Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Windows 8.1 RTM Codename: Blue

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2873 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: IMPORTANT - CITITI PRIMUL POST (69 membri au votat)

Cititi primul post din topic !

  1. Contine informatii utile si linkuri. (47 voturi [68.12%])

    Procentaj al voturilor: 68.12%

  2. Va va scuti de repetarea acelorasi intrebari si raspunsuri. (22 voturi [31.88%])

    Procentaj al voturilor: 31.88%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#271
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.821
  • Înscris: 09.12.2012
Dezactivarea Start Butonului,deocamndata nu se poate.
Classic Shell fuctioneaza la fel si start meniul,aveti aici 2 screenshoturi:
Fișier atașat  1.png   49,74K   68 download-uriFișier atașat  2.png   591,86K   71 download-uri

#272
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 29.01.2013
Superb. Astept ca tipul de pe msfn (bigmuscle) sa compileze versiunea 1.0 a HookDWM care iti ofera activarea transparentei/blur caracteristice in Windows 7. Posted Image
Dar vreau sa vad si diferentele de performanta intre Windows 8.1 si Win7SP1. Daca vor fi doar de ordinul 0-5% atunci ii zic pas, pana la 8.2. ;)

@Petran Marius: multumesc frumos.

#273
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Nu înțeleg cum ăștia de la Microsoft au suport pentru EN-US și nu pentru EN-GB. Ăsta e fail la mare nivel, diferențele de lingvistică fiind infime.

Editat de aeleden, 27 iunie 2013 - 10:23.


#274
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 283
  • Înscris: 14.09.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 iunie 2013 - 10:01, said:

Superb. Astept ca tipul de pe msfn (bigmuscle) sa compileze versiunea 1.0 a HookDWM care iti ofera activarea transparentei/blur caracteristice in Windows 7. Posted Image
Dar vreau sa vad si diferentele de performanta intre Windows 8.1 si Win7SP1. Daca vor fi doar de ordinul 0-5% atunci ii zic pas, pana la 8.2. Posted Image

@Petran Marius: multumesc frumos.

La ce fel de transparenta te referi ?

#275
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil la Aero.

View Postaeleden, on 27 iunie 2013 - 10:23, said:

Nu înțeleg cum ăștia de la Microsoft au suport pentru EN-US și nu pentru EN-GB. Ăsta e fail la mare nivel, diferențele de lingvistică fiind infime.
Pai nu stau sa le faca pe toate acum. Au ales cateva versiuni de baza pe care vor merge cu preview-ul iar apoi la versiunea finala se adauga doar xml-urile cu traducerile.

#276
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.773
  • Înscris: 09.05.2005
Primele impresii:

- instalarea a durat extrem de mult;
- ma obisnuisem fara buton de start, ocupa degeaba spatiu pe taskbar;
- Meniul de start este mult mai ok si practic;
- foarte buna optiunea de deazctivare hot corners, ma enerva grav cel din dreapta-sus;
- desi e versiune Preview e foarte stabila, nu am pierdut decat driverul de bluetooth la update dar acesta oricum facea figuri si pe versiunea 8.0;
- ciudat este faptul ca dupa update am mai mult spatiu liber pe partitie decat inainte, cativa GB;
- IE11 mult mai rapid fata de versiunea anterioara;

Editat de LensFlare, 27 iunie 2013 - 10:37.


#277
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 283
  • Înscris: 14.09.2010

View Posteiffel, on 27 iunie 2013 - 10:32, said:

Probabil la Aero.



Oare sa revina Aero, in Windows 8.1 ?!

#278
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 24.05.2013

View Posteiffel, on 27 iunie 2013 - 10:32, said:

Pai nu stau sa le faca pe toate acum. Au ales cateva versiuni de baza pe care vor merge cu preview-ul iar apoi la versiunea finala se adauga doar xml-urile cu traducerile.

Nu încerca să le speli onoarea, e o simplă eroare. Se întâmplă și la case mai mari.

Editat de aeleden, 27 iunie 2013 - 10:39.


#279
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.773
  • Înscris: 09.05.2005

View Post_blue, on 27 iunie 2013 - 10:38, said:

Oare sa revina Aero, in Windows 8.1 ?!

Sper sa nu revina (sau macar sa se poata dezactiva), arata mult mai ok asa.

Editat de LensFlare, 27 iunie 2013 - 10:40.


#280
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se revine la Aero. Dar sunt cei care il vor si ptr care exista ceva programel...

aeleden - nu stau sa le spal onoarea. Dar e normal. Programele sunt aceleasi - de ce sa se chinuie sa faca jdemii de preview-uri cand pot sa testeze doar pe limbi de baza - cateva - normal cred ca doar EN-US le-ar fi fost deajuns. Functionarea e oricum aceeasi, ptr ca doar fisierele xml din folderele de limba au alt continut.

#281
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostLensFlare, on 27 iunie 2013 - 10:33, said:

- ma obisnuisem fara buton de start, ocupa degeaba spatiu pe taskbar;

Da si eu, acum la extremitatea din partea stanga a task barului am scurtatura pentru File Explorer pe care o folosesc foarte des, dupa upgrade o sa ma enerveze putin pana ma obisnuiesc cu ea mutata putin mai la dreapta. Dar in fine nu e asta cine stie ce mare problema. In schimb cel mai probabil am sa activez intrarea in mod direct in Desktop pentru ca acolo imi petrec 90% din timp.

Eu insa sper sa nu fi umblat si la Kernel sau la alte componente care tin de performanta Sistemului de Operare, si zic asta pentru ca prima varianta de Windows 8 sta foarte bine la capitolul performanta. Stiu ca nu e versiunea finala insa voi cei care ati testat ce ziceti, aest preview merge la fel de bine ca versiunea stabila de 8?

#282
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 283
  • Înscris: 14.09.2010
@ LensFlare : se discuta cumva gusturile ?

Editat de _blue, 27 iunie 2013 - 10:46.


#283
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.530
  • Înscris: 06.03.2007
Am instalat update-ul si am schimbat zona la time and zone.Degeaba. Nimic in store. Fuck it, astept versiunea finala, nu reinstalez nimic de la zero mai ales ca nici versiunile iso nu sunt disponibile.

#284
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Nu are nici o legătura cu zona, e vorba de limba sistemului (cea aleasă la instalare). Degeaba instalezi și setezi tu EN-US ulterior, că tot nu o să meargă.

Editat de aeleden, 27 iunie 2013 - 11:12.


#285
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.773
  • Înscris: 09.05.2005
Mda, primul bug peste care nu pot trece a aparut in maxim 1 ora, cand incerc sa folosesc Click Dreapta --> Cut cedeaza explorer, isi da restart. Asa ca eu am scos versiunea Preview si astept lansarea din toamna.

Editat de LensFlare, 27 iunie 2013 - 11:32.


#286
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 23.12.2005
Explorer : click dreapta > cut merge fara probleme la mine .

#287
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 24.05.2013
Pentru cei care au probleme la instalarea Windows 8.1 Preview datorită pachetului lingvistic cu care a fost instalat inițial Windows 8, iată un mini-hack care a mers pentru mine. În timp ce postez aici, se instalează:

1. Instalați pachetul English (Unitated States) din language preferences și o setați ca limbă de afișare. O să ceară un logoff.
2. Deschideți regedit și vă duceți la cheia: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\Language, jos de tot o să găsiți stringul "InstallLanguage". Ei bine, setați valoarea acestui string din ce aveți acum (0809 - este EN-GB spre ex) în 0409 care este EN-US.
3.Vă duceți pe siteul Microsoft și rulați acel installer. După ce iși face niște update-uri și după restartul implicit, o să vă apară un mesaj în care vă informează de disponibilitatea 8.1 iar în store o să observați un ditamai butonul cu Update Windows. Click pe ăla și "Download".

Ză proof:

[ https://i.imgur.com/0fUBxYW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: Recomand ca după instalarea Windows 8.1 să se revină la valoarea inițială din registry a stringului "InstallLanguage".

Editat de aeleden, 27 iunie 2013 - 14:55.


#288
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.041
  • Înscris: 06.11.2006

View Postaeleden, on 27 iunie 2013 - 14:36, said:

3.Vă duceți pe siteul Microsoft și rulați acel installer.


Despre ce installer vorbesti ca mie nu-mi apare nici un installer:

Fișier atașat  pruf.JPG   71,66K   33 download-uri

LE:

Mda ... trebuia sa intru de pe masina de Windows 8 :)

Editat de emillian, 27 iunie 2013 - 15:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate