Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Izolare cada cu spuma poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vghe

vghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2006
Salutari colegilor forumisti.

Daca s-a mai discutat acest subiect pe forum, il rog admin sa ma ierte (am cautat mai intai dar nu am gasit nimic asemanator, dar poate n-am cautat eu bine Posted Image) si sa mute subiectul la topicul respectiv.

Problema mea este urmatoarea:
Stau la etajul I al unui bloc si atat la parter cat si la etajul 2 nu locuieste nimeni. Din aceasta cauza, este cam greu sa incalzesc foarte tare baia in perioada iernii, si apa in cada se raceste foarte repede. Noua ne place sa stam in apa mai mult, dar iarna trebuie sa terminam mai repede baia deoarece apa se raceste foarte repede.

Acum m-am gandit eu la o posibila rezolvare a problemei, dar mai intai intreb sa vad cu ce idei/propuneri/probleme/solutii sariti voi, dragi colegi forumisti Posted Image

Ideea ar fi o izolare exterioara a cazii (sau cadei, naiba mai stie cum e corect), cu spuma poliuretanica. Am o cada din acril si fibra de sticla iar spuma ar urma sa o aplic in strat de aprox 3-5 mm, apoi excesul ras cu un cutter, sau ceva asemanator.

Nu stiu daca nu as avea probleme cu eventuale colonii de mucegai intre straturile de poiuretan si cada, sau daca poliureatnul adera la suprafata cazii (sau cadei :P).

Asadar, va rog sa veniti cu niste idei/opinii/impresii/probleme/solutii posibile legate de subiect.

Va multumesc in mod deosebit pentru orice efort in rezolvarea problemei.

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu nu cred ca spuma aia ajuta sa tina apa calda mai mult timp...

#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
ai mare grija ca spuma poliuretanca isi mareste foarte mult volumul (de 4-5 ori) si daca nu are loc sa expandeze, cada fiind de acryl, o va impinge catre interior si se va deforma. optezi pt spuma probabil pt ca nu vrei sa mai demontezi cada. solutia ideala era polistiren extrudat. acum se gasesc si alte variante (celuloza, granule de polistiren) care se introduc prin "injectare"

#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Poliuretanul adera la suprafata cazii, si izoleaza bine, dar are dezavantajul ca se umfla mult dupa aplicare, deci trebuie sa iei in calcul asta.
Eu as pune incalzire prin pardoseala, mai ales daca ai centrala individuala, cu tevile plasate si sub cada ar trebui sa nu mai ai probleme.

#5
vghe

vghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2006
Va multumesc pentru raspunsurile si ideile de pana acum.

Am uitat sa precizez, inca am acces la cada, deci o pot demonta si asa urmeaza sa aplic spuma, Scuze pt. omisiune.

#6
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Un strat subtire de 3-5 mm nu e foarte mult.

Eu ziceam ca daca tot te apuci de treaba, sa o faci ca lumea, adica fa o masca in jurul cazii, si umple-o cu un strat izolator de 10 centimetri. Am vazut masti din astea, cu faianta, dar nu stiu exact cum se realizeaza.

Stratul izolator poate fi din placi/bucati polistiren si spuma.

Exista spuma care se expandeaza mai putin, eventual sa folosesti de ambele feluri. Clar ca trebuie sa fii foarte atent cat se expandeaza si cat spatiu are ca sa nu faca prea multa presiune.

Nu stiu cum e montata cada ta, dar apropo de mucegai - nu mi s-ar parea ok sa fie spuma in contact cu exteriorul. Nu se va putea curata ca lumea si incet-incet va creste un strat izolator de mazga de cativa centimetri.

Edited by Kaskadoru, 26 March 2013 - 14:08.


#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca se raceste asa de mult apa din cada,inseamna ca in baie e destul de frig.Cum te simti cand iesi din cada,partial sau total?
O solutie pe care am vazut-o in alta tara este amplasarea radiatorului (caloriferului) din baie,sub cada,astfel,cada va fi permanent incalzita,iar apa din ea nu se mai raceste asa repede.
Alte variante ar fi izolarea baii,sau macar a tavanului (vata minerala +rigips),astfel se reduc mult pierderile de caldura din baie.Alta solutie ar fi schimbarea radiatorului cu unul mai mare (nu stim ce tip de incalzire ai).
Pluralul la cada este cazi (din dex).

#8
just_pynk

just_pynk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.09.2006
http://www.ravak.ro/?page=pv4

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate