Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Ubuntu Edge, primul telefon cu dual boot intre Ubuntu mobile OS si Android

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#91
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,056
  • Înscris: 15.04.2011

View Posta3e6u9, on 26 august 2013 - 21:37, said:

Sincer, eu nu aș vrea să existe o singură distribuție cu o singură interfață, chiar dacă ar însemna că mai mulți oameni lucrează la ea. Poate eu vreau să folosesc openbox, de ce ai vrea să mă obligi să folosesc aceeași interfață ca tine?
Nu sa fie una, sa fie 5-6 distributi si 2-3 interfete, nu cum e acum 100 de distributii si 8 interfete.

#92
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postrich1974, on 26 august 2013 - 21:42, said:

fiindca decat sa ai 15 programe proaste care fac acelasi lucru, mai bine ai 2-3 bune.
Nimeni nu te oprește să le faci pe cele 2-3 bune. E posibil chiar să se formeze o comunitate care să te ajute.

Mie mi se pare aiurea că voi vreți să le spuneți oamenilor ce să facă cu timpul lor. Poate ei vor să bea, să joace un joc, să-și facă o labă, whatever. Nu înțeleg cum ați ajuns la concluzia că în loc să facă ce vor ei, mai bine să facă ce vreți voi, ca să vă bucurați de munca lor.

Săriți cu banul și după aia veniți cu pretențiile. Dacă nu, ciocul mic și joc de glezne.

Edited by a3e6u9, 26 August 2013 - 21:50.


#93
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@papillon
da frate, dar ce te faci daca mie imi place openbox? poti tu sa ma obligi sa folosesc altceva?Posted Image

mai bine nu ar mai face nimic, mai mult bulverseaza ecosistemul, probabil ca sunt platiti de microsoft ca sa tulbure apele.

Edited by rich1974, 26 August 2013 - 21:52.


#94
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Posta3e6u9, on 26 august 2013 - 21:49, said:

Nimeni nu te oprește să le faci pe cele 2-3 bune. E posibil chiar să se formeze o comunitate care să te ajute.

Problema e ca nu exista si nu vor exista niciodata 2-3 bune, sunt 2-3 mediocre cel mult.

Nu ma streseaza proiectele scrise de la 0, ma streseaza cretinii care editeaza 2 linii de cod si distribuie mai departe sub alt nume, e lucru de bun simt si de moralitate sa contribui in loc sa mananci rahat ca ai "creat" ceva.

Edited by Gh3r0m, 26 August 2013 - 22:05.


#95
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,056
  • Înscris: 15.04.2011

View Postrich1974, on 26 august 2013 - 21:31, said:

in afara de jocuri, nu vad (inca) aplicatii profesionale portate pe linux.
Asta pentru ca fragmentarea e mare si utilizatori sunt putini, e simplu nu ai utilizatori = nu ai dezvoltatori de aplicatii.
Sunt in folosinta aproximativ 1,2 miliarde de calculatoare, 125 de milioane au linux, 750 de miloane OSX iar restul de 1,1 miliarde windows.
Din aia 125 de miloane fiecare cu distributia lui...

PS.O contributie mascata o are si Microsoft pentru ca a lasat intentionat ca windows-ul sa fie usor de piratat, cei care nu sunt dispusi sa dea 200 de euro pe o licenta de win sa nu care cumva sa isi puna Linux si sa doneze 10,20 de euro, cat il lasa "inima" sau portofelul.Posted Image

Edited by Papillon_, 26 August 2013 - 22:09.


#96
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postrich1974, on 26 august 2013 - 21:50, said:

da frate, dar ce te faci daca mie imi place openbox? poti tu sa ma obligi sa folosesc altceva?Posted Image

mai bine nu ar mai face nimic, mai mult bulverseaza ecosistemul, probabil ca sunt platiti de microsoft ca sa tulbure apele.
Nu știu cu ce te afectează dacă există o grămadă de WM-uri, DE-uri și orice altceva. Oricum utilizatorul de rând va ști doar de Ubuntu sau poate Mint. Nici nu va ști ce dracu rulează, că e Unity, Cinnamon, etc.

Nu-mi dau seama cu ce afectează pe cineva dacă există openbox, de exemplu.

Oricum, de bine sau de rău, așa e ecosistemul Linux. Doar mințile slabe se împotrivesc inevitabilului.

#97
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Nu au treaba aplicatiile cu "fragmentarea". Daca e o aplicatie scrisa cu cap (POSIX/SUS) o sa ruleze cam pe orice distributie. Poate chiar pe alte Unixuri.

#98
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Astia care sustineti ca trebuie sa existe doar o distribuutie linux si un sngur desktop dati-va doua palme repede.
Pana nu vin si va f*** eu una de adormiti.
Puneti ma mana si mai cititi si voi cu ce se mananca open-source, FSF etc.
Vrei sa imi spuneti voi mie ca pe Windows aveti doar un player audio, un player video, un singur joc, un singur browser etc.
Pe voi va duce capul sau nu? Linux e unul si acelasi, ca si GNU.
O aplicatie dezvoltata pt. Gnu/Linux va merge pe orice distributie. Sa mai repet ce zicea @flegma?
O aplicatie POSIX ruleaza si pe BSD, Solaris sau orice e derivat din astea.
In Windows nu ai cum sa ai mai multe interfete grafice din cauza licentei nepermisive, credeti ca daca avea o licenta permisiva avea doar o singura interfata?
Existenta mai multor programe inseamna diversitate, diversitatea e buna.
Existenta acestor proiecte tine de utilizatori, o interfata nu va supravietui daca nu o foloseste nimeni.
Aici sunt alte reguli, nu ca pe cele proprietare.
Proiectele mor in cazul in care devin inutile. Vezi KDE3, Gnome2 (si asta e pe moarte) devenit irelevant.
Si probabil ca vor deveni si alte proiecte irelevante din moment ce ele vor ramane in urma si dezvoltatorii se vor orienta spre altceva.
Unity, gnome-shell, cinnamon sunt doar shell-uri peste Gnome3. Deci impartasesc aceasi radacina.

Diversitatea si creativitatea sunt bune.
Creativitatea inseamna evolutie, diversitatea inseamna libertate.
Fragmentarea nu sta in diversitate din moment ce toate distributiile linux au acelasi kernel si userland.

Edited by ovilix, 27 August 2013 - 06:10.


#99
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postovilix, on 27 august 2013 - 06:02, said:

Diversitatea si creativitatea sunt bune.
Nu mereu. Cand te duci in supermarket, ce ai zice daca ai vedea 1000 de marci de lapte, sa zicem? Ai sta sa citesti 1000 de etichete, sau sa gusti 1000 de sample-uri?
Uneori diversitatea poate fi dezastruoasa.

#100
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
In open-source nu e ca la market, e ca in natura.
Rezista doar cei puternici.
Diversitate nu e dezastroasa, ea functioneaza si pe Mac, Windows, Linux. E peste tot.
Faptul ca nu ai mai multe Desktopuri pe Windows asta nu inseamna ca nu ai diversitate sau ca ea ar fi mai mica.
Diversitatea tine un sistem de operare in picioare pt. ca fiecare om e diferit si are necesitati diferite.

Nu am pretentii de la voi sa intelegeti ecosystemul open-source, am pretentii de la voi sa nu mai comentati cand nu aveti habar.
Nu iti dai cu parerea intr-un domeniu unde esti tufa. Cand esti tufa taci si ascuti parera celor care cunosc cate ceva.
Eventual poti pune intrebari, dar niciodata sa nu te bagi in discutii din domenii pe care nu le stapanesti.

Faptul ca @rich1974 prefera ca toti utilizatorii sa treaca la Unity, ca deh, asta foloseste el, ma indigneaza.
Eu daca fac un ra**t mare pe Unity s-ar supara cineva?
Nu de alta, dar incalcarea libertatii ma enerveaza la culme.

Edited by ovilix, 27 August 2013 - 07:17.


#101
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- ”Fragmentarea” de care spuneți e doar aparentă, toate distribuțiile folosesc același kernel (în diferite versiuni, Arch că-i bleeding edge ultima versiune, 3.10 să zicem, iar Ubuntu versiunea LTS curentă, 3.0 de exemplu), aceleași aplicații, diferă metoda de împachetare (arhive deb, rpm, tar.gz, sau chiar utilizarea pachetelor sursă).
Mediile grafice (DE, WM) sunt opționale, fiecare comunitate/ companie ce dezvoltă/ întreține o distribuție poate pune implicit un DE socotit de maintaineri ca fiind potrivit după anumite criterii (sunt distribuții ce se axează pe Kde, altele pe Gnome3, altele pe Openbox, Lxde, Xfce), dar poți schimba/ adăuga oricând alt mediu grafic.
Aplicațiile sunt oferite implicit cu distribuția în funcție de aceleași criterii obiective stabilite de maintaineri, o distribuție pentru începători va oferi by default multe aplicații, userii vor încerca și vor alege. Și nu numai aplicațiile third party (Firefox, Thunderbird, VLC, etc) ci și ”baza”, cele GNU (nu vrei bash folosești sh/ csh/ etc).
E vorba de libertate: așa cum noi avem dreptul să folosim ce vrem, programatorii/ developerii/ maintainerii au dreptul să facă ce vor ei, nu ce vrem noi, e vorba de timpul lor, cunoștințele lor, munca lor și mai ales interesele lor și visele lor!!! Trebuie înțeles că nu fac nimic pe bani, nu e o afacere, pur și simplu au nevoie de o aplicație, o fac, și-o fac pentru ei, se comportă și arată conform dorințelor și nevoilor personale, și-apoi o dau gratis amatorilor. Îmi place, am nevoie de ea? O folosesc. Nu e chiar ce vreau eu? N-o folosesc, dar nu pot pretinde s-o facă exact pe nevoile/ mofturile mele, decât dacă iau legătura cu autorul și suntem amândoi dispuși (gratis, mulți implementează noi funcții la cerere sau contra cost...) s-o modifice!!! Mă-ndoiesc că un programator ar refuza să-și modifice aplicația pe gustul cuiva ce-l plătește pentru așa ceva...
2- ”Diversitatea” e uneori contra-productivă... Doar pentru cei ce nu știu ce vor, ce preferă să aleagă alții pentru ei. 1000 de mărci de lapte? Ok, de fapt sunt doar 3-4 tipuri, diferă animalul de origine (vacă, capră, oaie), conținutul (grăsimi nu-ș cât la sută, degresat), metoda de ambalare (cutie carton, sticlă), prețul. Și firma și alte mici detalii (nu beau lapte, nu mă pricep). Unii poate vor doar produse ”românești”, alții elvețiene, preferai metoda <89???
Cu ce te-ncurcă că poți instala Kde, Xfce, Lxde, Openbox, Awesome, screen sau yakuake, amarok, totem, mplayer, thunderbird, etc, pe Ubuntu-ul tău cu Unity, gnome-terminal, banshee, evolution??? Care-i problema că există imagini Xubuntu, Lubuntu pentru cei cu hardware mai slăbuț? Ce pagubă ai că există pe net Slitaz sau Puppy?
Trecând peste absurditatea pretenției ca mulți programatori/ maintaineri să-și lase baltă proiectele lor pentru a lucra la proiectele ce-ți plac ție, ia gândiți-vă altfel: dacă se abandonează proiectele ”tale” și se axează pe proiectele ”mele”? Toate eforturile pe Arch, Kde, screen, mplayer no-gui, Firefox, alpine și thunderbird, Ubuntu, Gnome3, Unity, vlc, evolution, Pidgin, tmux, etc sunt abandonate și uitate... Un singur distro, un singur DE, un singur player audio- video, un singur shell, un singur emulator de terminal, un singur client de emailuri, șamd. Să fim serioși, e absurd, cu toate că se pare că unii asta vor, așa că mă-ntreb ce caută pe Linux, aparent unii sunt dispuși să și plătească pentru așa ceva și au alternative contra-cost (windows, osx). Deci?

Da, sunt ”proiecte” inutile, păguboase, iei Ubuntu, îi schimbi tema, fontul, bootscreen-ul, scoți 3 aplicații, adaugi alte 3 aplicații, îi pui un nume și ai ”distribuția” ta, e aiurea, dar alternativa (lipsa libertății) e mai periculoasă! Ăsta-i spiritul open source, cu bune și cu rele!

#102
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@ovilix
tu nu vezi frate ca suntem inca in faza de copilarie, discutam numai de interfete si DE. eu nu dau doi bani pe ce interfata lucrez, eu folosesc aplicatii, sistemul de operare este doar o platforma pe care rulez aplicatii.
pe mine ma deranjeaza lipsa suportului OEM, wireless, sunet, video, periferice, etc. vezi bine cate probleme sunt pana instalezi un amarat de driver video sau sa faci un wireless sa mearga daca nu ai noroc sa-ti mearga out of the box.

#103
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Exact @shogun1.
Totusi ai doar doua SDK-uri importante: GTK si QT.
Unde e fragmentarea?
Ai doar un kernel Linux si un singur userland GNU.
Unde e fragmantarea?
La linux totul se reduce la: Gnu/Linux + GTK si QT.
Un dezvoltator are de ales intre aceste SDK-uri: GTK si QT. Mie nu mi se pare ca are fragmentare pe Linux.
Interfata nu impiedica cu nimic dezvoltarea de aplicatii. Toate aplicatile depind de Kernel + XORG + SDK (GTK sau/si QT).
Restul e balareala, pt. ca multi nu cunosc nimic din domeniu si arunca mult noroi in stanga si in dreapta cu fragmentarea.
In Windows daca ai mai multe SDK-uri nu mai fac astia aplicatii?
In Windows daca ai doar o singura interfata asta face ca programatorii sa programeze mai mult pt. OS-ul respectiv?
Pe programator in doare in cur de interfata, el face o aplicatie folosindu-se de SDK-uri.
Ex: VLC functioneaza pe orice Desktop: Gnome (cu toate shell-urile lui), KDE, XFCE, MATE si WM-uri.
Pt. ca VLC nu depinde de un desktop anume.
Pt. un incepator poate fi mai greu sa aleaga un Desktop, dar are posibilitatea sa ramana la unul consacrat pe care sa se obisnuiasca.
Nu il forteaza nimeni sa foloseasca altceva sau sa treaca la alte Desktopuri in timp.

Cum spuneam diversitatea nu strica e doar un fenomen al libertatii.
Daca nu va place libertatea rulati softuri proprietare, dar o sa gasiti si acolo diversitate.

View Postrich1974, on 27 august 2013 - 07:50, said:

@ovilix
tu nu vezi frate ca suntem inca in faza de copilarie, discutam numai de interfete si DE. eu nu dau doi bani pe ce interfata lucrez, eu folosesc aplicatii, sistemul de operare este doar o platforma pe care rulez aplicatii.
pe mine ma deranjeaza lipsa suportului OEM, wireless, sunet, video, periferice, etc. vezi bine cate probleme sunt pana instalezi un amarat de driver video sau sa faci un wireless sa mearga daca nu ai noroc sa-ti mearga out of the box.

Asta nu se datoreaza fragmentarii.
Tine de firme, cat de mult doresc sa investeasca in Linux.
Ca sa investeasca in linux trebuie ca Linux sa aiba o cota destul de mare pe piata.
Ideea e ca anumite firme investesc mult in linux. Dar faptul ca in Linux nu investesc toti nu e o vina a celor care programeaza kernelul, sustin open-source.
Ex: Android ca sa castige o cota mare de piata si-a facut reclama la greu, a aruncat cu bani in stanga si in dreapta.
O distributie libera nu are puterea financiara pe care o are Google.
Si pt. Google a fost dificil ca sa razbeasca si e un colos.

Faptul ca tu nu dai doi bani pe interfata e o treaba, dar nu e valabila pt. toti.
Mie imi pasa si de interfata. Daca vrei doar sa utilizezi aplicatii foloseste Windows, face exact doar atat.
Mie imi plac libertatea de a alege, customizarea si licentele libere.
Nu te mai pune in centrul universului, pt. ca oamenii sunt diferiti, nu toti vor acelasi lucru ca si tine.
Cum spuneam avem necesitati si gusturi diferite.

Edited by ovilix, 27 August 2013 - 08:15.


#104
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mă amuză faptul că mulți habar n-au că folosesc (încântați) zilnic Linux, chiar dacă nu pe pc ci pe servere, routere, televizoare, telefoane, etc, și că nu-s deranjați de ”diversitatea” acestor Linux-uri (evident că-s gândite să facă o sarcină precisă)... În screenshot am routerul și laptopul, să spun și de serverele din ”background” fără de care n-am fi conectați la net??? Care-i impedimentul că un server rulează RHEL, altul CentOS și altul Ubuntu sau Debian sau Suse sau Mandriva sau Gentoo sau Slackware??? Sau că poate vreun server are și screen/ tmux, iar altul un DE??? Aaaaa, când e la butoane altcineva decât noi și ne dă mură-n gură tot e ok, problema e când intervine nepriceperea/ neputința nostră de-al configura/ administra/ folosi? Dar nu cumva Linux pe pc/ laptop se adresează celor ce vor să-și controleze sistemul? Și celor ce vor să-nvețe să facă asta? Mentalitatea din Ubuntu (Linux pentru oricine, indiferent de cunoștințe/ determinare/ dorință de progres personal) trebuie extinsă asupra ecosistemului în ansamblu???
[ https://i.imgur.com/MxKUh5X.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Mentalitatea din Ubuntu (Linux pentru oricine, indiferent de cunoștințe/ determinare/ dorință de progres personal) trebuie extinsă asupra ecosistemului în ansamblu???
Doamne fereste. Cu toate ca nu are cum sa se intample asa ceva. :)

#106
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postovilix, on 27 august 2013 - 07:11, said:

Nu am pretentii de la voi sa intelegeti ecosystemul open-source, am pretentii de la voi sa nu mai comentati cand nu aveti habar.
Nu iti dai cu parerea intr-un domeniu unde esti tufa. Cand esti tufa taci si ascuti parera celor care cunosc cate ceva.
Eventual poti pune intrebari, dar niciodata sa nu te bagi in discutii din domenii pe care nu le stapanesti.
Incep sa imi aduc aminte de ce nu mai intru pe aici. Atitudini de genul "eu sunt destept, voi sunteti idioti ...". Continuati.

#107
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@lucifer76: nu generaliza, unii din noi suntem sătui de aceleași discuții, suntem exasperați de aceleași pretenții nerealiste, mai ales că mereu se vehiculează aceleași argumente niciodată înțelese, nu spun adoptate, dar măcar înțelese/ acceptate. Și te înșeli, cei cu adevărat pricepuți nu se bagă-n troaca noastră, aici ne exprimăm opiniile începătorii și cei cel mult medii, rar punctează un power-user câte ceva (e păcat, ne-ar fi utile tuturor, dar ei știu că nu ne vom liniști, cum apare cineva nou, cum reintrăm în tranșee...).  Posted Image

#108
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
discutiile persista fiindca si problemele par sa persiste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate