Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#505
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Adica nu se aplica legea 17. Desteptii de notari din +ucuresti habar n-aveau, dar isi dau importanta, jigodii puse pe capatuiala. Am gasit pana la urma unul care sa stie sa citeasca o lege, mi-a spus din start ca nu se aplica.
La mine treburile se complicau si datorita faptului ca terenul e in zona de granita si zona cu potential arheologic

#506
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
pai chiar daca nu esti notar si o iei logic iti dai seama ca nu se aplica legea aia. nu poate nimeni sa-ti spuna cui sa donezi(cititi definitia donatiei)

#507
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Va salut!
Daca ai contract de arenda in vigoare si donezi terenul, cel care primeste, accepta donatia, are obligatia sa pastreze contractul de arenda pana la final? Sau acest contract nu mai are nicio valoare?
Multumesc!

#508
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ramane valabil contractul in caz de vanzare/donatie.

#509
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Va salut!
Va relatez un mic episod din experienta mea:

Avand in vedere ca sunt in mijlocul derularii unei achizitii de teren agricol, pot spune ca, cel putin in judetul Timis, principala frana in derularea procesului o reprezinta Directia Agricola Judeteana, care nu respecta sub nici o forma L17, depasind cu mult termenele stipulate acolo. Cand am fost la ei sa verific pe unde este dosarul, spuneau ca au foarte multe dosare in lucru si ca termenul ar fi 30+7 zile de la depunere (nu se stie daca nu le interpreteaza ca si lucratoare, pentru a prelungii la infinit emiterea avizului).

#510
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Din cate stiu legea pomeneste niste termene de 20 zile dupa care poti considera ca ai avizul si mergi mai departe. Ce astepti de la ei?

#511
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Posttil, on 26 martie 2015 - 13:55, said:

Din cate stiu legea pomeneste niste termene de 20 zile dupa care poti considera ca ai avizul si mergi mai departe. Ce astepti de la ei?

Sunt preemtor (am in arenda pamantul si vreau sa-l cumpar), deci vanzatorul trebuie sa astepte avizul de instrainare a terenului!

#512
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
la cat timp dupa ce ai facut contractul de arenda poti sa cumperi terenul?

#513
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Voi cum procedati cu cumpararea terenului extravilan unde nu exista plan parcelar la primarie? Cum faceti cadastrul? Cat costa acest plan parcelar?

#514
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postspecial_murinio, on 27 martie 2015 - 08:34, said:

Voi cum procedati cu cumpararea terenului extravilan unde nu exista plan parcelar la primarie? Cum faceti cadastrul? Cat costa acest plan parcelar?

Planul parcelar costa destul de mult, daca nu ma insel eu in jur de 100 de ron de parcela, si pot fi si 70-100 de parcele intr-un plan.
Unde nu exista plan parcelar si nu se poate face cadastru ramana solutia instantei de judecata.

View PostPelasg, on 26 martie 2015 - 14:39, said:

Sunt preemtor (am in arenda pamantul si vreau sa-l cumpar), deci vanzatorul trebuie sa astepte avizul de instrainare a terenului!

Daca esti preemtor (vad ca si de rang 1) atunci nu vad de ce te superi asa de mult ca mai astepti 1-2 saptamani in plus.
Eventual vanzatorul sa fie furios, ca el asteapta banii.

View Postlaurentiu_tepes, on 26 martie 2015 - 21:34, said:

la cat timp dupa ce ai facut contractul de arenda poti sa cumperi terenul?

Eu nu sint 100% sigur, dar cred ca imediat dupa ce contractul este inregistrat la primarie.

#515
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postlaurentiu_tepes, on 26 martie 2015 - 21:34, said:

la cat timp dupa ce ai facut contractul de arenda poti sa cumperi terenul?

Legea nu prevede nici un termen limita. Odata inregistrat la Primarie, proprietarul poate completa si depune la Primarie hartiile pentru vanzare.

#516
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Tavkm: unde nu exista plan parcelar singura solutie este judecata.
Pe cine trebuie dat in judecata?

#517
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Promisiune de cumparare la notar apoi dat in judecata vanzatorul. Dar nu mai merge nici asa.

#518
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
deh ,mare birocratie   cu terenul agricol in tara asta!

#519
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postkatlin, on 27 martie 2015 - 15:15, said:

Promisiune de cumparare la notar apoi dat in judecata vanzatorul. Dar nu mai merge nici asa.

Dat in judecata promitentul vanzator pentru ca nu si-a respectat clauzele din precontract, dupa expirarea termenului acestuia.
In teorie ar trebui sa mearga, eu am ceva procese pe rol de acest gen si astept decizii, termene etc.

Atentie, prin aceasta procedura trebuie facute in prealabil notifocari, contracte de mediere intre parti etc. Asadar sunt destul de multe cheltuieli, drumuri etc. Si trebuie si anunt de vanzare facut la primarie (conf. legii 17).

Daca vrea cineva sa cumpere ceva, dati detalii aici, si vedem daca merita, care ar preturile, costurile etc.
E mai simplu sa ne raportam la ceva real !

Edited by tavktm, 27 March 2015 - 20:56.


#520
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Vanzatorul e de buna credinta adica el vrea sa imi dea terenul la un pret bun dar problema este ca nu pot face cadastru. Ca asa a ramas sa platesc eu cadastru. M.am interesat si nici un fel de contract nu se mai face fara cadastru. Pana in septembrie anul trecut se putea face cadastru  si fara plan parcelar cu o declaratie, acum in cazul primei persoane care face cadastru la o parcela este obligat sa faca si plan parcelar. Si cum zic colegii este cam scump iar pana acum am intrebat doua firme de cadastru si nu se baga ca pot aparea probleme.

#521
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Pana la urma am facut o procura pe 10 ani si sper sa rezolv cu cumpararea cand se va face cadastru general... 3-4 ani

#522
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Uf, nu inteleg deloc.
Cum sa faci procura pe 10 ani ? Din cate stiu eu pe noul cod procurile sunt valabile doar 3 ani maxim.

Detaliaza putin ce ai facut, si situatia actuala, ce vrei sa cumperi etc, poate ajutam cumva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate