Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

conectare dvr la router si pc

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Va rog sa ma ajutati cu conectarea unui dvr la router si pc. Nu am cunostinte de networking, dar nici nu sunt afon in calculatoare.
Echipamentele mele:
1. dvr no-name = atasez mai jos 2 poze
2. router d-link di-624
3. router huawei de la rds pe fibra optica
4. pc cu win xp

DVR-ul l-am cumparat de ocazie si nu am la el soft, nici nu stiu ce marca este pentru a-l cauta pe net. Ma intereseaza in prima faza sa creez o retea locala prin intermediul routerului d-link si sa vad continutul video actual al dvr-ului pe pc. In a doua faza vreau sa conectez dvr-ul la internet si sa pot vedea camerele de oriunde.

Am incercat sa creez o retea locala in network neighborhood, dar nu fac ceva bine, pentru ca mai am un pc conectat la router si nici pe acela nu mi-l vede, daramite dvr-ul.

Attached Files



#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Pentru a conecta DVR-ul la internet este recomandat sa ai IP public pe el. Eventual il poti lega prin router, dar routerul sa functioneze doar ca repetitor.

Setarile routerului se fac din browser IE, Firefox, Chrome de pe adresa 192.168.0.1 sau 192.168.1.1, introducand la cont si parola :admin, admin. Daca nu-ti accepta aceste credentiale, RESETEAZA routerul. IP-ul public il introduci in router si il setezi cu DHCP ON, iar in DVR  il setezi tot  DHCP. Este important sa vezi sa nu dea conflict cu alte echipamente din retea.

Daca esti pe PPOE atunci setezi routerul PPOE introducand userul si parola de la ISP(furnizorul tau de servicii internet),insa sa stii ca e mai complicat sa-ti adresezi DVR din internet; iti trebuie DynDNS.

#3
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Teoria e buna, practica ma omoara. In router stiu sa intru, am facut-o de multe ori. In dvr nu pot sa intru si exact acesta e scopul topicului.

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ai manual daca reusesti sa afli totusi ce marca e, de cine e fabricat. Din poze nu se intelege prea bine ce conserva e aia. Incearca sa focalizezi mai bine cand fotografiezi.
Trebuia sa specifici de la inceput ca nu poti accesa meniul DVR-ului.

Spune tu mai concret ce anume nu stii sa faci.

#5
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
dvr-ul are un buton pe el cu o pictograma de carte, presupun ca apasand butonul imi apare un manual. cum pot sa conectez dvr-ul la un tv ? cu un cablu coaxial de tv normal ?

#6
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Am reusit sa conectez dvr-ul la un tv si sa vad ce setari de network are. acestea sunt:

gateway 192.168.001.254
subnet  mask 255.255.255.000
ip address 192.168.001.200
mac address 00 07 26 14 02 59

vreau sa controlez dvr-ul de pe laptop cu win 7. am conectat dvr la laptop cu un cablu lan obisnuit. am facut ping pe ipul dvrului si il vede, comunica intre ele. am instalat mai multe programe pe laptop, insa nu ma pot conecta la dvr. doua dintre ele sunt rasplus si pss.

ma poate ajuta cineva sa ma conectez ?

#7
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
El nu are o aplicatie proprie? Majoritatea vin cu asa ceva, cauta pe site-ul producatorului, daca nu cauti ceva soft gen H264 webcam si ar trebui sa-l vada. Mai e un topic asemanator tot pe aici, cauta in ultimele 3-4 pagini in care un utilizator recomanda alt utilizator.

#8
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Nu are aplicatie proprie, e o conserva chinezeasca. Am cautat topicul asemanator acestuia, dar nu am reusit sa il gasesc :(

#9
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Foloseste ce ti-am zis eu, H264 WebCam Deluxe daca am timp o sa ma uit eu de acel topic.

#10
lucian_ava

lucian_ava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 22.01.2005
Prima data te uiti daca ip-ul de la dvr este static sau dhcp.
   Daca e pe dhcp poti accesa dvr-ul de pe calculatorul cu xp in felul urmator:
  Deschizi un Internet Explorer (nu merge cu altceva), tastezi in bara de adrese ip-ul
de la dvr. Din ce ai scris este  192.168.001.200  Totusi fiind pe dhcp e posibil sa fie altul.
  Daca iti apare scris pe ecran ca trebuie sa instalezi ceva este ok. Te duci la meniul "instrumente"
apoi 'securitate' dai click pe 'site-uri de incredere' dai click pe butonul 'site-uri' debifezi casuta
cu https si apoi dai adaugare. Toata harababura este ca sa poti instala activex.
  Acum teoretic ar trebui sa afiseze o fereastra cu username si parola

#11
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
dhcp e on.

Am urmat pas cu pas ce ai zis. cand accesez http://192.168.1.200/ nu se intampla absolut nimic - nici nu apare nimic gen activex, nici casute de logare. In cele din urma face cautare pe internet si gata. Alte idei ?

Edited by leorot, 31 July 2013 - 13:56.


#12
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
e pe dhcp . am facut pas cu pas tot ce ai zis si degeaba, nici nu apare activx de instalat, nici casute de logare. imi cauta ipul si in cele din urma iese pe net si face search obisnuit.

huza - am luat programul acela si nu reusesc. ori nu stiu eu cum sa il setez, ori nu merge la mine pentru ca e conceput pentru camere de ip, iar eu am dvr  plus camere.  am h264 webcam trial.

#13
aswy

aswy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.09.2012
salut. Mi se pare ca aici e cel mai potrivit sa imi spun si eu problema. am atasat si o imagine cu schema retelei.
routerul este unul simplu obisnuit fara VLan-uri. ce setari trebuie sa fac ca sa pot ajunge din  internet la camerekle video. si cum pot sa ajung din reteau existenta in reteaua cu camerele video. multumesc

Attached Files


Edited by aswy, 07 August 2013 - 11:01.


#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@aswy faci port forward.
@leorot verifica cu un port scanner ce porturi sunt deschise. probabil interfata web opereaza pe alt port decat cel standard adica 80

#15
aswy

aswy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.09.2012

 carmenclara1, on 07 august 2013 - 20:58, said:

@aswy faci port forward.
@leorot verifica cu un port scanner ce porturi sunt deschise. probabil interfata web opereaza pe alt port decat cel standard adica 80
pai fac port forward catre ip din reteaua locala. dar ca sa accesez ip-urile camerelor care is in alta retea cum fac.

#16
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008

 carmenclara1, on 07 august 2013 - 20:58, said:

@leorot verifica cu un port scanner ce porturi sunt deschise. probabil interfata web opereaza pe alt port decat cel standard adica 80
bun verific si daca opereaza pe alt port, cum fac sa opereze pe 80 ?

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 aswy, on 07 august 2013 - 22:17, said:

pai fac port forward catre ip din reteaua locala. dar ca sa accesez ip-urile camerelor care is in alta retea cum fac.
Ar trebuie sa faci forwarduri in PCul <<VideoServer>> si sa intri prin 192.168.0.50

#18
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.05.2007
Buna am un dvr Envio HVR 304 conectat la net prin router tp link. Netul e de la rds, ip dinamic, domeniu creat TOR la ei. De pe telefonul mobil accesez dvr-ul, dar de pe pc, laptop nu pot sa-l accsez. Am fcut toate setarile in router si in dvr. cred ca problema e de la active X, cu toate ca am setat si IE .  Nu detecteaza reteaua. Ce imi recomandati sa fac ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate