Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#7615
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Tocmai ce am vorbit eu azi cu cineva de la Volta, au sediu in Piatra Neamț și Iași.
Mi s-au părut serioși acum să vedem cu ce ofertă vin, și nu pun sub 5 kW.

#7616
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
ai discutat cu cei de la Volta si ai cerut oferta de la ei? Trec deseori prin fata showroom-ului lor din Iasi...am sa fac si eu o escala sa vad


mercic!

#7617
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Cu ocazia verificărilor efectuate de cei de la electrica, voua v-a măsurat şi priza de pământ de la panouri sau doar de la invertor? Au venit azi cei de la electrica şi au constatat că deşi priza de pamant de la invertor e ok, cea de la panouri depăşeşte 4 şi trebuie să o întăresc.

#7618
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Azi maine au sa vina sa-mi masoare viteza la net la routerul la care se conecteaza invertorul. Conform carei norme fac ei masuratori pe partea de DC?

#7619
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Asa mi a zis și mie instalatorul, ca nu avea treaba pe partea de DC...

#7620
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Era interesant daca ii intrebai conform carui normativ trebuie legate panourile la pamant si care este valoare prizei de pamant.

Panourile e bine sa fie legate la impamantare, dar din cate stiu eu nu exista niciun normativ care sa prevada asta.

#7621
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Puteți sa elaborați puțin cerința de impamantare a panourilor fotovoltaice? Eu aveam impresia ca se leagă și acestea la priza de pământ (dacă e conformă). Voi spuneti ca nu se leaga la pământ panourile?

#7622
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Se leaga la pamant, obligatoriu. Trec 500-600 Volti prin ele, in unele cazuri mai mult.

Ideea e ca nu exista un normativ specific pentru sisteme fotovoltaice in Romania.
Era interesant de aflat raspunsul celor de la Distributie, pe ca baza impun scaderea rezistentei prizei de pamant si la ce valoare.

Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie sub un ohm, atata timp cat este priza comuna cu cea a casei. Sau sub 4 ohmi daca e separata de cea a casei, dar aici trebuie respectata distanta dintre cele doua impamantari, minim 10 metri.

#7623
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Confirm, se leaga obligatoriu la impamantare.De preferat separata.
Mai toate invertoarele on grid nu au separatie galvanica intre AC si DC.
Sa vedeti ce frumos curenteaza tabla neimpamantata, cu panouri montate pe Growatt, care din constructie induce in cabluri si panouri acea tensiune anti PID.

#7624
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgear, on 13 iulie 2022 - 11:41, said:

Se leaga la pamant, obligatoriu. Trec 500-600 Volti prin ele, in unele cazuri mai mult.

Ideea e ca nu exista un normativ specific pentru sisteme fotovoltaice in Romania.
Era interesant de aflat raspunsul celor de la Distributie, pe ca baza impun scaderea rezistentei prizei de pamant si la ce valoare.

Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie sub un ohm, atata timp cat este priza comuna cu cea a casei. Sau sub 4 ohmi daca e separata de cea a casei, dar aici trebuie respectata distanta dintre cele doua impamantari, minim 10 metri.
In I7 gasesti  7.11.

Attached Files

  • Attached File  PV.png   862.18K   48 downloads


#7625
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Pun poza sucita si putin mai clara. Sper sa o vada si electrozugravul din Timisoara care nu leaga panourile la impamantare, desi fiecare gaura tehnica de pe rama lor are semnul de impamantare. Sa ii spunem "Marius" electrozugravului subcontractor care face trimiteri la carti si normative. Nu cred sa citeasca ceva, caci e si agramat de profesie.

Adaug faptul ca e importanta si sectiunea cablului cu care se leaga impamantarea panourilor. Personal, impreuna cu colegul kolfleading am folosit clablu de 16mmp, de sudura care rezista la UV.

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Attached Files



#7626
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009
Fix cablul acela l-am folosit si eu si fix din acelasi motiv.
Nici ai mei nu puneau impamantare de obicei, dar am cumparat eu materialele si au instalat.

#7627
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Ai mei puneau, cu 1 cablu solar de 4mmp, dar am reusit sa ii conving sa puna de 16. "Marius" sunt altii :)

#7628
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Eu am coborat prin copex metalic cu manta pvc cu VLPY galben-verde de 10 mmp de la panouri la priza.

#7629
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am luat pentru structura si cleme de prindere pentru impamantare.

O alta varianta este fier fi 8mm galvanizat, toate barele conectate, coborare pana langa priza de pamant.

#7630
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postbobitzaaa, on 13 iulie 2022 - 14:41, said:

Pun poza sucita si putin mai clara. Sper sa o vada si electrozugravul din Timisoara care nu leaga panourile la impamantare, desi fiecare gaura tehnica de pe rama lor are semnul de impamantare. Sa ii spunem "Marius" electrozugravului subcontractor care face trimiteri la carti si normative. Nu cred sa citeasca ceva, caci e si agramat de profesie.
Cand cineva are un asemenea mod de lucru periculos ca asa stie el ,trebuie trimis la plimbare.
Uite ce spune baiatul asta ca a patit,bine ca nu a cazut de pe casa sau nu a fost electrocutat,desi cred ca suferit un soc electric pe care nu-l va uita niciodata.
Deci si atunci cand curatati panourile folositi cizme si manusi  electroizolante .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/noos1FHZhV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anaki, 13 July 2022 - 18:14.


#7631
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006
Intr-un alt filmulet omul precizeaza ca are impamantare (o si arata) si totusi nu intelege de ce s-a curentat.

#7632
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
O fi in parametri?Or exista legaturi de echipotentializare  intre panouri,stelaj?Or ....?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate