Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#5095
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.02.2008

 ggelu, on 09 ianuarie 2019 - 13:48, said:

Haideti sa impartim discutiile ca nu se mai intelege om cu persoana !  Va rog sa continuati cu partea legislativa privind prosumatorii in topicul dedicat iar aici sa ramana discutiile tehnice .  Nu de alta dar topicul asta a existat inainte de  programul pentru prosumatori si sper ca discutiile vor continua si dupa aceea.
Multumesc !
Daca aveti alte opinii sau propuneri va rog sa le discutam !  Voi curata  ulterior postarile  respective .

Am deschis topicul dedicat sistemelor ON-GRID prin programul AFM.
Rog sa fie facut Pinned si mutate discutiile dedicate din ultimile pagini de aici, in acesta nou.
Multumiri.

#5096
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@doega,
Din cauza caldurii/ dilatarii. Undeva un contact e mai bun/ strins la rece. Cum incepe sa lucreze se incalzeste suficient Si se dilata creind un contact intermitent. Poate fi Si de la contactele cutiei cu shotky.
Intermitentele totdeauna dau probleme in sarcina mai mare.
Daca ai WD40 Si poti ajunge la MC4 uri este primul lucru care poti sa-l elimini. Sau spray de contacte electrice.

#5097
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 gry2000, on 09 ianuarie 2019 - 18:34, said:


Am deschis topicul dedicat sistemelor ON-GRID prin programul AFM.
Rog sa fie facut Pinned si mutate discutiile dedicate din ultimile pagini de aici, in acesta nou.
Multumiri.
O a treia cale Posted Image ! E ok  si va rog pe toti cei implicati aici sa incercati sa nu le mai amestecati .
Topicul  de fata rog sa ramana pentru discutii tehnice  sisteme on-grid dar mai ales  hibride sau autoconsum .  

#5098
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 doega, on 09 ianuarie 2019 - 12:06, said:

Mai copii! Nu vreti sa discutati voi pe topicul dedicat? Aveti aici fix prosumatori.
Nu sunt discutii offtopic, dar aveti arie dedicata.

Am urmatoarea problema:
Am 2 stringuri identice: casa si magazie.
Ieri am produs 10.9kwh pe magazie(2300w max) si 4.1kwh pe casa(1200w max).
Astazi produc amandoua la fel. Aveti idee ce ar putea fi? Nu e din cauza expunerii diferite la soare, anul trecut in ianuarie am avut si 2600w pe casa.
De ce doar din cand in cand si la soare/puteri mari se intampla? De fapt, doar la puteri mari se intampla sa produca la jumatate, la puteri mai mici si nu mereu, casa produce cu 25% mai putin.
La mine se intampla la fel pana in septembrie 2018 cand am rezolvat problema.
Nu are legatura cu mufele sau cu cablul. Am cumparat 2 tipuri de panouri de la 2 furnizori.
In perioada cand era nor aveam egale tensiunile.
Cand era soare scadea pe grupul de panouri din S-V.
Indirect imi scadea apoi toata productia la jumatate pana calca soarele perfect si pe acest grup de panouri. Problema este din rahaturile de diode. Daca chinezul a pus diode de valori anapoda se intampla acest fenomen. Practic iti fura din curent cele care sunt putin acoperite, inclinate diferit sau pozitionate diferit fata de primul grup.
Initial am crezut ca nu sunt compatibile panourile fiind luate de la 2 comercianti diferiti. Toata magaria a fost din diode.
La mine toate mufele sunt noi iar cablul este cositorit .
Verifica diodele, vezi valorile, eventual baga altele noi.
Asa am rezolvat problema.
1.50 lei bucata inlocuit diodele chinezesti.

PS. la un moment dat eram dispus sa cumpar 4 buc de microinvertor 500w sa leg cate 2 panouri ca sa scapt de acele pierderi.https://www.wattuneed.com/en/inverters-chargers/1947-micro-inverter-500w-0712971131248.html

Edited by deloghi, 09 January 2019 - 20:01.


#5099
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@deloghi
Te asigur eu ca panouri pe orientari diferite pe acelasi mppt nu e o problema. Umbra da, dar nu orientari.
Eu am 21 panouri , LG, Trina , Renesola si JA solar. Total 7 stringuri. 4 de 3x255w , 1 de 3x275w, 1 de 3x260w si 1 de 3x 285w .
Astea sunt orientate SES, S, VNV  de la 44 la 34 grade. Initial au fost 3 chargere, fiecare orientare  cu mppt ul lui.
Am testat Si ras testat, dupa care am ajuns la un singur charger cu un mppt.
Daca chargerul e de calitate si moduleaza rapid in functie de unde ai lumina, acele stringuri vor contribui mai mult.
Mie nu-mi Trebuie virfuri de putere, altfel le aveam pe S toate. Imi trebuie o durata cit mai lunga de productie.

Edited by RaulPV, 09 January 2019 - 21:27.


#5100
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Eu nu le am pe charger ci pe inverter.
Problema la mine a fost din diode care erau diferite. Dupa ce le-am schimbat, toate la fel. s-a schimbat problema.
Tot asa am crezut si eu ca este problama de la cabluri sau de la mufele de imbinare. De aceia le-am si cositorit.
Fa un test la 2-3 panouri. Decupleaza cate unul pune ceva pe el sa-l intuneci si baga curent de la o baterie de 12v pe acel panou. Masoara apoi cu aparatul dupa dioda. Vezi ce curent trece prin fiecare panou. Normal nu ar trebui sa treaca nimic. Poti face testul seara cand nu ai lumina.

Edited by deloghi, 10 January 2019 - 00:02.


#5101
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
M-am ambitionat si l-am sunat la munca pe prietenul care lucreaza la parcul de pv din Babadag. I-am explicat problema cu pierderea de sarcina.
Dupa el sunt 3 probleme cel mai des intalnite.
- sistem corodat in traseul care leaga celulele intre ele pe un panou - folia Eva nu mai izoleaza cum trebuie sau siliconul are pori din cauza imbatranirii.
- panouri fotovoltaice legate in serie.  O celula fotovoltaica atunci cand nu este iluminata nu va produce curent electric si va devenii consumator de energie electrica, producand energie termica prin efect joule... deci omului ii trebuie un dispozitiv care sa "transporte" energia electrica doar cu "sens unic". Ramane dioda si mosfetul comandat sa conduca doar cand panoul produce energie.
- un singur charger cu mppt cat ar fi de bun nu poate ajuta un rand de panouri care sunt partial in umbra sau pozitionate diferit acestea fiind consumatoare. Intotdeauna se echilibreaza cu cele care lucreaza la maxim.


Alte amanunte nu am putut furniza omului pentru ca nu stiu ce sisteme are fiecare.
I-am explicat ce fel le ai puse, punctele cardinale si ca doresti productie lunga nu varfuri. Iti comunica ca : daca era sa fie cum zici punea si el panourile in toate directiile numai sa castige cat mai mult de la soare. Alinierea din parc este perfecta la toate panourile respectand fiecare anotimp.

Edited by deloghi, 10 January 2019 - 03:13.


#5102
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Mi a trimis sms cu ceva care poate ajuta. Scriu exact ce a scris el.
Diodă: redresoare Schottky; THT; 45V; 15A; Ø5,4x7,5mm sau 50V. Model nou. Ultra/Fast
Mosfet n-canal HUF75344G3 55V; 75A sau 60A.
Sau mai bune peste 45V.
Variantele sunt pentru ce panouri are el la parc. Acum fiecare se orienteaza.

Edited by deloghi, 10 January 2019 - 05:06.


#5103
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Într-un material găsit pe net se spunea că este bine să punem câte o diodă Schottky pe string și apoi să punem stringurile în paralel în ideea că dacă pică producția unui string din varii motive (umbră, găinaț pe celule, etc) să se însumeze totuși curenții, dar fără a afecta stringul mai slab facandu-l consumator.

Poți intreba prietenul din Babadag dacă afirmația este corectă și dacă poate să dea un cod concret de diodă?

Mulțumesc anticipat.

#5104
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ok.
Dupa masa cand se trezeste il sun. Fiind toata noaptea la munca.

#5105
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Dioda serie, da? Dacă da, SR10200 ar fi un exemplu. Primul număr reprezinta curentul stringului, al doilea tensiunea de vârf plus 30%. O alta familie ar fi MBR10200.


Pentru diode paralel, SR 1040.

#5106
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Mai au sa vina in 5 ani sa numere metri patrati de panouri de pe casa sa calculeze si un mic impozit. S-a complicat atat de mult treaba cu actele incat acum nu mai arata asa urat litiy.

#5107
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Multumesc tuturor pentru sugestii/idei/solutii. Este absolut imbucurator sa vezi cum se ajuta oamenii la greu, asta e ideea forumului, asta e motivul pentru care am refuzat sa primesc 1 leu de la cei pe care i-am ajutat. Posted ImageLa mine e posibil sa fie o combinatie intre unii dintre factorii de mai sus.
Victore, litiul arata al dracului de bine inca de la inceput, dar ca orice e frumos si cautat, este scump. Insa e scump la achizitie si ieftin dupa aceea, in exploatare, intretinere, siguranta. Pur si simplu ti se rupe de orice. Nu esti fortat sa...nimic, nu trebuie sa...nimic, este interzis sa...nimic etc Si nu uitati, LiFe, LiFeY, LTO, Li... se poate pune in paralel chiar daca elementii au ani diferenta si capacitati complet diferite (40Ah cu 300Ah). Insa nu va recomand capacitati sub 100Ah la 24V si 200Ah la 48V.

#5108
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Mai jos e o poza salvata de pe net referitor la legarea diodelor in serie pe string inainte de legarea stringurilor in paralel.

Addy, acele diode pot fi folosite si pentru stringuri de pana in 150V (mppt-uri clasice)?

Attached File  Schema diode de separare panouri.gif   7.1K   34 downloads

#5109
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Sigurante pe PV nu ai nevoie, daca pui diode. Eventual intrerupatoare pentru service.
Poti avea orice tensiune, cata vreme nu depaseste tensiunea diodei (MBR10200 are max 200V/10A)

Edited by topcat36, 10 January 2019 - 13:19.


#5110
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Doi dolari bucata aduse acasă:

#5111
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Urata iarna asta, noiembrie foarte prost, decembrie prost, ianuarie nu prea bine pana acum,...

#5112
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 doega, on 10 ianuarie 2019 - 12:46, said:

Insa nu va recomand capacitati sub 100Ah la 24V si 200Ah la 48V.
Nu invers? Logic ar fi invers. Doar daca nu continui sa te gandesti la varianta fara BMS...

 vast, on 10 ianuarie 2019 - 12:56, said:

Mai jos e o poza salvata de pe net referitor la legarea diodelor in serie pe string inainte de legarea stringurilor in paralel.

Addy, acele diode pot fi folosite si pentru stringuri de pana in 150V (mppt-uri clasice)?
Da, diode de 200V.
Diodele serie tre sa fie macar cu 35% mai sus ca tensiunea Voc a stringurilor, ca sa "acopere" si iarna.

 topcat36, on 10 ianuarie 2019 - 13:16, said:

Sigurante pe PV nu ai nevoie, daca pui diode. Eventual intrerupatoare pentru service.
Poti avea orice tensiune, cata vreme nu depaseste tensiunea diodei (MBR10200 are max 200V/10A)
Diodele se pot strapunge (termic) mai ales daca nu sunt "facute cum trebuie" (cate un mic radiator, sa zicem de 2cmp, chiar de tabla de cutie de conserve, lipit pe ambele terminale ale diodei, face minuni.). Sau la fulgere. De aceea, o siguranta ar fi indicata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate