Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casa din saci de pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
george_adc

george_adc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2012
Este un subiect discutat pe acest forum insa nu recent si nu indeajuns de mult. Concret: vreau sa construiesc o casa din incaperi , 5 la numar, independente, legate inrtre ele printr-un zid de 2 metri lungime si 2.5 inaltime cu rol doar de a impiedica intrarea apei, zapezii etc. Camrele vor avea forma cilindrica. o raza exterioare de 2.6 m, grosime 45 cm fara tencuiala si acoperis individual.
Daca este cineva care are intrebari voi raspunde in limita cunostintelor mele limitate in acest domeniu dar, astept cu mare interes parerile celor care au facut asa ceva sau au in plan sa faca ori macar au participat la construirea unei case din saci. Evident ca si opiniile "contra" au utilitatea lor insa nu si zeflemeaua.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Eu n-am inteles din ce vrei sa faci tu, casa?
Din saci cu pamant?

#3
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
frate, ce-i asta, mormant?
casa de veci?

Edited by zero_barat, 13 July 2013 - 20:38.


#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Eu n-am inteles cum trebuie sa arate casa asta...Nu ne pui o schita?

#5
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 11.01.2011
Spor la construit !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MKartbOHX9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Si la iarna cand o ingheta apa din umiditatea naturala a pamantului ala si se va dilata si va rupe sacii iti cade bordeiul in cap...

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Am vazut filmul, dar nu inteleg utilitatea constructiei....
Cine imi explica si mie?

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

La o primă vedere poate părea ciudat, dar se poate construi doar cu pământ pus în saci !

E chiar o modă eco green în construcția de case.
Unii au dezvoltat chiar un hobby din treaba asta.

E plin Internetul de " ciudați " care construiesc case din fel de fel de materiale neobișnuite.
Unele realizări arată precum casa din mlaștină a lui Shrek !

http://inhabitat.com...ses-in-nigeria/ .

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 13 July 2013 - 20:54.


#9
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Post-Diana-, on 13 iulie 2013 - 20:46, said:

Am vazut filmul, dar nu inteleg utilitatea constructiei....
Cine imi explica si mie?

Bordei pentru zilierii de pe tarla. Daca incepe furtuna sa nu-i mai trazneasca in crestetul capului fiind cele mai inalte repere din pogon. Si cel mai important sa n-o ciordeasca... discriminatii.

Edited by ParapantaFlavia, 13 July 2013 - 20:49.


#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Da, nu contest ca nu e constructie, dar nu inseamna ca e si casa, neaparat.
Plus ca sunt chestii diferite de mediu, ma refer aici la conditiile meteo....
Daca faci o casa din saci de pamant in Romania, la ce te astepti? Cat sa dureze, ce siguranta ai ca nu pica la primul cutremur minor?
Cine iti da autorizatie de constructie pt asta?

#11
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Daca o sa se apuce un sobolan sau o cartita sa sape, o sa cada casa pe tine!

#12
george_adc

george_adc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2012
chflorin si mos ilie :) multumesc. Inceputul este promitator. Cu exceptia domniilor voastre am primit , dupa cum se vede, doar mesaje in genul lui "Donkey" din Shrek.

#13
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"Cat sa dureze, ce siguranta ai ca nu pica la primul cutremur minor?"
Rezista mai bine decit o structura rigida din BA , nu asta e problema ci a esteticului, utilului s.a.
La prima viitura de apa esti terminat , te umpli de gauri de sobolani , goange, rime, incep sa-ti rasara tufisuri din pereti, se sparg sacii si curge pamintul prin casa , devine ceva  de genul dacia 1300 - tot timpul repari cite ceva la pereti .
Acum vad ca moda ECO intra pina la extrem , decit asa mai bine sapi un buncar si ala esti , ferit de o gramada de intemperii .
Arata grosolan , ce faci, plachezi cu rigips si intre se dezvolta un al doilea oras , al goangelor .

#14
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Mai de mult am nimerit pe Internet un site care dezbătea exact problemele ( de loc imaginare ) ridicate în mesajele #9, 10 şi 11.
Dacă îl mai găsesc, revin.

" Inceputul este promitator. Cu exceptia domniilor voastre am primit , dupa cum se vede, doar mesaje... "
Nu te impacienta, asemenea reacţii sunt de aşteptat, mai ales că în România moda construcţiilor neconvenţionale ( eco green ) nu prea a prins.

În schimb, a prins bine de tot restaurarea obiectivelor istorice autentice, folosind termopan, rigips şi gresie, vilele tip hangar, castelele cu turnuleţe şi alte construcţii care nu au nimic de a face cu tradiţia în materie de construcţie şi arhitectură populară.

Edited by Mos_Ilie, 13 July 2013 - 21:13.


#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMos_Ilie, on 13 iulie 2013 - 20:58, said:

Mai de mult am nimerit pe Internet un site care dezbătea exact problemele ( de loc imaginare ) ridicate în mesajele #9, 10 şi 11.

Sunt niste chestii logice.
Eu daca m-as apuca de construit orice, m-as gandi ce se alege cu opera mea de arta peste X perioada de timp.
Ca asa, a construit si purcelusul casa din paie si stiti continuarea povestii.

Daca initiatorul vorbeste de o casa care nu va fi casa de locuit cu utilitati, ci doar de o constructie fantezista, mea culpa pt interventie.

#16
george_adc

george_adc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2012
Am luat in calcul eventualele probleme ce pot aparea post constructie adica, infiltratii de apa, rozatoare si , in general, tot ce nu tine de vointa mea. Ma intereseaza aspecte precum modalitatea legala in care se poate construi acesta casa in contextul legislatiei din romania, neajunsuri intalnite de cei care au construit/ participat la ridicarea unei astfel de constructii... in general tot ce poate fi interesant din punctul dvs. de vedere Multumesc inca o data pt interesul ce-l acordati subiectului.

exista case asemanator de sute de ani. in scotia exista inca cladiri construite din pamant tasat de la 1820 si sunt inca functionale. Si da, scopul constructiei este de a fi locuita si complet utilata. Ce spuneti de statut de constructie experimentala? Stie cineva ce inseaman concret acest lucru dpdv legal?

#17
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Post-Diana-, on 13 iulie 2013 - 20:49, said:

Daca faci o casa din saci de pamant in Romania, la ce te astepti? Cat sa dureze, ce siguranta ai ca nu pica la primul cutremur minor?
Cine iti da autorizatie de constructie pt asta?
De ce sa pice la cutremur? E ancorata bine in sol cu fundatie?
P.S. E constructie termporara, ca si o organizare de santier s.a.m.d. Nu ai nevoie de autorizatie de constructie.

View Post-Diana-, on 13 iulie 2013 - 21:02, said:

Daca initiatorul vorbeste de o casa care nu va fi casa de locuit cu utilitati.
"Constructiile" agricole nu sunt nici o fantezie. Le practicau si strabunicii nostri.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostParapantaFlavia, on 13 iulie 2013 - 21:08, said:

De ce sa pice la cutremur? E ancorata bine in sol cu fundatie?
P.S. E constructie termporara, ca si o organizare de santier s.a.m.d. Nu ai nevoie de autorizatie de constructie.

Pai sa ne lamureasca si pe noi dl George in ce scop va fi ridicata constructia?
Va fi locuinta permanenta, baraca sau ce?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate