Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

VBI

- - - - -
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#19
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Update: showroomul este gata in proportie de 90% si primii care vor alege sunt cei de la parter, din ce mi-a zis tipa cu care am vorbit
Oricum, majoritatea apartamentelor de la parter si et 1 asteapta doar finisajele. S-au pus tevile de caldura si firele de curent, s-a turnat sapa, s-au pus termopane, s-au inchis bucatariile, unde era cazul

#20
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
am fost si eu azi. am vazut showroom-ul si un ap la et 1. Mi-a placut si vad se misca binisor, ma rog, la cat ma pricep si eu. maine sau poimaine s-ar putea sa merg la notar. la voi a fost ok? nimic dubios in antecontract?

#21
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
nimic, din ce am citit. daca o fi ceva ascuns, asta e alta problema.
faza e ca, dupa ce vor scoate autorizatia, se va semna un act aditional care sa o cuprinda plus noua adresa stradala. initial era pe Th. Pallady, iar acum e pe Aleea Perisoru.
Pana la urma, ce apartamente mai au disponibile?

#22
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
Pai sper sa scoata autorizatia ca incep sa am emotii :). Eu m am interesat doar de ap de 2 camere si din cate am inteles ar mai fi libere cele de tip model 1. De restu' nu stiu.

#23
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
Update:  am inteles ca ar mai avea doar 14 de dat. Azi am vazut si eu finisajele si chiar mi au placut, doar ca nu se incadreaza mai nimic in banii alocati pt ele, dar si asa n ar fi mare diferenta din cate am vazut. Ceva d genu' 8-10 ron/mp

#24
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Mie mi-au zis ca au un buget cam de 25 de lei pe mp cam la toate (g, f, p).

#25
mvlad1

mvlad1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2005
Buna ziua.

Am rezervat si eu un apartament de trei camere la mansarda.

Ma intrebam ce parere aveti despre plata avansului, chiar daca este 5%, chiar daca este 50%. Credeti ca e bine sa fie totul trecut la notar, deoarece ei mi-au propus sa trecem pretul "oficial" la notar mai mic, astfel ca taxele notariale sa fie mai mici.

Ma ingrijoreaza putin intarzierea autorizatiei de constructie. Am mai auzit de cazuri nefericite in care au ramas blocurile neterminate.

#26
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
La notar e mai bine, pentru siguranta ta.
In legatura cu autorizatia, imi spusesera ca pe la inceputul lui septembrie se rezolva pt ca au fost cei de la primarie liberi in august.
Sa vedem...

#27
wetwet

wetwet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2009
Vazui ca incredibil de faimosii, onestii si priceputii VBI - Vasile Building & Investment se ocupa de acest proiect imobiliar, aflat la vreo 1 ora de km 0 al Bucurestiului. Urmeaza sa auzim de alti giganti in ale imobiliarelor, aparuti din neant: GBI - Gheorghe Building & Investment sau IBI - Ion Building & Investment ???
Mi-a soptit o pasarea cum ca acest vis emobiliar superb e un puiut al RdS, un fel de Apus de Soare intrat la apa. Asemanarile sunt remarcabile. Tot sectorul 3, tot cu garaje subterane sub cladire, pe suprafata fundatiei. Tot cu vecini bronzati de prin camine de nefamilisti.
Colacul peste pupaza e ca au construit pana acum fara autorizatie si ca a mai aparut din senin inca un etaj (mansardat probabil), pe acelasi proiect de rezistenta. Totul sub deviza damboviteana "Lasa-o bah, ca merge si asa!"
Chipurile mai au numai 14 cloace la vanzare, asta-i semn ca naivitatea romanilor se reinnoieste permanent.
Va doresc nebanuite succesuri, pe 30 de ani de sclavie! E un chilipir, grabiti-va cat inca mai au ceva de vanzare!

#28
alexanddrasnoop

alexanddrasnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.08.2013
Doamne ce oameni frustrati pe lumea asta

#29
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

View Postwetwet, on 13 septembrie 2013 - 21:40, said:

Vazui ca incredibil de faimosii, onestii si priceputii VBI - Vasile Building & Investment se ocupa de acest proiect imobiliar, aflat la vreo 1 ora de km 0 al Bucurestiului. Urmeaza sa auzim de alti giganti in ale imobiliarelor, aparuti din neant: GBI - Gheorghe Building & Investment sau IBI - Ion Building & Investment ???
Mi-a soptit o pasarea cum ca acest vis emobiliar superb e un puiut al RdS, un fel de Apus de Soare intrat la apa. Asemanarile sunt remarcabile. Tot sectorul 3, tot cu garaje subterane sub cladire, pe suprafata fundatiei. Tot cu vecini bronzati de prin camine de nefamilisti.
Colacul peste pupaza e ca au construit pana acum fara autorizatie si ca a mai aparut din senin inca un etaj (mansardat probabil), pe acelasi proiect de rezistenta. Totul sub deviza damboviteana "Lasa-o bah, ca merge si asa!"
Chipurile mai au numai 14 cloace la vanzare, asta-i semn ca naivitatea romanilor se reinnoieste permanent.
Va doresc nebanuite succesuri, pe 30 de ani de sclavie! E un chilipir, grabiti-va cat inca mai au ceva de vanzare!

View Postalexanddrasnoop, on 14 septembrie 2013 - 08:35, said:

Doamne ce oameni frustrati pe lumea asta

Interesante informatii. Posted Image
A vazut cineva autorizatia de constructie emisa de ISC, plus toate avizele si fisele tehnice semnate de dirigintele de santier?
ISC-ul a fost de fatza la fazele determinante ale constructiei?
A primit cineva Cartea Tehnica inainte sau dupa semnarea contractului de vanzare-cumparare?

#30
Agariciul

Agariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.09.2013
Salutari,

Am rezervat un apartament de 2 camere model 2 la etaj 4, scara 1. Ma bucur sa gasesc in spatiul virtual viitori vecini si persoane cu informatii despre proiectul pallady. Personal ma intereseaza sa aflu atat de bine, cat si de rau despre VBI, dar mai ales de rau!

@wetwet: Daca mai ai si alte informatii sau soapte despre VBI, te incurajez sa le impartasesti. Daca este vreo forma de teapa, as vrea sa stiu de acum. Si pe mine ma intriga treaba cu AUTORIZATIA !!! Probabil au intarziat mult cu actele pentru ca s-au gandit pe parcurs sa mai ridice un etaj la bloc. Deja nu mai surprinde ca aproape au ridicat blocul si nu au autorizatie, ca "asa merge treaba la noi".

Apartamentele sunt "cutii de sardine", dar si pretul este pe masura. Nu exista notiunea de chilipir, daca vrei loc in centru in bloc nou, platesti aproape dublu pentru acelasi confort.

@patty1: Nu. In ignoranta mea, nici nu stiu ce sunt aceste acte...

#31
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Adica tu ai cumparat un apartament fara sa vezi un act fundamental: autorizatia de constructie...??? Nu mai zic de celelalte acte.....  Posted Image

Blocurile acelea sunt construite in lipsa autorizatiei de constructie ??
Pai crede-ma ca suprafata mica este ultima ta grija! Posted Image

#32
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013
Hop si eu pe aici printre viitori vecini :D
Avem si noi avansul dat pentru un apartament in bloc la scara 2.
Am vorbit ieri cu Adina si se pare ca autorizatia de constructie a iesit luni, pe data de 16.09, deci....stati linistiti dragilor si spor la decoratiuni ;).

#33
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Adica au construit pana acum fara autorizatie de constructie Posted Image Posted Image
Stiti macar ce inseamna asta...? Posted Image Posted Image

Sunt curios ce parere are ISC-ul de asta Posted Image

#34
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013

View Postpatty1, on 18 septembrie 2013 - 15:38, said:

Adica au construit pana acum fara autorizatie de constructie Posted Image Posted Image
Stiti macar ce inseamna asta...? Posted Image Posted Image

Sunt curios ce parere are ISC-ul de asta Posted Image

Da Patty, asa se pare. Dar ia spune-mi....tu esti interesat de un apartament in bloc? Posted Image

#35
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Imi spun doar parerea, de ce, vrei sa ma urechezi? :)

Un imobil pentru care autorizatia de constructie (actul fundamental) se emite la mult timp de la inceperea propriu-zisa a constructiei ar trebui sa va puna foarte multe semne de intrebare.
Practic se incalca legea, ca sa nu mai vorbim de normele de constructie.

#36
vcd2008

vcd2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2013
Nu te urechez ca nu suntem la scoala :P, doar ca vad ca o ti langa cu parerea ta.
Intradevar e aiurea treaba cu lipsa autorizatiei, insa din pacate cam asa merg lucrurile pe la noi din cauza birocratiei.
Si pana la urma e fix problema noastra daca am acceptat sa facem rezervari pentru o asa constructie, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate