Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Recomandare distributie GNU/Linux, respectiv Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
flobbflo

flobbflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2013
Salut.
Recent m-am hotarat sa trec de la Windows la Linux' doar ca nu stiu ce Versiune de Ubuntu sa aleg pe un:
Notebook: i5 2.5GHz * 4 GB ram * 2 GB Video Dedicata "NVIDIA GeForce GT 640M" * 750 HDD.
Vreau sa stiu si daca se poate instala placa video si unele programe ale notebook-ului... Gen: Turbo Boots, Camera Web, Microfonu, Cardreader .. etc.
Ce YM pentru Video si Sunet imi recomandati dupa instalarea Linux-ului
Program de filmat din laptop cu camera lui' Gen cum am acuma: Acer Crystal Eye
Cam asta ar fi programele ce ma pot lega de Windows si nu stiu daca sunt alte inlocuitoare lor:)

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru inceput, testeaza diverse distributii LiveUSB sau Live CD/DVD si iti faci singur o idee mai clara, mai ales asupra functionarii diverselor componente (WiFi, webcam, card reader, etc.).

#3
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ubuntu 12.4 LTS sau 12.10
Card readerul va merge.
Placa video nvidia se instaleaza ulterior,cred ca trebuie pus driver pt a fi utilizata complet
Pt yahoo e Pidgin sau programul din Ubuntu dar e unul mai identic cu YM nu-mi aduc aminte numele si trebuie instalat. Stiu la la mine nu a mers cu logatul dupaia si am ramas cu pidgin.
In live cd e mai limitat linuxul decat la instalare cand face mai multe lucruri.
Turbo boost depinde, lafel trebuie bibilit si pt nvidia si placa intel integrata care cum sa mearga

Poti face un dual boot cu windows, nu-i nevoie sa divortezi de el mai ales ca ai spatiu berechet pe hardisk.

Pt utilizat aplicatii de windows in linux exista programul emulator Wine in care poti folosi eventual ala de filmat dar cine stie daca va merge bine.

Edited by popascu, 19 May 2013 - 15:30.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@flobbflo, in primul rand bun venit in lumea GNU/Linux !

Daca doresti neaparat (pt. ca esti tu obisnuit cu "sudo apt-get") o distributie bazata pe Debian, atunci recomand si eu Ubuntu 12.04 LTS !
Spoiler

Te sfatuiesc ferm sa citesti/documentezi bine inainte sa downloadezi si instalezi orice distributie Linux deoarece programele din windows nu functioneaza pe GNU/Linux (aKa LINUX) insa exista echivalente:
Winamp = Audacios
Nero = Brasero disc burner
Microsoft office = Opeen office

mai multe aici=>http://www.linuxlink...quivalents.html. Posted Image
Ti-a dat si colegu' @popascu cateva exemple !


Si daca in Ubuntu 12.04 LTS nu te vei simti in largul tau, poti testa ceva mai asemanator cu windowsul, Linux Mint 13 "Maya" - MATE (64-bit) (link=>http://www.linuxmint...tion.php?id=104) !

Pentru mai multa documentatie si ajutor, poti apela pe forumu.ubuntu Romania http://forum.ubuntu.ro/ respectiv forumul Linux Mint Romania http://www.linuxmint.ro/news.php Posted Image


bafta in continuare.

#5
flobbflo

flobbflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2013
Ok, o sa instalez Ubuntu 12.04 LTS. Nu am asa mult de gandit:) vreau sa uit de windows' nu incerc dual-boot sau etc...  ma poate ajuta cineva dupa instalare sa pot instala placa video si ce mai este nevoie? e dispus cineva sa asculte  si sa ajute?

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@flobbflo, am mentionat ca inainte sa te aventurezi in lumea GNU/Linux sa te documentezi=>http://forum.ubuntu....pic.php?id=7807 !

Din pacate ajutorul pe care-l ceri il poti gasi numai pe forumu.ubuntu Romania =>http://forum.ubuntu....forum.php?id=56 Posted Image

L.E.:

View Postflobbflo, on 19 mai 2013 - 16:54, said:

...ma poate ajuta cineva dupa instalare sa pot instala placa video...?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zhtBB0O-_HU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tom_1133, 19 May 2013 - 17:06.


#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Posttom_1133, on 19 mai 2013 - 15:53, said:

... exista echivalente:
Winamp = Audacios
Nero = Brasero disc burner
Microsoft office = Opeen office

mai multe aici=>http://www.linuxlink...quivalents.html. Posted Image

Toate's inferioare celor din win.
Nu zic k Winamp sau nero sunt minunate, dar sunt peste alternativele din linux. Si Foobar2000 > winamp

#8
flobbflo

flobbflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2013
Am intrat pe livecd si chiar imi place LINUX'  Ok, am intrat la Additional Drivers pentru a vedea daca imi vede placa video sau vre-un driver pentru el.. si imi spune asa: No proprietary drivers are in use. Sau nu arata decat dupa ce il instalez pe laptop?

#9
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Placa video ori se va instala singura cu ajutorul utilitarului din Ubuntu ori va trebui sa downloandezi un pachet de pe vre-un site de la nvidia facut in colaborare cu linuxul si sa mai clicaiesti cate ceva si scris niste comenzi prin terminal (chestie asemanatoare cu CMD din windows).

Insa pt audio nu vei avea utilitarul care-l ai la driverul din windows ci vei avea o ferestra default cu volume si cateva setari minimale (cum e meniul audio din windows default), fara enviromente, egalizoare si alte setari cum au de exemplu cei de la Realteck. Egalizatoare si ceva enviromente gasesti prin banshee si VLC din cate stiu, poate si umplayer sa aibe sau rhitmbox.

De playere nu duci lipsa in linux ca sunt cu sutele ca si in windows, ai si vlc si umplayer si banshee si rhithmbox ultimele 2 pt muzica
Xfburn si Brasero sunt excelente pt scris optice.

Ca si sfat pt inceput ia o hartie si un pix si scrie comenzile care le foloseti f des sau f importante, altele cu setari cu tot si mai lungi copiaza-le in fisiere de tip txt din sistemul care-l ai sau vei avea si salveaza-le.
Programul Cheese e pt facut poze cu camera web vezi cum merge ca e si el prin ubuntu

Nu recomand divortul total de windows decat doar daca te strange cineva cu usa pt licenta sau legalitate sau esti as in programare, nu de alta dar pt 1-2 programe care nu vor merge cum trebuie o sa trebuiasca sa pui iar windows si dupaia dual-boot reinstalari si tot felul de munci si ritualuri.

Edited by popascu, 19 May 2013 - 20:53.


#10
flobbflo

flobbflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2013
Stiu ce zici ' dar deja sunt satul de errorile care le are Windowsu si toate prostiile lui pe care le are. Nu sunt fan games' dar, daca nu as sti macar placa video instalata ... parca mi-am luat laptop-ul degeaba.  Pana cand si pe asta Windows are momente cand se rupe si da numai errori

#11
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Linux mint e o ruda cu Ubuntu si se trage din el cum ar veni vorba iar ambele se trag dintr-un alt linux mai de baza numt Debian care e un pic mai greu de folosit pt incepatori. Exista si alte distributii mai de baza dar mai putin cunoscute si folosite ca home user dar utilizate mult in servere si domenii mai avansate.

In 2 -3 cuvinte ca sa-ti zic foarte simplist fiecare distributie are un nucleu de baza sau kernel care e comun pt toate linuxurile (sau distributiile) si o "invelitoare" de programe si utilitare + o interfata de lucru sau desktop enviroment astfel incat linuxul il poti modifica daca te pricepi si care da o entitate fiecarei distributii. Si windows e lafel doar ca are alt tip de kernel si invelitoarea aia nu o poti modifica f usor pt ca nu permite licenta

Eu am de mult pus un Linux Mint 12 (deja e vechi) iata cam ce aspect areAttached File  Screenshot at 2013-05-19 22:12:36.png   484.43K   37 downloads cu meniu de start jos dar si unul sus pe care nu trebuie sa dai click ci doar sa duci cursorul acolo si sa-l izbesti putin de coltul ecranuluiAttached File  Screenshot at 2013-05-19 22:00:13.png   429.97K   35 downloads Interfata din poze se numeste gnome 3 iar mai nou exista una asemanatoare numita cinnamon

Asa cum in windows (e putin fortata comparatia) poti rula sistemul in safe mode sau in mod normal asa si in linux poti rula in mult mai multe desktop enviromente sau interfete de utilizator. Din una in alta poti sa iesi si intri prin log out log in ca si la windows cand dai log out.

Ultima imagine  e o alta "interfata" sau mod care il vezi pe ecran al gnome 3 cu mai putine decoratiuni si efecte si are doar un meniu sus in stanga in loc de "startul" de jos din windows (si care poate rula pe placi video fara accelerare 3 D f vechi si de 8-14 ani). Poate fi considerat un fel de safe mode pt gnome3 si seamana cu interfata "mate" cu care vine linux mint in unele variante cum a spus un coleg mai sus. In cazul de la mine se numeste "gnome falback fara efecte"

In rest functionalitatea e ca si la windows cu meniuri cu Computer (My computer), home (my documents), locuri de retea, cos de gunoi, etc. Attached File  Screenshot at 2013-05-19 22:22:10.png   491.11K   29 downloadsPractic e mai simplu de folosit  decat la ubuntu in versiunea cum vine 12.4 sau 12.10 care are default o "interfata" cum e cea din filmul de mai sus numita unity.
Linux mint e mai verzui de felul lui
Asta ruleaza pe un laptop cu de 10 ori mai putina memorie RAM si de vreo 7 ori mai slab procesorul decat la tine.

Edited by popascu, 19 May 2013 - 21:43.


#12
flobbflo

flobbflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2013
Inca o nelamurire... sunt fan Pokerstars, oare pe linux pot juca?

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,778
  • Înscris: 09.05.2005
In principiu da, folosind wine, dar se pare ca sunt probleme cu unele versiuni, o sa-ti ia ceva pana reusesti.

#14
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Citesc aici si nu imi revin din uimire cand vad cat de urechisti sunteti in a-l sfatui pe om...
Daca nu folositi linux sau daca aveti cunostinte superficiale despre el ar trebui sa va abtineti in a da sfaturi care nu sunt nici macar pe langa ce ar trebui sa fie!

#15
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Ce inseamna --cat de urechisti-- ?

Softpedia este un forum destul de generalist ...iar pt distributii de linux sunt forumuri specializate .. ale acelor distributii .Desi nu recomand forumul Ubuntu.RO  din cauza moderarii mizerabile si a cenzurii (lucru care se petrece si aici pe softpedia in sectiunea antivirus ) ...il recomand pe cel international .

Ca mie nu imi place ca unul recomanda Open Office si eu consider KINGSOFT OFFICE mai bun ...  asta e alta problema ...

Nu iti place ca se recomanda win si linux ... pe aceeasi sistem ... Problema posibil sa fie la tine ...NOI restul utilizatorilor am remarcat AVANTAJE si nu dezavantaje ... ba mai mult face ca tranzitia sa fie cat de cat usoara .

Ca se recomanda Ubuntu sau Mint ...la fel ...nu e o problema ....eu recomand ZORIN  ... dar nu inseamna ca sistemul va fistabil sau utilizatorul multumit ... cu oricare din cele 3.



Totul de pinde de cat de mult vrea utilizatorul sa se implice ...

Iar asta cu superficialul ... nu stiu ... esti tu mai profund ?! Pai atunci apucate si scrie .

Edited by rocket1982, 20 May 2013 - 10:58.


#16
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostObivankenobi, on 20 mai 2013 - 08:08, said:

Citesc aici si nu imi revin din uimire cand vad cat de urechisti sunteti in a-l sfatui pe om...
pai spune-i tu imediat sa ciateasca 100 de situri in engleza si chineza si sa foloseasca terminalul. Pt omul incepator care vine pe un taram nou trebuie limbaj f simplist si la nivelul lui ca sa priceapa ceva la inceput. Altfel trebuie timp mult pierdut, munca infernala cu testatul si nu toata lumea face asta si renunta apoi. La ce foloseste sa inventeze fiecare cate o roata cand putem sa ne ajutam unii pe altii? Stiu inca vreo 4 utilizatori care s-au perindat pe aici si au incercat sa foloseasca cate un linux si la cate sfaturi au obtinut si respingere au acum tot windows.

Eu i-am aratat Linux Mint asa un pic ca poate va butona si dinala si sa stie un pic cum arata in mare ca dupaia vine cu intrebari ce e aia, de ce e invers, de ce n-are aia, de ce arata altfel si de ce nu arata ca Ubuntu.

Edited by popascu, 20 May 2013 - 14:27.


#17
sergiu_emil_oprescu

sergiu_emil_oprescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2013
Ok, ca si utilizator Linux (fost Ubuntu, McPuppy, iar in prezent Crunchbang) pot spune ca Linux-ul este extraordinar... daca ai inclinatii tehnice si nu te sperii sa citesti multa documentatie pentru ca nu iti merge nu stiu ce program.

Hai sa recunoastem ca este un sistem de operare ori pentru cei care vor doar sa intre pe net si sa faca lucruri basic, ori pentru impatimitii de calculatoare (sys admin-ii) .

#18
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Acum am ajuns si la dezbateri despre natura umana :)

Linux este ceea ce zice ca este .... si atat . Faptul ca omul este sclavul pasiunii  ,(hi hi hi na ca am dato si in Shakespeare ) si idolizeaza un sistem de operare sau altul ... ma lasa rece , imagineazati ca nu exista windows ... si linux ii tine locul ..te asigur eu ca vei fi multumit si cu el si vor fi miliarde de utilizatori...

"Dă-mi omul care nu e sclavul pasiunii."                      mai exact ...             http://www.citateped...ex.php?id=99706

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate