Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

VBI

- - - - -
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#55
Agariciul

Agariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.09.2013
Am vizitat destul de des santierul si am observat ca se misca repede. M-am relaxat in privinta termenului de finalizare, cred ca se va respecta. In schimb, incurajez toti proprietarii sa viziteze periodic apartamentele pentru ca, cu atatea modificari si personalizari, se mai neglijeaza instructiunile proprietarilor... Da, eu am patit-o...

#56
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Asa e. Trebuie sa fii atent, pentru ca au multe de terminat in timp scurt si sunt destui muncitori. Si la mine au fost cateva erori, remediate mai mult sau mai putin.
Per total, insa, e destul de bine. Acum au delimitat cu borduri in fata si spuneau ca o sa faca si spatii verzi printre alei.

#57
fixbrain

fixbrain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2008
Sunt proprietar in cel de-al 3-lea bloc construit de ei in Burnitei.
O sa fiu concis:
1. Nu luati apartamentul in primire pana nu este ABSOLUT TOTUL gata si in stare perfecta de functionare. Dupa semnare se va schimba atitudinea. Se rezolva problemele, dar in timp. Verificati etanseizarea usilor / ferestrelor de interior / exterior, bransarea / functionarea corecta a centralei, scurgeri de apa pe circuitul caloriferelor. Daca puteti supravegheati atunci cand sunt acoperite cu sapa (beton), sau ce o fi ca nu sunt de meserie, tevile de scurgere din podeaua din baie (au fost cazuri cand tevile erau sparte si s-a constatat acest lucru dupa cateva luni).
2. FOARTE IMPORTANT !!! Sa va asigurati ca puteti face contracte individuale cu furnizorii de utilitati (ApaNova, Enel, GDF). In cazul nostru suntem bransati individual doar la GDF, restul (apa si electricitatea) se platesc dupa indelungi calcule celor de la VBI (facturile le primesc ei tot pe firma). La ApaNova trebuie sa-si faca asociatia noastra un alt bransament pentru a ne putea face contracte individuale (cost aprox. 25000 lei / asociatie - in functie de lungimea tevilor), iar pt. Enel trebuie sa se faca un alt transformator de putere, dar nu se stie pe ce teren deoarece nimeni nu vrea transformator pe terenul sau.
3. Ca administrator sa NU ACCEPTATI propunerea VBI. Vor aduce o firma (de fapt este un baiat) ce-si cam face de cap la un alt bloc din Burnitei. Noi am facut o selectie de firme din care am ales una.
4. Daca VBI mai executa lucrari dupa ce v-ati mutat in bloc, sa-i cereti sa renoveze / retuseze eventualele stricaciuni cauzate pe casa scarii.

Daca mai sunt intrebari astept mail pe [email protected]
Pe forum intru f rar

#58
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
Mai are cineva noutati? Ca nu am mai reusit sa ajung pe la ei

Mai are cineva noutati? Ca nu am mai reusit sa ajung pe la ei

#59
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013
Neatza .... am fost eu ieri pe la bloc. Au turnat beton in fata pentru parcare, au pus si gresia pe casa scarii pe prima scara.
Pentru cei care asteapta sa faca sarbatorile in casa noua zicea Adina ca sunt slabe sanse :(, posibil sa nu dea drumul la gaze pana atunci chiar daca blocul pana la etajul 3 sau chiar 4 va fi predat viitorilor propietari.
Noi pe 10 dec avem termenul cu cei de la mobila ... probabil il vom mai amana putin pt ca cica nu e tocmai ok ca palul sa stea la temperaturi scazue, exista riscul sa crape.

#60
ralu_and

ralu_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.10.2013
Buna...eu am fost miercuri si la mine la etajul doi puneau parchetul...cum duminica pica 15 dec, muncitorii stiau de data de 12 sau de 13 decembrie ca ne vor da cheile...

#61
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013
Eu din ce am inteles de la Adina pe 15 (care pica duminica) ar trebui predat parterul iar pe 16 etajul 1

#62
Agariciul

Agariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.09.2013
Interesant... Eu traiam cu impresia ca tot blocul va fi gata pe 15 decembrie.

#63
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013
da....ce sa zic? Din cate imi aduc si eu aminte acum ceva timp era vorba de 15 dec pt tot blocul, dar ultima data, adica pe 28.11 cand am mers la apartament am aflat de la Adina termenele de mai sus.
Poate ii face cineva o vizita..sau un telefon sa confirmam datele?

#64
bubu_83

bubu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2013
tare discutia! si eu am dat avans pentru un apartament cu 3 camere in proiectul Pallady. ma bucur ca gasesc pe internet viitorii vecini....ca impresie generala sa inteleg ca e ok dezvoltatorul si nu ar trebi sa imi mai fac griji? :)

eu in ideea de a gasi vecini am deschis o discutie aici...am vazut ca se pot face discutii separate pe fiecare bloc/ansamblu...dar am vazut dupa ca nu e prea multa lume pe acel forum asa ca am cautat altul...dar poate se strang si acolo si unim discutiile :)

#65
ralu_and

ralu_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.10.2013
buna,
am fost azi la bloc, vor preda pana pe 20 pana la etajul 4, nu avem gaze pana la sfarsitul lunii ianuarie...cine vrea sa se mute, eventual cu butelia dupa el....

#66
bubu_83

bubu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2013
nasol cu gazele...degeaba iti preda casa daca nu te poti muta in ea din motive de genul asta...eu oricum am la ultimul etaj....asa ca nu am planuri pana da drumu` la gaze

#67
Agariciul

Agariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.09.2013
Dap, si eu am aflat de treaba cu gazele. Bransarea s-ar face prin februarie. Este dezamagitor sa stii ca ai apartamentul nou-nout gata si sa nu te poti bucura de el. Din categoria strugurii sunt acri: macar nu vom plati acele facturi grase de iarna. Legat de acel forum creat de bubu_83, probabil ca ne vom muta acolo discutiile in curand pentru ca aici nu imi dau seama cine este vecin, cine este angajat vbi si cine este hater...

#68
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
Pai noi cum naiba verificam centralele daca nu avem gaz?

Macar stie cineva daca vom avea contracte individuale pt apa, gaz, lumina?

#69
bubu_83

bubu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2013
contracte individuale de apa e aproape imposibil sa avem...nu cred ca apa nova face lucrul asta...ca in majoritatea asociatiilor o sa vina o singura factura pe bloc si va fi impartita de administrator conform contoarelor individuale (daca vor exista).
referitor la partea asta de administrare, ar fi super daca am putea folosi aviziero, programul pentru asociatiile de proprietari , eu am incercat si la mine la bloc unde stau acum dar administratorul nu e in stare sau nu vrea sa foloseasa, poate e ceva necurat in munca lui si nu vrea transparenta.

Edited by bubu_83, 06 December 2013 - 19:10.


#70
Agariciul

Agariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.09.2013
Cum verificam centralele? Exact, nu avem cum sa verificam pana nu ne branseaza la gaze...

#71
ralu_and

ralu_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.10.2013
nu cred ca ar trebui sa semnam nici un contract pana nu da drumul la gaze,,,,ei vor saa faca un act aditional la contract, ceva de genul....mai bine nu semnam nimic pana nu da drumul la gaze....daca suntem mai multi, nu o sa insiste...cred

pentru gaz si lumina trebuie sa fie contracte individuale...si mai e ceva, noi avem fire de internet si cablu in fiecare camera, dar daca nu ai contractul de casa, nu poti merge la RDS sau alte firme sa faci contract cu ei :)))))

Edited by ralu_and, 06 December 2013 - 19:19.


#72
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
Sunt pe scara apometrele, le am vazut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate