Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Struțocămila - orășeni în agricultură

- - - - -
  • Please log in to reply
605 replies to this topic

#19
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Intr-adevar sunt multumit ca am reusit sa iau sculele, dar si mai multumit sunt de lucrurile facute cu sculele.
Acum sa continuam cu povestirea.
In tot timpul scurs am cautat printre altele si papa bun pentru pomisori. Din pacate nu am gasit la timp, asa ca pentru mocirlire si plantare a trebuit sa ma multumesc cu pamant din padure de stejar. Cel care mi ia plantat a spus ca e in regula sa il folosesc in loc de balegar. Totusi pana la urma am reusit sa gasesc si balegar vechi si am cumparat cam doua Rabe, care m-au costat cam cat a fost transportul si incarcatul. Imediat cum l-am vazut la mosie am si inceput sa il bag la tulpina pomisorilor sub forma de musuroi. A doua zi, dupa ce am terminat de pus balegarul, ce sa vezi: a inceput sa ninga. Am ramas cu mai mult de lumatate din balegar neintins. Dar imediat cum a venit caldura si s-a uscat puitin pamantul, impreuna cu socrul meu am inceput sa bagam si sa imprastiem pe toata suprafata. Din pacate s-a stricat din nou vremea asa ca mai am de asteptat, nu am reusit sa acopar decat jumatate din suprafata, intr-ucat dupa ce am imprastiat ceva-ceva, eu am pus la teste o alta jucarie achizitionata in toamna: motosapa. Si dai si lupta, a fost mai greu prima zi, pana cand am ajuns sa ne cunoastem. Oricum in primele trei ore am reusit sa fac o trecere pe o suprafata de circa 900 mp. A doua zi povestea a fost cu totul alta , am acoperit tot cu o singura trecere restul de 3100 mp. Din nou vremea ne-a facut probleme. asa ca iar am facut iarasi pauza cateva zile. Asta pana sambata, cand, daca tot era pamantul umed, am hotarat sa schimbam o parte din bulumacii de lemn cu spalier de beton. Asta fiindca am reusit sa mai gasesc cateva zeci. Acum intrebarea era ce facem cu lemnele? Raspunsul a venit destul de repede.Dupa cum ati vazut din fotografii, undeva pe la jumatatea livezii se afla o mica vale, in care am adancit si largit un sant care era deja acolo. Planul din toamna era sa facem un pod de beton, mai ales ca pe teren, daca a fost nefolosit multi ani, incepusera sa apara tot felul de deseuri, Printre acestea si o multime de bucati de beton care se putea constitui foarte bine in umplutura. Dar in conditiile in care avem aceste lemne, am hotarat sa le folosim la construirea podetului. Le punem unul langa altul, le acoperim cu un strat de ramuri si nuiele, iar in cele din urma cu un strat gros de pamant. Cel putin cativa ani nu ne mai facem probleme. Dupa toata povestea cu gardul am avut curiozitatea sa mai incerc odata motosapa sa vad daca e pamantul bun Si surpriza, era parfum. Am reusit sa mai frezez la prima mana inca 900 mp si in plus inca vreo 500 mp a doua trecere. Din pacate a trebuit sa ma opresc intrucat coborasem mai in vale iar pamantul nu se uscase, asa ca incepuse sa se lipeasca pe cutite. In tot acest timp sotia s-a ocupat de partea estetica a gradinii: a plantat o multime de zambile pe care le cumparasem si se uscasera. Acum incep sa ma recunoasca cei de pe topicurile MarceleiPosted Image .
Dar uitasem de o alta jucarie: atomizorul. Din pacate, datorita nepotrivirii dintre zilele mele libere si zilele cu temperaturi maricele din aceasta iarna, nu am reuisit sa fac decat o singura stropire la pomi si asta abia acum doua saptamani. Desi am spus ca o sa incerc sa stau departe de chimicale, deja apucasem sa cumpar insecticidul (uleiul horticol), asa ca, fiind primul an, in mod normal fara rod, am hotarat sa il folosesc. Avand experienta cu vermorelul inca de pe vremea copilariei, eram curios cum o sa fie cu atomizorul. Asa ca am tras ochelarii, masca de gaze (nu de praf) si dai bice. Paaaarfuuuum. Diferenta nenica, nu se putea face comparatie cu vermorelul care te rupe de maini cat dai sa faci presiune. Trebuia doar sa directionez jetul si cam gata. Mecanizarea face banii. Stiu ca trebuie sa dai niste bani mai multi daca vrei ceva mai bun, dar merita. Nu pot spune ca am luat ultima strigare in materie de fiare, dar am luat ceva mai pe la mijloc. Si se vede diferenta. Mai ales la motosapa. Am sapat in 9 ore ce ar fi sapat 4 oameni in 5 zile, deci o economie de circa 1000 lei.
Momentan ma opresc, dar promit solemn ca voi reveni ceva mai tarziu. Cred ca incepe si meciul.Posted Image Sunt la serviciu acum.

#20
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Ce motosapa ai ? Ce meci e? Nu mai scrie de la serviciu ca te spun :)

Edited by cristinaptudor, 26 March 2013 - 21:57.


#21
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postcflorin32, on 26 martie 2013 - 21:45, said:

In toamna lui 2011 (foarte secetoasa) am sapat la gropi pt pomi, de m-a durut spatele vreo 2 saptamani.


Vara 2012 a fost chiar mai faina: din 5 iunie pana cand a dat zapada la inceput de decembrie nu am vazut nici macar un strop de ploaie. In 2011 am mai vazut doua reprize scurte la sfarsit de iulie si la jumatatea lui august. Dar in 2012 NIMIC.
Pe mine m-au furat de cinci pomisori. Am avut sase spalieri ramasi nefolositi din troamna, dar fiind undeva mai in vale nu au fost vazuti.
Plasa am folosit din aceea la sul de 20 ml cu ochiuri dreptunghiulare, sarmele fiind sudate intre ele, nu impletite (romburi). Ochiuruile cred ca sunt de 3x5 cm, nu am masurat exact, oricum suficient de mici sa nu treaca iepurii prin gard. La pret, m-a dus la 110 lei pe sul deci cam 5,5 lei pe metru liniar. Asta pentru o inaltime de 1,8 metri (sau 1,75).
Daca e departe de sat si nu e nimeni pe acolo, mai bine nu te mai chinui, tot te fura. Si numai cat muncesti sa pui sarma ghimpata si sa dai gauri, sa fixezi spalierii.....nu cred ca se merita, daca se fura. Hotii nu se intimideaza, poate ca TE intimideaza. Intreaba pe aici si afli. Cristina a povestit ceva de genul asta acum cateva zile.
Eu am angajat din cauza operatiei de care am mentionat mai devreme si din cauza apropierii iernii. Oricum 360 de gropi pentru pomi si inca 285 pentru gard erau cam multe pentru un singur om.Toata infiintarea si ingradirea livazii a durat exact 5 saptamani - de cand am primit creditul, am cautat lemne pentru gard, cautat si cumparat pomisorii, sapat gropile, facut gardul, cumparat scule, musuroit cu balegar (mranita) toti pomisorii.

#22
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postandidani, on 26 martie 2013 - 22:01, said:

Vara 2012 a fost chiar mai faina: din 5 iunie pana cand a dat zapada la inceput de decembrie nu am vazut nici macar un strop de ploaie. In 2011 am mai vazut doua reprize scurte la sfarsit de iulie si la jumatatea lui august. Dar in 2012 NIMIC.
Da, si eu m-am luptat cu seceta in 2012 - cumparat furtune, ars pompa, cumparat alte pompe...plus ca in iarna trecuta mi-a crapat o pompa ca a inghetat cu un pic de apa in ea.

View Postandidani, on 26 martie 2013 - 22:01, said:

Daca e departe de sat si nu e nimeni pe acolo, mai bine nu te mai chinui, tot te fura. Si numai cat muncesti sa pui sarma ghimpata si sa dai gauri, sa fixezi spalierii.....nu cred ca se merita, daca se fura. Hotii nu se intimideaza, poate ca TE intimideaza. Intreaba pe aici si afli. Cristina a povestit ceva de genul asta acum cateva zile.
De la inceput am plantat acolo niste nuci cu scop experimental, in sensul de a vedea daca merg nucii acolo,
dar experimentul mai potrivit cred ca e sa vad daca mai ramane ceva pe acolo.
Mi-am cam luat gandul de la locul respectiv, incerc sa dezvolt o livada mai mica in jurul casei.

#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postandidani, on 26 martie 2013 - 21:46, said:

Sunt la serviciu acum.
Sa nu te lasi de serviciul asta!Posted Image

#24
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postcristinaptudor, on 26 martie 2013 - 21:56, said:

Ce motosapa ai ? Ce meci e? Nu mai scrie de la serviciu ca te spun Posted Image
Un chinezoi care recunoaste ca e chinezoi:Loncin LC90. Si te crede cineva daca ma spui? Le spun ca ti s-a pus pata pe mine si vrei sa ma bagi la apaPosted Image . Olanda - Romania, iar ne facem de bacanie.....Hai Piturcaaaaaaaa

View Postdorel232004, on 26 martie 2013 - 22:25, said:

Sa nu te lasi de serviciul asta!Posted Image
GarantatPosted Image . Pai altfel cum platesc ratele?

Edited by andidani, 26 March 2013 - 22:37.


#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
so, in primul rand strutocamila suna asa...cumva. natural e taranul, oraseanul e ceva ne-natural. orice "orasean" mai devreme sau mai tarziu va simti nevoia sa se apropie de pamant. unii se duc la ski, altii isi fac o casa la tara!

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 26 martie 2013 - 22:47, said:

orice "orasean" mai devreme sau mai tarziu va simti nevoia sa se apropie de pamant. unii se duc la ski, altii isi fac o casa la tara!
Si unii, IN pamant!Posted Image

#27
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
zic sa nu ne gandim la chestii d'astea acum...

#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa vezi cand o sa ai productie, cum o sa vina la furat, "coloratii"! Ai pe acolo?

Edited by dorel232004, 26 March 2013 - 23:15.


#29
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postdorel232004, on 26 martie 2013 - 23:06, said:

Sa vezi cand o sa ai productie, cum o sa vina la furat, "coloratii"! Ai pe acolo?

Chiar si pana la productie e cate ceva de luat.
@andidani Ai pe cineva care mai vegheaza pe acolo? Cat de des vizitezi livada?

#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcflorin32, on 26 martie 2013 - 22:13, said:

ars pompa, cumparat alte pompe...mi-a crapat o pompa ca a inghetat
Mi-am cam luat gandul de la locul respectiv, incerc sa dezvolt o livada mai mica in jurul casei.
Se duc repede banii si cam...in van!
Vezi sa nu se razbune soarta!

#31
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postdorel232004, on 27 martie 2013 - 08:49, said:

Se duc repede banii si cam...in van!
Asa e, am bagat ceva bani in scule, pompe si altele si aveam de gand sa cheltui mai mult.
Dar cred ca o s-o iau mai usor, sa inteleg mai bine in ce merita investit.
Deocamdata am fixat un obiectiv mic: supravietuirea la tara. Tineti-mi pumnii!

Edited by cflorin32, 27 March 2013 - 10:40.


#32
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Sa stii ca iti tin pumnii dar munca la tara e cumplita daca nu ai un dram de nebunie si nu-ti place,dar ai si satisfactii,nimic nu se compara cu o livada inflorita primavara,cu parfumul gingas al florilor de cires,sau sa stai seara pe prispa casei[dupa o zi de munca]cu o cana de ceva in mina in parfumul florilor de regina noptii,hai ca m-a apucat melancolia.

#33
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postcflorin32, on 26 martie 2013 - 23:31, said:

Chiar si pana la productie e cate ceva de luat.
@andidani Ai pe cineva care mai vegheaza pe acolo? Cat de des vizitezi livada?
Pai sunt doi vecini din care unul are camera pozitionata si pe terenul meu, apoi in partea din spate am mai dat cate un vin, o tuiculita paznicului de la o betoniera care e chiar in capatul livezii. Asta are o haita de caini (cred ca 8). In afara de zilele cand sunt foarte ocupat, trec aproape zilnic, iar daca vremea permite sunt zilnic la lucrat pamantul. Oricum sunt in cautarea unor catelusi de maidanez pe care sa ii cresc direct acolo, sa nu cunoasca pe altcineva, dar mai intai trebuie sa imprejnmuiesc zona de legume si apoi imi raman 2 metri de fiecare parte a livezii pana la gardul oficial, loc suficient sa isi faca de cap.

View Postcflorin32, on 27 martie 2013 - 10:23, said:

Asa e, am bagat ceva bani in scule, pompe si altele si aveam de gand sa cheltui mai mult.
Dar cred ca o s-o iau mai usor, sa inteleg mai bine in ce merita investit.
Deocamdata am fixat un obiectiv mic: supravietuirea la tara. Tineti-mi pumnii!
Lasa ca sculele sunt bune, sa nu iti para rau, mai faci cate o lucrare si prin vecini, mai scoti un ban. Dar important e ca ai pe ce pune mana cand ai nevoie, nu mai stai sa cauti pe unul, pe altul care apoi vine cand isi aduce aminte (are prieteni mai buni de servit inaintea ta). Succes. Poti face mai mult decat sa supravietuiesti.

Edited by andidani, 27 March 2013 - 18:03.


#34
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 18:03, said:

Pai sunt doi vecini din care unul are camera pozitionata si pe terenul meu, apoi in partea din spate am mai dat cate un vin, o tuiculita paznicului de la o betoniera care e chiar in capatul livezii. Asta are o haita de caini (cred ca 8). In afara de zilele cand sunt foarte ocupat, trec aproape zilnic, iar daca vremea permite sunt zilnic la lucrat pamantul.
Da, in conditiile astea, s-ar putea sa fi ocolit de hoti, desi astia au imaginatie bogata.

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 18:03, said:

Lasa ca sculele sunt bune, sa nu iti para rau, mai faci cate o lucrare si prin vecini, mai scoti un ban. Dar important e ca ai pe ce pune mana cand ai nevoie, nu mai stai sa cauti pe unul, pe altul care apoi vine cand isi aduce aminte (are prieteni mai buni de servit inaintea ta).
Cu oamenii asa e, sunt putini si aceia sunt de multe ori deja "inchiriati".
In schimb, dupa o zi de lucru cu motocultorul, am un somn f. linistit.
Dar, din cate am citit, nici cu motocultorul nu e bine sa dai de prea multe ori, pentru a nu deranja prea tare structura solului.

View Postandidani, on 27 martie 2013 - 18:03, said:

Poti face mai mult decat sa supravietuiesti.
Probabil, deocamdata vreau sa vad cu ce se mananca viata la tara, cum pot sa imbin mai bine activitatile,
asa incat sa imi si ramana timp liber. Ca degeaba castig niste bani, daca imi rup oasele si nu mai am deloc timp liber, atunci mai bine ma intorc la servici.

#35
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Daca tot a venit vorba de pazit, hai sa dezbatem putin si acest subiect.
Dupa ce am citit mai multe surse (inclusiv topicul lui Dorel - multumesc in numele tuturor pentru ideea acestui topic), m-am sfatuit cu diversi prieteni, cunostinte, am ajuns la concluzia ca un singur sistem de protectie nu este suficient. Asa ca: in urma cu ceva timp am plantat pe langa una din portiunile de gard mai expuse, fructe de maces. Acum o saptamana cand dadeam cu motosapa, am constatat ca o parte din macesii care fusesera smulsi in toamna de catre tractor, au inceput sa inmugureasca. Repejor i-am luat si i-am replantat pe langa gard. Deci o portiune de cateva zeci de metri (60-70)va fi facuta gard viu de maces. In spatele livezii am o portiune mai accidentata care se termina langa un parau. Aceasta portiune am reimprejmuit-o cu sarma ghimpata si voi lasa sa creasca in voie rugii si macesii deja existenti acolo. Tot aici dar si pe inca vreo cateva zeci de metri (poate chiar o suta) voi planta seminte de tecar (cred ca este acelasi pom cu gladita). Asta e un pom care seamana cu salcamul, face niste teci mult mai mari iar tepile foarte dese care cresc pe trunchi sunt foarte goase si lungi de 10-15 cm. In iarna trecuta socrul meu a petrecut o vreme scotand aceste seminte din teci, asa ca am la dispozitie cam o jumatate de punga de un leu cum ii spuneam pe vremea impuscatului. Pe astia ii voi planta la circa 15 cm unul de altul pe doua randuri in triunghi. Asa l-a sfatuit un padurar pe socru. In rest, din loc in loc, voi mai planta salcami. Un al doilea sistem de paza a fost mentionat ceva mai inainte: acel paznic care isi ia partea si de la patron dar si de la mine. Insa mai vreau sa aduc si cativa maidanezi pe care sa ii cresc de mici, sa ne cunoasca doar pe noi. Iar in final, un sistem de supraveghere cu inregistrare. Asta am inteles ca pentru 6 camere, cu DVR-ul, cablaje si manopera nu ar fi mai mult de 3000 lei (am lungime foarte mare. Am un prieten care a montat 4 camere, dar pe distanta mai mica si l-a costa pana in 2000 lei. Apoi mai vreau ceva, inca nu ne-am hotarat care varianta o vom alege: ori o cabanuta din alea cu o camera de pe la magazinele de bricolaj, ori o rulota care nu mai poate fi inscrisa (ca sa coste mai putin) in care vom sta cu randul noptile, in perioada de fructificare. Pana cand vom reusi sa ne facem si o casa acolo sper sa fie suficient. In acelasi timp sper sa apara si alti vecini care sa isi faca ceva pe acolo (o casa, o gradina) asa vom putea sa ne ajutam intre noi si sa ne pazim spatele mai organizat.

#36
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postarmandoaxinia, on 27 martie 2013 - 17:09, said:

Sa stii ca iti tin pumnii dar munca la tara e cumplita daca nu ai un dram de nebunie si nu-ti place
Multumesc.
Un dram de nebunie am, dar inca nu stiu daca suficienta pt a face orice munca cumplita.

View Postarmandoaxinia, on 27 martie 2013 - 17:09, said:

dar ai si satisfactii,nimic nu se compara cu o livada inflorita primavara,cu parfumul gingas al florilor de cires,sau sa stai seara pe prispa casei[dupa o zi de munca]cu o cana de ceva in mina in parfumul florilor de regina noptii
Asta caut si eu la tara.
Deocamdata astept sa se topeasca zapada si sa infloreasca macar cativa pomi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate