Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

VBI

- - - - -
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#37
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Corect, este fix problema voastra, dar fiind un forum public, fiecare are dreptul sa isi spuna parerea.
Daca tie ti se pare normal sa faci credit pe 20-30 de ani pentru un imobil la construirea caruia probabil s-au incalcat flagrant normele de constructie.... fara autorizatie de constructie ..... fara Carte Tehnica ..... ce pot sa mai zic... succesuri ! Posted Image

Roaga-te sa nu prinzi un cutremur ca in '77... :)

#38
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013
Multumesc .... si Doamne ajuta, fara cutremure :)

#39
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Cred ca ar fi cazul sa avem o lamurire: nu a cumparat nimeni apartament intr-un bloc fara autorizatie. Se daduse doar un avans

#40
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
inca ceva: am urmarit de la inceput evolutia constructiei si pot spune ca sunt multumit, atat de materiale cat si de muncitori. spun asta, facand comparatie cu alte ansambluri la care iti vine sa plangi cand vezi cum se lucreaza.
PS: n-am absolutnicio legatura cu dezvoltatorul. sunt doar un client si atat.

#41
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Ce fel de materiale s-au folosit?
Ai verificat tipul de material / producatorul / certificatele de calitate pentru fiecare material?

#42
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
nu la asta ma refeream, pentru ca nu sunt constructor de profesie.
e vorba de impresia mea generala, pe care mi-am facut-o trecand de multe ori pe acolo.

#43
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Nu trebuie sa ai profesia de constructor ca sa ceri / sa verifici certificatele de calitate ale materialelor, plus cantitatile care s-au folosit.
Multi dezvoltatori fac "economie" la materiale, din cauza asta este bine sa verifici in primul rand tipul de beton folosit, armatura, modul in care s-a vibrat betonul, dimensiunile stalpilor de rezistenta, tipul de caramida / BCA, tipul de fundatie.
Restul (finisajele) trec pe loc secund ca importanta. Degeaba ai finisaje OK, daca structura nu este in regula.
Parerea mea... Posted Image

Edited by patty1, 19 September 2013 - 07:51.


#44
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Dupa ochiul meu "neavizat", nu pareau a face economie la materiale. Fierul beton era destul de gros, stalpii de rezistenta tepeni, cofrajele si tevile care se pun la turnarea plafoanelor au fost lasate de m-am saturat eu cat le-am vazut pe acolo. Sincer, nu mi-a atras nimic atentia negativ la constructie.

#45
CORNEL18

CORNEL18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2005
@vcd2008, ai primit o copie dupa autorizatie?

#46
ping-pong-bong

ping-pong-bong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2013
Buna dimineata,

Sunt un posibil viitor locatar in blocul construit de catre cei de la Vasile Building,ma bucur ca pot purta o oarecare discutie cu posibilii viitorii vecini.
Am citit toate mesajele dumnevoastra si vroiam in primul rand sa ii clarific userului "Patty1", ca eu am cerut toate certificatele de conformitate/ calitate pentru materialele folosite si inclusiv tipul de beton care sa folosit, totul este in regula, avand in vedere ca profesia mea este inginer constructor.
Din punctul meu de vedere acest bloc este foarte rezistent si se lucreaza foarte bine.
Am un prieten care locuieste in ultimul bloc finalizat de catre VBI si este foarte multumit si din aceasta cauza am hotarat sa imi achizitionez un apartament de 3 camere ( insa avand in vedere ca preturile sunt foarte bune nu am mai gasit nimic disponibil la etajele dorite  1,2,3) la dansii, ori in acest bloc care va fi finalizat sau daca nu la urmatoarele proiecte.

#47
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Super, eu doar vroiam sa atrag atentia ca trebuie verificate anumite aspecte ale constructiei, indiferent de profesia cumparatorului :)
In rest, sa auzim de bine! :)

#48
Iulian_tzutzu

Iulian_tzutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.09.2013
Va salut si eu oameni buni....am citit  comentariile voastre si cu siguranta voi mai vizita acest forum si pe viitor. Am achizitionat deja un apartament de 3 camere in Proiectul Pallady,asa ca,cativa dintre noi vom fi vecini.

 ping-pong-bong, on 20 septembrie 2013 - 08:12, said:

Buna dimineata,

Sunt un posibil viitor locatar in blocul construit de catre cei de la Vasile Building,ma bucur ca pot purta o oarecare discutie cu posibilii viitorii vecini.
Am citit toate mesajele dumnevoastra si vroiam in primul rand sa ii clarific userului "Patty1", ca eu am cerut toate certificatele de conformitate/ calitate pentru materialele folosite si inclusiv tipul de beton care sa folosit, totul este in regula, avand in vedere ca profesia mea este inginer constructor.
Din punctul meu de vedere acest bloc este foarte rezistent si se lucreaza foarte bine.
Am un prieten care locuieste in ultimul bloc finalizat de catre VBI si este foarte multumit si din aceasta cauza am hotarat sa imi achizitionez un apartament de 3 camere ( insa avand in vedere ca preturile sunt foarte bune nu am mai gasit nimic disponibil la etajele dorite  1,2,3) la dansii, ori in acest bloc care va fi finalizat sau daca nu la urmatoarele proiecte.

ce nr ai la apartament?

Edited by Iulian_tzutzu, 27 September 2013 - 00:19.


#49
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
e cineva cu apartament de 2 camere? modelul 1?

#50
ralu_and

ralu_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.10.2013
Salut!
Eu am achizitionat un apartament de 2 camere, et 2...nu stiu ce inseamna model 1...decomandat sau semidecomandat?

deja am ales gresie, faianta si parchet...urmeaza probabil cei de la etajul 3 Posted Image

#51
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Si noi am ales toate decoratiunile: gresia, faianta, parchetul si usile. Deja baia a fost tapetata si urmeaza celelalte.

#52
dorutompos

dorutompos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2013

 Spadan, on 18 septembrie 2013 - 18:35, said:

inca ceva: am urmarit de la inceput evolutia constructiei si pot spune ca sunt multumit, atat de materiale cat si de muncitori. spun asta, facand comparatie cu alte ansambluri la care iti vine sa plangi cand vezi cum se lucreaza.
PS: n-am absolutnicio legatura cu dezvoltatorul. sunt doar un client si atat.

Stati linistiti in privinta lor : sunt posesorul unui apartament de pe Bunitei achizitionat in Aprilie 2012 si pot sa va spun ca intr-adevar fac treaba de calitate, nu am vazut alti dezvoltatori sa lucreze asa atent la detalii.
Folosesc materiale care trebuiesc, nu fac rabat ca ceilalti, nu vor sa aibe probleme, dezvoltatorul sta in blocul de langa mine, intr-un alt bloc facut tot de el !
Sunt foarte seriosi si lucreaza numai cu acte in regula.
Cat despre cutremure...in blocurile facute de ei, nu trebuie sa va faceti griji.
Fiind in Burnitei am vazut de un an si ceva cum se fac si celelalte blocuri si...nu v-as recomanda sa va mutati in vreunul...

Eu chiar vreau sa vand apartamentul, din motive familiale, chiar imi pare rau ca plec de aici, dar nu am ce face.
Daca va intereseaza un ap. cu 3 camere, 70 mp. et. 3 din 3, rog dati mail sau sunati la nr. din anunt : http://mercador.ro/o...html#f5cab03fa9
Vederea este in fata blocului, ceea ce este un mare avantaj deoarece toate celelalte blocuri au distanta mica intre ele, o sa vedeti.

Daca nu aveti incredere in ce spun eu, ca daca-mi place asa de mult, de ce vreau sa vand - si noi romanii daca ne tot tragem in teapa nu avem incredere unul in celalalt - va rog sa vorbiti cu vecinii din blocul meu sau din celelalte 2 blocuri facute tot de VBI sa vedeti ce spun.

P.S.
Majoritatea apartamentelor sunt luate prin prima casa si...si stiti cate acte va cere la banca pentru asta ?
Deci fiti linistiti in privinta celor de la VBI !

Edited by dorutompos, 28 October 2013 - 12:52.


#53
Daaaniel80

Daaaniel80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2009
Salut!

Are cineva idee daca s-a facut receptia cladirii si cam in cat timp se va face dezmebrarea?

#54
mihaela_ana

mihaela_ana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2010
Salutare tuturor!
Am achizitionat o garsoniera tot in proiectul Pallady sau mai bine spus pe  Aleea Perisoru.Am fost saptamana trecuta pe la ei sa-mi aleg gresia,faianta si parchetul si am inteles ca sambata trecuta trebuiau sa dea gata parterul,oricum receptia cladirii trebuie facuta pana pe data de 15.12.2013 deoarece dupa data asta nu mai au cu cine lucra,deoarece primariile cam intra in o binemeritata vacanta prelungita.Pe antecontractul meu este trecuta ca si data de receptie a garsonierei 31.12.2013,sper sa se si respecte deoarece chiar imi doresc sa fac sarbatoriile in casa noua! Daca aveti alte informatii va rog sa le impartasiti!P.S. eu am luat o garsoniera la etajul 4,astept sa-mi cunosc vecinii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate