Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

solutie internet mobil pentru accesare sistem supraveghere remote

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Caut o solutie la un pret uman, care sa imi faca posibila accessarea unui sistem de supraveghere aflat la distanta.

Traficul de date teoretic ar trebui sa fie limitat la cateva sute de Mb pe luna.

Ca si posibilitate tehnica (acoperire) ar fi vodafone, orange, rds pe 3G sau Romtelecom pe fir, insa asta din urma e foarte labil.

#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Orange este cea mai buna solutie cand vine vorba de viteza si acoperire.
Cum acoperirea nu este o problema in cazul tau, ramane viteza ca factor esential in alegerea furnizorului.
Un abonament de 8 euro cu TVA inclus ce iti ofera 1 GB trafic la viteza maxima de pana la 21,6 Mbps este cea mai buna alegerea dupa parerea mea. http://www.orange.ro...ibri/colibri-8/

Edited by danutz1, 11 March 2013 - 16:04.


#3
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Eu daca as fi in locul tau si nu as avea nevoie de o viteza mai mare de 384 Kbps pe uplink as lua o cartela de voce si mi-as configura de pe nelimiteaza-te.ro o extraoptiune cu 2500 minute in Orange + 750 MB trafic de date, toate astea pentru 5 Euro. In felul asta nu te legi de Orange si poti renunta cand vrei daca ceva nu iti convine ...

#4
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Ca sa il poti accesa sistemul ala ai nevoie in primul rand de un ip routabil,ip care este oferit doar de orange,vodafone la abonament

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Creeaza-ti propria optiune la orange.

#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 crissty, on 11 martie 2013 - 17:12, said:

Ca sa il poti accesa sistemul ala ai nevoie in primul rand de un ip routabil,ip care este oferit doar de orange,vodafone la abonament

hmmm ce informatii interesante ....

cateva detalii legate de costuri? Cred ca am scotocit pe la Vodafone, insa nu prea am gasit info relevant. hit me :-)

IP-ul fix e un nice to have, as mai economisi banii pe care i-as da altfel la un serviciu DDNS.

PS. toti descurcaretii sunt portocalii?!

Edited by kamikz, 11 March 2013 - 23:26.


#7
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 kamikz, on 11 martie 2013 - 23:19, said:

hmmm ce informatii interesante ....

cateva detalii legate de costuri? Cred ca am scotocit pe la Vodafone, insa nu prea am gasit info relevant. hit me :-)

IP-ul fix e un nice to have, as mai economisi banii pe care i-as da altfel la un serviciu DDNS.

PS. toti descurcaretii sunt portocalii?!
Nu stiu costurile,vezi pe site-ul lor.Oricum asta este singura varianta de a il accesa remote,la restul ofertelor ip-ul alocat este in spatele unui NAT si nu ai cum sa accesezi sistemul tau din afara.e valabil atat la vodafone cat si la orange,rds

#8
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da asa e, uitasem de NAT ... Nu poti sa accesezi balaria aia din afara NAT-ului.

#9
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

 adrian001, on 11 martie 2013 - 16:41, said:

Eu daca as fi in locul tau si nu as avea nevoie de o viteza mai mare de 384 Kbps pe uplink as lua o cartela de voce si mi-as configura de pe nelimiteaza-te.ro o extraoptiune cu 2500 minute in Orange + 750 MB trafic de date, toate astea pentru 5 Euro. In felul asta nu te legi de Orange si poti renunta cand vrei daca ceva nu iti convine ...
pentru ce 2500 min in orange? mai bine lasi minim la minute si pui maxim pt net. si sa te incadrezi in 5 euro. nu merita abonament, cat mai tine nelimiteaza-te

#10
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pentru ca de fix 5 Euro nu poti sa iei doar net ...

Edited by adrian001, 12 March 2013 - 09:47.


#11
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
bun concluzionam atunci ca va trebui un abonament cu optiune de ip fix de la vdf sau orange.
Ce imi recomandati ca si HW pe partea de acces la reteaua operatorului? Dau ei un router/modem?

Mie mi-ar conveni o solutie de tip router, de la operator, fara sa folosesc echipamente intermediare.

Aceste echipamente (daca exista) permit configurare port forwarding si alte alea, sau sunt blocate la configurare?

#12
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 kamikz, on 12 martie 2013 - 10:20, said:

bun concluzionam atunci ca va trebui un abonament cu optiune de ip fix de la vdf sau orange.
Ce imi recomandati ca si HW pe partea de acces la reteaua operatorului? Dau ei un router/modem?

Mie mi-ar conveni o solutie de tip router, de la operator, fara sa folosesc echipamente intermediare.

Aceste echipamente (daca exista) permit configurare port forwarding si alte alea, sau sunt blocate la configurare?
Cel mai bun router de acest fel este Huawei B683,il poti gasi pe la operatori,sau la liber la 350 lei pe site-uri de specialitate.Il poti configura cum vrei

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Cum adică "Romtelecom pe fir e foarte labil"? Romtelecom o soluție bună la tine, lumea uită că e nevoie de trafix destul de mare. Un stream la doar 380 kbit/s papă 3 MBytes /min, 180 pe oră, 4,3GB/zi. Nu înțeleg cum vrei să te încadrezi în câteva sute de Mbytes/zi.

 adrian001, on 11 martie 2013 - 16:41, said:

Eu daca as fi in locul tau si nu as avea nevoie de o viteza mai mare de 384 Kbps pe uplink as lua o cartela de voce si mi-as configura de pe nelimiteaza-te.ro o extraoptiune cu 2500 minute in Orange + 750 MB trafic de date, toate astea pentru 5 Euro. In felul asta nu te legi de Orange si poti renunta cand vrei daca ceva nu iti convine ...
Cum să nu ai nevoie de viteză mai mare pe uplink? Ca să compenseze posibilele fluctuații, viteza trebuie să fie dublă ca cea a streamului.

 kamikz, on 12 martie 2013 - 10:20, said:

bun concluzionam atunci ca va trebui un abonament cu optiune de ip fix de la vdf sau orange.

IP fix RUTABIL, atenție! Bine, prin IP fix înțeleg și ei rutabil oricum, altfel nu ar avea sens.

Vodafone nu recomand că are internetul un pic mânărit (vezi pe aria dedicată câte plângeri sunt), iar la Orange IP rutabil se primește la 3,5€ pe lună doar la abonamente pentru persoane juridice.

Edited by benis, 12 March 2013 - 18:19.


#14
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 benis, on 12 martie 2013 - 18:18, said:

Cum adică "Romtelecom pe fir e foarte labil"? Romtelecom o soluție bună la tine, lumea uită că e nevoie de trafix destul de mare. Un stream la doar 380 kbit/s papă 3 MBytes /min, 180 pe oră, 4,3GB/zi. Nu înțeleg cum vrei să te încadrezi în câteva sute de Mbytes/zi.

Vodafone nu recomand că are internetul un pic mânărit (vezi pe aria dedicată câte plângeri sunt), iar la Orange IP rutabil se primește la 3,5€ pe lună doar la abonamente pentru persoane juridice.

De RTLC zic asa pentru ca locatia respectiva e la capat de lume. Ce-i drept, au mai oferit telefonie in zona insa acum a renuntat cam toata lumea. Nu sunt sigur ca va functiona un adsl pe infrastructura de acolo.

Partea cu persoana juridica nu e problema.

Edited by kamikz, 12 March 2013 - 18:43.


#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,577
  • Înscris: 20.10.2006

 adrian001, on 12 martie 2013 - 09:42, said:

Da asa e, uitasem de NAT ... Nu poti sa accesezi balaria aia din afara NAT-ului.
Doar Zapp (acesta exista 3G si in versiunea prepay cu trafic nelimitat) si Romtelecom stiu sa ofere ip rutabil pentru conexiuni mobile. Restul fac NAT.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Da, exact, o cartelă de Zapp 3G poți cumpăra, cât timp mai există.
Cât despre Romtelecom, dacă internetul nu va merge bine, renunți și gata.

#17
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Eu am testat pe Vodafone cu routere Huavey  B683, cu optiunea IP fix. E necesar sa ai acoperire 3G, si semnal bun. Am conectat o firma cu 20 de locatii, in majoritatea locatiilor merge bine, dar sunt vreo 2-3 locatii unde am semnal slab si trebuia sa pun antena externa. Uploadul era in jur de 1.5 M.

#18
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Este o solutie cu ip rutabil? Costuri per locatie cu aproximatie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate