Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sapa "dezlipita"pe terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004

View Postbagerajungle, on 11 mai 2013 - 21:57, said:





...Maestre,cota de nisip cu ciment 2/1,este cam riscanta,sub 3/1 nu se face sapa umeda ,semiumeda sau semiuscata,cam toate se afla pe la 3/1,4/1,iar ce spun eu aici,scrie si prin manualele din facultati,de hidroliza ai auzit,mai citeste putin ca scrii prostioare pe aici si nu e loial sa faci astfel de afirmatii,ok!La cota de 2/1 nisip/ciment nici macar segregarile sau cavernele  nu se repara ...
Da prin facultatile pe care le-ati absolvit nu v-a invatat nimeni ca in cazul unui produs daca pe sac scrie o reteta aceasta trebuie respectata ?

#20
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Si pana la urma, meseriasilor, dati un raspuns concret, corect si unanim: Se izoleaza sub, sau peste sapa? Sapa se armeaza sau nu? Se toarna umeda sau semiumeda?

Din ce vad pe forumul asta, sunt 'jdemii de pareri, 'jdemii de idei, DOUA NU SUNT LA FEL!Posted Image

#21
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
alooo, nu mai pune aceleasi intrebari in x locuri.

"Si pana la urma, meseriasilor" , daca intrebi meseriasii o sa faci prost! :)

#22
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postpoolonik, on 18 mai 2013 - 18:28, said:

Da prin facultatile pe care le-ati absolvit nu v-a invatat nimeni ca in cazul unui produs daca pe sac scrie o reteta aceasta trebuie respectata ?
Daca imi arati un sac de ciment pe care scrie cota de amestec intre ciment si agregat de 1/2,atunci te asigur ca cimentul acela este de calitate indoielnica ,chiar daca e gri f inchis(zgura de furnal in exces,si klinker mai putin pt impresii catre client!),nu ma contrez cu tine sau cu cineva neaparat,incerc doar sa va "smecheresc putin",sa intelegeti ca nu tot ce este pe piata ieftin sau scump ,este si bun.Cimentul de exemplu,la noi,indiferent de clasa de rezistenta si aditivarea din fabrica,in afara de Romcim si Carpat cement-fieni,n as folosii nimik altceva,e ok si Lafarge dar prefer piatra romaneasca -agregatele romanesti extrase din piatra-despre care pot sa te asigur ca este printre cele mai bune din lume,doar la sassuolo si cararra este ceva mai bunicel,dar nu cu mult,ok....dar la bani f multi.

#23
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View PostTipiric, on 12 mai 2013 - 17:53, said:

Incasai la negru 35 euro /mp  pt gresie+sapa,cind toate firmele incasau 10-12 euro/mp, doar la furat.
Mai mereu ai avut "un dinte" orientat catre mine,incerc sa ti explic un singur lucru,cam cum stateau "afacerile in c tii" in perioada 1998-2005,okpoate asa vei intelege!
DACA UN CLIENT,italian de rang inalt,prefera un roman sa i monteze gresia si faianta,la 35 euro/mp,recomandat fiind de un amic de aceeasi talie/rang cu clientul,nici nu va cricnii sa se gindeasca sa si bage o firma in casa din mai multe motive.Unul ar fi ca ,italienii sint f rigizi si gelosi pe propria casa,nu vor ca alti italieni sau romani sa stie ce au ei in casa,prefera o singura persoana sa le calce pragul,si aceea f discreta si de mare incredere,incredere care merge pina la a ti oferi cheile apartamentului sau a vilei unde el,clientul nu vine pe capul tau decit la final sa vada lucrarea,plateste restul ramas de plata,si credema ca 95% din clienti au dat si mai mult decit era de platit.
Recomandarea este totul in Italia,una este sa te recomande un arhitect sau un general de aviatie,seful garzii financiare pe zona lazio,si alta sa te recomande un sef/patron de firma de c tii,care oricum sint si acolo multi nepregatiti,ok,multi sint ex fotbalisti si sportivi care detin firme de c tii-Marini fostul fundas central de la milanul anilor 80-90-lucreaza ieftinut dar...nu chiar profesionist,pricepi!
Eu m am plimbat prin cercuri sa zicem inalte,unde banii nu sint o problema daca lucrarea iese perfecta,iar dupa 2-3 lucrari,facute "ca la carte" si fara greseala,probate in timp,nu mai faci fata la lucrari chiar si la 35 euro /mp,cinda faci finisaje la 2-3 vile de "smecheri",smecheri la care ai ajuns recomandat de  o familie de mafioti-mafioti care stiu exact ce ti poate pielea si cit de inalt este nivelul la care lucrezi-esti amanetat pe viata la astfel de lucrari,n ai timp nici sa respiri.
Retine ca in scoala ,am avut sponsor grupul ENI si Euroedil,poate iti spune ceva asta,conduse de  "sarpele este linga vezuviu"-spune o vorba siciliana,poate asa intelegi cam ce este Italia,roma,napoli,bologna...increderea se cistiga f greu oriunde in occident,iar in Italia,trebuie sa ai  o rabdare vecina cu nebunia!
Pina la inceputul anului 3 de universitate,ma cam chinuiam sa obtin calificative peste medie,datorita faptului ca plateam absolut to,scoala ,cazare,masa,facturi samd,deci munceam orice ca sa obtin ceva,bineinteles ca la negru,iar uneori cind ma m ai turna politia,inchideau ochii numai pt ca stia pt ce muncesc-scoala nu gluma de pe la noi!-si uite cum am ajuns cu dosar pe masa unui comisar de garda financiara-adica in traducere libera,mai bine te tamponezi cu trenul decit sa ajungi la mina lor,au putere fara limite in Italia!Doar ca,eu am recunoscut tot,n am mintit,au verificat ce am lucrat in amanunt,iar asa am ajuns la seful garzii financiare pe zona lazio in casa,acum te las pe tine sa tragi concluziile,ok!Credeam ca asta va fi plata "evaporarii dosarului",numai ca ,m a tratat regeste...casa ,masa,iar la final o suma exorbitanta de bani,nici nu visam  la 1/4 din cit mi a oferit pt vreo 4 luni de finisaje intr un viloi enorm,din care eu singur imi spuneam:"daca scap viu de aici,nu mai mor niciodata",a fost un super caracter,m a si probat in cele 4 luni cu multe lucruri-consumuri de material si alte mici chestii:a lasat pina si pistolul cu muntia aferenta in casa si l a gasit intact intr o punga,ok!
Chiar el mi a spus:sa ceri minim de 3 ori cit pretul de pe piata,o sa ai lucrari multe,esti de alt nivel fata de tot ce am vazut eu prin Italia!Am terminat si scoala,si 2 ani de rezidentiat si am prins si post de sef de santier in "buricul romei",cartierul L Eur si Parioli-de lux- fara nici o pila,recomandare pe valoare,la noi recomandarea este pe nepotisme si sex(in cazul femeilor),acolo este numai pe meritocratie,poate intelegi care este diferenta dintre noi si ei,acum!
La italieni,pe baza de sex,o femeie nu poate ocupa un post de raspundere,doar asa pe la bucatarie,spalatorie,curatenie in casa si bineinteles sex gratis,nimik altceva,iar daca au scoala femeile,mai sus de asistent manager nu au loc,dar trebuie sa si stie ceva meserie in domeniu,nu numai sex,ok!
Retine un aspect,scoala italiana(universitatile de orice nivel-materie) este cea mai veche din lume,cea mai buna din lume si care iti spala creierii la urgenya,ori esti bun ori te lasi,nu exista cale de mijloc adica "bunicel",la noi,acel student f bun,este la nivelul de bunicel cel mult,ca sa nu mai spun ca sint dezastre absolute care la 28 de ani sint diriginti de santier si rte,dar nuli in profesie,ok,cunosc vreo 3 cazuri,2 le am rezolvat personal pt ca m am lovit de aceste nulitati.O sa te convingi ca lucrurile stau asa,la urmatorul cutremur peste 7 grade,eu unul nici nu vreau sa ma gindesc cum va arata bucurestiul dupa un seism de magnitudinea asta.
Cit despre contrele tale personale cu mine,cit si ale altor "binevoitori a-tot- cunoscatori",esti liber sa ti exprimi opinia si parerile,oriunde si oricind,sper sa ti pastrezi limita bunului simt,ok!

#24
vlrstea

vlrstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbagerajungle, on 24 iunie 2013 - 10:56, said:



Tu centrezi tu dai cu capul.
Prima data zici ca meseriasii italieni sunt slabi pe urma zici ca de fapt acolo se face scoala nu gluma.
O fi scoala italiana mai veche, dar asta nu inseamna ca este mai buna, roman fiind nu ai avut bunul simt sa inveti gramatica romaneasca insa iti permiti sa faci comparatii intre poporul romanesc si cel italian. Puneti mana si invatati macar gramatica inainte sa spuneti ca sistemul romanesc de invatamant este slab, asa macar poate aveti sansa sa fiti bagati in seama.

#25
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
O replica mai slaba nici ca se putea,ai iesit  vreodata din romania sa vb sau doar asa din auzite comentezi!De inteles iar ai inteles gresit,ce spun eu si ce intelegi tu,cind spun nu chiar profesionist in  ctii,inseamna ca a lucrat bine dar era loc si de mai bine,sint lucruri pe care numai un ochi avizat de expert in finisaje le vede cu ochiul liber,un amator nu le vede poate incepi sa intelegi,ok!Iar acei italieni mai putin profesionisti sint oricum cu 3 clase peste orice se lucreaza in romania,au si ei de lucru pt ca au preturi subtirele,pe care si le poate permite orice italian de clasa medie sau sub medie,nu poti sa intelegi ca finisajele in c tii sint de 3 categorii:cu materiale slabe calitativ,cu materiale de nivel mediu calitativ  si cu materiale scumpe calitativ pt finisaje de lux,aici e mai greu ,manopera este mai scumpa,de aici si pretentiile clientilor!Incerc sa te fac sa intelegi ca nefiind in bransa,nu poti sa intelegi cit de cit cum stau lucrurile,dar sa faci comentarii patriotice esti parfum,mai bine ai scrie la ProPatria decit aici,poate spui si tu ceva de finisaje sa ne mai amuzam putin!
Recunosc ca poate nu tst perfect,am o tastatura noua care mai face fite,nu dau importanta acestor nimikuri,doar ca cei ca tine le cam exagereaza,cit despre lb romana sau italiana,iti spun sigur ca la 2 -3 rinduri cit scrii tu corect si nu spui mai nimik,e usor sa n ai greseli ,13 mesaje in aproape 16 luni,e clar cit scrii,1 mesaj la 40-45 de zile,succes,si ala in care nu spui nimik!
Cit despre patriotism,iti spun un lucru clar ca sa intelegi si tu si alti useri de nivelul tau-care se simt de nivelul tau si ma vor contra-patriotismul vis a vis de tara mea,ma face sa vars,tara condusa de tilhari,mafioti si analfabeti care mai apar si pe sticla sa ne spuna ei cum trebuie sa stam capra si sa o .....luam peste tot fara sa miriim,patriotismul tau este de fapt un patrihotism pt creiere retardate si limitate,foloseste l pt altii nu pt mine,eu nu halesc aberatii de genul asta.Romanii in occident stii ce fac,ce au facut samd,unii sint exceptii si si vad de treaba,munca ,familie,din ce in ce mai putini,unii muncesc ziua si noaptea fura,tilharesc vind prafuri si femei la produs,ziua sint muncitori,de ochii lumii,pricepi,dar ne au citit si asa politiile din toate statele,intr un cuvint sintem o rusine a europei si noi vrem sa fim in ea....
Ca ne au vindut pe nimik politicienii tot din patrihotism au facut o,asa ca ,vezi ca foamea e mare,se accentueaza si patriotismul asta ascuns al tau nu tine de foame!
Eu am iesit in 21 dec89,din solidaritate pt romani in strada,tinerii din ziua de azi unde sint,iti spun eu,pe chat cu fetele,nu stiu saracutii ca foametea incepe acum si probabil ei vor murii tineri de foame...inconstienti ,lasi,"nullafacende",fricosi,astia sint,iar cind ma uit sa vad ce vine din urma ,nu vine nimik absolut,nulitati la gramada si alcoolism+drogati,deci....patriotismul asta stii tu ce sa faci cu el,te poti usura lejer,ok!
Cit despre scoala,stiu ce spun,ia vezi poti macar sa intri la vreo universitate afara,poate intrii dar de iesit e fff greu spre imposibil,pricepi,nu ai cum sa intelegi ca sintem cu sute ani de evolutie in urma ,atit ca mentalitate cit si ca scoala,... e greu sa compari bugetul nostru cu al lor,ok ,e o diferenta de f multe zerouri,deci....

#26
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Domnilor, acest subiect nu mai prezinta cred nici un interes pentru cei care doresc sa afle despre sape si probleme. Ca de obicei devine o balacareala. Va doresc succes!

#27
vlrstea

vlrstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2012

View Postbagerajungle, on 24 iunie 2013 - 16:04, said:



Am scris trei randuri dar nici pe alea nu le-ai inteles, dar nu-i nimic, iti mai scriu pana intelegi. "Normal ca sistemul de invatamant din Romania este slab pentru ca elevi si studenti sunt cei ca tine, care nu sunt in stare sa lege doua cuvinte fara sa incalce o regula de gramatica". Vezi ironia? Dar ti-o mai scriu si pe asta s-o intelegi: Ironia este ca nu ai fost in stare sa inveti notiuni elementare precum  scriere cu unul sau doi "i" insa vii si spui ca sistemul este prost si ca italienii sunt peste noi. A doua ironie este ca Romania a fost masacrata de nenumarate ori de popoare care acum vin si ne spun ca suntem hoti, ca nu ne dezvoltam si ca o ducem prea rau dar tu n-ai cum sa stii asta pentru "sistemul romanesc de invataman este prea slab" si nu te-a invatat.

#28
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Unde era evaluatoru'.... dupa 15 mesaje esti deja nostradamus si fin psiholog ,adica 2 intr unul,precum cafeaua la pliculet 3 intr unul!Romania n a fost masacrata de alte popoare,s a tradat singura prin cei care au condus o,pricepi,iar actuala clasa politica este o gasca de tradatori care vorbesc numai in limbaje dulci si explicative,bazate pe prosteala ieftina,adica cu vreo 2-3 clase peste tine,intelegi ironia ,ca doar esti baiat bine educat pe aici,nu!Sistemul romanesc nu este slab este de carton si atit,ia vezi ,poti sa te angajezi afara cu vreo scoala tehnica terminata prin romanica...esti prea mic pt un dialog cu mine,se vede ca n ai iesit din orasul tau prea des,din romania ,poate prin turcia si bulgaria ai mai ajuns si tu,in rest se vede ca esti absolut rupt de realitatea occidentala,n ai nici cea mai mica idee despre occident dar,faci evaluari si comparatii.
Niciodata unul ca tine ,nu va recunoastea valoarea celor din occident,pt ca el nu poate avea o scara de valori atita timp cit a trait printre non-valori si nulitati,scara ta e buna doar pt o urcare in podul casei,ok!
Ia vezi rezisti macar 2 ani in occident,iti spun eu  de pe acum,mai bine nu incerci,o sa ajungi la furat cu baietii,okmunca e f grea acolo,deci...lasate!Nu incerca ,e mai bine asa,mai bine scrii pe aici ,poti sa faci si o rubrica de genul: "sa mai si ridem intre noi...nulitatile!"Iti aranjez eu un post de supermoderator,ok,promit!
Cit despre sape ,fii linistit ,nu te apuci tu de asa ceva din "n" motive,tu esti pe aici cu alte preocupari,"omul cu contrele" si cu "nimik nou in tehnica",cum sint de altfel multi pe aici,peste 75% cu asta se ocupa ,meseria cea mai ieftina "Gica contra",asa ca sa fie la numar....cantitate nu calitate,tipic romanesc!
Daca vrei sa ai dialog pe subiect ok,altfel esti "o pierdere colaterala" pt mine,lasa baletu' cu gramatica ca esti oricum depasit de situatie, cu tehnica poti sa legi 2-3 fraze prin care poti sa spui ceva,oare,ok!

#29
vlrstea

vlrstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2012
Nici nu are rost sa-mi mai bat capul cu tine, o sa te loveasca soarta mai rau decat iti poti inchipui.

P.S: Nu trebuie sa plec din tara sa ma descurc, sunt suficient de inteligent incat sa invat o meserie de care sa ma pot folosi in viitor. Culmea este ca firma mea are un procent majoritar din contracte semnate cu straini, asta desi se lucreaza in Romania cu romani care au studiat local pentru o munca aplicata extern, culmea este ca preturile noastre sunt peste media occidentalilor. Probabil sunt doar idioti si n-au aflat ca Romania este sub ei.

Edited by vlrstea, 26 June 2013 - 12:00.


#30
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postbagerajungle, on 25 iunie 2013 - 19:30, said:

Unde era evaluatoru'.... dupa 15 mesaje esti deja nostradamus si fin psiholog ,adica 2 intr unul,precum cafeaua la pliculet 3 intr unul!Romania n a fost masacrata de alte popoare,s a tradat singura prin cei care au condus o,pricepi,iar actuala clasa politica este o gasca de tradatori care vorbesc numai in limbaje dulci si explicative,bazate pe prosteala ieftina,adica cu vreo 2-3 clase peste tine,intelegi ironia ,ca doar esti baiat bine educat pe aici,nu!Sistemul romanesc nu este slab este de carton si atit,ia vezi ,poti sa te angajezi afara cu vreo scoala tehnica terminata prin romanica...esti prea mic pt un dialog cu mine,se vede ca n ai iesit din orasul tau prea des,din romania ,poate prin turcia si bulgaria ai mai ajuns si tu,in rest se vede ca esti absolut rupt de realitatea occidentala,n ai nici cea mai mica idee despre occident dar,faci evaluari si comparatii.
Niciodata unul ca tine ,nu va recunoastea valoarea celor din occident,pt ca el nu poate avea o scara de valori atita timp cit a trait printre non-valori si nulitati,scara ta e buna doar pt o urcare in podul casei,ok!
Ia vezi rezisti macar 2 ani in occident,iti spun eu  de pe acum,mai bine nu incerci,o sa ajungi la furat cu baietii,okmunca e f grea acolo,deci...lasate!Nu incerca ,e mai bine asa,mai bine scrii pe aici ,poti sa faci si o rubrica de genul: "sa mai si ridem intre noi...nulitatile!"Iti aranjez eu un post de supermoderator,ok,promit!
Cit despre sape ,fii linistit ,nu te apuci tu de asa ceva din "n" motive,tu esti pe aici cu alte preocupari,"omul cu contrele" si cu "nimik nou in tehnica",cum sint de altfel multi pe aici,peste 75% cu asta se ocupa ,meseria cea mai ieftina "Gica contra",asa ca sa fie la numar....cantitate nu calitate,tipic romanesc!
Daca vrei sa ai dialog pe subiect ok,altfel esti "o pierdere colaterala" pt mine,lasa baletu' cu gramatica ca esti oricum depasit de situatie, cu tehnica poti sa legi 2-3 fraze prin care poti sa spui ceva,oare,ok!

Spre stiinta ta, un om inteligent si constient de propria valoare nu isi umfla bicepsii si nu isi salta poalele in cap asa cum o faci tu. Doar ghertoii care se chinuie si ei sa termine o profesionala si care, dupa 20 ani, se mandresc asa de tare ca au reusit si ei sa tina corect o mistrie incat li se pare o chestie atat de iesita din comun ca si-o atarna ca un lant de aur peste burtoi.

Dupa mine, un meserias de cea mai buna calitate este cel care nu se apuca sa-si injure colegii de breasla, daca este chemat sa remedieze greselile confratilor,  ci cauta solutii pentru remedierea lor. Doar ghertoii si cocalarii incep sa-i injure pe ceilalti cat sunt prosti si cat sunt ei de destepti si sa se laude cu realizarile lor, asta pentru ca se simt prea complexati de valoarea lor sociala. Desi, am intalnit oameni care, desi aveau 4 clase, atunci cand puneau mana pe ceva, se apropiau de indumnezeire, atat de artisti deveneau.
Nu e mare lucru sa lucrezi ca la carte, sa amesteci corect betonul cu pietrisul sau sa montezi faianta cum trebuie, e mare lucru sa fii OM, sa ai bun simt, sa fii onest.

Edited by draculescu, 26 June 2013 - 14:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate