Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Insomnie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Punish3r

Punish3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 31.01.2008
Buna seara , sper ca postez unde trebuie , daca nu imi cer scuze .
Am si eu o problema : nu pot sa dorm . De obicei ma culcam pe la ora 3 , doar atunci simteam ca ma ia somnu' , dar de la un timp nu reusesc sa adorm nici la ora aia ci dupa ora 4-5 . Ma trezesc pe la 12-1 , nu sunt o persoana care sta doar in casa , faceam sala pana acum o luna dar am luat o pauza . Am incercat sa beau un ceai fierbinte seara , nu ma ajuta , am luat melatonina , nici asta nu ajuta . Noaptea trecuta nu am dormit , mai precis sunt treaz din 29 de la ora 14 . Am stat toata ziua treaz desi ma dobora somnu' , m'am gandit ca nu are rost sa ma culc de la 5-6 dimineata si sa dorm pana tarziu fiindca voi pati acelasi lucru' , adica sa nu am somn noaptea . Am iesit prin oras la o plimbare de la 18 pana la 23 , am ajuns acasa , m'am bagat la un film si simteam ca nu mai pot sa tin ochii deschisi . Am stins calculatoru' si m'am bagat sa dorm dar mi'a "sarit" somnu' , nu simt oboseala deloc si nu pot sa dorm .
Stie cineva ce pot sa fac sa adorm si eu ? Ma termina treaba asta , nu pot sa am un program de somn sau de alimentatie pentru ca nu il pot respecta din cauza asta .
Date despre mine : barbat , 20 de ani , 87kg , 189cm . Sunt student , inainte sa iau vacanta ma culcam pe la ora 12-1 si ma trezeam la ora 6 .

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Sport, vreo 2-3 ore sau munca fizica.

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
1: nu mai bea pepsi/cola/cafea/nestea, tot ce tine cofeina...
2: baga munca fizica...sau fotbal la greu...ceva care sa te oboseasca fizic...

#4
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Cum s-a spus si mai sus, exercitiul fizic e important, mai ales in cazul in care tu deja te obisnuisesi cu el. Fa din nou sala, sau alearga si, daca insomnia nu e cauzata de vreo problema psihica (ex depresie, anxietate), curand n-ar trebui sa mai ai aceasta problema.

Si probabil stii, dar n-ai precizat, asa ca nu strica sa  scriu si eu aici: nu orice ceai e bun inainte de culcare, daca vrei sa adormi bea de preferinta ceai de tei sau lapte.

Toate cele bune!

#5
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Esti dependent de calculator ? Pierzi mult timp in fata lui, cu sau fara folos ?

#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Si EU AVEAM problema asta .  Munceam toata ziua si seara , in loc sa ma odihnesc , ma uitam la tv pana la 21:00 (ora la care speram sa ma ia somnul ) ......dar nu , nu ma lua. Am incercat n ore si n variante.

STI CUM AM REZOLVAT ???????????????  Cu VALERIANA !!!!! DA FUGA LA FARMACIE SI CUMPARA > ESTE fACUTA DE DACIA_PALNT ! DUPA ce bag pe cioc DOZA NORMALA DE PICATURI PIC LAT !

:))))

Edited by beku111, 31 July 2013 - 10:02.


#7
Punish3r

Punish3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 31.01.2008
Va multumesc tuturor , am sa incerc Valeriana sa vad ce efecte are . Nu sunt dependent de calculator , stau cam 4-5 ore/zi , il folosesc pentru filme , net , prea putin ma joc , adica il folosesc mai mult pe post de televizor :) . Ma plimb cam de 2 ori pe saptamana cu bicicleta (20-30km/zi) , pur si simplu obosesc , ma simt obosit rau dar cand ma pun sa dorm imi sare somnu' .

Precizez ca nu beau sucuri cu acid , deci nu beau Cola , Pepsi si tot ce contine cofeina . Ce'i adevarat e ca uneori beau Nestea sau Lipton (Lamaie sau Ceai verde) sau cu acid beau doar Kinley sau Everwest , tonice .

#8
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
cafeina/cofeina.....tot un efect tonic au...deci...
Ce'i adevarat e ca uneori beau Nestea sau Lipton (Lamaie sau Ceai verde) sau cu acid beau doar Kinley sau Everwest , tonice .

#9
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
dupa valeriana o fi si mai calm , in caz ca nu esti !

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Ce-i Valeriana asta? Medicament? E cu reteta?

#11
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nici eu nu dorm mai mult decat 3 ore pe noapte, la RMN am descoperit ca sunt capabil de somnul uniemisferic in care imi paralizeaza o parte din corp, chiar acum scriu cu stanga pe laptop, privesc cu ochiul drept, si dorm in acelasi timp!

Depinde de emisfera, zilele trecute am bagat Craiova-Constanta pe autostrada, am avut tot drumul mana si piciorul stang, hidramata imi permite sa dorm in timp ce conduc, asta doar pe autostrada. Ala a fost tot somnul meu din acea zi, cele 5 ore de condus!

Edited by Josef_Mengele, 31 July 2013 - 23:56.


#12
Punish3r

Punish3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 31.01.2008
Deci sa renunt la orice fel de suc ? Doar naturale presupun ca am voie . Am sa incerc cu Valeriana asta sa vedem ce face , daca nu am sa fac un RMN sa fiu sigur ca nu am si eu ce ai tu Josef . Multumesc tuturor de sfaturi , apropo Valeriana e o planta si pentru somn exista tinctura care se ia la ora 19 si inainte de culcare , din cate am citit (Pentru Bursul)

#13
Punish3r

Punish3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 31.01.2008
Ceea ce zici tu Josef au doar delfinii , nu spun ca nu ai avea si tu pentru ca nu stiu dar nu cred ca pot avea asa ceva eu :)

#14
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

 Bursul, on 31 iulie 2013 - 21:43, said:

Ce-i Valeriana asta? Medicament? E cu reteta?
E tinctura .

 Punish3r, on 01 august 2013 - 03:31, said:

Ceea ce zici tu Josef au doar delfinii , nu spun ca nu ai avea si tu pentru ca nu stiu dar nu cred ca pot avea asa ceva eu Posted Image
Mi-am mai adus aminte ceva ? Cu ceai de tei cred ca ai facut , dar cu ceai de sunatoare ?

#15
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Sunatoarea nu prea e pentru dormit, mai degraba pentru "trezit".

Si mai consuma din excesul de energie, e de rahat la varsta ta sa stai in casa la pc...sa nu dai intr-o depresie, doamne fereste ....daca nu e rost de ieseala, sau de vreo excursie la munte sau la mare, du-te macar in parc si plimba-te, alearga cateva ore, inoata (daca ai unde), mergi la o sala, etc. Atfel o sa innebunesti in casa si e pacat. mai ales la varsta asta.

#16
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 Punish3r, on 01 august 2013 - 00:46, said:

apropo Valeriana e o planta si pentru somn exista tinctura care se ia la ora 19 si inainte de culcare , din cate am citit (Pentru Bursul)

tineti secret pentru voi asta cu valeriana, ca daca afla toti, dau faliment astia cu somniferele

Edited by Oneiros, 01 August 2013 - 16:18.


#17
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Lasa-i frate sa dea faliment . Ce i-am pus eu sa le inventeze ?

 Oneiros, on 01 august 2013 - 16:18, said:

tineti secret pentru voi asta cu valeriana, ca daca afla toti, dau faliment astia cu somniferele
.

#18
Punish3r

Punish3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 31.01.2008
Nu inteleg de ce imi tot spuneti ca dau in dependenta de pc . Am precizat ca zilnic ies afara , nu stau in casa decat dimineata pana pe la 4-5 dupa care ies . Ma plimb cu bicicleta , de vreo 2-3 ori pe saptamana parcurg vreo 25-30km (pe tura) , merg la strand inot ... Chiar nu sunt omu' care sa stea doar in casa .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate