Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Ubuntu Edge, primul telefon cu dual boot intre Ubuntu mobile OS si Android

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 22:29, said:

Poate ai vrut sa zici 5 dolari. Intereseazaza-te.
Da, că din asta a scos zeci de miliarde de dolari, din 5$ licența... :rolleyes:

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Uindoz va cam juca cum ii zic producatorii de aparate ca nu mai face el cartile in domeniul asta, pe principiul decat nimic mai bine ceva si decat sa nu fiu sigur de 1leu azi mai bine sa fiu sigur de 2 maine.
Monopolul nu se sparge tinand coada sus ci luand flegme pe piept si mergand mai departe.
Eu pariez pe Sony ca au tot ce conteaza si probabil pe uindoz daca ii baga astia in seama si se pare ca asa e.
Ar mai fi Panasonic care au 2 mari avantaje, acumulatorii la care lucreaza intens si AMOLEDul la care la fel tac si fac.

ps. Nu depaseste 5 dolari uindozu unui telefon.

Chiar, se aude ceva de Panasonic?

Edited by undercoverbrother, 24 July 2013 - 22:43.


#21
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 22:40, said:

Uindoz va cam juca cum ii zic producatorii de aparate ca nu mai face el cartile in domeniul asta, pe principiul decat nimic mai bine ceva si decat sa nu fiu sigur de 1leu azi mai bine sa fiu sigur de 2 maine. Monopolul nu se sparge tinand coada sus ci luand flegme pe piept si mergand mai departe.
Fie cum zici tu, dar dacă ar fi așa, nu ar avea cine știe ce profituri.

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 22:40, said:

Eu pariez pe Sony ca au tot ce conteaza si probabil pe uindoz daca ii baga astia in seama si se pare ca asa e.
Ar mai fi Panasonic care au 2 mari avantaje, acumultdatori la care lucreaza intens si AMOLEDul la care la fel tac si fac.
Eu aș paria pe Google. Până acum s-a dovedit că sunt deștepți și au niște proiecte interesante. Având în vedere că trăim în era comunicațiilor și Google e prezent peste tot pe internet, cred că se va adapta mai bine decât alții.

#22
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Chiar ti se pare ca Goagal stie ce face?
A luat ceva simplu si a facut o sorcova din el.
Daca stia ce face le zicea din prima, baieti astea sunt cerintele HW pt ver asta, conformati-va. Vreti altfel, faceti-va singuri sau asteptati noua versiune. Daca ar fi facut asa inca ar fi existat tel noi cu ver vechi de so.

Si ar fi mers mai bine pt ca acea ver ar fi fost facuta doar pt specificatiile alea.

#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posta3e6u9, on 24 iulie 2013 - 22:12, said:

Clienții vor un telefon bun și ieftin cu multe aplicații, evident.
Totul incepe si se termina cu pretul telefonului. E scump, il vor cumpara doar snobii. Stie sa faca ce fac si alte telefoane la jumatate din pret, kaput succes. Publicul caruia se adreseaza acest telefon e relativ limitat: entuziastii Ubuntului si cei ce vor sa il foloseasca conectat la un LCD. Politica cu 2 OS-uri e cam idioata, de parca nu ar avea incredere in propriul sistem de operare. De fapt care e treaba, ca telefon functioneaza cu Android, si conectat la monitor ca Ubuntu?

View Postundercoverbrother, on 24 iulie 2013 - 23:51, said:

Daca ar fi facut asa inca ar fi existat tel noi cu ver vechi de so.
Totul este PROFIT. Si nu e vorba numai de producatorii telefoanelor, pe care ii doare in cur de utilizatori, nestresandu-se cu updateurile, ci si vina Google, care incepe sa bage tot felul de specificatii cretine in noul SO, incat programele facute pentru el devin incompatibile cu SO-uri mai vechi. Chrome nu merge pe 2.X, de ex. Idiot, nu? Un simplu browser cere 4.X.

#24
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
5.6M. Eu cred ca se vor strange banii. Daca am inteles eu bine vei putea folosi Ubuntu si in modul telefon doar ca ti se da si alternativa Android ca sa fie mai usoara tranzitia.
@undercoverbrother

Care-i faza cu nous ios ?

#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vor sa schimbe si aplicatiile sa fie compatibile cu noul sistem si sa ceara bani din nou pt cele pe care le ai. Prob mai putin daca e vb doar de upgrade.

Asta pt ca isi vor lua si ei partea.

#26
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postundercoverbrother, on 25 iulie 2013 - 16:31, said:

Vor sa schimbe si aplicatiile sa fie compatibile cu noul sistem si sa ceara bani din nou pt cele pe care le ai. Prob mai putin daca e vb doar de upgrade.

Asta pt ca isi vor lua si ei partea.
O fază nostimă a fost cu winows phone 7, fiindcă aplicațiile din WP8 sunt incompatibile cu WP7 și nici nu se poate face upgrade la WP8.

#27
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
6.3M si mai sunt 27 de zile. Presimt ca de data asta vor da lovitura astia de la Ubuntu. Un lucru bun pentru astia ca noi.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Cum cuantifici "lovitura" ? Si ce e "bun" de acolo ? E un dispozitiv ca oricare altul (faptul ca poate rula 2 sisteme de operare in functie de un context nu-i nimic spectaculos).

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2013 - 09:26.


#29
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Asculta cu putina atentie ce vrea sa faca Mark ala cu telefonul asta. Vrea sa faca o chestie utila pentru entuziastiasti, fara limitari imbecile. Vrea sa arate ca exista  cerere pentru asa ceva.  Pai ce alternative am acum: HTC care nu-mi da voie sa-mi schimb bateria. Samsung cu o carcasa si un soft de tot rahatul si alte asemenea porcarii.  Daca telefonul este un succes atunci marii producatori vor incerca sa-l copie intr-o masura mai mare sau mai mica. Si cu asta vor da lovitura. O alternativa in plus la Android nu este un lucru rau.

#30
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Lovitura este de marketing in primul rand (pentru Ubuntu).
Partea utila la telefon (din punctul meu de vedere) ar fi ca o sa folosesti un singur device pentru orice.
Oricum banuiesc ca la specificatiile date o sa fie echivalent cu un calculator folosit pentru office.
Adica exclus gaming serios, dezvoltare soft. Dar pentru un business man poate fi util.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce exclus gaming? Avand Android e simplu. Si daca cumva Ubuntu prinde aripi, portarea e o joaca pentru developerii experimentati. Oricum, ii doresc succes proiectului, o piata cu putini jucatori duce la stagnare si contrainovatie. Asa Samsung s-a cam plafonat, si de la S2 nu au mai dezvoltat ceva wow si vand mai mult din inertie si datorita faptului ca razboiul cu Apple a fost un megasucces mediatic pentru ei

#32
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Am si precizat : gaming serios, adica jocuri ce necesita o placa video performanta pe care nu stiu daca ai cum sa o pui intr-un asemenea device.

#33
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ganditi-va in viitor la ceva de genul universal docking station (cum e usb acum) in care vii cu telefonul - ce va ajunge de dimensiunea unei brichete probabil (desi tendinta vad ca e sa ai o paleta de tenis la ureche) il introduci si il folosest ca pe un pc. Nu uitati ca unele telefoane sunt mai puternice decat calculatoarele cumparate cu 5-6 ani in urma!

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la viitorul ala mai avem. Deocamdata nu s-a rezolvat problema HDD-ului (SSD-ul sau alte memorii de le avem acum sunt jucarii) si pe urma sperante spre miniaturizare. Azi, maine, poimaine tot fiecare dispozitiv pe segmentul sau da randament acolo unde chiar produci ceva, ca de privit pe net merge orice.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2013 - 12:33.


#35
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBosley, on 26 iulie 2013 - 10:29, said:

Oricum banuiesc ca la specificatiile date o sa fie echivalent cu un calculator folosit pentru office.
Iti dai seama ca o firma serioasa are o politica oarecum mai restrictiva in priviinta retelei si a documentelor companiei. Inchipuie-ti ca nu iti vor permite sa umbli pe strada cu strategiile de market ale unei companii cu ceva putere financiara.

#36
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Cine in lumea corporate ..foloseste linux pe statii ? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate