Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Remorci de bicicleta pentru copii - impresii, pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
Ce parere aveti despre remorcutele de bicicleta pentru transportat copiii? Credeti ca s-ar preta si pentru Bucuresti? Ce marci de remorcute cunoasteti care au un raport bun de calitate pret? Se gasesc in Romania spre vanzare astfel de produse?

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Prin Tineretului si Carol este plin de parinti cu prichindei in asa ceva.
Presupun deci ca sunt ok.

Uite si la magazine:

http://www.veloteca....lelli-taxi.html

http://www.douaroti....pii-b-taxi.html

Am vazut si un sistem ca acesta:

http://www.freerider...timp-25352.html

Edited by BlueKing-69, 24 April 2013 - 23:29.


#3
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Pe okazii am vazut ca un user vinde remorci noi la cca  550-650 lei.


LE: A.... LOL.

Edited by hesu152, 25 April 2013 - 10:02.


#4
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
multumesc! :)

#5
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Eu as zice sa nu te zgarcesti la pret sau sa iei vreo chinezarie. N-ai vrea sa-l vezi pe micut pe jos, nu?

#6
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
vorba aia:   Dumnezeu a facut cerul si pamantul, restul se face in China.
Absolut toate remorcile se fac in China. Diferenta e ca cele din Decathlon de exemplu au adaos de 300-400% (!!!), pe e cand pe net gasesti oferte mult mai convenabile ca si pret si as zice de calitate net superioara la marcile promovate prin retelele de magazine de biciclete.
Nu am spus, dar folosesc deja al patrulea an o astfel de "chinazarie" cumparata din Germania si sunt mai mult decat multumit, nu mi-a pierdut nici unul dintre cei doi copii :)

Uite, am gasit un site care ofera produse de un f bun raport de calitate-pret

www.remorcabicicleta.ro

#7
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Nu prea inteleg de ce ati deschis topicul, nu imi inchipuiam ca deja folositi asa ceva. Aveti deci o opinie formata - si inca una destul de avizata dupa 4 ani experienta.

Nu sunteti din Bucuresti de vroiati sa aflati cum s-ar preta acestea pe aici? Sincer cred ca mai mult prin parcuri merg, in traficul bucurestean mi se pare destul de riscant cu asa ceva (desi am vazut asa ceva si in trafic in zona Tineretului).
Ne puteti impartasi din exeprienta dumneavoastra (cu ce probleme v-ati confruntat in trafic)?

#8
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
da, cam asa ceva, vreau sa iau putin pulsul sa vad care e si parerea altora despre aceste carucioare. Lasand la o parte aspectele de marketing, sincer sa spun, eu sunt fascinat de aceste remorcute. Folosesc din 2010 una, deci sunt la a patra vara, acuma pentru fetita, feciorul a crescut si deja pedaleaza la concursuri :).
Am locuit la Brasov si a fost o adevarata placere sa fac ture prin oras sau pe drumuri forestiere din jurul Brasovului, pe acasa pe la Cartisoara.
Din iulie 2012 ne-am reintors la Bucuresti si am inceput si aici sa folosim. Cu putina grija si nervii de a merge pe trotuarele aglomerate sau cu borduri de jumate de metru, reusim sa mergem la gradinita in fiecare dimineata. Fac zilnic traseul Militari Politehnicii pana la o gradinita catolica in Chiajna. Mi-am facut traseul si pe carosabil iesim decat in anumite portiuni (din pacate pe Uverturii pe vreo 200 m) si doar cand masinile sunt oprite la semafor.
In Bucuresti Am optat pentru cea mai mica remorcuta, stau cam inghesuiti copiii, dar neavand protectiile laterale, ne putem strecura f usor pe trotuare si remorca de asemenea intra la uscatorul blocului f usor. Modelele mai mari cu suspensie ar trebui demontate/pliate partial pentru a incape pe o usa clasica de uscator.

Facem ture seara si prin parcuri, mai mult prin Politehnica, care e la 100 m de unde locuim, mai putin prin Izvor sau Herastrau.

E misto pentru ca in spate e loc si pentru bagaje, pun haine de schimb, mancare sau apa pentru copii, nu le mai duc in spate in rucsac.

Concluzia si parerea mea ramane ca sunt foarte misto si pretabile chiar si traficului din Bucuresti, dar cu multa atentie, rabdare si responsabilitate se pot evita cam toatge pericolele/riscurile din trafic.

Bineinteles, ar fi minunate niste piste speciale asa cum de exemplu sunt in oraselele din Ardeal, nu doar ca sunt ardelean, dar acolo chiar sau facut lucruri concrete pentru biciclisti si nu au ramas doar la nivel de propaganda electorala sau discursuri papagalicesti.

Mi-ar parea f bine daca ar aparea si un club al parintilor care utilizeaza astfel de carucioare de bicicleta.

ca si probleme in trafic, in Bucuresti ma feresc ca de dracu sa ies pe carosabil si unde ies, ma uit sa pastrez max 10 cm de bordura sau de masinile parcate pe dreapta. Ma uit mereu in spate si mi-am montat o oglinda mare laterala sa vad la fiecare  5 secunde ce se intampla in urma mea.

In Brasov, fiind soselele si trotuarele mult mai largi si aerisite, soferii incetineau, aruncau priviri admirative si cand eram pe carosabil, ne ocoleau cu grija.

Multumesc lui Dumnezeul, nu am avut probleme si nici nu simtit vreodata vreo spaima sau imi provoace cineva emotii puternice.

In Bucuresti, cel mai nasol ramane cu bordurile de jumate de metru, daca stii sa te dai si cunosti bine atelajul, te strecori si pe spatii f inguste (70 cm), remorca cea mica are 60 cm latime si nu sunt probleme de mers pe trotuare. Pe pietoni ii claxonez si sunt insistent pana in ultimul timp, daca acestia nu se misca. De regula sunt probleme mari cu ametitii cu casti pe urechi, care sunt pe alta lume. Pe astia nu-i inteleg si nu-i sufar. Nu am ascultat niciodata muzica la casti mergand pe strada. Ii bat din mers prietenesti pe umeri si le fac semn sa fie mai atenti.

O alta problema am avut-o cu toate categoriile de caini. Am rezolvat-o. Am luat din Vitan un aparat cu ultrasunete si cand ii vad le dau din timp "claxoane" si stau cu totii cuminti :D   Se sperie bietele potai, mai ales cele domesticite si in lesa, nu pricep bietii stapani ce se intampla cu cainii lor de devin f agitati dintr-o data :DDD

#9
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Eu zic ca o abordare deschisa s-ar preta mult mai bine.


M-am amuzat ca ti-am recomandat de pe okazii, remorcile tale. Ma interesa una pentru o excursie pe bicicleta(pt transport bagaje).
Ma cam impiedica pretul. Nu e atat de mare incat sa ma inlature definitiv, insa nici atat de mic cat sa nu ma tenteze ceva in regim propriu.


Ai luat in calcul si varianta inchirierii?

#10
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
Nu am luat si e o ideea buna, nu doar din prisma pretului cat si a faptului ca oamenii o folosesc ocazional sau pe urma nu au unde sa o depoziteze.
Am una deja, i-am dus-o socrului meu sa o foloseasca la tara, la carat bostanii si cartofii de pe camp. Nu ii place, i-am luat una cu 2 roti, care o poate folosi si ca si carucior de gradina.

In mai cred ca o sa mai cumpar una si cine doreste, sa poata sa o inchirieze la un pret modic.

#11
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
In momentul in care ai si pentru inchiriat, nu ezita sa imi dai un mesaj privat.

#12
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
ok!

#13
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu exagera cu aparatul cu ultrasunete şi nu-l mai folosi doar când vezi câinii ci doar când ai nevoie. În special încearcă să eviţi să-l foloseşti fără motiv pe câini domestici pentru că pot reacţiona imprevizibil şi chiar invers (să devină agresivi).

#14
martindorodici

martindorodici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2013
stiu deja cainii care adora sa se dea la pantalonii biciclistilor si pe aia ii "claxonez" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate