Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Struțocămila - orășeni în agricultură

- - - - -
  • Please log in to reply
605 replies to this topic

#595
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
In primul rand e vorba de rasadurile care sunt plantate in iarna. Anul asta am cumparat cam prea mult. Apoi este util la plantarea rasadurilor in stratul de fan, dar si in pamant. Apoi poate fi folosit ca ingrasamant pe langa plante. Sunt multe utilizari. Este un experiment. Pe viitor voi incerca o varianta de compostare direct pe teren. Adica peste fanul aplicat pe langa plante voi aplica, atunci cand necesita completare, un strat de tocatura de lemn, apoi putin gainat, adica sa nu mai fac amestecul in boxe ci direct pe teren, in acest fel castigand si timpul necesar mutarii. Insa tot mai trebuie produs necesarul pentru rasaduri.

#596
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Deci acest compst si mranita / balegar sunt doua lucruri diferite...aha
OK,treba sa mai citesc un pic...home work.

Mranita este un balegar uscat dupa cativa ani de tinut undeva ...la uscat.
Compostul este facut din resturi vegetale si animale,intr-un loc inchis,in gradina ta.

M-ar interesa mai mult sistemul de irigatie.
Ai fantana / put sau iei direct din apa de la teava ?
Furtunele / Furtunurile sunt lungi ?
Am inteles ca anumite plante sau pomi au pretentii diferite la cantiatea de apa care au nevoie.
Care este mai sanatoasa: o udare buna pe zi sau pe saptamana ...sau..o udare controlata la picatura in fiecare zi ?

Iara,multam si sanatate.

#597
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Udarea este din mai multe surse: fantana si foraj de adancime. Am o conducta principala din care se desprind doua ramuri. Pe cele doua ramuri sunt montati robineti din care pleaca benzile si tuburile de picurare. La legume banda cu picuratori la 10 cm iar la pomi tub orb pe care am instalat picuratori reglabile la fiecare pom sau arbust. Cele mai lungi linii sumt la o parte din pomi si au 120 de metri.
La compost poti sa schimbi compozitia in functie de utilizarea finala. Poate fi mai mult fungic sau poate fi mai degraba bacterian. Totul depinde de componentele pe care le folosesti, mai exact de raportul dintre ele.
Referitor la udare, depinde ce uzi. Fiecare planta are un necesar de apa. Trebuie sa aprofundezi pentru plantele pe care le cultivi.

Edited by andidani, 29 June 2020 - 13:19.


#598
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Multam.. am mai multe intrebari dar doar ce am incepout sa iti citesc aventura de la inceput,primele pagini !

Cum ai facut cu oamenii din zona,cum ai trecut faza de la "teama si neincredere" la stagiul unde esti acuma ?

#599
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Cu oamenii am rezolvat simplu: am ingradit si am cumparat utilaje. A fost incredere oarba ca voi reusi.

#600
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Ok..
God Bless you man !!

Doar ce am terminat de citit aventura ta !

Cateva intebari,te rog:

q1.unde iti este casa ? Ai spus ca ai inceput constructia la casa,in intervalul acela lipsa online dintre 2014 si 2020

q2.ai cumparat alta casa / parcela intr-un sat vecin,deci te-ai extins sau cauti alta solutie,altceva ? Cum faci sa extinzi 24 ore sa iti ajunga ?
Cum le controlezi pe ambele ? Sau,ai vandut levantica si ai cumparat pamant/padure sa faci si sa "vinzi" lemn forestier !?

q3.deci la irigatul pomilor,imi place ideea ta de a agata furtunul sus,sa nu il agati cu picioarele sau cu masinariile.
Cum se face ca fiecare pom isi priemeste o cantitate egala de apa ? Apa picura pe trunchi sau langa el,nu se iroseste pe buruieni sau pe iarba sau se "evapora" in aer cand este foarte cald ?

q4.urzica, acel ceai de urzica,il pui la radacina la vegetale sau le stropesti pe plante ?

q5.eu vreau sa pun pomii la 4 x 4,tu iai pus la 3m x 3m.Ai schimba ceva la al tau configuratie daca ai avea ocazia ?

q6. capsunii,eu am pus vreo 10 fire in sera mea si acuma sunt inundat de fire verzi peste tot... Tu cum controlezi acea invazie de fire noi ,plante noi ?

q7.de unde ai curent la toate masinariile alea ? inainte aveai generatorul in roaba...acuma nu mai folosesti technica mechanisata  sau ti-ai tras curent la poarta ?

q8.cand ti-ai facut foraj de adancime ? cat,cand,unde ,ce si cum este ?

q9.eu stiu ca barbatul este barbat in casa iara sotia seful lui...ce face sotia,cum te ajuta,cat de suporta mult ale tale proiecte ?

Multam.
Ai grija de tine...

Edited by EmeraldCountryHouse, 05 July 2020 - 15:10.


#601
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
1. Casa este in Slatina. A fost finalizata in 2015.
2. Anul trecut am cumparat pe cont propriu o casa la tara. Momentan este in renovare insa ma mut acolo saptamana viitoare. Lavanda a fost plantata in ambele locatii toamna trecuta, deci nu au fost bani din vanzare de produse.
3. Reglajul este relativ/ochiometric. Picuratorile sunt reglabile si sunt montate la maxim 10 cm de tulpina. Se face o umbrela care poate ajunge pana la 50 de centimetri de pom. La o udare pomul primeste cam 30-40 de litri, deci pamantul se uda suficient de bine cat sa nu mai fie o problema.
4. Ambele. Poate fi stropire cu rol de fungicid/insecticid/ingrasamant, sau poate fi pus la radacina ca ingrasamant.
5. Daca as face o plantatie similara as merge cu 4 metri intre randuri si minim 3 pe rand, depinde de ce densitate as dori sa fac. Insa acum planuiesc pentru la tara o alta organizare de genul edible forest garden in zonele de pomi organizate cu specii intercalate iar printre ei arbusti fructiferi. E ceva mai elaborat. Daca vrei putem dezbate in privat (nu mai e strutocamila, e viata la tara).
6. Le las in pace sa se prinda apoi separ plantele noi si maresc cultura.
7. Din casa. Am intins cablu de la o priza lasata afara si apoi prelungitor.
8. Forajul a fost facut in timpul constructiei casei. E la 10-15 metri de casa, are 60 de metri adancime, un debit constant de minim 1 m3/h iar apa are un gust foarte fain.
9. Nu exista. Asa se explica o parte din pauza mentionata de tine. Fiecare cu casa lui, fiecare isi vede de treaba lui.

#602
radu32167

radu32167

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.07.2020
Buna

Am si eu o intrebare.

Eu sunt una din aceste strutocamile. Sau cel putin voi fi. Dupa ani lucrati in IT m-am ales cu un anevrism cerebral. Stop joc.
Am decis sa ma mut la tara. Nu mai imi trebuie oras cat am eu zile.
Am gasit o casa aproape de unde traia bunicul. M-am decis sa o cumpar si sa o renovez.
Daca to traiesc acolo, as dori sa cresc si eu un catel, un purcel. Nu pentru comert. Voi continua sa lucrez ca freelancer. Dar pentru uz propriu.
Intrebarea me este legata de servicii de abatorizare.
Exista asmenea servicii contra cost? Sa le duc animalul, si sa mi se inapoieze carcasa?
Nu stiu daca sunt in stare sa bag cutitul intr-un animal viu, cum facea bunicu. Asta e. Crescut la oras :D
Poate cineva sa me indrume?

Va multumesc

#603
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Radu,depinde pe unde traiesti..
Pe la mine la tara,au facut o piata si ai aceste servicii...

https://www.bizbraso...nilor-din-zona/

Bafta !

#604
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Radu,dat fiind ca sunt in aceeasi barca,ai niste solutii gen-te imprietenesti cu un vecin,sau/si faci tuica,tuica deschide multe usi.Aici am niste zilieri in zona,cu tuica iti fac orice.Plus am si relatia cu vecinul ce taie orice misca viu.

#605
radu32167

radu32167

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc Posted Image

#606
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Stiu ca cei care au abatoare fac si treburi de acest gen.

Attached File  IMG_20200816_154217_2.jpg   1.13MB   41 downloadsAttached File  IMG_20200816_153710_0.jpg   1.15MB   43 downloads
Cultura de rosii in fan. Singurele lucrari facute in ultimele doua luni au fost legatul si vreo doua udari (seceta prelungita a fortat acest lucru). Gustul e genial, nu seamana cu nimic din piata. Merita sa incercati.
Se pot vedea si randurile de sfecla rosie si morcovi, insa de mai bine de o luna nu au avut parte de ingrijire, iar fanul a fost pus numai pe intervalul dintre rosii si morcovi, pe cealalta parte nu am apucat sa pun nimic.

Edited by andidani, 19 August 2020 - 09:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate