Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Diferenta intre Jung si Freud

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Care este diferenta intre psihanaliza freudiana si psihologia analitica jungiana?

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Adica tu pleci de la premisa ca exista O SINGURA diferenta, dar inca nu stii care ar fi aceea?

#3
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Am observat ca pe acest forum sunt tot felul de oameni care scriu numai de dragul de a face posturi sau special pentru a parea inteligenti, nu pot sa va inteleg, poate fi o diferenta sau pot fi mai multe. Intrebarea mea este cat se poate de simpla, daca nu o poti intelege, cheama pe cineva sa-ti explice, iar daca nu stii a raspunde, du-te atunci in alta parte si baga vreun post ceva.

Edited by vladutz114, 11 May 2013 - 12:18.


#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
"Amice, esti idiot?"....

Sunt sigur ca sunt o multime de diferente intre psihanaliza lui Sigmund Freud si cea a dr. C G Jung. Tu ai intrebat care e acea diferenta.

Dupa modul in care ai inceput un fir de discutie, adresand o singura intrebare si nici aceea formulata corect, intr-o singura propozitie asa si meriti sa fii tratat. Altfel, mesajul meu nu contine nici o urma de ironie( cel putin in aparenta). Si sunt singurul care ti-a dat importanta ceilalti intelegand doar sa te ignore, boule.

Hai, pa!

#5
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View Postspider_zero_sapte, on 11 mai 2013 - 13:57, said:

"Amice, esti idiot?"....

Sunt sigur ca sunt o multime de diferente intre psihanaliza lui Sigmund Freud si cea a dr. C G Jung. Tu ai intrebat care e acea diferenta.

Dupa modul in care ai inceput un fir de discutie, adresand o singura intrebare si nici aceea formulata corect, intr-o singura propozitie asa si meriti sa fii tratat. Altfel, mesajul meu nu contine nici o urma de ironie( cel putin in aparenta). Si sunt singurul care ti-a dat importanta ceilalti intelegand doar sa te ignore, boule.

Hai, pa!

Avand in vedere ca nu stii decat sa insulti intr-o discutie, fara sa fii insultat, pot presupune ca esti cam labil emotional. Am observat si din vechile tale postari ca ai conflicte cu mai multe persoane, chiar tu fiind cel ce aduce insultele. Daca pui accentul pe niste chichite de genul si chiar le iei atat de serios, inseamna ca in momentul de fata ai grave probleme cognitive. Intrebarea mea a fost simpla, nu a fost nevoie sa o pun intr-o maniera filosofica sau stiintifica, am sintetizat-o pe intelesul tuturor. In schimb tu ai ales sa despici firul in 4, pe urma vazand ca te rog sa-ti vezi de treaba, ai ales sa ma insulti. Trage tu singur concluzia. Oricum daca iti dau report nu rezolv nimic, ci pot doar sa te inteleg.
Mergi pe propriul tau fir si daca vine cineva cu ceva din exterior sau are curajul sa te contrazica, incepi sa-l ataci si sa-l iei la suturi. Mai usor, mai ales ca e sectiune de psihiatrie, nu e nimeni dusmanul tau aici.

Edited by vladutz114, 11 May 2013 - 14:40.


#6
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postvladutz114, on 11 mai 2013 - 14:38, said:

Avand in vedere ca nu stii decat sa insulti intr-o discutie, fara sa fii insultat, ??????????????????????
pot presupune ca esti cam labil emotional. Am observat si din vechile tale postari ca ai conflicte cu mai multe persoane, chiar tu fiind cel ce aduce insultele. Daca pui accentul pe niste chichite de genul si chiar le iei atat de serios, inseamna ca in momentul de fata ai grave probleme cognitive. Intrebarea mea a fost simpla, nu a fost nevoie sa o pun intr-o maniera filosofica sau stiintifica, am sintetizat-o pe intelesul tuturor. In schimb tu ai ales sa despici firul in 4, pe urma vazand ca te rog sa-ti vezi de treaba, ai ales sa ma insulti. Trage tu singur concluzia. Oricum daca iti dau report nu rezolv nimic, ci pot doar sa te inteleg.
Mergi pe propriul tau fir si daca vine cineva cu ceva din exterior sau are curajul sa te contrazica, incepi sa-l ataci si sa-l iei la suturi. Mai usor, mai ales ca e sectiune de psihiatrie, nu e nimeni dusmanul tau aici.
Ai vederi cam inguste si gresite,  la intrebarea colegului de forum i-ai raspuns intr-un mod mai mult decat jignitor din moment ce l-ai acuzat "direct" de a fi vanator de postari pe Softpedia Forum si restul = "Am observat ca pe acest forum sunt tot felul de oameni care scriu numai de dragul de a face posturi sau special pentru a parea inteligenti". = indirect l-ai facut prost Posted Image
In concluzie: ai primit ceea ce ai cautat. = Ai semanat vant si ai cules furtuna. Posted Image  Posted Image
Apropo de Freud si Jung, premisele de la care pleaca cei doi sunt diferite (pe scurt):
- la Freud - sinele reprezinta zona arhaica continuta din instincte si este ereditara;
- la Jung - sinele fiind de natura divina si nu o instanta genetic ereditara.
PSIHOLOGIE - 1. Știință care se ocupă cu studiul proceselor și al particularităților psihice. 2. Totalitatea fenomenelor psihice care caracterizează un individ sau o colectivitate; concepție, mentalitate.
PSIHANALIZĂ - 1. Ansamblul concepțiilor lui Freud privind viața psihică conștientă și inconștientă, după care tendințele sau dorințele profunde ale individului vin în conflict cu convingerile sale morale și sunt alungate în subconștient, de unde tind să reapară sub o formă travestită. 2. Metodă de analiză psihologică și de tratament al bolilor neuropsihice, care își propune, prin diverse probe (asociații de cuvinte, relatări de vise, interpretări de figuri confuze etc.), să descopere cauzele nevrozelor și psihozelor și să vindece aceste boli.

Edited by poadol, 11 May 2013 - 16:53.


#7
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Tot nu am inteles nimic ..................Posted Image

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ca aia dintre Pepsi si Coca cola.
Pepsi a imbunatatit reteta comerciala de Coca Cola doar ca retetacomerciala a colei e doaro sinteza a celei originale.

#9
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Si Jung e pepsi in cazul de fata, corect?

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai mult Sprite :)
Glumesc.

Pai cam asa.

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvladutz114, on 11 mai 2013 - 14:38, said:

Mergi pe propriul tau fir si daca vine cineva cu ceva din exterior sau are curajul sa te contrazica, incepi sa-l ataci si sa-l iei la suturi. Mai usor, mai ales ca e sectiune de psihiatrie, nu e nimeni dusmanul tau aici.
Vladut, ai un raspuns foarte elegant. Am sa iau exemplu de la tine, cand se ia cineva de mine din senin.

View Postpoadol, on 11 mai 2013 - 16:48, said:

indirect l-ai facut prost Posted Image
In general, se poate subintelege ca a nu fi inteligent = prost, dar pentru cei atat de precisi in exprimare, este exclus. :lol:

#12
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View PostCr1spy, on 12 mai 2013 - 16:21, said:

Vladut, ai un raspuns foarte elegant. Am sa iau exemplu de la tine, cand se ia cineva de mine din senin.

Sarcasm.....sau vorbesti serios, ca nu pot sa-mi dau seama :)) ?

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Am vorbit foarte serios. Nu, nu ma aflu in categoria "cealalta".

Edited by Cr1spy, 14 May 2013 - 12:02.


#14
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View Postspider_zero_sapte, on 11 mai 2013 - 13:57, said:

"Amice, esti idiot?"....

Sunt sigur ca sunt o multime de diferente intre psihanaliza lui Sigmund Freud si cea a dr. C G Jung. Tu ai intrebat care e acea diferenta.

Dupa modul in care ai inceput un fir de discutie, adresand o singura intrebare si nici aceea formulata corect, intr-o singura propozitie asa si meriti sa fii tratat. Altfel, mesajul meu nu contine nici o urma de ironie( cel putin in aparenta). Si sunt singurul care ti-a dat importanta ceilalti intelegand doar sa te ignore, boule.

Hai, pa!


din cate mi-aduc aminte omul voia sa se faca psihiatru, dar probabil a ajuns la concluzia ca-i este necesara o psihanalizare a numelui de vlăduț, pentru că nu poți trata pe nimeni cu un așa nume care e un stigmat la adresa maturității psihice

View Postvladutz114, on 11 mai 2013 - 14:38, said:

Avand in vedere ca nu stii decat sa insulti intr-o discutie, fara sa fii insultat, pot presupune ca esti cam labil emotional. Am observat si din vechile tale postari ca ai conflicte cu mai multe persoane, chiar tu fiind cel ce aduce insultele. Daca pui accentul pe niste chichite de genul si chiar le iei atat de serios, inseamna ca in momentul de fata ai grave probleme cognitive. Intrebarea mea a fost simpla, nu a fost nevoie sa o pun intr-o maniera filosofica sau stiintifica, am sintetizat-o pe intelesul tuturor. In schimb tu ai ales sa despici firul in 4, pe urma vazand ca te rog sa-ti vezi de treaba, ai ales sa ma insulti. Trage tu singur concluzia. Oricum daca iti dau report nu rezolv nimic, ci pot doar sa te inteleg.
Mergi pe propriul tau fir si daca vine cineva cu ceva din exterior sau are curajul sa te contrazica, incepi sa-l ataci si sa-l iei la suturi. Mai usor, mai ales ca e sectiune de psihiatrie, nu e nimeni dusmanul tau aici.

de cat sa te certi pe aici cu psihoterapeuti de ocazie, mai bine cautati pe google sau wikipedia diferentele, corect? astfel intrebarea ta complet evaziva, tangentiala, este de fapt o invitatie parșivă la a fi servit, ori nu cred că orice handicapat mintal incapabil să-și caute pe google in informație, trebuie să fie servit de vreo doujde 20 fraeri cu driverul de Salvatorul totutor (nu prea are padurea multe scufite roz).

Edited by Oneiros, 15 May 2013 - 15:08.


#15
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Domnule oneiros, daca folosesc numele de vladutz presupun ca asta ma da de gol, corect Posted Image) ? Sunt prea imatur datorita acestui username pentru a progresa si a ajunge undeva, ai drepate in ceea ce priveste stagnarea mentalitatii si fixarea pe exemple de minima importanta in corelarea si concluzionarea unei ,,psihanalize" ce tocmai mi-ai facut-o.
Observ ca ai tendinta de a folosi termeni grandiosi frecvent, asta oare atat pentru a compensa golul si frustrarea din interior, dar mai ales pentru a atrage atentia si a-ti hrani nevoia primitiva (de fiinta sociala) de a parea ,,maret si grandios"?

Edited by vladutz114, 15 May 2013 - 20:29.


#16
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nu m-ai jignit, ai spus parerea ta si aia a fost atunci, ti-ai facut o prima impresie doar, inainte sa stii mai multe.
Da, eu am stari urate de depresie, o stare naspa la general de disconfort cu o agitatie naspa, proasta dispozitie, iritabilitate, nu am chef de nimic ca nu ma bucura nimic, iar daca incerc, fie ma irita, fie ma plictiseste, mai apare pe ici pe colo si anxietate sau teama fie de mancat, fie de altele.
Si cu nici un tratament nu am dat de cap deocamdata.
Depresivii vor sa se sinucida unii ptr ca sensul vietii adica bucuria, nu mai exista, schizofrenicii nu ! Ei cand nu ai simptome rele, unii au viata normala, au pasiuni ca si inainte, se simt cat de cat in regula.
La ei doar psihoza e buba si atat.
Desi in general medicatia antipsihotica in doze de antipsihotic, induce apatie si anhedonie, adica te face de nu mai ai chef de nimic si iara iti fura bucuria vietii, dar atunci ce ii tine in viata ?!
Ca antipsihoticele in doze mici fac invers, ajuta pe motivatie si depresie.

Nu scriu de relatii ptr ca ceilalti care-s normali nu vad cum vad eu si li se pare o tampenie, am mai facut-o de multe ori pana acum si li se parea totul o prostie desi faptele au aratat ca mine Posted Image.
Noi astia mai ciudatei mai intelegem ca am constat astea, dar ei nu, zici uneia ca ala o curteaza doar sa i-o traga, ea nu crede, in final se intampla asa si tot asa zice ! Sunt programati sa nu-si dea seama de asta, ca daca si-ar da, n-ar mai face cupluri.

Edited by TheFlooder, 19 May 2013 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate