Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Struțocămila - orășeni în agricultură

- - - - -
  • Please log in to reply
605 replies to this topic

#37
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postcflorin32, on 27 martie 2013 - 19:01, said:

Da, in conditiile astea, s-ar putea sa fi ocolit de hoti, desi astia au imaginatie bogata...

Speranta moare ultima, cel putin fac tot posibilul sa evit orice problema.

View Postcflorin32, on 27 martie 2013 - 19:01, said:

...Cu oamenii asa e, sunt putini si aceia sunt de multe ori deja "inchiriati".
In schimb, dupa o zi de lucru cu motocultorul, am un somn f. linistit.
Dar, din cate am citit, nici cu motocultorul nu e bine sa dai de prea multe ori, pentru a nu deranja prea tare structura solului...

Dar cand dai de 5 ori pe am cu sapa cu coada si mai dai si un arat+discuit, eventual mai bagi o cazma adanca? Atunci nu deranjezi? Ca tot sapa e - e drept e MOTOsapa.


View Postcflorin32, on 27 martie 2013 - 19:01, said:

...Probabil, deocamdata vreau sa vad cu ce se mananca viata la tara, cum pot sa imbin mai bine activitatile,
asa incat sa imi si ramana timp liber. Ca degeaba castig niste bani, daca imi rup oasele si nu mai am deloc timp liber, atunci mai bine ma intorc la servici.

Eu nu mi-am lasat serviciul si nici nu am de gand in viitorul apropiat, poate doar daca e sa castig la loto si sa cumpar terenurile invecinate, atunci as pune de o ferma profesionala si as sta sa ma ocup doar de ea. Daaaaaaaar nu joc la loto si nici neamuri bogate nu am.

Edited by scaiba, 27 March 2013 - 21:16.


#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 19:32, said:


Ce ma bucura cel mai mult e ca, dupa o zi de "racoare" nu mai esti agresiv si ai inteles ca nimeni nu are "ceva" cu tine! Povestesti frumos si cred vei fi un membru activ in aria agricola!
Succes si asteptam sa vedem in continuare ce ai mai patimit!

#39
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Nu stiu daca agresiv e cuvantul corect, poate iritat. Atunci am fost deranjat fiindca se faceau citate incomplete, se rastalmaceau si fiindca desi eu tot repetasem ca nu vreau sa fac o afacere, calcule si tot felul de alte idei care se sugera ca le-as face, totusi ma zgandarea. Sa speram ca cine trebuie a tras concluziile de rigoare. Poate ca patania mea si a lui va fi o lectie si pentru altii. As fi bucuros. Din contre si controverse se naste progresul. Oricum eu am inchis subiectul, vreau sa ramana o lectie pentru toata lumea.

Edited by scaiba, 27 March 2013 - 21:17.


#40
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 19:40, said:

Dar cand dai de 5 ori pe am cu sapa cu coada si mai dai si un arat+discuit, eventual mai bagi o cazma adanca? Atunci nu deranjezi? Ca tot sapa e - e drept e MOTOsapa.
Nu ma pricep suficient ca sa si explic - doar am zis ce am citit.
Doua dezavantaje ale motocultorului pe care le-am inteles (si cred ca si ale unei freze la tractor):
- trecerea repetata formeaza un strat tare de pamant, la adancimea unde ajung cutitele
- distruge râmele care au un rol insemnat in sanatatea solului

Daca ai jumatate de ha cu pomi si printre ei mai ai si legume, probabil motocultorul iti usureaza munca.
Totusi, pe timp de seceta, e greu si cu motocultorul, plus ca poti sa-l strici si pe el, ca nu e nici el infailibil.

Eu pe unde nu am legume, mai las si inierbat - doar sa nu creasca prea mari buruienile.

Edited by scaiba, 27 March 2013 - 21:18.


#41
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
iarta-ma andidani dar prea seamana aventura ta cu a mea asa ca nu am putut sa stau departe de tastatura.eu am ingradit o livada cu pomi folosind catina.nu stiu daca va opri si oamenii dar sigur va opri animalele salbatice si domestice.si am pus si panouri cu teren otravit.va salut pe toti.

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si crezi ca a tras cu ochiul la tine si nu ti-a dat drept de autor? (gluma)

#43
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postcflorin32, on 27 martie 2013 - 21:10, said:

Nu ma pricep suficient ca sa si explic - doar am zis ce am citit.
Doua dezavantaje ale motocultorului pe care le-am inteles (si cred ca si ale unei freze la tractor):
- trecerea repetata formeaza un strat tare de pamant, la adancimea unde ajung cutitele
- distruge râmele care au un rol insemnat in sanatatea solului

Daca ai jumatate de ha cu pomi si printre ei mai ai si legume, probabil motocultorul iti usureaza munca.
Totusi, pe timp de seceta, e greu si cu motocultorul, plus ca poti sa-l strici si pe el, ca nu e nici el infailibil.

Eu pe unde nu am legume, mai las si inierbat - doar sa nu creasca prea mari buruienile.
Acelasi lucru se intampla si cu sapa, doar ca e mai mult lucru manual, au aceeasi actiune. Pai pe timp de seceta avem irigatie. Am uitat sa spun si de ea la partea cu investitiile? Despre asta o sa dezvolt maine, e mai mult de povestit si este in stransa legatura cu tot ce vreau sa fac acolo.

#44
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postalexandru68, on 27 martie 2013 - 22:26, said:

...am pus si panouri cu teren otravit...
Asta-i prea tare !
Ia de ne spune mai pe îndelete, aşa, ca un ardelean mândru, pe principiul "să nu se laude numa' cine n-are cu ce"  Posted Image

#45
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postalexandru68, on 27 martie 2013 - 22:26, said:

iarta-ma andidani dar prea seamana aventura ta cu a mea asa ca nu am putut sa stau departe de tastatura.eu am ingradit o livada cu pomi folosind catina.nu stiu daca va opri si oamenii dar sigur va opri animalele salbatice si domestice.si am pus si panouri cu teren otravit.va salut pe toti.
Eu am de gand sa fac toate astea folosind ca suport gardul metalic. Asta din cauza ca imi povestea cineva cu cateva saptamani in urma cum au decupat unii cu o drujba o frumusete de usa prin gard. Dar acum fiind pe suport metalic e foarte posibil sa le cam sara lama in cap. A doua oara nu cred ca mai vin, daca mai are cine. Oricum, chiar daca nu plantezi nimic pe langa gard, in cativa ani, daca nu intervii, te vor ajuta pasarile sa ai de toate pe langa el. De obicei apar plante agatatoare. Ia uitativa pe la casele parasite ce creste pe langa gard? Totul se datoreaza pasarilor care aduc tot felul de seminte pe care le debarca exact langa gard.

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 22:40, said:

Eu am de gand sa fac toate astea folosind ca suport gardul metalic.
Asta poate "pleca" la fier vechi!

#47
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Je spera ca nu, pentru asta dau tuica si vin. Daca pateste ceva gardul sau livada - Posted Image Sansele sa se intample sunt oricum mici, nu e din ala gros, e subtirel rau nu iau mare lucru pe el. Daca era din ala la 2,5 metri cu fierul de 4 mm atunci da, dar asta e din ala la rola de 20 m si sarma de 1,5 maxim 2. Pe langa banii prietenii au fost primii la care m-am gandit. Am citit topicul tau de la un cap la altul, sunt silitor. Ma treci clasa?Posted Image

Edited by andidani, 27 March 2013 - 22:55.


#48
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 22:40, said:

Eu am de gand sa fac toate astea folosind ca suport gardul metalic. Asta din cauza ca imi povestea cineva cu cateva saptamani in urma cum au decupat unii cu o drujba o frumusete de usa prin gard. Dar acum fiind pe suport metalic e foarte posibil sa le cam sara lama in cap. A doua oara nu cred ca mai vin, daca mai are cine. Oricum, chiar daca nu plantezi nimic pe langa gard, in cativa ani, daca nu intervii, te vor ajuta pasarile sa ai de toate pe langa el. De obicei apar plante agatatoare. Ia uitativa pe la casele parasite ce creste pe langa gard? Totul se datoreaza pasarilor care aduc tot felul de seminte pe care le debarca exact langa gard.
Niciun gard din lumea asta nu opreste hotii. Roaga-te sa nu ai parte...atat :)

#49
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Imi pare rau, dar am fost destul de ocupat, asa ca am intarziat. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Legat de gard, stiu ca nu opreste hotii, dar cu cat esti mai bine pazit cu atat scade numarul posibilor pretendenti. De obicei isi trimit copii la produs, ca sunt minori si nu prea patesc nimic, dar tocmai datorita acestui fapt voi sta eu mai linistit. Unor copii le e mai greu sa razbeasca un gard prin de maracini, rugi, pomi plini de tepi. Cum am spus si mai inainte, speranta moare ultima.
Acum sa revin la poveste.
In iarna, in timp ce studiam ce si cum cu pomii, am citit si despre cum se mentine pamantul dintre randurile de pomi. In unele din articolele citite se spunea ca una din metodele de intretinere este ogorul cultivat. Adica printre pomi se mai planteaza si altceva ca de exemplu mazarea sau ceapa verde, mai bine spus plante care isi cam termina ciclul undeva prin iunie. O varianta a acestei metode este ca in primii ani, pana cand pomii intra pe rod, sa se planteze legume pe toata perioada anului. Cum si eu aveam in plan sa cultivam ceva legume, a picat la fix aceasta informatie. Asa ca ne-am apucat sa cumparam seminte, tavi alveolare, turba si sa studiem din nou: semanatul si repicatul. Da, dar la legume trebuie sa avem apa din belsug, asa ca repejor si pe irigarea prin picatura (buna rau Softpedia asta). Avand deja fantana sapata, pompa si generatorul cumparate, nu a mai ramas decat sa mai cumpar si cele necesare irigatului: banda, robineti, filtru, scula pentru dat gaurile pentru robineti. Momentan am optat pentru banda cu gaurile la 10 cm, asa ca nu imi mai bat capul sa pice la fix planta langa gaura, si cum vreau sa plantez o gramada de specii, care nu  au aceeasi distributie la plantare, nu mai trebuie sa imi fac probleme ca imi trebuie atatia metri cu gaurile la 10 cm, atatia la 20 si tot asa. Anul acesta voi fi nevoit sa ud pomii cu furtunul. Deocamdata prefer varianta asta din mai multe motive: primul ar fi ca nu locuim acolo iar daca e sa faca picioare, paguba nu va fi chiar atat de mare (eu sper sa nu fie cazul), al doilea ca banii pe care ar fi trebuit sa ii platesc pe tub ar fi fost de 4 ori mai multi, iar al treilea motiv si cel mai important, este manevrabilitatea - ganditi-va ca, la cat vreau eu sa plantez, ar fi vorba de peste 2 km de tub de manipulat, cum il strang, cum il depozitez daca noi nu locuim acolo? Cu banda e mult mai usor. Cred ca e un sfat bun cel care urmeaza. Pe aici suntem multi incepatori: aveti grija la grosimea benzii. Evitati grosimea de 5 si 6 mil, e garantata doar pentru un singur an. Eu am ales din cea cu peretii de 8 mil. Asta se spune ca e garantata pentru 4 ani, eu ma multumesc si cu 3. Oricum diferenta de pret e infima: cam 2-3 bani pe metru. Bineinteles ca dupa ce vom reusi sa ridicam si o casa (speram sa o facem in urmatorii 3-4 ani) vom trece la irigarea cu tub. Mi s-a recomandat la pomi sa fac irigarea tot cu tub, dar din cel orb pe care sa montez eu duze la pozitiile dorite. Acum vin si intreb  si eu: Cum rezista mai multe ierni, in conditiile in care va fi incolacit in jurul fiecarui pom, deci va ramane pe loc? Asta fiindca vreau sa il montez suspendat ca sa am acces cu motosapa. Sa il fac ingropat si sa ies la suprafata doar pe langa pomi cred ca este prea mult de lucru (sant la 50 cm adancime pe o lungime de 2 km), plus ca daca se sparge sau infunda pe undeva e mai greu de identificat si remediat problema.
Multumesc de pe acum celor care ma pot ajuta cu ceva sfaturi. Stiu ca varianta cea mai buna e a lui Dorel - ploua foarte des  Posted Image.

Edited by andidani, 28 March 2013 - 21:27.


#50
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
pai sa o luam usor.unde am plantat gard viu(catina)nu am vecini adica locuinte permanent,,doar vara.incerc asa cum am mai spus sa ma feresc de animale cu 4 picioare.mai trec si turme de oi,am vorbit cu ciobanii dar parca nu am incredere pt ca e vorba de banii,munca si timpul meu.am fost sfatuit de cineva sa pun panourile si sa anunt si primaria din localitate.zis si facut,o hartie scrisa lasata la primarie cu numar de inregistrare si panouri instalate pe toate laturile.apropo de gropile sapate pentru pomi:m-am saturat sa mai duc oameni la lucru si sa-i supraveghez si sa ceara marea cu sarea,etc.am platit oameni la plantat ca nu am avut alta solutie.la sapat am platit pe cineva cu un buldo-excavator(80 lei ora)pamantul era foarte tare azi-toamna si la 300 de gropi adanci de 40 cm si late de 100 cm nici nu am vrut sa incerc.

#51
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postandidani, on 28 martie 2013 - 21:26, said:

Da, dar la legume trebuie sa avem apa din belsug, asa ca repejor si pe irigarea prin picatura (buna rau Softpedia asta). Avand deja fantana sapata, pompa si generatorul cumparate, nu a mai ramas decat sa mai cumpar si cele necesare irigatului: banda, robineti, filtru, scula pentru dat gaurile pentru robineti.
Ce fel de pompa ai? Putul cat e de adanc? Ai testat ce debit asigura?

#52
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postalexandru68, on 28 martie 2013 - 21:33, said:

pai sa o luam usor.unde am plantat gard viu(catina)nu am vecini adica locuinte permanent,,doar vara.incerc asa cum am mai spus sa ma feresc de animale cu 4 picioare.mai trec si turme de oi,am vorbit cu ciobanii dar parca nu am incredere pt ca e vorba de banii,munca si timpul meu.am fost sfatuit de cineva sa pun panourile si sa anunt si primaria din localitate.zis si facut,o hartie scrisa lasata la primarie cu numar de inregistrare si panouri instalate pe toate laturile.apropo de gropile sapate pentru pomi:m-am saturat sa mai duc oameni la lucru si sa-i supraveghez si sa ceara marea cu sarea,etc.am platit oameni la plantat ca nu am avut alta solutie.la sapat am platit pe cineva cu un buldo-excavator(80 lei ora)pamantul era foarte tare azi-toamna si la 300 de gropi adanci de 40 cm si late de 100 cm nici nu am vrut sa incerc.
Ai scapat ieftin, mie mi s-au cerut 40 lei pentru o groapa. La noi in zona e 150 lei ora pentru buldo.

View Postcflorin32, on 28 martie 2013 - 22:37, said:

Ce fel de pompa ai? Putul cat e de adanc? Ai testat ce debit asigura?
Am o chinezarie de 250 lei. Scoate cam un metru cub pe ora (eticheta zice 1,1). Debitul nu l-am masurat, dar cred ca e o idee buna sa o fac. Putul are cam 10 metri din care cam jumatate e cu apa. In toamna dupa toata seceta, izvorul s-a dovedit destul de darnic, am tras cam toata ziua (6-8 ore) fara oprire si abia atunci a secat, dar dupa vreo doua-trei ore era plin din nou. Cand se goleste sub un anumit nivel incepe sa se auda cum tasneste izvorul.

Edited by andidani, 28 March 2013 - 23:04.


#53
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postandidani, on 28 martie 2013 - 23:03, said:

Am o chinezarie de 250 lei. Scoate cam un metru cub pe ora (eticheta zice 1,1).
Scuze, dar nu mai pot edita mesajul original, asa ca sunt nevoit sa ma citez. E vorba de un debit de 5 mc/h si 1,1 kw. Acum chiar sunt curios ce debit asigura cu exactitate.

Edited by andidani, 29 March 2013 - 02:10.


#54
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postandidani, on 28 martie 2013 - 23:03, said:

Am o chinezarie de 250 lei. Scoate cam un metru cub pe ora (eticheta zice 1,1). Debitul nu l-am masurat, dar cred ca e o idee buna sa o fac. Putul are cam 10 metri din care cam jumatate e cu apa. In toamna dupa toata seceta, izvorul s-a dovedit destul de darnic, am tras cam toata ziua (6-8 ore) fara oprire si abia atunci a secat, dar dupa vreo doua-trei ore era plin din nou. Cand se goleste sub un anumit nivel incepe sa se auda cum tasneste izvorul.

Eu acasa am un put. Am scos toata vara trecuta apa cu pompa, doar vreo 300 litri dupa care se termina si trebuia sa astept vreo 5 ore sa se umple la loc.
Aveam de udat atat pomii cat si legumele si nu stiam la care sa dau mai intai apa. Am mai si carat cu o remorca cu butoaiele de la o cismea.
In toamna a dat un pic de ploaie si imediat mi s-a ars pompa si era destul de buna, dadusem vreo 1000 ron pe ea.
Cred ca s-a ars pt ca s-a tulburat apa dupa ploaie. In toamna am chemat mesterii si au mai adancit putul, dar debitul real o sa-l vad la vara, in toiul secetei.

Anul asta o sa ma limitez cu legumele acasa, macar sa am apa sa ud pomii.
Poate si tu ar trebui sa nu te intinzi prea mult cu legumele, sa ai macar apa sa uzi pomii.
Mai e si pompa - ce presiune poate sa asigure ca sa uzi prin picatura pe o lungime a benzii cat mai mare.
Asta o sa vezi pe incercate.

In partea cealalta unde am livada de nuc, folosesc o pompa pe benzina, scoate vreo 35 mc / ora si acolo am de unde scoate - e o rigola in apropiere. E lupta cu furtunele de pompieri - desfa-le, intinde-le, impacheteaza-le la loc - ca de lasat pe camp nu indraznesc.
Din pacate acolo sunt hotii. Anul trecut am pus multe legume si acolo. Pana spre toamna nu mi-au furat, dar cand s-au rosit ardeii, s-au facut morcovii,
au inceput sa dispara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate