Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

dobanda 0%!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
cred ca este super oferta


Mazda vine pe piata auto din Romania cu o oferta speciala: 0% dobanda la achizionarea oricarui model Mazda in sistem de leasing.

Aproape 60% dintre automobilele noi sunt achizitionate in leasing, iar piata este in continua crestere. Mazda impreuna cu Volksbank Leasing vin in intampinarea nevoilor clientilor sai, si aduc un nou produs  financiar pe piata auto din Romania.  

Dobanda de 0 % se aplica tuturor modelelor Mazda: Mazda2, Mazda3, Mazda5, Mazda6, Mazda B2500 si Mazda RX-8. Avansul minim acceptat pentru aceasta oferta reprezinta 25% din pretul de vanzare, putand creste pana la un maxim de 50% din pretul CIP.

Intervalul de finantare poate fi extins de la 1 la maxim 3 ani. In formatul standard al produsului – 25% avans, 3 ani – valoarea reziduala este obligatoriu inclusa in rate.

In conditiile in care se mareste avansul si se diminueaza perioada de finantare, in functie si de bonitatea solicitantului, poate fi acceptata plata valorii reziduale (20% din CIP) la sfarsitul contractului.

Aceasta oferta este valabila pana in luna februarie 2006. Intreaga gama de autoturisme Mazda este comercializata in intreaga tara prin reteaua de dealeri Mazda.

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Dobinda este INCLUSA in pret.

Toata sua si canada este invadata de asemenea reclame, finantare cu dobinda ZERO. Daca o platesti cu banii cash, se face o reducere, care este, AI GHICIT, dobinda!

#3
pvu

pvu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.11.2005

View PostH725, on Nov 29 2005, 00:10, said:

Dobinda este INCLUSA in pret.

Toata sua si canada este invadata de asemenea reclame, finantare cu dobinda ZERO. Daca o platesti cu banii cash, se face o reducere, care este, AI GHICIT, dobinda!
cam greu sa platesti o Mazda cash. gandeste-te la taxe vamale.
treaba cu dobanda 0 e clar tzapa. gandeste-te ca banca care finanteaza leasingul din dobanda traieste.
preturile mazda sunt clar mari fata de concurenta ei atragang clientii prin oferte de genul dobanda 0. diferenta de pret considerata reducere pt plata cash merge la banca prin rata care e mult ingrosata de pretul cip.
ar fi interesant de vazut cat costa o mazda in tarile vecine pt a putea face comparatii

#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postpvu, on Nov 30 2005, 21:59, said:

.ar fi interesant de vazut cat costa o Mazda in tarile vecine pt a putea face comparatii

In UE vama pt masinile NON-UE e 10%, si pretul de vinzare precis e mai mic decit CIPx10%xTVA...

#5
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Cam tarziu dar...
Din ce am vazut eu preturile au ramas nemodificate dupa introducerea ofertei.
Apoi stati linistiti au de unde jongla cu 2-3000 euro cat e dobanda.

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
este un efort suplimentar facut si de VB Leasing si de importator si de fiecare dealer in parte (costurile se impart in astfel de situatii)..

daca stie cineva de vreo smecherie, sa sara acilea cu date si linkuri. altfel, it's all about flaming..

e drept, Mazda este un pic peste o parte din modelele europene la pret (mondeo sau laguna), dar nu si peste Passat sau vectra. faceti si voi niste calcule.

si pana la urma, este intr-adevar (ca si Subaru sau honda) o marca mai "exotica" (citez clasici in viatza), mai fiabila si mai exclusivista, ceea ce imi pica de minune ;) .

#7
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
cititi si parerea asta:http://www.ghiseulbancar.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2152&mode=thread&order=0&thold=0

#8
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
sunt petarde in leasing.
Au inceput sa urle ca se iau comisioane.
Dar oare la Finans de ex, banca la care fac reclama acolo, stiu ca se percep?
La orice banca se percep comisioane.

#9
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
am citit articolul. e reactie fatzisa a Porche la promotia organizata de (cu mare aport) grupul Tiriac. toata lumea stie cat de mult de iubesc, doar au participat la SIAB impreuna, nu?

magarie mai mare ca in articolul ala n-am mai vazut: confunda asigurarea casco cu dobanda, compara costurile unei Mazda 3 (14 K) cu cele ale unei masini de 10-11 k, etc,

In conditiile in care costurile de finantare sunt similare, cu exceptia dobanzii.. Nu c-as tine cu ursu', dar dezinformarea chiar ma jeneaza la neuroni.

#10
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View PostCRG, on Jan 6 2006, 10:39, said:

este un efort suplimentar facut si de VB Leasing si de importator si de fiecare dealer in parte (costurile se impart in astfel de situatii)..

daca stie cineva de vreo smecherie, sa sara acilea cu date si linkuri. altfel, it's all about flaming..
Ofertele de genul asta ascund in spate un singur cuvant: comisioane. Mergeti si faceti de curiozitate un calculator de rate pentru Mazda asta cu 0% si apoi intrebati tot ce se mai plateste suplimentar, inclusiv RCA si CASCO. O sa aveti o surpriza. Sunt mana in mana cei 3 actori: firma de leasing, banca, soc. de asigurari.

A mai fost acum o oferta de sarbatori a Bancii Transilvania daca nu ma insel, cu credit cu dobanda 0% pentru IMM-uri. Bineinteles ca ca o gramada s-au repezit sa intrebe care sunt conditiile. Nu o sa va vina sa credeti, daca faceai un calcul, DAE, iesea mai mare chiar decat la creditele obisnuite, cu dobanda! Au publicat si intr-un ziar o calculatie pentru un credit de genul asta. Aveau comision pentru tot felul de maruntisuri, inclusiv un comision lunar (!) de administrare.

#11
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
asa e, in afara de dobanda, te mai "ard" la:

- comision de administrare (eu am platit cam 350 de eur, nu mai stiu exact);

- taxa de inmatriculare: vreo 300 de iepuroi;

- diferente de curs. De fapt nu accepta EUR, si tre sa platesti RON, dupa care cumpara EUR la cursul bancii lor (cel putin asa afirma firmele de leasing). Se mai duc si de-aici niste banutzi;

si sa vedem ce sa mai intampla doctore la terminarea contractului..

legat de casco, am obtinut un procent de prima chiar mai bun decat daca as fi mers personal (la Allianz).

#12
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu zic ca e acelasi lucru.
Fie vinzi masina cu discount de 1000-1500 euro, fie o oferi la pretz intreg in leasing cu dobanda 0.
Per total pentru firma de auto e acelasi lucru.
Cat priveste comisioanele, cred ca le platesti oricum la leasing...

#13
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
ca persoana care a lucrat in sistem, va spun sa deschideti ochii: nu dobanda este totul... uitati-va la pretul final (la sfarsitul perioadei de leasing), la comisioane (aici o sa va usture, deoarece sunt platite la inceput) si evident, la rata, pentru ca 5 sau 10 euro in plus pe luna nu reprezinta o tragedie pentru aproape nimeni.

Edited by vektor12, 06 January 2006 - 16:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate