Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Transfer la un alt liceu.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Danyel17

Danyel17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2013
Buna ziua! As vrea sa va intreb cateva lucruri despre un transfer dintr-un liceu in altul, si mai ales ce drepturi am.

In aceasta vacanta de vara vreau sa ma transfer intr-un liceu in care este profil de filologie. Momentan sunt intr-un liceu de technologie. M-am dus  la liceul unde vreau sa ma transfer si am completat cererea de transfer, si in a 2-a zi mi s-a acceptat cererea de a ma muta la liceul unde este profilul de filologie. M-am dus cu cererea la liceul unde sunt momentan si am depus cererea ca sa scot dosarul. Atunci am vorbit si cu directorul scoli la care sunt momentan si mi-a zis ca nu pot sa ma transfer pentru ca clasa mea are sub 20 de persoane. I-am zis ca foarte bine dar eu tot vreau sa ma transfer si asta nu ma impiedica. Iar el a zis ca trebuie sa astept pana cand consiliul scolar decide, dar el tot m-a fortat cu ideea ca n-are rost sa-mi trag sperante ca tot o sa raman in liceul asta, si i-am zis ca atunci o sa rezolv cumva.

Intrebarea mea este :

- Poate sa ma tina directorul obligat fortat in scoala aceea ? (Eu vreau sa plec neaparat din liceul acela am motive obiective pe care i-am zis si lui.)

- Ce se poate face in cazul acesta ?

-  Ce drepturi am eu in acest caz? ( Din cate stiu nimeni nu poate sa ma tina legat la scoala aia, daca vreau sa plec atunci plec mai ales ca am si cererea de transfer aprobata, si e si in vacanta de vara).

Astept Raspunsuri
Multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
As zice ca avizul liceului de la care pleci e consultativ, deci nu prea au cum sa te tina. Adreseaza-te si inspectoratului, vezi si parerea liceului unde te transferi.

Attached Files


Edited by slai, 17 July 2013 - 12:12.


#3
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
[ http://m.cdn.blog.hu/ra/rapidreszeg/image/metaxa5.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Danyel17

Danyel17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2013
Salut, mersi pentru sfaturi, le-am luat in considerare si am fost si la liceul unde vreau sa ma duc si mi-au zis acolo sa ma duc la inspectorat ca ei mai mult de atat nu pot sa faca decat sa-mi accepte transferul. M-am dus la inspectorat azi , si ei mi-au zis ca este o lege in care am dreptul de a ma transfera unde vreau eu, si daca ma accepta liceul nu prea au cum sa ma retina, asa cum ai zis si tu slai. Dupa care mi-au zis sa ma duc la scoala de unde vreau sa scot dosarul, si sa fac o cerere in scris in care pun accent pe Legea educatiei nationale 1/2011, Art. 21/2  prin care se spune:

"Elevii au dreptul sa se transfere de la o unitate la alta de la o filiera la alta de la un profil la altul de la o specializare/calificare profesionala la alta de la o forma de invatamant la alta in conformitate cu prevederile prezentului regulament si ale regulamentului intern al unitatii de invatamant la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administratie al unitatii de la care se face transferul si cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii la care se face transferul."

Pana aici am inteles, dar cand le-am intrebat daca refuza cererea in scris pentru eliberearea dosarului atunci ce se poate face? Mi-au raspuns ca nu se stie. Am ramas masca, cand mi-au zis asta. Chiar nu stiu ce se mai poate face, oricum nu vreau sa ma las.  Sa inteleg ca mi-au calcat DREPTUL de elev in picioare. Interesant oricum. Sa inteleg ca  nu se mai poate face absolut nimic? Nici juridic nicicum? Chiar aici am ajuns sa depinda viitorul unui elev de un director ? Multumesc pentru raspunsuri inca odata:)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Pana una-alta nu ti-a zis nimeni ca-ti refuza cererea ! In plus de asta exista justitie, sa transeze acolo unde legea nu precizeaza clar.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2013 - 16:43.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Te duci la liceul actual, pui cerere ca vrei transferul, precizezi si "conform legii cutare si ordinului ministrului cutare" ceri numar de inregistrare.
Desi ma indoiesc ca o sa primesti raspuns negativ, io din lege inteleg ca indiferent de tipul raspunsului tu poti sa te duci la noul liceu si aia sa te primeasca. Ca de aia e consultativ.
In cel mai rau caz poti ajunge la procuror sa depui o plangere pentru abuz in serviciu.
Te du la liceu cu parintii.

#7
prici22

prici22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2014
buna ziua as dori si eu raspunsul cat mai repede va rog frumos.eu am pus o cerere la un liceu si mi.a aprobat.o dupa asta am crezut ca nu am sanse la acest liceu si am pus inco o cerere la alt liceu.Ambele licee mi.au aprobat cererea de transfer.Eu de luni de pe data de 10 februarie ma duc la unitatea de invatamant la care am dus aprobarea de plecare de la liceu de unde am invatat prima data.la liceul la care ma duc acuma am dus adeverinta cu toate notele si aprobare si tot nu m.au trecut in catalog si la acest liceu care am pus cererea si am crezut ca nu am nicio sansa m.au trecut in catalog si imi pun si absent si cum as putea si eu sa ma duc la liceu asta la care imi pune absent si sa nu ma mai duc la asta de cand a inceput al 2 semestru.Cum trebuie sa fac? Trebuie sa ma duc la liceul de unde am invatat prima data si sa le duc aprobarea de la liceul de unde am invatat prima data ca sa ma primeasca acestia de la liceu de unde nu am crezut ca am nicio sansa cum trebuie facut va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.

#8
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Eu nu am inteles nimic! :))
Doar ca iti pune absent... la care liceu!? 1,2, sau 3? Sunt 3 licee in discutie? Posted Image
Limba Romana este materie de baza la liceul la care vrei sa ajungi? Eu zic sa ramai la real ca la uman e grele.

#9
av-nick93

av-nick93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2014
Deși unitatea de la care te transferi are un Regulament de ordine Interioară, care ar putea să conțină o clauză prin care să se împiedice transferul unui elev pentru prevenirea unei eventuale desființări ale formațiunilor interne, avizul pe care unitatea la care ești, este strict consultativ. (vezi ordinul de ministru postat de SLAI (sper să nu greșesc username-ul). Adresează-te inspectoratului școlar. Vor fi ținuți să îți respecte cererea. (dacă liceul destinație ar fi mai apropiat de locuința ta, ar fi încă un motiv solid pentru a o accepta). Succes !

#10
prici22

prici22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2014
is 3 licee vorba aici ieri am intrebat cand ma trece in catalog si diriginta spune nu e treaba mea e a secretariatului si un profesor zice bai da cand te trec in catalog sau cand vine foaia matricola.I-am zis lu Tata dar el zice nu se mai duce la liceu Procopiu sa-i deie o foaie cu aprobarea de plecare pentru liceul al 3 care este lmk ca se face de rusine si la procopiu si la rugina este adevarat ca trebuie foaia matricola semnata de procopiu acuma pentru liceu lmk asa trebuie?Va rog frumos un raspuns!o zi buna!!

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 prici22, on 15 februarie 2014 - 16:10, said:

is 3 licee vorba aici ieri am intrebat cand ma trece in catalog si diriginta spune nu e treaba mea e a secretariatului si un profesor zice bai da cand te trec in catalog sau cand vine foaia matricola.I-am zis lu Tata dar el zice nu se mai duce la liceu Procopiu sa-i deie o foaie cu aprobarea de plecare pentru liceul al 3 care este lmk ca se face de rusine si la procopiu si la rugina este adevarat ca trebuie foaia matricola semnata de procopiu acuma pentru liceu lmk asa trebuie?Va rog frumos un raspuns!o zi buna!!
Eu nu inteleg cum treceti voi de generala, ce profesori isi pun obrazul sa va promoveze, ca sa nu mai zic ca in curand veti fi proaspeti bacalaureati.

#12
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
@LoveDemon! Tu cred ca nu ai fost pe la scoala ori nu ai fost atent ca invatatoarea iti spunea ca limba romana se scrie asa cum se aude! Posted Image
"is" e o forma prescurtata la "sunt" ... in functie de regiune... sa-i deie= sa-i dea
"da" este "dar" cu r mut. In aceeasi situatie sunt si lu=lui etc.
Deci, da!? Posted Image

#13
Gabyzuuuuuu

Gabyzuuuuuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2015
salut si eu sunt in aciasi situatie ca tine va rog ajutatima

Buna va rog ajutatima trec clasa 10a sunt la un liceu tehnologic si as vrea sa ma transfer la un liceu teoretic dar directorul nu vrea sami deie transferul sub nicio forma mam dus la liceul unde vreau sa ma transfer si mio acceptat cererea dar nu vrea sami deie drumul liceul la care sunt am fost la inspectorat si am depus cerea de la liceul la care vreau sa ma duc o sa ma accepte plus ca am si medie mare pentru liceu ??? ce sa fac daca nici inspectoratul nu imi accepta cerea ??? sunt in acceiasi situatie cu danyel ai reusit sa te ransferi danyel ajutama ????

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate