Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Ubuntu Edge, primul telefon cu dual boot intre Ubuntu mobile OS si Android

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#73
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Păi nu ăsta-i punctul lor tare, publicitatea? Că n-au ajuns cel mai folosit distro pentru stabilitate, viteză sau alte alea...
Sunt curios ce gândesc ăia de-au sărit cu banu' după ce citesc printre rânduri. Posted Image

#74
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e de discutat aici....mi-a venit un update de kernel la Fedora si mi-a terninat grafica. la Ubuntu nu am avut niciodata probleme cu update-urile. conteza si chestia asta. increderea ca sunt unii in spate care verifica update-urile inainte de lansare.

#75
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrich1974, on 22 august 2013 - 10:34, said:

mi-a venit un update de kernel la Fedora si mi-a terninat grafica. la Ubuntu nu am avut niciodata probleme cu update-urile.
Pai amesteci capra cu varza. Fedora ti-a spus ca trimite kernel-ul la scurt timp cum apare si vina nu le apartine, era a kernel-ului (pe orice distributie cu acelasi kernel tot aveai probleme). Ubuntu nu ofera noutatile. Asa stai la Debian ca e si mai conservator.

Edited by neagu_laurentiu, 22 August 2013 - 10:45.


#76
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
La mine daca vine update la kernel nu am nici o problema. Probabil Comm Fedora trimite kernelul vanila fara patch-uri pt. nvidia.
De acolo si faptul ca nu mai merge driverul video. A cui e vina?
Nu le stiu politica, posibil sa fie ok asa pt. ca respecta politica lor. ;)

#77
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eeeei, stati asa ca nu ara un capat de tara. puteam sa folosesc kernelul precedent pana venea altul. s-a intamplat doar odata, cand am trecut de la 3.4 la 3.5.
dar am dat asa un exemplu.
totusi, pentru un habarnist, nu as avea curaj sa instalez Fedora.

#78
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Manjaro ai testat?

#79
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu, deoarece sunt impotriva fragmentarii. dar asta este filosofia mea, nu inseamna ca este cea mai buna.
si oricum, nu vad ce ar fi diferit, as avea acelasi driver video si aceleasi aplicatii, nu?

Edited by rich1974, 22 August 2013 - 13:55.


#80
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Tocmai asta e natura open-source-ului, fragmentarea. Asa se nasc noi proiecte.
Altfel nu mai rulai tu azi linux, daca nu exista fragmentare.
Si Ubuntu a luat nastere tot prin fragmentare.

Dupa logica ta ar trebui sa folosesti Debian.

Edited by ovilix, 22 August 2013 - 13:56.


#81
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postshogun1, on 22 august 2013 - 10:16, said:

Păi nu ăsta-i punctul lor tare, publicitatea? Că n-au ajuns cel mai folosit distro pentru stabilitate, viteză sau alte alea...
Ei s-au concentrat pe ușurința de utilizare și o experiență plăcută. Dacă au reușit sau nu, asta e altă problemă.
Singura distribuție serioasă care s-a concentrat pe segmentul ăsta a fost Mandriva, dar nu i-a prea ieșit. Bine, acum avem și Mint, care nu știu cât de serioasă e, dar măcar există alternativă user friendly.

#82
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Celor de la Mandriva S.A. le-au ieșit bine distibuția, uneltele simple de configurare, șamd, nu le-au ieșit socotelile... Posted Image
Și într-adevăr, se poate spune că cei de la Canonical se axează pe user-friendly și experiență plăcută, eu mă refeream că sunt singurii ce știu (și vor) să-și facă reclamă, nu au rivali la asta în lumea Linux!

#83
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
De cititi despre Ubuntu edge: http://arstechnica.c...-ubuntu-phones/

#84
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011

View Postrich1974, on 22 august 2013 - 13:54, said:

nu, deoarece sunt impotriva fragmentarii. dar asta este filosofia mea, nu inseamna ca este cea mai buna.
si oricum, nu vad ce ar fi diferit, as avea acelasi driver video si aceleasi aplicatii, nu?
Impartasesc aceeasi idee cu tine. Prea multe distributii, prea multe desktopuri, care fac mai mult rau decat bine.

#85
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Filozofia voastra e proasta si bolnava in acelasi timp.
Nu exista fragmentare in open-source. Iar ceea ce numiti voi fragmentare e o necesitate.

Edited by ovilix, 26 August 2013 - 20:58.


#86
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
E un cacat necesitate, sunt proiecte create si abandonate in prostie, inutile si pe care oamenii au pierdut timp aiurea.
Realitatea e asta:

Dorel face un gard mare si albastru pentru el si vecin, gratis. Vecinul poate ajuta sau contribui din cand in cand cu un cui, o vopsea, ceva, ce vrea el, daca vrea el, nu e obligat.
Vecinul se vede cu material de baza gratis si in loc sa-l ajute pe Dorel, face unul care nu are nimic in plus sau e chiar mai prost, pentru ca poate.

"Vezi ba, e gardu meu, as fi putut sa te ajut sa facem unul la fel, mai repede si mai frumos, dar nu, asta e gardu meu, suge-o" = Open source in a nutshell

Edited by Gh3r0m, 26 August 2013 - 21:17.


#87
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
E treaba ta cum o vezi dar fragmentarea exista si nu aduce nimic bun, dupa ce ca sunt putin utilizatori mai sunt si imprastiati.
Oricum majoritatea distributiilor sunt niste clone care nu aduc nimic nou.

Edited by Papillon_, 26 August 2013 - 21:12.


#88
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta incerc sa spun si eu....dar probabil ecosistemul este inca in faza de copilarie. poate peste vreo 20 de ani sa vedem o coagulare spre niste proiecte majore.  
utilizatorii simt necesitatea asta, de aceea o distributie ca Ubuntu are succes, in ciuda detractorilor. nu e vorba atat de reclama, e vorba ca au o companie in spate care confera o anumita incredere. din pacate, in afara de jocuri, nu va (inca) aplicatii profesionale portate pe linux. inca ne jucam cu interfete, managere de ferestre, etc.

#89
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostGh3r0m, on 26 august 2013 - 21:11, said:

Dorel face un gard mare si albastru pentru el si vecin, gratis. Vecinul poate ajuta sau contribui din cand in cand cu un cui, o vopsea, ceva, ce vrea el, daca vrea el, nu e obligat.
Vecinul se vede cu material de baza gratis si in loc sa-l ajute pe Dorel, face unul care nu are nimic in plus sau e chiar mai prost, pentru ca poate.
Odată ce există libertate, e inevitabil ca fiecare să facă ce vrea. Eu nu văd nimic rău în asta.

Dacă omul are chef să facă o distribuție nouă, are libertatea asta, dacă vrea să o pună pe net, e altă libertate. Tu nu ești obligat să o folosești. Unii vor doar să învețe să programeze, nu să revoluționeze lumea. Dacă pun programul pe net, foarte bine.

Sincer, eu nu aș vrea să existe o singură distribuție cu o singură interfață, chiar dacă ar însemna că mai mulți oameni lucrează la ea. Poate eu vreau să folosesc openbox, de ce ai vrea să mă obligi să folosesc aceeași interfață ca tine?

#90
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fiindca decat sa ai 15 programe proaste care fac acelasi lucru, mai bine ai 2-3 bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate