Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Probleme hdd extern WD 1Tb alimentat pe USB

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Salut! Am o problema cu un HDD extern WD de 1Tb cu alimentare pe USB! Calculatorul il vede, dar la capacitate si la spatiu ocupat scrie 0 bytes, si , normal, nu pot accesa ce este pe el. Am incercat la inca 3 calculatoare sa-l conectez, crezand ca are probleme cu tensiunea de pe USB, dar aceasi problema. Am incercat sa-l formatez (clic dreapta..format), dar imi da eroare! Mentionez ca era formatat NTFS si ca l-am folosit cam 6 luni inainte de aceasta problema. La conectare, HDD pare sa functioneze, are o usoara vibratie si ledul se aprinde. Doresc sa aflu cateva pareri, si in final, poate o sa incerc si HDDRegenerator, dar stiu ca este o operatie care dureaza foarte mult si nu am garantia ca va rezolva problema. Il folosec cu cablul sau original, fara prelungire. Sistem de operare: Win XP SP 3, placa de baza MSI 915P Neo2 Platinum. Va multumesc anticipat!

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,516
  • Înscris: 06.01.2012
Scoate hdd din rack si baga-l in calculator .
Daca iti apare tot de 0mb , inseamna ca s-a defectat electronica si poti sa mergi la garantie sau sa-l arunci departe .

#3
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012

View Postjeffy86able, on 06 iunie 2013 - 16:39, said:

Scoate hdd din rack si baga-l in calculator .
Daca iti apare tot de 0mb , inseamna ca s-a defectat electronica si poti sa mergi la garantie sau sa-l arunci departe .

hdd este capsulat, nu cred ca se desface (nu am vazut suruburi).

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,516
  • Înscris: 06.01.2012
Orice hdd a fost bagat intr-un rack intr-un fel . Fie intr-o carcasa cu suruburi , fie cu cleme , fie cu alt mecanism .
In rack este un hdd de laptop ( in cazul tau ) in majoritatea cazurilor . Cauta pe net , poate reusesti sa-l scoti de acolo .

#5
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Sper sa reusesc totusi sa fac ceva din soft...poate s-a mai intalnit cineva cu problema asta si a gasit o rezolvare.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

View Postjeffy86able, on 06 iunie 2013 - 16:49, said:

Orice hdd a fost bagat intr-un rack intr-un fel . Fie intr-o carcasa cu suruburi , fie cu cleme , fie cu alt mecanism .
In rack este un hdd de laptop ( in cazul tau ) in majoritatea cazurilor . Cauta pe net , poate reusesti sa-l scoti de acolo .

Asta pana cand au inceput sa faca discurile externe direct cu interfata USB (nu mai exista convertor SATA-USB in rack).

Silviugabriel1984: In Disk Management cum il vede? Incearca sa stergi partitiile si sa le refaci; daca nu merge incearca si cu un Linux.

#7
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
nu il vede in disk managemant, dar pc il vede conectat, insa nu-l pot opri. Safely remove hardware se blocheza cand vreau sa-l opresc.

View PostAlice, on 06 iunie 2013 - 17:34, said:

Asta pana cand au inceput sa faca discurile externe direct cu interfata USB (nu mai exista convertor SATA-USB in rack).

Silviugabriel1984: In Disk Management cum il vede? Incearca sa stergi partitiile si sa le refaci; daca nu merge incearca si cu un Linux.
inainte aparea in my computer, dar acum nu-l mai vede. cred ca este o problema la partea electronica. la naiba, nici nu e cumparat din tara, asa ca ciuciu garantie....Posted Image

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postjeffy86able, on 06 iunie 2013 - 16:39, said:

Scoate hdd din rack si baga-l in calculator .
NU toate hdd-urile de 2.5" au conector sata + adaptor USB.
spre exemplu eu am un hdd samsung de 320gb si are direct USB pe placa lui. nici urma de sata.

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,516
  • Înscris: 06.01.2012
La cele mai vechi era un adaptor sata-usb .
In situatia asta e mai complicat .

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostSilviugabriel1984, on 06 iunie 2013 - 17:56, said:

inainte aparea in my computer, dar acum nu-l mai vede. cred ca este o problema la partea electronica. la naiba, nici nu e cumparat din tara, asa ca ciuciu garantie....Posted Image
poti incerca totusi. nu ai certificatul de garantie?
stiu ca unii producatori (nush daca si WD) au garantie internationala.

#11
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
da, cine mai are bonul...

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
atunci zi modelul exact si/sau cauta pe youtube cum il dezansablezi... poate ai noroc sa fie cu sata.

#13
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
wd my passport 0730 usb 2.0/3.0....smecher si rapid in felul sau, pacat ca nu mai functioneaza....si problema principala este ca aveam acolo pozele de la nunta si de la botezul copiilor, asta este buba cea mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ITObQxytdH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu are sata, conectorul micro USB este prins de HDD

#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Schimba cablul USB. Eu am avut probleme cu hardul extern folosind cabluri ieftine de 2 lei. A durat ceva pana sa ma prind dar in cele din urma am prins un cablu foarte scurt de firma cu care hardul merge impecabil. De atunci numai cu cablul ala conectez hardul, zero probleme.

#15
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Da, la cablu m-am gandit, dar este cel original, si mai mult, ce ma enerveaza, este ca PC imi spune ca "functioneaza normal"

Attached Files

  • Attached File  WD.JPG   93.74K   51 downloads


#16
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Adica nu ai avut curioziatatea sa incerci cu alt cablu??

Fa rost de un cablu cat mai scurt. Si de la un echipament cat mai scump.

Pana si cablurile astea se mai strica.

Edited by Arkouda, 06 June 2013 - 18:45.


#17
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
O sa caut, dar momentan nu am un alt cablu.

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Teoretic 'USB Storage device' este doar bridge-ul USB-SATA (care poate fi integrat in electronica HDD-ului sau nu).
Daca ai date importante pe el (cand ai zis de format am presupus ca nu), atunci trebuie desfacut si vazut ce se intampla, dar din descrierea pe care ai facut-o tare mi-e ca trebuie sa scoti bani din buzunar pentru o recuperare profesionala de date.
Pentru ca ti-l vede in device manager inseamna ca este ok cablul, daca il schimbi nu o sa obtii nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate