Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Microsoft’s Market Dominance Is Coming to an End, Say Leading Analysts

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

Poll: Microsoft’s Market Dominance Is Coming to an End, Say Leading Analysts (18 member(s) have cast votes)

Microsoft’s Market Dominance Is Coming to an End, Say Leading Analysts - Adevărat?

  1. Microsoft se duce, încet și sigur (5 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

  2. FUD (13 votes [72.22%])

    Percentage of vote: 72.22%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu cred că avem o arie de ştiri software pe forum, deci ...

Microsoft’s Market Dominance Is Coming to an End, Say Leading Analysts

Ce ziceţi, Microsoft chiar se duce, încet şi sigur, sau e doar FUD?

Articolul spune despre o scădere de 14% până în 2017.

#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
BULSHIT

#3
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Daca luam in calcul smartphonurile si tabletele iar vanzarile acestora vor creste enorm in timp ce vanazarile laptop-urilor si desktop-urile se vor diminua consideraibl, atunci acest lucru este posibil. Daca luam in calcul insa numai laptopurile, desktopurile si workstation-urile nu cred ca dominatia lui Microsoft pe aceasta piata va inceta doar ca intreaga piata se va diminua. In plus in mediul enterprise din cate vad eu e foarte greu sa inlocuiesti Windows-ul iar Linuxul in aceasta piata domina numai la capitolul servere si chiar si aici nu la toate tipurile de servere. Parerea mea. :)

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poste2k, on 05 aprilie 2013 - 06:34, said:

Daca luam in calcul smartphonurile si tabletele iar vanzarile acestora vor creste enorm
Dar aici microsoft nu e dominant...

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 04 aprilie 2013 - 21:56, said:

Ce ziceţi, Microsoft chiar se duce, încet şi sigur, sau e doar FUD?
MS si fara sa faca mai nimic va mai trai mult si bine fiindca altii nu fac nici cat ei (in segmentul lor, desigur).

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 10:59.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
"o scădere de 14% până în 2017"... Posibil?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Piata desktop s-a restrans, multi useri si-au gasit necesitatile in tablele/smartphone-uri. Ca atare e o scadere naturala a desktop-ului indiferent cine ar domina aici. Insa nu va dispare ci va ramane cu atit cat e nevoie. De unde si miscarile MS in a recupera din sectorul aparut nou. Pe de alta parte MS are bani, putere etc. Vor face ca atunci cand au cucerit desktop-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 11:25.


#8
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
la ce talmes-balmes e acolo nici ca m-ar mira ,eu cred ca daca continua sa impuna ei ce sa folosim fara a tine cont de opiniile utilizatorilor se va sfarsi prost ptr ei ,ma intreb daca I-ar interesa  aspectul asta ,se pare ca nu prea ....

#9
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostOriginalCopy, on 06 aprilie 2013 - 10:45, said:

Dar aici microsoft nu e dominant...

Pai tocmai asta am zis si eu, daca vor creste vanzarile la smartphone-uri si tablete unde Microsoft nu numai ca nu e dominant dar are si o cota de piata infima atunci da per total (PC-uri, smarhphone-uri, tablete) Microsoft nu va mai fi dominant. Dominatia Microsoft va ramane doar la PC-uri (laptop/desktop) si va fi foarte greu de schimbat ceva aici. Cel putin in mediul business greu sa scoti Windows-ul.

Target-ul Microsoft, dupa parerea mea, acum este sa isi creasca considerabil cota pe piata tabletelor si smatphone-urilor chiar daca nu va ajunge sa domine aceasta piata; dupa parerea mea e practic imposibil ca Microsoft sa ajunga numarul unu la device-uri mobile in viitorul apropiat. In cazul meu aproape sigur urmatoarea tableta va fi cu Windows si proesor Intel (sau chiar AMD daca scoate ceva bun intre timp) insa foarte putin probabil sa imi iau un Windows Phone, urmatorul smartphone va fi cu Android sau de ce nu poate IOS. :D

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2013 - 11:22, said:

Vor face ca atunci cand au cucerit desktop-ul.
Iar cu avocaţi, şi nu cu inovaţie tehnică? Posted Image

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2013 - 11:22, said:

Piata desktop s-a restrans, multi useri si-au gasit necesitatile in tablele/smartphone-uri. Ca atare e o scadere naturala a desktop-ului indiferent cine ar domina aici. Insa nu va dispare ci va ramane cu atit cat e nevoie.

Vorbim doar de desktop sau includem si laptopul? Eu cand zic PC ma refer atat la desktop-uri cat si la laptopuri iar la laptopuri includ si ultrabook-urile si mini-laptopurile sau netbook-urile sau cum naiba se numesc alea mici. :) Desktopul clasic, adica cutia la care ii pui monitor mouse si tastatura, risca sa scada foarte mult la vanzari si sa devina o chestie rara pentru multi utilizatori casnici. Asta pentru ca laptopurile, pentru necesitatile foarte multor utilizatori, pot sa incluiasca cu mare succes desktop-urile, adica si lor le poti pune monitor, mouse si tastatura dar le pot muta usor locul si le pot folosi si fara aceste 3 periferice.  

Dar repet eu cand zic PC includ si toate tipurile de laptop.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 06 aprilie 2013 - 13:30, said:

Iar cu avocaţi, şi nu cu inovaţie tehnică? Posted Image
Cu de toate. Afacerile sunt pt. fete mari ? E jungla.

View Poste2k, on 06 aprilie 2013 - 13:36, said:

Vorbim doar de desktop sau includem si laptopul?
Includem.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2013 - 11:22, said:

Piata desktop s-a restrans
Procentele sunt procente, indiferent de cât de mare e piaţa. Iar pe device-uri mobile Windows nu prea se face simţit.

S-ar putea să mai câştige nişte firimituri de procente, dar întrebarea este legată de dominanţa (51%) lui Microsoft asupra pieţei.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 06 aprilie 2013 - 13:55, said:

întrebarea este legată de dominanţa (51%) lui Microsoft asupra pieţei.
Privind istoria lor nu le-as bate cuiele in cosciug deocamdata. Intotdeauna s-au trezit mai tarziu dar au recuperat.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 14:08.


#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostOriginalCopy, on 06 aprilie 2013 - 13:55, said:

Procentele sunt procente, indiferent de cât de mare e piața. Iar pe device-uri mobile Windows nu prea se face simțit.

Da, dar Microsoft domina cu autoritatea piata PC-urilor (dekstop/laptop) si are o prezenta foarte slaba pe piata device-urilor mobile ori asta inseamna ca rapotrul vanzarilor dintre cele doua piete va determina daca vor ramane sau nu dominanti in ansamblu.

View PostOriginalCopy, on 06 aprilie 2013 - 13:55, said:

S-ar putea să mai câștige niște firimituri de procente, dar întrebarea este legată de dominanța (51%) lui Microsoft asupra pieței.

Eu cred ca cel mai probabil vor castiga multe procente si pe piata device-urilor mobile, nu vor reusi sa domine aceasta piata, cel putin nu in viitorul apropiat, insa cu o dominatie clara pe piata PC-urilor si cu un procent decent pe cea a mobilelor pot sa ramana dominanti per ansamblu. Insa ramane de vazut daca pot creste pe piata mobilelor, eu de exemplu prefer o tableta Windows (cu x86 si nu cu ARM) oricand fata de un Ipad sau ceva cu Android, insa prefer un smarthphone cu SO de la Google sau un Iphone decat un Windows Phone.

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2013 - 14:07, said:

Privind istoria lor nu le-as bate cuiele in cosciug deocamdata. Intotdeauna s-au trezit mai tarziu dar au recuperat.

Chiar daca ar pierde dominatia per ansamblu (PC-uri si mobile) tot ar ramane dominanti exlcusiv pe piata PC-urilor si chiar daca aceasta piata se va diminua, cum ai spus deja, tot nu va disparea asa ca Microsoft va suprevietui in orice caz.

#16
reV66

reV66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.03.2013
mno, defecatii bovine.
Windows are cota de piata de peste 80%, cel putin in 2012-2013 ( vezi http://gs.statcounte...y-2012-2013-bar )

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Au picat ele, turnurile World Trade Center.... d-apoi Microsoft. Posted Image Glumesc, desigur. Microsoft va ramane in picioare muuult timp, chiar si dupa ce vom fi fosile. Nu s-au nascut inca ''talibanii'' care sa-l darame.Posted Image

Edited by androholic, 10 July 2013 - 17:47.


#18
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
Daca o sa existe cineva sa le ia locul, sa faca ce fac ei si aici nu e vorba doar de windowsul de acasa, ei fac si soft de servere si baze de date si multe multe altele, in ziua aia o sa decada microsoft,..... pana atunci sa fim seriosi. Articol scris de un fan Ubuntu ??? Posted Image  Pe bune...

Edited by argoteck, 10 July 2013 - 19:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate