Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum iei HIV?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#1
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
Sunt sanse sa iei HIV daca te saruti pasional cu persoana respectiva cateva ore?
Sunt sanse sa iei HIV daca o satisfaci cu degetu in vagin....dupa care desi mai duci mana pe cearsafuri,suprafete si te mai stergi....se usuca....sa zicem ca as manca niste covrigi....dupaia m-am spalat pe maini.

Doar de aceste 2 cazuri intreb pentru ca atat s-a intamplat. Sunt sanse sa fiu infectat?

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Sunt șanse ca întrebările astea să fie pe bune?

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Sunt şanse să iei HIV şi dacă te uiţi atent la ea.

#4
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
intrebarile sunt foarte serioase. s-a intamplat acum cateva ore. nu e nici o gluma

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
1 Prin saliva nu se transmite virusul . Doar daca amandoi aveti leziuni bucale .
2.In mod normal nu , dar daca ai rana la deget exista o posibilitate .

Edited by mihai!, 29 March 2013 - 18:46.


#6
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
in caz ca e serios , stai calm , uite aici

Virusul HIV (HIV) se transmite prin sânge, spermă, secreții genitale, lichid cefalo-rahidian (LCR) și lapte matern. Porțile de intrare cele mai frecvente sunt rănile proaspete, sângerânde din mucoasă (oculară, bucală, vaginală, anală) sau rănile nevindecate sau insuficient protejate de pe oricare parte a pielii corpului. Căile de transmitere cele mai frecvente sunt cele vaginale sau anale datorate nefolosirii prezervativelor și practica sexuală orală. La toxicomani folosirea în comun a acelor de seringă poate fi, de asemenea, un mod de transmitere prin consumul de droguri pe cale intravenoasă. Grupul homosexualilor este considerat ca fiind un grup de risc, din cauza contactului sexual anal. Gradul de risc depinde direct de concentrația de viruși din secreția vaginală, spermă sau sânge.
Transfuziile de sânge și produsele preparate din sânge pot, de asemenea, prezenta un risc de infectare cu HIV. Controalele de rutină a donatorilor reduc considerabil riscul de contaminare dar nu îl pot elimina complet datorită intervalului de aproximativ 25 de zile în care virusul nu poate fi încă detectat paraclinic o posibilă infectare a donatorului.
Riscul de transmitere HIV de la mamă la făt intrauterin sau la naștere în timpul travaliului este considerat ca fiind de 10-30%. În cazul mamelor infectate se poate reduce acest risc la 2% prin administrare de medicamente antiretrovirale, naștere prin operație cezariană și evitarea alăptării.
O modalitate de transmitere, din păcate des întâlnită prin anii 80 din secolul trecut, este cea parenterală, prin folosirea de seringi contaminate în cazul toxicomanilor dependenți de droguri injectabile. Eliminarea folosirii în comun a seringilor a redus considerabil acest risc în țările în care toxicomania este o problemă des întâlnită. Un grup de risc reprezintă și personalul sanitar care poate veni în contact cu secrețiile și sângele pacientului infectat, riscul direct reprezentând înțepături, tăieturi sau contactul direct pe pielea lezată, neprotejată corespunzător.
Cercetările ultimilor ani au arătat că se poate exclude transmiterea prin secreția oculară (lacrimi), bucală și prin transpirație, deoarece concentrația de HIV nu este destul de mare pentru a cauza infectarea, la fel ca transmiterea pe calea aerului prin aerul expirat, o cale des întâlnită la alte afecțiuni virale (v. Lista bolilor infecțioase mai frecvente).
Infectarea printr-un contact accidental cu HIV poate fi prevenit cu succes prin profilaxia postexpunere care durează 28 de zile și se poate începe 2 ore după contact. Prima doză medicamentoasă trebuie administrată în primele 24 de ore în cazul înțepăturilor sau 72 de ore în cazul contactului cu mucoase genitale.


#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Din cate stiu eu virusul HIV nu traieste in afara organismului. Deci nu te poti infecta daca ai atins acel pc. Problema este la sarut: se poate lua daca saliva lui intra in contact cu vreo rana de la tine din gura, daca ai vreo masea cariata, rana etc. Daca nu, nu.

#8
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 mihai!, on 29 martie 2013 - 18:46, said:

1 Prin saliva nu se transmite virusul . Doar daca amandoi aveti leziuni bucale .
2.In mod normal nu , dar daca ai rana la deget exista o posibilitate .

1. leziuni inseamna sa curga un pic sange de la amandoi din buza/cavitatea bucala? sa se amestece sangele sau si de la carii...abcese prin gura?
2. nici un fel de rana la deget. deci aceea secretia a ei ma afecta doar daca aveam o rana ceva?

#9
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

 zerobitsunt, on 29 martie 2013 - 18:50, said:


1. leziuni inseamna sa curga un pic sange de la amandoi din buza/cavitatea bucala? sa se amestece sangele sau si de la carii...abcese prin gura?
2. nici un fel de rana la deget. deci aceea secretia a ei ma afecta doar daca aveam o rana ceva?

Deci , pe scurt , daca saliva ta a atins sange de-al ei , ai luat , sau daca sangele ei a ajuns pe la tine , orice legatura intre sangele tau si al ei ,, e luat intelegi?

#10
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Da cine e domnisoara? e prostituata sau ?

#11
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 iulyusfagaras69, on 29 martie 2013 - 18:47, said:

Virusul HIV (HIV) se transmite prin sânge, spermă, secreții genitale, lichid cefalo-rahidian (LCR) și lapte matern. Porțile de intrare cele mai frecvente sunt rănile proaspete, sângerânde din mucoasă (oculară, bucală, vaginală, anală) sau rănile nevindecate sau insuficient protejate de pe oricare parte a pielii corpului.

chiar nu stiu daca sa stau linistit....nu e ceva clar "secretii genitale" sau "ranile din mucoasa bucala"

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
pai nu ai nici un motiv sa stai linistit.

#13
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011

 zerobitsunt, on 29 martie 2013 - 18:55, said:


chiar nu stiu daca sa stau linistit....nu e ceva clar "secretii genitale" sau "ranile din mucoasa bucala"

secretii genitale = lichidu' p***i :) (doar nu i-ai bagat degetu'n pi*doc si dupaia-n gura ,, a trecut timp , te-ai sters , poate te-ai si spalat (recomandat) . Asta e putin riscant in caz ca nu te-ai spalat calumea

Ranile din mucoasa bucala = in gura , pe pereti ai un mucus , daca de exemplu are o rana in gura ,, ai belit-o 100%

#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
apai daca o mai si pupi cateva (deci cateva) ore si la final...cu degetu'...

sansele-s foarte, foarte slabe. vezi ca @mihai! ti-a dat raspunsul.

#15
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Da' cine umbla cu degetul prin vaginul cuiva, pe urma mananca covrigi si abia apoi se spala pe maini?

#16
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
va rog sa nu ma luati la misto. chiar ma simt nasol nu stiu ce sa cred.
deci urme de sange nu a fost nici la mine nici la ea. nici macar o picatura.
asa cate o carie mai are omu....vreau sa-mi spuneti sigur doar daca s-a unit sangele e pericol?
sunt cam speriat e si normal

 SfantulLike, on 29 martie 2013 - 19:11, said:

Ba da , mi-am muscat limba si peretele interior, dar nu mi-a curs sange, poate doar o rana deschisa.
chiar nu vreau sa para amuzant:(
deci sarut cu limba a fost mai putin...mai mult cu buzele....mai muscate asa....dar nu a existat picatura de sange la niciunu

Edited by zerobitsunt, 29 March 2013 - 19:18.


#17
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
eu personal zic sa stai linistit , uite daca vrei da-mi un PM cu id-ul tau yahoo , am o matusa care e doctorita si o intreb maine daca vrei.

#18
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
,, daca te saruti pasional cu persoana respectiva cateva ore''.   Ce ??    Si actul ,,sexual'' banuiesc ca a durat vreo 1-2 zile zile.
Teoretic  transferul s-a facut. Virusul acesta nu se ia prin sarut, DACA este unul pe obraz, sau ceva de genu. Insa la ce nebunii ai facut tu... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate