Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

TBI Bank Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
473 replies to this topic

#235
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postcatalinman, on 02 august 2022 - 06:40, said:

Zero comisioane. Posted Image
Ti-am dat un PM :) vreau sa intreb ceva legat de TBI.

#236
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
Ati facut depozit cu capitalizarea dobanzii sau fără? Daca este fără capitalizare, unde se vireaza dobânda, în cazul în care nu ai cont la aceasta bancă?

#237
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 07.01.2014
În contul din care faci transferul către ei. Sau alt cont pe care desemnat de tine.

#238
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
Merci!


#239
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 22.09.2007
confirm, comisioane 0 de transfer de la ING la TBI si inapoi cand se finalizeaza depozitul.
cand se creaza depozitul, puteti selecta sa se trimita banii in contul din care ati facut transferul, procedura este destul de simpla.
Mi-ar fi placut sa poti salva datele din formularul de creat depozite, sa nu le scriu pt fiecare depozit.

#240
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Credeți că mai urcă procentul anual? BNR mai mărise ceva acum o săptămână. Ceilalți au plusat în procente cam 0,25%, unii poate mai mult. TBI încă nu.

#241
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 21.10.2009
Ar putea sa creasca la 9.5% pe 12 luni ca sa concureze cu dobanda de 8.25% neimpozabila la titlurile de stat.
Eu as fi tentat sa investesc in titlurile de stat, dar mi se pare prea mare bataia de cap... puteau sa faca si ei o sectiune pe ghiseul.ro sau ceva mai usor de utilizat, cu SPV e prea complicat. Prefer TBI. Sper sa nu fuga cu banii nostri :)

Edited by lex2010, 13 August 2022 - 01:07.


#242
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă cu SPV ți se pare greu, poți să mergi direct la poștă cu sacoșa de banii pentru titlurile de stat.

#243
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006

View Postlex2010, on 13 august 2022 - 01:05, said:

Ar putea sa creasca la 9.5% pe 12 luni ca sa concureze cu dobanda de 8.25% neimpozabila la titlurile de stat.
Eu as fi tentat sa investesc in titlurile de stat, dar mi se pare prea mare bataia de cap... puteau sa faca si ei o sectiune pe ghiseul.ro sau ceva mai usor de utilizat, cu SPV e prea complicat. Prefer TBI. Sper sa nu fuga cu banii nostri Posted Image
TBI nu are niciun motiv sa creasca dobanzile, ofera deja cele mai mari dobanzi de pe piata bancara. Cat despre titlurile de stat, MF a renuntat la scadentele pe 3 si 5 ani si a plafonat bonificatia oferita la titlurile pe 1 an la nivelul de luna trecuta. BNR spune ca inflatia a scazut usor, deci nici statul nu are motive sa mai creasca dobanzile la titluri, chiar dimpotriva.

#244
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postl_dan, on 13 august 2022 - 11:15, said:

TBI nu are niciun motiv sa creasca dobanzile, ofera deja cele mai mari dobanzi de pe piata bancara. Cat despre titlurile de stat, MF a renuntat la scadentele pe 3 si 5 ani si a plafonat bonificatia oferita la titlurile pe 1 an la nivelul de luna trecuta. BNR spune ca inflatia a scazut usor, deci nici statul nu are motive sa mai creasca dobanzile la titluri, chiar dimpotriva.
Deocamdată. Așa cum și SUA a zis că e gata, scade inflația Posted Image) În realitate nu e așa! E doar o pauză sau temperarea furiei oamenilor. Placebo.

View Postlex2010, on 13 august 2022 - 01:05, said:

Ar putea sa creasca la 9.5% pe 12 luni ca sa concureze cu dobanda de 8.25% neimpozabila la titlurile de stat.
Eu as fi tentat sa investesc in titlurile de stat, dar mi se pare prea mare bataia de cap... puteau sa faca si ei o sectiune pe ghiseul.ro sau ceva mai usor de utilizat, cu SPV e prea complicat. Prefer TBI. Sper sa nu fuga cu banii nostri Posted Image
Asta ar fi bine, deși aș vrea la 10-12%. Inflația e mult mai mare și poate până la anul va ajunge la 12% la depozite. Vreau să lichidez și să nu îmi iau țeapă. Lichidez pentru 9% și se face 9,5 a doua zi sau 10%

Edited by D-Nblog, 13 August 2022 - 12:32.


#245
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
La titlurile de stat, dobândă oferita luna aceasta a fost mai mică decât cea de luna trecută. Deci clar că TBI nu are motive să mai crească aicea dobânzile la depozitele in lei.

#246
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,212
  • Înscris: 24.04.2013
(discutia a inceput in alta parte, o continui aici sa fie on-topic)

View PostEugenCernat, on 20 august 2022 - 10:47, said:

Wrong. Dobanda [la depozitul online 5ani/10%] se plateste anual, sags. Si evident, o poti capitaliza.
Esti sigur? Eu din PDF-ul lor (= TBI) cu conditii pentru depozitele online nu am dedus asa ceva. Se socoteste 5% pentru fiecare an, dar se plateste totu’ la gramada la sfarsit. Poti preciza unde ai gasit ca platile se fac anual? (Ar trebui sa spuna si ce se intampla daca, dupa ce ai primit 1-2-3-4 ani dobanda, lichidezi depozitul… Nici asemenea clauze nu mi-aduc aminte sa fi citit.)

@toata lumea: Ce stiti despre plata dobanzii la aceste depozite pe 5 ani? O sursa ceva care sa clarifice daca se face anual sau totul la sfarsit?

#247
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
Dobândă se plătește la sfârșitul perioadei depozitului. Eu așa o vad...

#248
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 31.05.2016
Posibil sa fie cum zici tu, sags, caz in care ai dreptate 100% cu cass la maturitate. Eu am citit doar pe pagina produsului "Ratele dobanzilor sunt calculate anual si sunt fixe pe toata durata contractului de depozit", presupunand ca plata dobanzii se face anual- desi nu era precizat Posted Image

#249
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
Și că sa intaresc ceea ce am spus, daca ai primi anual acea dobândă, ar fi de fapt un depozit pe un an, cu capitalizarea sau nu, a dobânzii, și prelungirea automata a depozitului pe 5 ani...

#250
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 31.05.2016
Nu neaparat. Ma refeream ca poti tu capitaliza dobanda- nu ca se face automat. Si exista destule depozite pe piata pe termene >1 an cu plata dobanzii anual, vezi de ex. depozitul pe 3 ani de la BT.

#251
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostEugenCernat, on 20 august 2022 - 11:09, said:

Posibil sa fie cum zici tu, sags, caz in care ai dreptate 100% cu cass la maturitate. Eu am citit doar pe pagina produsului "Ratele dobanzilor sunt calculate anual si sunt fixe pe toata durata contractului de depozit", presupunand ca plata dobanzii se face anual- desi nu era precizat Posted Image

@sags are dreptate, eu am patit-o cu Intesa si BF, depozite multianuale si cand s-a incasat dobanda pe mai multi ani, somatie ANAF.

Basca ca au calculat curs valutar cu data raportarii, nu cu data incasarii dobanzii.  Grija mare la depozite multianuale !

View PostEugenCernat, on 20 august 2022 - 11:16, said:

Nu neaparat. Ma refeream ca poti tu capitaliza dobanda- nu ca se face automat. Si exista destule depozite pe piata pe termene >1 an cu plata dobanzii anual, vezi de ex. depozitul pe 3 ani de la BT.

Ai vazut la BT ce comisioane platesti bancii la scadenta care intra in calculul impozitului ca si cum ti ar fi intrat in buzunar ? Tu nu vezi niciodata banii aia insa platesti impozit pe ei, plus CASS.

#252
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,212
  • Înscris: 24.04.2013
@EugenCernat: La BT da, depozitul pe 3 ani e oarecum o exceptie. Dar nu aceasta e regula. Si CEC/BCR au depozite pe 2-3 ani dar stiu sigur ca plata dobanzii se face doar la final.

Cat despre ‘capitalizare manuala’, nu prea e cum zici. Ar trebui ca banca sa accepte alimentarea depozitului in timpul termenului fara a-l afecta. Iar nu e ceva standard. La BCR da, toate depozitele pe max 1 an permit alimentari ulterioare. La CEC depozitele standard nu permit dar exista unul special cu alimentari ulterioare. La BT nu cred ca exista asa ceva. La Raiffeisen era (poate mai este) un Flexidepozit (care permitea nu numai alimentari ulterioare dar chiar si o retragere partiala, cu anumire restrictii, fara a lichida depozitul). La TBI nu mi-aduc aminte sa fi citit de o asemenea posibilitate, dar a trecut ceva timp de cand m-a interesat subiectul si poate nu mai tin bine minte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate