Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ubuntu Edge, primul telefon cu dual boot intre Ubuntu mobile OS si Android

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
http://www.indiegogo...cts/ubuntu-edge
Ce parere aveti despre el? Specificatiile lui arata promitator:

-Dual boot Ubuntu mobile OS and Android
-Fully integrated Ubuntu desktop PC when docked
-Fastest multi-core CPU, 4GB RAM, 128GB storage
-4.5in 1,280 x 720 HD sapphire crystal display
-8mp low-light rear camera, 2mp front camera
-Dual-LTE, dual-band 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4, NFC
-GPS, accelerometer, gyro, proximity sensor, compass, barometer
-Stereo speakers with HD audio, dual-mic recording, Active Noise Cancellation
-MHL connector, 3.5mm jack
-Silicon-anode Li-Ion battery
-64 x 9 x 124mm

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Foarte tentant dar, din ce-am citit eu, e doar la stadiul de proiect, se va materializa daca se va gasi finantare.
Iar productia va fi mica, dac-am retinut bine vreo 40.000 (sau 400.000) de bucati, asa ca-i putin probabil sa-l vedem prin magazinele romanesti.

#3
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostBarboso, on 24 iulie 2013 - 10:20, said:

Foarte tentant dar, din ce-am citit eu, e doar la stadiul de proiect, se va materializa daca se va gasi finantare.
Iar productia va fi mica, dac-am retinut bine vreo 40.000 (sau 400.000) de bucati, asa ca-i putin probabil sa-l vedem prin magazinele romanesti.
40.000 pentru inceput, daca se observa interes din paretea clientilor se va produce in masa.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pe mine nu ma incanta cu ceva dispozitivul lor ! Iar sa rastorni balanta de la Android si iOS mi se pare greu.

#5
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
A fost greu si rasturnatul balantei de la Apple nu? si uite unde suntem dupa ~ 3 ani :)

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La Apple era vorba de pret si de necesitatea unui concurent.
Nu spun ca-i imposibil insa o data plecat trenul din gara e greu sa-l ajungi.

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2013 - 11:15.


#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pai telefonul va functiona pe Android.
Va rula Ubuntu cand va fi folosit ca unitate desktop.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBarboso, on 24 iulie 2013 - 11:27, said:

Pai telefonul va functiona pe Android.
Asta e un tip de functionare dar va exista si varianta cu OS propriu.

#9
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Ei incearca sa ridice un alt sistem de operare pe spatele Android-ului. Eu cred ca e o solutie inteligenta sa te aliezi cu cei din frunte si sa incerci sa-i prinzi din urma.
Totusi, pentru cei de la Android e valabila zicala: "Ai grija pe cine ajuti sa se suie, sa nu te striveasca in cadere!"

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Hands-on video aici:

http://news.softpedi...EO-370643.shtml

Telefonul oricum este unul foarte tare, performant, cu un design interesant.
Sper sa reuseasca sa stranga banii aia incat sa il produca. Desi o sa fie cam scump. :)

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E discutabil cine pe cine a luat in spate iar daca un apararat, oricare, vine cu inca un sistem de operare, nu e nici decizia nici problema celor care dau primul OS.
Si asta cu atat mai mult cand vine vb de Android.
Oricum, Androidul, daca o va mai duce mult, o va duce doar cu numele pt ca in forma actuala se va duce repede in cap pt ca are o mare problema.
Nu mai incape in aparatelele carora le e destinat si care trebuie sa fie din ce in ce mai mari ca sa-l hraneasca cu energie electrica si putere de calcul.

De Apple nu zic nimic. Alea sunt bune pt ce sunt.
Pb e ca sunt prea putin. Cand ti le vand parca le pastreaza in magazin si ti le arata prin geam armat sa nu cumva sa-l atingi mai bine sa vezi ce-i cu el. Mai bagi dracu vreun card de mem in el sau cine stie ce si ia foc sau se transf in Samsung.

Pt toti cei care vor muri cu unul sau altul in brate, am 2 vesti proaste.
E cea mai dinamica industrie si in fiecare an vine cate o generatie noua din urma care conteaza mai mult decat voi sau decat mine si care va avea alte pretentii si nevoi pe care se vor bate producatorii sa le satisfaca iar chestia cu iPhone si Samsung va fi ca Moto vs Nokia sau mai tarziu Nokia cu SE. Cine mai da 2 bani pe fenomenul Nokia de acum cativa ani?

In cativa ani IOS vs Android va fi asociat cu o discutie tampita intre niste oameni ciudati de varsta a2a.
Orice lucru la moda se duce dracu odata cu trecerea in alta etapa a vietii a celor care l-au facut la moda si cu cat etapele astea sunt la o varsta mai frageda, cu atat sunt mai scurte.

Schimbarile mari au venit repede si au marcat o generatie.
Orice lucru aparent neinsemnat poate da cap in cap pe cei care domina piata pana ajung ca Nokia cand era la Jucu.
Si acel lucru poate veni de la orice producator, la fel de obscur cum era samsung pana nu de mult.

Pe scurt, un lucru la moda e facut asa de oamenii care il folosesc.
Cand aia imbatranesc, si nu mult ci cat sa nu mai fie interesanti, s-a terminat tot.

Crucea i-o pun persoanele peste 40 care prind curaj si incep sa foloseasca acel lucru la fel ca si copii lor adolescenti.

Edited by undercoverbrother, 24 July 2013 - 13:53.


#12
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 14:32, said:

Nu mai incape in aparatelele carora le e destinat si care trebuie sa fie din ce in ce mai mari ca sa-l hraneasca cu energie electrica si putere de calcul.
Asta e problema oricărui sistem de operare.
Android-ul are avantajul că e ușor de modificat.

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 14:32, said:

Cine mai da 2 bani pe fenomenul Nokia de acum cativa ani?
Marea greșeală a Nokia e windows. Dacă Nokia alegea Android, poate avea altă soartă.

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 14:32, said:

In cativa ani IOS vs Android va fi asociat cu o discutie tampita intre niste oameni ciudati de varsta a2a.
Nimic nu e veșnic, nici windows, nici Android, nici nimic.

Ca să vezi, cineva s-a obosit să citească poliloghia ta.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
N-am simtul masurii cand scriu de pe telefon pt ca tot ce am scris acum incape pe 4 randuri iar fereastra de text are doar doua. Si s-au facut deja 8 randuri.

#14
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Părerea mea e că Ubuntu nu-și permite să o dea în bară cu chestia asta. Adică, dacă nu reușește să strângă fondurile, putem să le cântăm prohodul pe partea de smartphone/tablete. Nicio companie nu ar accepta să pună Ubuntu pe telefon după ce ar dovedi că nu reușesc să strângă nici măcar 40 de mii de utilizatori. Practic, toată investiția lor în Unity, Mir, Edge și toate celelalte chestii ar fi degeaba.

Pe de altă parte, dacă ar reuși, ar fi priviți altfel, ar fi un record în materie de crowdfunding și ar atrage atenția. După cum am mai zis, Mark își permite ăia 32 de milioane, având în vedere că a dat 20 de milioane pentru o excursie în spațiul cosmic. Deci, toată șmecheria asta e marketing și e ieftin. Microsoft a aruncat miliarde de dolari pe marketing.

Având în vedere că nu-și permit să eșueze, nu cred că îl vor lăsa să eșueze, orice ar fi, e prea mult în joc. Pe de altă parte, ar fi foarte aiurea să intervină Mark și să pună restul banilor dacă nu ajung la ținta propusă, ar fi iarăși un eșec.

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Asta apropos de 'polilogia' de care ziceai. Nu se stie de unde sare iepurele cu dracii astia care se pregatesc de ex de capacitate. Poate li se va parea ceva interesant si sa te tii...
In 3 ani poate nu dar in max 4 ani sigur o sa prinda altceva pt ca singurul avantaj al Androidului cat si al IOSului este ca sunt singuri pe bucatica lor.
Desi pare, cei 2 nu concureaza. Celor carora le e indiferent ca e unul sau celalalt pe aparatul lor vor fi primii care ii vor lasa cu ochii in soare pe amandoi. Ii va durea in paispe de ecosistem si alte kkturi cu prima ocazie cu care li se va cere bani inca odata pt aplicatii pe care le-au platit deja. Si cum deja se anunta treaba aste parca vad uindozu sau altceva pe val in scurt timp la cat de des se schimba tel.

Oare Sony a renuntat degeaba la trecut, adica SE? Nu asteaptapta momentul sa dea tot cand vine semnalul din piata?

Cheia in toata povestea asta e cat de des se schimba telefonul.

Vb de Sony pt ca are o buna parte din piata enterteintmentului si e de ajuns ca la mom potrivit sa faciliteze clientilor lor accesul la filmele, muzica si jocurile lor si gata.

#16
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
deja au strans mai mult $5 000 000 in 2 zile

Edited by MDCristi, 24 July 2013 - 22:04.


#17
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 21:45, said:

parca vad uindozu sau altceva pe val in scurt timp la cat de des se schimba tel.
Clienții vor un telefon bun și ieftin cu multe aplicații, evident.
Orice dezvoltator inteligent va face aplicații pentru cele mai populare platforme întâi, apoi, dacă au timp și chef, le portează și pe alte platforme. Aici Android și iOS au avantajul, mai ales Android.

O diferență mică dar importantă e că windows costă, Android e gratis. Dacă licențele de windows ar costa 50 de dolari, produsul identic cu Android ar costa cu 50 de dolari mai puțin. Dacă ai de ales între două telefoane identice din care unul e mai ieftin și are mai multe aplicații, pe care l-ai alege? :) E la mintea cocoșului. Microsoft nu mai poate face pe smartphone-uri ce a făcut pe PC-uri, adică să se impună cu forța prin practici monopoliste, de asta nu va reuși.

Eu cred că se va întâmpla pe smartphone-uri ce s-a întâmplat pe PC-uri, dar cu Android în loc de windows. Se pare că așa funcționează piața, oricât de aiurea ar fi, există o tendință spre monopol.

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Poate ai vrut sa zici 5 dolari. Intereseazaza-te.
Vezi ce se pregateste cu noul iOS. Vrei sa mearga ce ai platit deja? Baga bani! Surprise si ghici cine e actorul principal in toata povestea asta.
Exact, Apple, ca-si ia partea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate