Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

TBI Bank Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#199
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Post_Alizeu_, on 08 ianuarie 2022 - 21:57, said:

Vad ca au marit dobanzile.

Acum este 4.50 % pe 12 luni si 4.60% pe 15 luni.

Inainte parca cea mai buna varianta era dobanda 4.00% pe 15 luni, corect?

Nu  e mare chestie, tinand cont ca inflatia va fi curand 10-15%. Tot pe pierdere iesi.

#200
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View Postmberila, on 09 ianuarie 2022 - 16:01, said:

Eu am prins pe 15 luni cu 4.4%/an, cu reinoire automata.
In 2 saptamani imi ajung la maturitate depozitele. Sunt curios daca vor fi reinoite la 4.4% sau 4.6% cat e acum oferta.
La 4.6%, cum e oferta actuala.

View Postaxisborn, on 09 ianuarie 2022 - 16:09, said:

Nu  e mare chestie, tinand cont ca inflatia va fi curand 10-15%. Tot pe pierdere iesi.
Poti pierde 10% daca nu faci nimic cu ei sau 5% daca ii pui la banca. Inflatia nu are legatura cu unde pui banii...
Daca pierzi 5%, inseamna ca ai castigat fata de ala care a pierdut 10%. Simplu, nu?

Edited by mykero, 09 January 2022 - 16:19.


#201
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmberila, on 09 ianuarie 2022 - 16:01, said:

Eu am prins pe 15 luni cu 4.4%/an, cu reinoire automata.
In 2 saptamani imi ajung la maturitate depozitele. Sunt curios daca vor fi reinoite la 4.4% sau 4.6% cat e acum oferta.
Se reinnoiesc cu dobanda bancii din ziua scadentei. Chiar daca ai optat pentru reinnoire automata/capitalizare, in ziua scadentei poti interveni pentru a modifica perioada urmatorului depozit, daca doresti.

View Postaxisborn, on 09 ianuarie 2022 - 16:09, said:


Nu  e mare chestie, tinand cont ca inflatia va fi curand 10-15%. Tot pe pierdere iesi.
Nu ai cum sa iesi pe pierdere. Pierdere inseamna sa ridici mai putin bani decat ai depus. Cel mult, poti spune ca ai castigat mai putin decat rata inflatiei- daca vrei tu sa te raportezi la acest indicator.

#202
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
La TBI pot deschide un depozit online pe numele meu si al sotiei sau trebuie sa merg in sucursala?



#203
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Parca incep sa imi placa cei de la TBI Bank. Deoarece au crescut dobanzile, am hotarat sa lichidez un depozit deschis la ei de cateva luni pentru a face unul mai mare pe 3 ani cu 5,5%. Am intrat in aplicatie azi dimineata pe la ora 2.00, am dat lichidare anticipata, am primit cod de confimare si apoi a aparut depozitul ca fiind lichidat.
La ora 16.00 am fost sunat de la TBI sa ma informeze ca totul este ok si ca banii au intrat deja inapoi la mine in banca. Si sa vezi - chiar intrasera (la Banca Transilvania). Deci in 14 ore am avut banii din depozit inapoi + dobanda pentru cele 2 luni de 1%.

#204
iustgrig

iustgrig

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.09.2020
Da, au marit usor si alte banci. La BT era 1,60% pe un an acum este 1,90%. Si la Libra pare ca au crescut usor dobanzile.  Nu este mare lucru sar dai bine putin decat nimic.
Adevarul este ca nu mai merita sa pastrezi sume mari pe termen nelimitat pentru ca se devalorizeaza foarte repede si nu este doar o chestiune de inflatie. Salariul mnim pe economie a tot crescu in ultimii ani si o data cu el si preturile. Cumperi acum mai putin cu 100 de lei decat acum 5 ani sau 10 ani.

#205
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
Curajos, pe 3 ani Posted Image

#206
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postmykero, on 09 ianuarie 2022 - 16:14, said:

Poti pierde 10% daca nu faci nimic cu ei sau 5% daca ii pui la banca. Inflatia nu are legatura cu unde pui banii...
Daca pierzi 5%, inseamna ca ai castigat fata de ala care a pierdut 10%. Simplu, nu?

Nu, pentru ca sunt si alte tipuri de investitii unde iti acoperi macar inflatia...normal ca ala care ii tine in dulap pierde si  mai mult din valoarea lor reala.

Edited by axisborn, 10 January 2022 - 21:17.


#207
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
Tipurile alea de investitii unde iti acoperi “macar inflatia”, ofera acel randament garantat, asa cum banca iti garanteaza dobanda oferita la depozit? Cuantumul investitiei+profitul sunt garantate de catre cineva, asa cum depozitele bancare+dobanda aferenta sunt garantate de catre un fond de garantare? Tipurile alea de investitii de care vorbesti pot fi abordate cu succes de catre oricine, cu orice profil investitonal/apetenta la risc si fara cunostinte sau experienta specifica? Ca daca nu e asa, e absurd sa compari variante de investitii total diferite, randamente fixe cu randamente variabile, risc practic zero cu risc ridicat, instrumente bancare simple, usor de utilizat si de inteles cu instrumente sofisticate, cu abordari si reguli complexe, s.a.m.d.- exclusiv prin prisma randamentului potential.

#208
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Logic ca trebuie sa te duca putin capul ca sa scoti macar rata inflatiei.

#209
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postaxisborn, on 10 ianuarie 2022 - 21:17, said:

pentru ca sunt si alte tipuri de investitii unde iti acoperi macar inflatia...normal ca ala care ii tine in dulap pierde si  mai mult din valoarea lor reala.
acopera inflatia si urca pana la cer, corect...........pana vine iar un an gen 2009 si o luam iar de la capat Posted Image

#210
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Inca unul care a pierdut din cripto si cauta fraierii... Mama ei de educatie financiara, tare bine ar fi sa o introduca obligatoriu in scoala.
Macar asa ar putea lumea sa inteleaga ce inseamna clasa de risc.

#211
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Asa cum am mai spus, am rugamintea ca cei cu educatie financiara precara in domeniu sa nu se mai abereze pe acest forum.
Exista sectiune speciala pentru crypto, unde isi poate etala toate lipsurile in materie de cultura financiara si nu numai.
https://forum.softpe...cryptocurrency/
Multumesc anticipat pentru intelegere.

#212
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Imi cer scuze ca ma repet, insa am rugamintea ca cei cu educatie financiara precara in domeniu sa nu se mai abereze pe acest forum.
Exista de asemenea o sectiune speciala pentru Bursa.
https://forum.softpe...utara-si-bursa/
Multumesc anticipat pentru intelegere.

#213
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
A crescut "gogoasa" la 6% pe an (la un depozit pe 36 de luni): chiar mai bine decat titlurile de stat. Iar pe un an e 5%.

https://tbibank.ro/p...pozitul-online?

#214
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Postmykero, on 05 aprilie 2022 - 13:59, said:

A crescut "gogoasa" la 6% pe an (la un depozit pe 36 de luni): chiar mai bine decat titlurile de stat.
Dobanzi noi sunt cele mai bune din piata dar trebuie sa se tina cont si de impozitul de 10% pentru depozite, impozit care nu se retine la titlurile de stat. Acolo ramai cu 5.8%, la TBI se transforma in 5.4% dobanda neta.

Edited by MasterC, 05 April 2022 - 14:53.


#215
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmykero, on 05 aprilie 2022 - 13:59, said:

A crescut "gogoasa" la 6% pe an (la un depozit pe 36 de luni): chiar mai bine decat titlurile de stat. Iar pe un an e 5%.

https://tbibank.ro/p...pozitul-online?
Au majorat dobanzile si la depozitele in euro, ofera 1,30% pe 36 luni:
https://tbibank.ro/p...epozitul-simplu

#216
iustgrig

iustgrig

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.09.2020
Incerc sa lichidez un depozit si imi da eroarea: Not available until servicing procedures complete. Please try in a few minutes.
Stie cineva ce inseamna asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate