Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Accident cu depasire pe linia continua

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#1
andreinicolaecatalin

andreinicolaecatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.06.2013
Buna seara,

Sunt conducatorul unui autovehicul caterogrie "B". Indreptandu-ma spre Bucuresti, dinspe Alexndria, pe drumul E70 in dreptul km 60 + 300m, localitatea Draganesti-Vlasca. In dreptul marcajului discontinuu (acest marcaj era discontinuu pe o lungime de aproximativ 5-6 metri pt virat stanga in statia de benzina) am dat semnal stanga, m-am asigurat si m-am incadrat catre stanga, efectuand mersul a aproximatim 2/3 din sensul opus, (adica aproape iesisem) de pe drum facand stanga). In acelasi timp, autoturismul din spate a executat manevra de depasire, pe linia continua (nu inteleg ce a vrut si de ce a facut asta?!), acrosandu-ma in portiera si aripa stanga (el avea aproximativ aceleasi avarii pe partea dreapta).Mentionez ca accidentul s-a produs in raza unei camere de rovinieta.Am sunat la 112 sa vina un echipaj, pentru ca desigur, acesta nu vroia sa imi ofere constatarea amiabila sau sa mergem la politie.
Agentii au constatat si au efectuat urmatoarele:
- domnului i-au luat permisul pe 60 de zile pentru depasirea liniei continue soldata cu accident in baza unui proces verbal;
- mie mi-au dat amenda ca nu m-as fi asigurat in baza altui proces verbal;
- mi-au solicitat sa ii dau domnului RCA-ul meu, desigur, am refuzat pt ca ma consider nevinovat.
Agentii au refuzat sa faca poze la carosabil din care se vedea clar ca eu deja trecusem si de sensul opus de mers, doua treimi. Pe procesul meu verbal am mentionat ca m-am asigurat si ca deja am parcurs doua treimi din sensul opus. Am facut poze ale carosabilului si a masinilor, intrucat agentii au zis ca nu este de competenta/datoria lor.
Va rog sa imi oferiti ,daca se poate o opinie juridica, deoarece doresc sa-i actionez in Instanta:
1.Doresc sa contest PV-ul meu , prin care o sa solicit anularea acestuia si sa mi se ofere RCA-ul domnului care m-a acrosat pentru a-mi putea repara masina;
2.Daca PV-ul meu se anuleaza in urma unei decizii judecatoresti, cum fac rost de PV-ul celui care a facut "nazdravania" ca, desigur sa ii pot folosi RCA-ul?
3.De asemenea cum fac rost de RCA-ul domnului in cazul in care se anuleaza PV-ul meu?
4.Pot folosi ca probe, pozele facute cu telefonul?
Sau mai bine spus, care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez din acest moment pentru a se face dreptate?
Va multumesc anticipat.

Attached Files



#2
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Esti vinovat! Nu te-ai asigurat! Puna mana si plateste, ca pierzi bani daca incepi cu tribunale si reclamatii.

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 andreinicolaecatalin, on 02 iunie 2013 - 20:39, said:

In dreptul marcajului discontinuu (acest marcaj era discontinuu pe o lungime de aproximativ 5-6 metri pt virat stanga in statia de benzina) am dat semnal stanga, m-am asigurat si m-am incadrat catre stanga, efectuand mersul a aproximatim 2/3 din sensul opus, (adica aproape iesisem) de pe drum facand stanga).
Nici manevra ta n-a fost prea "ortodoxa".

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cred ca sanctiunile politiei au fost cat se poate de corecte.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Mda, din ce pare acolo in poza la prima vedere, ai luat virajul din mers iar ala era deja pe contrasens in depasire ? Probabil nu l-ai vazut in oglinda centrala ca era in aia din stanga unde nu te asteptai sa il vezi. In situatia data nu conteaza ca era linie continua - el plateste pentru contraventia lui - depasire pe linie continua, iar tu ptr neacordare de prioritate.

Edited by onlyone, 02 June 2013 - 21:00.


#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 onlyone, on 02 iunie 2013 - 20:58, said:

ai luat virajul din mers
:huh:

#7
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
neacordare de prioritate. trebuia sa-ti ia si tie permisul. cauta pe omul ala pana cand nu primesti citatie la judecata si da-i RCA-ul sa-si faca masina. era mai simplu daca va intelegeati cu politistul ca oricum a facut 2 PV-uri sa faca pe unul vinovat in primul PV si pe celalalt in al doilea PV.

Edited by gondurasul, 02 June 2013 - 21:05.


#8
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Ai facut o "romaneasca" asa scurta cu semnalizare in momentul virajului , stai calm , anul trecut cu unul ca tine am facut ziua aviatiei peste un gard in gradina sub un nuc , dar s-a rezolvat usor nefiind victime.
Pe nationale si europene este foarte important sa semnalizezi din timp intentia !

Edited by hemTT, 02 June 2013 - 21:07.


#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 onlyone, on 02 iunie 2013 - 20:58, said:

Mda, din ce pare acolo in poza la prima vedere, ai luat virajul din mers iar ala era deja pe contrasens in depasire ? Probabil nu l-ai vazut in oglinda centrala ca era in aia din stanga unde nu te asteptai sa il vezi. In situatia data nu conteaza ca era linie continua - el plateste pentru contraventia lui - depasire pe linie continua, iar tu ptr neacordare de prioritate.
din pacate asa e legea pe la noi, cand faci o manevra trebuie intotdeauna sa fii atent la trafic, indicatoarele si marcajele sunt pentru fraieri

sunt curios daca intr-o intersectie nedirijata iti iese unu din dreapta pe sens interzis, atunci tot tu esti de vina ca nu te asiguri ?

Edited by opop, 02 June 2013 - 21:08.


#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Barboso, on 02 iunie 2013 - 21:03, said:

Posted Image
prin virajul in mers vreau sa zic ca, chiar daca ai semnalizat, cand iei viraj in mers este foarte periculos  pe drumurile din afara localitatii daca nu te asiguri temeinic, pentru ca uneori se fac depasiri in coloana si nimeni nu se asteapta ca ala in fata in loc de depasire sa iasa de pe drum. de aceea virajul se face de preferat reducand viteza f mult pana aproape de oprire cu semnalizare din timp si abia dupa ce te asiguri ca nu a intrat nimeni in depasire, faci viraj stanga.

@opop - legea este okay in cazul asta - depasirea se face DUPA ce te asiguri ca nu vine nimeni din fata si nici din spate. aici a fost clar o manevra in scurt.

Edited by onlyone, 02 June 2013 - 21:08.


#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Esti sigur ca ai semnalizat si toate cele ? :huh: Daca da, atunci e vina aluia, clar...

Daca nu, atunci e vina ta...de fapt a amandurora oarecum. Cand mergi pe sosea trebuie sa pastrezi distanta, ceea ce bolandul ala nu a facut si de asemenea trebuie sa te asiguri inainte de a depasi linia, fie ea continua sau nu, asta aplicabil atat tie cat si lui.

Din cate inteleg eu, ti-a prins doar aripa din spate, nu ? Ca daca erai iesit 2/3 din celalalt sens inseamna ca cel putin jumatate din masina era in afara carosabilului deci daca e corect ce spun, putea doar sa te "agate" un pic. Daca te-a luat in plin, e clar ca nu si-a dat seama ce manevra urmai sa faci, fie pentru ca era cu gandul la alte chestii, cu ochii'n smartfoane sau avea viteza neadaptata distantei coroborata cu faptul ca tu nu ai semnalizat.

Deci, cum a fost pana la urma ? :huh:

#12
dublap

dublap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.03.2009

 gondurasul, on 02 iunie 2013 - 21:05, said:

neacordare de prioritate. trebuia sa-ti ia si tie permisul. cauta pe omul ala pana cand nu primesti citatie la judecata si da-i RCA-ul sa-si faca masina. era mai simplu daca va intelegeati cu politistul ca oricum a facut 2 PV-uri sa faca pe unul vinovat in primul PV si pe celalalt in al doilea PV.

Imi place ca avem o tara plina de avizati... ce PRIORITATE domne? trebuia sa il lase pala sa depaseasca pe linie continua??

Eu cred ca ambii au avut partea lor de vina (in caz ca autoturismul B nu a semnalizat din timp si nu s-a asigurat). Daca B s-a asigurat, si ala cu autoturismul A a venit cu viteza ca in cretin si nu a mai avut ce face, e vina lui in toalitate ( a auto A).

P.S. Respect gabroilor din boschetii plasati pe drumuri drepte cu linie continua!

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 gondurasul, on 02 iunie 2013 - 21:05, said:

neacordare de prioritate.
Prioritate de depasire ?   Posted Image


 onlyone, on 02 iunie 2013 - 21:07, said:

prin virajul in mers vreau sa zic ca, chiar daca ai semnalizat, cand iei viraj in mers este foarte periculos  pe drumurile din afara localitatii daca nu te asiguri temeinic, pentru ca uneori se fac depasiri in coloana si nimeni nu se asteapta ca ala in fata in loc de depasire sa iasa de pe drum. de aceea virajul se face de preferat reducand viteza f mult pana aproape de oprire cu semnalizare din timp si abia dupa ce te asiguri ca nu a intrat nimeni in depasire, faci viraj stanga.
Aha... OK.
N-as zice ca-i necesar sa reduci asa mult, daca nu vine nimic din fata ma multumesc sa trag cat mai pe stanga  (adica rotile stanga pe linia dintre sensuri, sa nu se inteleaga altceva) si sa ciupesc des frana, in acelasi timp cu semnalizarea, reducand doar cat sa nu iau curba pe doua roti.

Edited by Barboso, 02 June 2013 - 21:17.


#14
andreinicolaecatalin

andreinicolaecatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.06.2013
Foarte corect si de acord cu toata lumea, DAR haideti sa ne uitam putin atent la urmele lasate de el pe carosabil, aceasta este una singura (cealalta roata a lui adica stanga,mentionez ca este IN AFARA CAROSABILULUI), acea linie continua este acolo exact pentru cazurile astea, ca sa nu se  trezeasca vre-un neghiob, ca nu ai cum sa il vezi ca face depasire... Mai tre sa tinem cont ca in momentul impactului aveam 20km/h,altfel acesta...era sus, nu mai era printre noi, totusi eu cred ca nu a vrut sa faca depasire si sa intre si el la benzinarie, ori avea viteza f mare, neavand timp sa franeze (ma lovea in spate)..a incercat evitarea coliziunii. Eu in momentul impactului era pe doua treimi din sensul opus, manevra era deja sfarsita...

Va mentineti parerile in acest caz?

 lawrence38, on 02 iunie 2013 - 21:12, said:

Esti sigur ca ai semnalizat si toate cele ? Posted Image Daca da, atunci e vina aluia, clar...

Daca nu, atunci e vina ta...de fapt a amandurora oarecum. Cand mergi pe sosea trebuie sa pastrezi distanta, ceea ce bolandul ala nu a facut si de asemenea trebuie sa te asiguri inainte de a depasi linia, fie ea continua sau nu, asta aplicabil atat tie cat si lui.

Din cate inteleg eu, ti-a prins doar aripa din spate, nu ? Ca daca erai iesit 2/3 din celalalt sens inseamna ca cel putin jumatate din masina era in afara carosabilului deci daca e corect ce spun, putea doar sa te "agate" un pic. Daca te-a luat in plin, e clar ca nu si-a dat seama ce manevra urmai sa faci, fie pentru ca era cu gandul la alte chestii, cu ochii'n smartfoane sau avea viteza neadaptata distantei coroborata cu faptul ca tu nu ai semnalizat.

Deci, cum a fost pana la urma ? Posted Image

Aripa din fata + usa lovita la mine stanga...in nici un caz partea din spate a masinii..

#15
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 onlyone, on 02 iunie 2013 - 21:07, said:

@opop - legea este okay in cazul asta - depasirea se face DUPA ce te asiguri ca nu vine nimeni din fata si nici din spate. aici a fost clar o manevra in scurt.

chiar si asa, la momentul ala cel din spate nu avea ce cauta pe contrasens cata vreme era linie continua

#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Eu cred ca este culpa comuna, probabil politistii la fel au decis. Amandoi ati gresit. Data viitoare ochii in oglinzi, putea fi un motociclist si acum ne scriai de la parnaie.

#17
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ba..ala a depasit dunga continua...cine e vinovat?? asta ca intra in benzinarie?? papagalilor...

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 opop, on 02 iunie 2013 - 21:24, said:

chiar si asa, la momentul ala cel din spate nu avea ce cauta pe contrasens cata vreme era linie continua
Si asta inseamna ca nu te mai uiti / asiguri ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate