezi pe guru cu bmw sau mercedes si femei :)). De asta am zis, decat sectant sa crezi in profeti falsi mai bine ateu...

#9
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postmeanman, on 02 august 2013 - 15:48, said:

Gnoza vine de la cuvantul grecesc gnosis care inseamna cunoastere. Cuvantul pagan se refera la cei care cred si altceva decat ar vrea religiile crestine. Gnoza nu este o religie si nu are niciun scop ascuns asa cum presupun unii. Gnoza isi propune sa ajute fiintele umane sa iasa din labirintul de dogme si fanatisme cu care a fost intoxicata umanitatea. La gnoza se studiaza diferite topicuri de la antropologie la psihologie introspectiva cu scopul de elimina defectele personale. Gnoza nu are nicio legatura cu ateismul sau cu vreo religie si nici nu-si propune sa inroleze adepti. Gnoza este invatatura transcedentala de la inceputurile timpurilor care isi propune sa ajute fiinta umana sa scape de sclavia psihologica si sa iasa din ignoranta.

Exista multe organizatii dubioase care isi dau fel de fel de nume si pretind ca studiaza gnoza sau mai stiu eu ce..eu am scris despre gnoza de la o anumita asociatie, despre care am cunostiinte. Pot sa trimit linkul pe privat ptr. a nu se considera reclama.
Ok, trimite, te rog, linkul.  

View PostStan_Patzitul, on 02 august 2013 - 15:39, said:

Ce am gasit aici e prea subiectiv.

#10
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Subiectul acesta ar trebui discutat mai mult.

#11
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostStan_Patzitul, on 02 august 2013 - 15:52, said:

Gnoza nu este altceva decat o invatatura anti-hristica. Chiar ei recunosc ca se inchina la Lucifer, pe care-l compara cu Prometeu.

Nu. Chiar deloc.

Primii crestini au fost gnostici. Au ajuns pina la noi fragmente din evangheliile gnostice.

Principala deosebire intre gnoza si crestinismul lui Pavel este conceptia potrivit careia Dumnezeu nu este creatorul lumii. Lumea materiala este stapinita de divinitati malefice, dintre care face parte si demiurgul. Sufletul omului este prizonier in aceasta lume. Singura cale de salvare este relevata omului de Iisus, fiul lui Dumnezeu. Iisus a fost rastignit de divinitatile malefice, nu de oameni. Chiar exista in Noul Testament urme ale acestei conceptii gnostice, cind ni se spune ca stapinitoriii acestui veac (divinitatile malefice) nu au cunoscut intelepciunea lui Dumenzeu (Sophia, personificarea intelepciunii la gnostici), altfel nu l-ar fi rastignit pe Domnul slavei (Epistola intia catre Corinteni, 2:7-8).

Mai mult despre gnoza:
http://gnosis.org/gnintro.htm

Desi sint atee, imi place gnoza pentru ca acorda un loc foarte important intelepciunii. Ce intelege fiecare prin intelepciune, e de-acuma alta poveste...

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Gnoza te învață niște lucruri interesante: să te relaxezi, meditația, cu scopul cunoașterii de sine. Dacă reușești să privești metaforic povestea lor a lumii cu lemurienii, atlanții și așa mai departe, e ok. Sigur, că trepădușii BOR au o problemă cu asta și simt cum le fuge pământul de sub picioare când apare ceva care chiar dă rezultate.

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 21 aprilie 2014 - 19:40, said:

Gnoza te învață niște lucruri interesante: să te relaxezi, meditația, cu scopul cunoașterii de sine. Dacă reușești să privești metaforic povestea lor a lumii cu lemurienii, atlanții și așa mai departe, e ok. Sigur, că trepădușii BOR au o problemă cu asta și simt cum le fuge pământul de sub picioare când apare ceva care chiar dă rezultate.
BOR nu are nicio treabă cu gnosticii, care sunt nesemnificativi, oricum. Cu protestantismul (în formele neo) are ea treabă, să știi.

Edited by mario_bril, 21 April 2014 - 20:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate