Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Atentate in state musulmane

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

#37
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View PostThinkAbout, on 27 aprilie 2013 - 16:07, said:

Sunt atentatele de astazi, pe cele mai vechi le-am postat pe topicul islamul religia pacii
Voi posta toate atentatele comise zilnic iar la sfarsitul zilei  voi numara mortii, ranitii si voi aprecia valoarea pagubelor materiale.

David Cameron: Syrian use of chemical agents is a 'war crime'

[ http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02547/Daraya_2547917b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asked about reports that President Bashar al-Assad’s forces had used chemical weapons, which are banned under international law, the Prime Minister replied: “I choose my words carefully, but what I see does look very much like a war crime is being committed in our world, at this time, by the Syrian government.”
Speaking at the White House tonight, US President Barack Obama said the use of chemical weapons in Syria "is going to be a game-changer".
“Horrific as it is when mortars are being fired on civilians and people are being indiscriminately killed, to use potential weapons of mass destruction on civilian populations crosses another line with respect to international norms and international law,” Mr Obama told reporters.
“That is going to be a game changer. We have to act prudently. We have to make these assessments deliberately. But I think all of us ... recognise how we cannot stand by and permit the systematic use of weapons like chemical weapons on civilian populations,” he said.
The latest incidents took place at 1am and 7am on Thursday in the southern town of Daraya, according to the Syrian Support Group (SSG), a Washington-based organisation representing the rebel Free Syrian Army. The regime’s forces fired two “chemical-filled” rockets which released a poisonous gas affecting 105 people.


deocamdata nimeni nu a confirmat chestia respectiva ,dar nu e nevoie de confirmare,nici in Irak nu gasit arme de distrugere in masa si tot au zapacit IrakulPosted Image

#38
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:15, said:

deocamdata nimeni nu a confirmat chestia respectiva ,dar nu e nevoie de confirmare,nici in Irak nu gasit arme de distrugere in masa si tot au zapacit Irakul
eu sper sa nu intervina nimeni in siria. chiar vreau sa vad pana unde poate merge o diferenta de opinie legata de mostenirea unui potential califat in opinia unor devotati ai religiei pacii, de ambele parti.

irakul nu s-a zapacit din cauza interventiei americane. asa cum nici siria nu are nevoie de interventie americana ca sa fie numita "zapacita". e nevoie doar de niste sunniti fundamentalisti fata in fata cu niste siiti criminali.

Edited by nazdaq, 28 April 2013 - 09:19.


#39
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postnazdaq, on 28 aprilie 2013 - 08:57, said:

editat. confundasem cu cruciadele. pentru inchizitie iti recomand forumurile dedicate acesteia, care au dezbatut problema suficient si documentat, nu ca in lectiile de moscheie.
nu am fost la nici o lectie tinuta in moschei!!!! nu sunt musulman.Am facut doar comparatie .
Iar daca ai ajuns sa confunzi cruciadele cu Inchizitia din Spania,o parte a Frantei si Italiei ,cred ca tu trebuie sa te documentezi pe forumuri,dar recomand mai bine cartiPosted Image



PS as dorii sa pot intra intra in  moschei la un moment dat cum as vrea  sa intru si in sinagoga doar pentru informare.....

Edited by linar70, 28 April 2013 - 09:24.


#40
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:20, said:

nu am fost la nici o lectie tinuta in moschei!!!! nu sunt musulman.Am facut doar comparatie .
Iar daca ai ajuns sa confunzi cruciadele cu Inchizitia din Spania,o parte a Frantei si Italiei ,cred ca tu trebuie sa te documentezi pe forumuri,dar recomand mai bine cartiPosted Image
bine-bine. daca nu editam eu vizibil nici macar nu te-ai fi prins. asa ca a cui viteza lenta de reactie poate pune in discutie o lipsa de documentare?
ce carte imi recomanzi, apropo? valetul de inima rosie sau popa de trefla?

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:20, said:

nu am fost la nici o lectie tinuta in moschei!!!! nu sunt musulman.Am facut doar comparatie .
daca tot nu mergi la lectii in moschei si daca tot nu esti musulman...poti sa-mi estimezi numarul de victime ale expansiunii islamice din peninsula arabiei pana in spania si india?
crezi ca se compara cu numarul de victime ale inchizitiei intr-un raport mai mic de 50000%?

Edited by nazdaq, 28 April 2013 - 09:28.


#41
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postnazdaq, on 28 aprilie 2013 - 09:27, said:

bine-bine. daca nu editam eu vizibil nici macar nu te-ai fi prins. asa ca a cui viteza lenta de reactie poate pune in discutie o lipsa de documentare?
ce carte imi recomanzi, apropo? valetul de inima rosie sau popa de trefla?


daca tot nu mergi la lectii in moschei si daca tot nu esti musulman...poti sa-mi estimezi numarul de victime ale expansiunii islamice din peninsula arabiei pana in spania si india?
crezi ca se compara cu numarul de victime ale inchizitiei intr-un raport mai mic de 50000%?

care e diferenta dintre : a ucide 10 oameni si a ucide 10000? din punctul meu de vedere ai omorat un om cu buna stiinta esti CRIMINAL,POTI FI TERORIST SAU CRIMINAL DE RAZBOI DAR TOT CRIMINAL ESTI IN ESENTA!!!

#42
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:20, said:

PS as dorii sa pot intra intra in  moschei la un moment dat cum as vrea  sa intru si in sinagoga doar pentru informare.....
pentru informare sunt de preferat bibliotecile.

orice cladire de cult vizitata mult prea des duce la indoctrinare.

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:31, said:

care e diferenta dintre : a ucide 10 oameni si a ucide 10000? din punctul meu de vedere ai omorat un om cu buna stiinta esti CRIMINAL,POTI FI TERORIST SAU CRIMINAL DE RAZBOI DAR TOT CRIMINAL ESTI IN ESENTA!!!
te-ai gandit la vreo pedeapsa pentru mohamed care a ucis mai mult de un om? asa, post mortem si reparator pentru fiintele umane ce si-au pierdut viata in narativul coranic? sau macar la caracterizarea de profet criminal...in esenta lui, ashea?

Edited by nazdaq, 28 April 2013 - 09:38.


#43
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:20, said:

PS as dorii sa pot intra intra in  moschei la un moment dat cum as vrea  sa intru si in sinagoga doar pentru informare.....

Poti sa dai intai o tura pe  la moscheile de pe youtube.Doar asa pt informare .  Nu te costa nimic decat un click.
Friday Sermon, Abd Al-Kadr al-Kilani Mosque, Baghdad, Iraq.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iBNPStCb6Uo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postnazdaq, on 28 aprilie 2013 - 09:37, said:

pentru informare sunt de preferat bibliotecile.

orice cladire de cult vizitata mult prea des duce la indoctrinare.


te-ai gandit la vreo pedeapsa pentru mohamed care a ucis mai mult de un om? asa, post mortem si reparator pentru fiintele umane ce si-au pierdut viata in narativul coranic? sau macar la caracterizarea de profet criminal...in esenta lui, ashea?


Nu sunt curios de baza cultului islamic sau mozaic sau ce mai vrei tu,eu doresc sa vad o slujba in ritul respectiv,tin sa te anunt ca am fost in mai multe biserici crestine ,catolice,ortodoxe,reformate,neoprotestante,dar suntem off topic.
carte de spre inchizitie .eusunt.ro/carte-Istoria-secreta-a-Inchizitiei~812/

#45
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:40, said:


carte de spre inchizitie .eusunt.ro/carte-Istoria-secreta-a-Inchizitiei~812/
Tot nu vrei sa intelegi ca inchizitia de amu-s 500 de ani nu scuza atentatele islamice din ziua de azi .

#46
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postmihaela5, on 28 aprilie 2013 - 09:39, said:

Poti sa dai intai o tura pe  la moscheile de pe youtube.Doar asa pt informare .  Nu te costa nimic decat un click.
Friday Sermon, Abd Al-Kadr al-Kilani Mosque, Baghdad, Iraq.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iBNPStCb6Uo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e asa....spunei unui crestin  sa urmareasca slujba de duminica la televizor sau pe youtb,nu ,eu vreau sa intru acolo ....e alt feelingPosted Image

#47
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:40, said:

Nu sunt curios de baza cultului islamic
aici esti ontopic.

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:40, said:

carte de spre inchizitie .eusunt.ro/carte-Istoria-secreta-a-Inchizitiei~812/
aici esti offtopic.

si nicidecum altfel.
si nu, nu dau click acolo. stii tu de ce ;)

#48
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View Postnazdaq, on 28 aprilie 2013 - 09:27, said:

.poti sa-mi estimezi numarul de victime ale expansiunii islamice din peninsula arabiei pana in spania si india?
crezi ca se compara cu numarul de victime ale inchizitiei intr-un raport mai mic de 50000%?
Suteți haioși, pe bune. Vorbești de parcă europenii n-au avut, neamul de neamul, lor tendințe expansioniste. De parcă istoria europenilor e istoria unui pension de dudui ocupate să croșeteze mileuri și să împletească coronițe de margarete. Păi dacă e s-o luăm în stilul ăsta, de a discuta istoria la nivel de coafeze, ne putem întreba ce au căutat spaniolii în America de Sud, englezii-n aia de Nord, de colonialism nu mai vorbesc, de războaiele de pe teritoriul european în care națiunile creștine s-au masacrat într-o veselei până-n secolul XX nici atât ...  Toate popoarele are au fost în stare s-o facă au atacat și cucerit altele, peste tot. Că au folosit drept pretext religia e irelevant. interesele au fost de a pune mâna pe resurse și de a-și afirma statutul de putere. Toate astea nu au legătură cu atacurile teroriste și nu explică nimic legat de ele. Acu ce facem, nimărăm câți a prăjit inchiziția, câți a tras în țeapă islamul, câți a dat gata războiul de 30 de ani ca să dovedim că ai noștri n-au avut atâta spor ca ai lor? :D

Cărți, măi, cărți, cărți și iar cărți. Din ele aflăm, par example, că inchiziția a fost înființată pentru a rezolva ereziile, după aparția catarilor și a valdenzilor, fără nici o legătură cu islamul. Inchiziția spaniolă și problemele ei cu islamul a fost un fenomen legat strict de peninsula Iberică, a apărut mult mai târziu.

#49
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postmihaela5, on 28 aprilie 2013 - 09:43, said:

Tot nu vrei sa intelegi ca inchizitia de amu-s 500 de ani nu scuza atentatele islamice din ziua de azi .
eu am inteles,nici macar nu am afirmat asa ceva,am spusa raspicat ca un criminal ramane un criminal indiferent cum se numeste,dar ...
Crestinismul este o religie a pacii si iubirii aproapelui,dar istoria ne demonstreaza ca unii mai si gresesc,asa si la musulmani.

#50
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostNarcotango, on 28 aprilie 2013 - 09:46, said:

Acu ce facem, nimărăm câți a prăjit inchiziția, câți a tras în țeapă islamul, câți a dat gata războiul de 30 de ani ca să dovedim că ai noștri n-au avut atâta spor ca ai lor? Posted Image
da. numaram si comparam.
si scadem si diferenta de 600 si un pic de ani.
cum altfel am putea sa comparam o religie a pacii, cum se pretinde izlamu'...cu un cult "politeist" barbar de cruciati?

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:46, said:

eu am inteles,nici macar nu am afirmat asa ceva,am spusa raspicat ca un criminal ramane un criminal indiferent cum se numeste,dar ...
Crestinismul este o religie a pacii si iubirii aproapelui,dar istoria ne demonstreaza ca unii mai si gresesc,asa si la musulmani.
ok, linare...avand in vedere relatarile din coran...esti de acord cu caracterizarea de "criminal" adusa lui mohamed, asa-zisul profet izlamic?
sa te vad cat de impartial in judecata esti...

Edited by nazdaq, 28 April 2013 - 09:53.


#51
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostNarcotango, on 28 aprilie 2013 - 09:46, said:

Suteți haioși, pe bune. Vorbești de parcă europenii n-au avut, neamul de neamul, lor tendințe expansioniste. De parcă istoria europenilor e istoria unui pension de dudui ocupate să croșeteze mileuri și să împletească coronițe de margarete. Păi dacă e s-o luăm în stilul ăsta, de a discuta istoria la nivel de coafeze, ne putem întreba ce au căutat spaniolii în America de Sud, englezii-n aia de Nord, de colonialism nu mai vorbesc, de războaiele de pe teritoriul european în care națiunile creștine s-au masacrat într-o veselei până-n secolul XX nici atât ...  Toate popoarele are au fost în stare s-o facă au atacat și cucerit altele, peste tot. Că au folosit drept pretext religia e irelevant. interesele au fost de a pune mâna pe resurse și de a-și afirma statutul de putere. Toate astea nu au legătură cu atacurile teroriste și nu explică nimic legat de ele. Acu ce facem, nimărăm câți a prăjit inchiziția, câți a tras în țeapă islamul, câți a dat gata războiul de 30 de ani ca să dovedim că ai noștri n-au avut atâta spor ca ai lor? Posted Image

Cărți, măi, cărți, cărți și iar cărți. Din ele aflăm, par example, că inchiziția a fost înființată pentru a rezolva ereziile, după aparția catarilor și a valdenzilor, fără nici o legătură cu islamul. Inchiziția spaniolă și problemele ei cu islamul a fost un fenomen legat strict de peninsula Iberică, a apărut mult mai târziu.
Io zic ca in loc de atata vorbarie , sa faci un topic alaturat cu atentatele teroriste a crestinilor din ultimii din ziua de azi . Sau hai sa fiu mai indulgenta . Din ultimii zece ani. Nu de alta dar ai veni cu dovezi concrete si ai face si economie de cuvinte.

#52
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postnazdaq, on 28 aprilie 2013 - 09:52, said:

da. numaram si comparam.
si scadem si diferenta de 600 si un pic de ani.
cum altfel am putea sa comparam o religie a pacii, cum se pretinde izlamu'...cu un cult "politeist" barbar de cruciati?


ok, linare...avand in vedere relatarile din coran...esti de acord cu caracterizarea de "criminal" adusa lui mohamed, asa-zisul profet izlamic?


daca a comis vreo crima,da sunt, dar nu cunosc prea mult din Coran,spre deloc...
DAr eu faceam comparatii intre aceste doua religii,ambele numite religii pacifiste,in opinia mea.

View Postmihaela5, on 28 aprilie 2013 - 09:55, said:

Io zic ca in loc de atata vorbarie , sa faci un topic alaturat cu atentatele teroriste a crestinilor din ultimii din ziua de azi . Sau hai sa fiu mai indulgenta . Din ultimii zece ani. Nu de alta dar ai veni cu dovezi concrete si ai face si economie de cuvinte.
Care e diferenta intre un atentat si expozia de la Hiroshima?!



as incerca eu un raspuns : unii pot mai mult altii mai putin.....

Edited by linar70, 28 April 2013 - 09:59.


#53
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:55, said:

daca a comis vreo crima,da sunt, dar nu cunosc prea mult din Coran,spre deloc...
DAr eu faceam comparatii intre aceste doua religii,ambele numite religii pacifiste,in opinia mea.
linar , de ce nu citesti Quranul cu manutza ta ? Dupa ce il citesti, compara-l cu invatatura lui Isus si abia dupa aia trage  concluzia daca ce scrie acolo se poate numi a "pacii".
Asa chiar nu inteleg cum poti compara ceva despre care nu stii mai nimic decat din auzite cu ceva despre care stii infinit mai multe ?
Crezi ca se aseamana doar din prisma ca amandoua se numesc religii ?

Edited by mihaela5, 28 April 2013 - 10:16.


#54
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:55, said:

daca a comis vreo crima,da sunt, dar nu cunosc prea mult din Coran,spre deloc...
DAr eu faceam comparatii intre aceste doua religii,ambele numite religii pacifiste,in opinia mea.
buuun, daca nu cunosti prea multe despre coran, inseamna ca tu nu compari cele doua religii in litera, ci in efecte. pentru ca nu poti compara ceva ce nu cunosti cu indiferent ce altceva.

si, comparand dupa efecte, dupa numarul de victime, dupa libertatile femeii, drepturile omului si bunastarea credinciosilor...cam cine-i pe primul loc dintre astea doua religii?

View Postlinar70, on 28 aprilie 2013 - 09:57, said:

as incerca eu un raspuns : unii pot mai mult altii mai putin.....
te-ai intrebat de ce unii "pot" mai putin? ca doar n-or fi mai prosti, nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate