Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

CU RUCSACUL IN SPATE PRIN CARPATI!

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Anyway numele topicului n-are nici o legatura cu bicicletele. Cat despre sticla de rachiu si baxul cu doze de bere nu este o idee deloc buna daca vrei sa urci pe un munte. ....asta in cazul ca nu vrei sa le cari in spate si dus si intors(presupunand ca nu ai de gand sa arunci gunoaiele sus acolo).

#20
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003

View PostPsYcloNe, on Dec 1 2005, 22:40, said:

Anyway numele topicului n-are nici o legatura cu bicicletele.

Ce vorbesti tu fritz? In ceea ce ma priveste, numai cu biclele are legatura. Deshide-ti thread separat intitulat "La munte cu bocancii si cu rucsacul in spate - FARA BICLE" daca vrei sa elimini biclele in mod explicit. See? E numai o problema de perspectiva ;)

Edited by Jaxx, 01 December 2005 - 21:51.


#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
teoretic e posibil sa mergi si cu yachtu la munte, daca ai apa pe ce sa plutesti si vint care sa-ti sufle-n pinze. iar daca se termina apa sau vintu, poti scoate din cala o bicla si poti incepe sa pedalezi spre piscurile inzapezite. si daca se strica bicla o poti lua pe jos pina obosesti. si in momentul in care ai obosit si crezi ca totul s-a terminat poate iti vine ideea unor bocanci cu senile, care sa te duca pe munte fara sa depui efort. please kill me :scratchchin:

#22
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Bai Mosotti, bai, esti mare mah. Am ras de m-am strambat. Cheers.

#23
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
noe a ajuns cu arca pe muntele ararat. sau ala era moise?

ala cu psyco, n-ai inteles ca noi mergem sa mai zabovim putin pe la vreo cabana?

#24
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postnone, on Dec 1 2005, 21:31, said:

prima si prima data punem o sticla de rachiu. dupa asta punem cateva kile de vin. iar in mana o sa luam un bax cu doze de bere. cert este ca la munte se bea exagerat de mult si cred ca de vina e aeru rarefiat.

Imi aduci aminte de un prieten din sibiu care a mers intr-o iarna cu cortul in valea lupilor, prin zona SB (nu stiu daca asta este denumirea oficiala). Cert este ca si-au luat multa bautura cu ei, afara era ger, dar ei nu au avut problema cu antigelul luat cu ei. Nici lupi nu au venit...  :coolspeak:

#25
soulspirit

soulspirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2005
super tare sa mergi cu bicla pe munte. eu nu am fost niciodata cu bicla pentru k nu am avut una de munte 100% dar ii admir pe cei care se dau si chiar m-ar tenta. dar bineinteles echipamentu + bicicleta costa uneori exagerat de mult... stiti si voi preturile la echipamentele de munte fie ca e vorba de escalada sau pur si simplu de mers pe munte pe trasee marcate...

PsYcLoNe pari singurul de aici care merge pe munte(catarari etc.), oricum e un inceput si sper sa scrie cat mai multi...

#26
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View PostPsYcloNe, on Dec 1 2005, 12:11, said:

Nu cred ca drumetiile prin munti sunt pentru relaxat. Cele mai grele dar si cele mai frumoase trasee sunt in Muntii Retezat. Si in fagarasi ai ce vedea. Traseele nu sunt asa de grele dar poti avea probleme cu rezervele de apa.
Am fost in Retezat si mi s-a parut floare la ureche, am zis ca mai merg pe acolo cand ajung la pensie. Pana atunci nu are rost, am urcat pe Peleaga, Papusa, vf Retezat si am stat la lacul Bucura vreo 5 zile. In schimb imi place mult Fagarasul, am fost vreo 6  veri pe creasta cu cortul cam o saptamana de fiecare data. In total am facut creasta de la Turnu Rosu la Plaiu Foii, repetand numeroase portiuni.  Gasesti acolo tot ce vrei, vrei aventura zona Negoiu cu Custura Saratii, Strunga Dracului, Strunga Ciobanului iti ofera asta. Vrei pajisti si relaxare atunci directia vf Moldoveanu.
Singurul munte mai mare unde nu am fost si imi pare rau este Piatra Craiului.
In rest am umblat prin Parang, Iezer, Bucegi.
Acum ma aflu intr-o zona fara pic de munte, dar poate se rezolva in timp o calatorie prin Muntii Stancosi, Grand Canyon.

#27
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Jaxx ai urcat pe vreunul din varfurile enumerate de Neuron? Sau ai facut creasta Pietrii Craiului?

De obicei cu rucascul in Carpati inseamna cel putin 3 zile prin munti cu scopul de a ajunge pe cel putin un varf greu accesibil. Sincer nu vad pe cineva cu bicicleta urcand pe Retezat sau Negoiu ..nici n-am vazut vreodata pe cineva...

Prin zona Bucegi probabil...dar Carpatii inseamna cu mult mai mult..

#28
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
Mda, daca merge cineva cu bicla pe creasta Pietrei Craiului ii dau un premiu... -_-  D'abia stateai in picioare pe unele portiuni, mai mergeai si 4X4 pe altele...
Asa ca sa lasam Bucegii deoparte cu traseele lor de bicicleta si de pantofari fata de restul muntilor din tara.

#29
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Da mah si pe podisul tibetului nu vreti sa ma dau cu bicla? Sunteti bolnavi? Nu am zis ca sunt avion. Am zis ca ma dau cu bicla pe unde se poate si cand se poate.

Traseul de bicla se studiaza inainte, se formeaza gashca, se pune lider ala cu experienta pe traseul ala(si daca nu a fost nimeni pe traseul ala lider va fi cel cu cea mai mare experienta pe munte)...nu se merge de-a-npoulea.

Adica se merge si de-a-npoulea, dar in mai mult de 50% din cazuri ti-o furi...dai de teren stancos si la revedere...bicla in spate se cheama...faci tratament pentru gambe ;)

Edited by Jaxx, 02 December 2005 - 11:37.


#30
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Macar zi si tu niste trasee pt biciclete, ca sa nu vorbesti aiurea... -_-

#31
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
http://www.romaniatr...lng=ro&tree=338

:peacefingers:

#32
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003

View PostPsYcloNe, on Dec 2 2005, 12:42, said:

Macar zi si tu niste trasee pt biciclete, ca sa nu vorbesti aiurea... -_-


Si la ce ti-ar folosi? Si de ce nu as zice eu despre tine ca vorbesti aiurea? Ti-am mai zis...e vorba de perspectiva. Amandoi privim acelas lucru din puncte diferite.

Iar ca sa iti raspund partial la intrebare, traseul cel mai interesant este: sinaia-1400 pe bicla, 1400-2000 cu telecabina, 2000-babele pe bicla, babele - sinaia coborare pe drum forestier + sosea, unde atingi mai mult de 55Km la ora...pacat ca sunt curbe dese pe serpentine si trebuie sa reduci, ca altfel luai 70 ca popa. Cand ajungi jos, juri solemn sa nu te mai cateri pe munte cu bicla cate zile vei avea....weekendul urmator ai uitat si pedalezi de zor prin coclauri.

#33
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cine vrea sa vada ce fac biciclistii montani, pot sa arunce o privire Bike XCS

PS sint unii care eu reusit sa faca turism montan si cu First Bike, desi nu e recomandat...

#34
soulspirit

soulspirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2005
hmmmmmz........nu vreau ca topicul asta sa devina o disputa intre cei ce se dau cu bicicleta pe munte si cei care iau la pas crestele si potecile carpatilor. Jaxx ce-ar fi sa incerci la vara piatra craiului. O sa-ti placa cu siguranta......... :naughty:

#35
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Nu mai e cred nici o disputa. Jaxx a fost mai radical putin la inceput zicand ca mersul la munte fara bicicleta e useless....

Sincer mi-ar placea niste mountain bike...cred ca are un farmec aparte. Insa ritualul anual cu rucsacul in spinare pe jos nu l-as da.... :)

#36
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Pai eu tot radical sunt. Eu fara bicla la munte nu ma dau. punct. ;)

Am pus ochii pe o bicla pe care o sa o aduc in tara. 1.100 EURO. Or sa racneasca Carpatii nu alta :D

...acum cvadriceps femural si gambe sa fie, ca trasee sunt cu gramada. Daca o sa vedeti un nebun cu bicla pe zapada la munte, eu sunt ala :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate