Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Achizitionare telefon cu Android buget 600-700 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
Sebicu

Sebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2008
Salut.
Vreau sa imi schimb telefonul cu unul care ruleaza android si am un buget limitat la 600-700 lei.
Am dat peste aceste doua telefoane:

-Huawei g300  http://www.gsmarena....d_g300-4594.php

-Gigabyte GSmart Rio R1 http://www.gsmarena....rio_r1-5400.php

cam astea am observat eu ca sunt best-buy in acest buget.

Sincer g300 nu am gasit pe nici un site asa ca daca ati gasit voi puneti-o acolo printre celelalte sfaturi care mi le mai dati.

Din recenzii am ajuns la concluzia ca Huawei-ul e mult mai bun decat Gigabyte-ul si cica Rio R1 are momente in care are lag si merge scadat ceea ce nu prea imi convine.

Pana acum m-am tot uitat la Allview P5 Mini dar parca nu mai are rost din moment ce am dat peste aceste doua telefoane.

Ceea ce doresc de la voi este sa imi spuneti ce parere aveti despre cele doua telefoane si/sau sa imi propuneti voi altul mai bun dar sa aiba tot cam aceleasi specificatii gen: procesor de 1GHz, 512MB ram si android 4.0.4 minim.Deasemenea as dori daca se poate atunci cand imi dati alt telefon sa imi spuneti si despre acela cam ce parere aveti.

Am vazut si prestigio 4040 sau 4300 dar nu mi se par de calitate.

Va multumesc mult pentru viitorul ajutor acordat!

PS: am dat si peste Huawei G330 dar e mai scump. Am vazut undeva 900 lei spuneti-mi va rog si parerea despre acesta si am uitat sa va mai cer un lucru: sa imi spuneti pe care l-ati cumpara voi dintre cele 3(cele doua Huawei si Gigabyte) si  eventual pe care il mai adaugati.

Edited by Sebicu, 08 May 2013 - 15:10.


#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
LG L7 ?

#3
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Din pãcate o sã ai lag la telefoanele android din gama asta de preț. Singurul smartphone fãrã lag la categoria asta de preț e Nokia Lumia 520. În rest e "Lagdroid". Am vãzut lag la greu și pe telefoane de 2-3 ori mai scumpe cu Android, din pãcate.

#4
Bogdan_3690

Bogdan_3690

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.03.2013
Salut. A aparut acum la orange un telefon Orange Nivo. Are 512mb RAM , procesor dual core 1ghz, ecran 4.0 inch(800X400).Marele avantaj al acestui telefon este pretul de numai 105 euro(450 lei aprox). Parerea mea este sa nu iti iei un telefon din cele pe care le-ai mentionat mai sus deoarece sunt vechi si ruleaza 4.04. iar acest Nivo ruleaza JB.  Si-a luat un prieten acest telefon si este foarte multumit de el.
Daca vrei ceva putin mai bun tot la orange este Orange San Remo cu un ecran de 4.7inch (960X540), 1GB Ram, si procesol dual core 1ghz. Acesta costa 200 euro(860 lei)
Parerea mea este ca daca nu vrei sa cheltui multi bani pe un telefon sa iti iei acel Nivo. Daca vrei ca telefonul tau sa arete su super elegant si sa ai si putin performanta mareste putin bugetul si iti iei  San Remo.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Sunt mai de calitate Prestigio decat Gigabyte-urile....

#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Eu am unul single core, 850 mhz, 512 ram, la 5 milioane, si nu am lag deloc. Mai am si ics pe el, astept sa vina jb si-n romania, nu merge cu romuri din alte tari ca nu se potriveste layout-ul la tastatura fizica.

#7
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 asasinuxp, on 08 mai 2013 - 16:25, said:

Eu am unul single core, 850 mhz, 512 ram, la 5 milioane, si nu am lag deloc. Mai am si ics pe el, astept sa vina jb si-n romania, nu merge cu romuri din alte tari ca nu se potriveste layout-ul la tastatura fizica.
Presupun că e un android cu root and shit: garanție ioc. Nah, eu nu mai am chef de astea.

#8
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Pot renunta la root si sa-l aduc stock, nici sa nu se vada ca a fost modificat, daca voi avea nevoie. Acum eu am pe el rom-ul stock de 4.0.4 + root, root este ca si contul de administrator din windows, in rest n-am bagat nimic special, nici un kernel modificat, fara trickuri sau alte porcarii, am nevoie de el stabil. I-am instalat root ca sa-i sterg bloatware-ul din el, pe care oricum nu-l foloseam.

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 asasinuxp, on 08 mai 2013 - 20:06, said:

Pot renunta la root si sa-l aduc stock, nici sa nu se vada ca a fost modificat, daca voi avea nevoie. Acum eu am pe el rom-ul stock de 4.0.4 + root, root este ca si contul de administrator din windows, in rest n-am bagat nimic special, nici un kernel modificat, fara trickuri sau alte porcarii, am nevoie de el stabil. I-am instalat root ca sa-i sterg bloatware-ul din el, pe care oricum nu-l foloseam.
Incepand cu ics poti dezactiva bloatul si fara root. Doar ocupa spatiu dar nu si RAM sau CPU. Ciudat ca pe ICS iti merge bine ca e mai prost optimizat decat pe JB unde eu am otinut la frecuș usor lag pe S3, Razr HD sau One S, telefoane superioare celui pe care-l descri tu. Și nu mă refer la jocuri.

Pe hardware-ul descris de tine e greu de optimizat un ICS insa GB merge binisor. ICS are cerinte mai mari.

Edited by tzotzolyno, 08 May 2013 - 21:45.


#10
Sebicu

Sebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2008

 Bogdan_3690, on 08 mai 2013 - 15:32, said:

Salut. A aparut acum la orange un telefon Orange Nivo. Are 512mb RAM , procesor dual core 1ghz, ecran 4.0 inch(800X400).Marele avantaj al acestui telefon este pretul de numai 105 euro(450 lei aprox). Parerea mea este sa nu iti iei un telefon din cele pe care le-ai mentionat mai sus deoarece sunt vechi si ruleaza 4.04. iar acest Nivo ruleaza JB.  Si-a luat un prieten acest telefon si este foarte multumit de el.
Daca vrei ceva putin mai bun tot la orange este Orange San Remo cu un ecran de 4.7inch (960X540), 1GB Ram, si procesol dual core 1ghz. Acesta costa 200 euro(860 lei)
Parerea mea este ca daca nu vrei sa cheltui multi bani pe un telefon sa iti iei acel Nivo. Daca vrei ca telefonul tau sa arete su super elegant si sa ai si putin performanta mareste putin bugetul si iti iei  San Remo.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

ok nou ca nou...dar din experienta mea cu telefoane si din ce am mai auzit am constatat ca telefoanele noi au tot felul de bug-uri si dureaza pana sa le corecteze pe toate nu? Nu stiu sigur daca e la fel si la android ca acesta care mi-l voi cumpara ar fi primul telefon de acest gen pe care il voi detine

#11
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 tzotzolyno, on 08 mai 2013 - 21:44, said:

Incepand cu ics poti dezactiva bloatul si fara root. Doar ocupa spatiu dar nu si RAM sau CPU. Ciudat ca pe ICS iti merge bine ca e mai prost optimizat decat pe JB unde eu am otinut la frecuș usor lag pe S3, Razr HD sau One S, telefoane superioare celui pe care-l descri tu. Și nu mă refer la jocuri.

Pe hardware-ul descris de tine e greu de optimizat un ICS insa GB merge binisor. ICS are cerinte mai mari.
Exact opus, JB imi ocupa 20-30 mb mai mult ram decat ICS, si cat timp l-am avut am avut si lag-uri. M-am intors inapoi la ICS pana apare o versiune mai buna a JB pentru telefonul meu, in ultima luna s-au lansat 2 versiuni de rom-uri cu JB, ambele de spania, le-am avut pe amandoua, pe ambele am lag si din pacate layout-ul la tastatura nu se potrivea. Eu am efectele dezactivate, si-n ICS, le-am avut si-n JB. Eu am sters bloatware-ul de pe disc, am eliberat cam 150 mb memorie interna, oricum am 2 gb disponibili utilizatorului dar nu strica sa am mai mult spatiu.

Edited by asasinuxp, 08 May 2013 - 22:48.


#12
Sebicu

Sebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2008

 Bogdan_3690, on 08 mai 2013 - 15:32, said:

Salut. A aparut acum la orange un telefon Orange Nivo. Are 512mb RAM , procesor dual core 1ghz, ecran 4.0 inch(800X400).Marele avantaj al acestui telefon este pretul de numai 105 euro(450 lei aprox). Parerea mea este sa nu iti iei un telefon din cele pe care le-ai mentionat mai sus deoarece sunt vechi si ruleaza 4.04. iar acest Nivo ruleaza JB.  Si-a luat un prieten acest telefon si este foarte multumit de el.
Daca vrei ceva putin mai bun tot la orange este Orange San Remo cu un ecran de 4.7inch (960X540), 1GB Ram, si procesol dual core 1ghz. Acesta costa 200 euro(860 lei)
Parerea mea este ca daca nu vrei sa cheltui multi bani pe un telefon sa iti iei acel Nivo. Daca vrei ca telefonul tau sa arete su super elegant si sa ai si putin performanta mareste putin bugetul si iti iei  San Remo.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

Inca o chestie ( scuze daca te stresez) :

cele doua telefoane de la orange nu sunt fix acestea? :


Orange San Remo = Alcatel One Touch Idol   http://www.gsmarena....h_idol-5230.php

Orange Nivo = Gigabyte GSmart GS202 http://www.gsmarena...._gs202-5174.php


adica acel nivo e un gigabyte care din cate am inteles sunt de proasta calitate(Gigabyte-urile) iar San Remo nu are 1 GB RAM ci 512 adica iti iei san remo in loc de nivo doar daca vrei alcatel in loc de gigabyte si o baterie si ecran mai mare..in rest sunt exact la fel

#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Nu cred că san remo are 512, are cel mai probabil 1 Gb. Probabil e scris greșit prin foaia de dotări. 512 la ce are el chiar ar fi un mare fâs. Altfel e un tel atrăgător pentru buzunarul de rând.

@assasinuxp - cam asta e marea problemă cu androidele, majoritatea nu-s optimizate. Nexus-urile sunt cele mai ok la optimizări dar costă. La nexus JBmerge mai bine ca ICS pe acelaș hardware. Pe tel meu la fel deși nu e un Nexus. Cât ram ocupă nu mă interesează, important e să fie folosit cum trebuie.

@Sebicu - numai nexusurile au actualizăiri frecvente pt buguri, restu cam mor cu ce le-ai cumpărat, mai ales dacă-s ieftine. În cel mai bun caz rimești 1-2 actualizări din care poate poate una e majoră.

Edited by tzotzolyno, 09 May 2013 - 00:49.


#14
Sebicu

Sebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2008
Deci pana la urma nu mai inteleg nimic Posted Image)

care dintre Orange Nivo , LG Optimus 7 P700, LG Optimus L5 E460, Gigabyte GSmart Rio R1, Huawei G300 spuneti ca e mai bun?

Edited by Sebicu, 09 May 2013 - 10:42.


#15
Bogdan_3690

Bogdan_3690

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.03.2013

 Sebicu, on 09 mai 2013 - 10:38, said:

Deci pana la urma nu mai inteleg nimic Posted Image)

care dintre Orange Nivo , LG Optimus 7 P700, LG Optimus L5 E460, Gigabyte GSmart Rio R1, Huawei G300 spuneti ca e mai bun?
Orange nivo are cam cel mai bun raport calitate pret. Adica e destul de ieftim 100 euro. Ti-am spus il ar un coleg si chiar m-am uitat pe el. Si-a pus nova laucher si ii merge foarte bine fara pic de lag din ce am vazut eu. Si-a pus si cateva jocuri mai solicitante si ii merg destul de bine.
L7 si L5 nu sunt asa bune adica au procesor single core si au lag. Cu celelalte telefoane nu am avut okazia sa umblu personal pe ele.
Sper ca te-am ajutat.
Si eu vreau sa imi schimb telefonul, eu nu stiu ce sa aleg intre San remo Si LG L9.

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
La 100 de euro cea mai buna varianta este acel orange nivo. Deja daca vrei sa dai 8 mil jum e mai bine sa iei un sh mai performant

#17
Sebicu

Sebicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2008
Multumesc mult pentru ajutorul acordat!
Imi voi lua Orange Nivo :)

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Posibil sa renunt la smartphoneul actual si sa intru in randul lumii cu un android. Cum nu ma intereseaza sa am ultimele aparitii (si ca atare sa platesc foarte mult pentru nimic) si cum nu sufar daca nu am nu stiu care marca m-am orientat catre Prestigio. Pe siteul lor apar mai multe modele si dintre astea as avea de ales dintre 4040, 4300 si 4500:
http://www.prestigio...ODE_MODE=filter
Problema e ca in magazinele din Ro modelul mai performant are alte specificatii la procesor, memorie, filmare, camera si chiar SO...
Intre ultimele doua modele 4040 si 4300 difera tipul de ecran si dimensiunea acestuia (insignifiant 0,3 inchi). Merita aceste produse diferenta in plus fata de entry levelul 4040 din aceasta comparatie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate