Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2197
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
multumesc mult pt raspuns! o sa stropesc maine cu Mospilan

pe firele de ardei si castraveti ce au fost afectate de insecte (si au fost stropite acum doua saptamani cu ulei de neem si la inceputul saptamanii cu milbeknock) nu am mai vazut urme de afide vii si frunzulitele noi aparute sunt nezbarcite...doar ca acum afidele, cu ajutorul furnicilor Posted Image , normal ca s-au mutat la rasadurile ce nu au fost stropite cu nici un insecticid :(

de obicei nu avem probleme cu insectele in solar si de asta nu am stropit cu nimic preventiv...greseala mea ( am si descoperit sursa de afide: un prun batran din apropierea solarului, ce va fi taiat la toamna )

#2198
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Poti incerca si o solutie bio din plante gen pelin - menta-usturoi si eventual un pic de urzica.
Eu am stropit cu un macerat din pelin-urzica-coada soarecului-coada calului-ceapa si usturoi. Dupa ce am dat pe pomi si in sera ..nu am mai observat furnici decat foarte putine ..pe pruni indeosebi ..pe care i.am.stropit aseara cu mospilan.
Mai poti incerca si varianta plantarii in zona intrarii a unor mici tufe de menta si pelin ..ca sa le stopezi pe viitor traseul furnicilor.
Eu aveam in trecut probleme cu furnicile ..la capsuni ..dar dupa ce am plantat menta pe langa straturile de capsuni ..observ doar cateva furnici ratacite.

Inca ceva ..eu folosesc si capcane pentru furnici ..cu borcane avand capacul gaurit ..in care pun zahar- praf de copt si bicarbonat.


#2199
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
multumesc de sfaturi, o sa le retin pt la anul cand ma voi organiza mai bine si voi planta in solar si plante companion ajutatoare si imi vom produce eu si bunica tot rasadul si fortifica plantele cu preparate naturale inca din faza de rasad ( anul asta jumatate din rasadul de rosii l-am cumparat )

anul asta a trebuit sa consolidam si sa modificam solarul si s-a lucrat la el pana la 1 aprilie cand am plantat rosiile  

(intamplator mi-au iesit doua fire de menta la intrarea in solar si le-am lasat acolo, trebuie doar sa am grija sa nu acapareze tot solarul :))

caut solutii sa previn si sa rezolv probleme cu insecte/boli pana incep legumele sa fructifice, ca dupa acea sa stropesc doar cu solutii naturale (de exemplu, dupa ce incep sa se coace rosiile nu-mi place sa folosesc nici zeama bordeleza si sper ca anul asta sa nu fie nevoie, mai ales ca am mai inaltat solarul si acum am posibilitatea sa aerisesc pe 3 din 4 laturi; solarul are 6x12 m si noi suntem in sud langa Zimnicea)

#2200
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
V-am mai zis, si neemul si restul de zemuri sunt in foarte mica masura "cide"(adica nu omoara), sunt mai degraba repelente, in unele cazuri creeaza un disconfort unora dintre ganganii..." le provoaca o stare de greata" :D  :D
In momentul in care dati cu zemuri nu faceti decat sa imprastiati daunatorii cel mult  sa ii mutati de colo dincolo si pana la urma ajungeti tot la otravuri doar ca intre timp apar si daune, mai mici sau mai mari, si se si extinde zona pe care trebuie sa o tratati, uneori ganganiile ajungand si pe specii pe care altfel nu ar parazita...ca si afidele daca vorbim de ele au specii tinta de plante/ preferati.

Si uitr asa in loc sa stropim castravetii  sau merii, si sa incheiem povestea, stropim de.3 ori cu tot felul de spurcaciuni , dupa care dam cu otrava atat pe castraveti si meri cat si pe rosii, vinete  cartofi, ciresi, aluni samd...

Acuma eu nu va zic sa dati cu otrava, e treaba fiecaruia ce face la el in curte, insa va las pe voi sa judecati cum e mai bine  mai simplu si chiar mai " bio".(in majoritatea situatiilor, nu contest ca uneori tine cu stropitul de 2 ori cu zemuri)

Zemurile nu se folosesc asa, ca insecticidele, dai aiurea pe unde nimeresti.
Fiind mai degraba repelente nu te apuci sa gonesti/ alergi bazdaganiile prin curte/gradina.
Solutia e sa tratezi TOT , adica faci butoiul de jdelitri, iei atomizorul in carca si pana nu imputi absolut toata curtea nu te opresti.
La modul asta da, zemurile bio pot fi rezonabil de eficiente.



#2201
nea_dratu

nea_dratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.02.2017
In general, solutiile bio pe baza de uleiuri si sapunuri, sunt "cide". Adica, ucid. Prin infometare, dar ucid.
Zemurile facute numai cu apa (urzica, pelin, etc) sunt repelente.
In anumite concentratii si zeama de urzica, ucide. Arde si planta si daunatorul.

#2202
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
da, greseala mea a fost ca nu am stropit toate plantele in solar odata impotriva insectelor

din observatiile mele, si solutia de ulei de neem si milbeknock-ul ucide afidele prezente pe o planta (cel putin paduchii de frunze verzi pe care i-am avut eu), doar, pt ca nu am stropit tot ce era in solar odata, doamnele furnici si-au infintat alte fermele de afide pe plantele ramase nestropite

#2203
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Va salut, am si io o problema,am cumparat anul trecut Myr Magnesium si nu mai stiu cum se foloseste adica doza la foliar/10L apa si nu gasesc nici pe google,daca a folosit cineva pana acum si mai retine doza va rog sa ma ajutati,.
Vreau sa dau preventiv la rosii si mai ales la ardei.
si daca pot sa amestec cu Mospilan

#2204
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
adica asta ?

http://www.italpolli...26/MYR_MAGNESIO

daca da, suna si tu la klastorf
am si eu myr-uri, in general cam 20-30ml la 10l

Edited by danr, 18 May 2017 - 20:25.


#2205
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am stropit ieri  rosiile cu un insecticid si am gresit doza - am dat jumate din cat trebuia. Ce sa fac? Pot da cealalta jumate azi, sau astept cateva zile si dau altceva?

#2206
nea_dratu

nea_dratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.02.2017
Este de contact sau sistemic?
Pana la urma, va sfatuiesc sa reluati stropirea, cu doza normala.

Edited by nea_dratu, 22 May 2017 - 16:14.


#2207
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok,multumesc.

#2208
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am o dilema. Am zis sa nu dau Novadym si am luat un insecticid numit eforia 45   https://www.marcoser.../eforia-45.html

In hartiuta din cutie scrie la recomandari sa nu se dea la tomate cu 10 zile inainte de inflorit si pana la sfarsitul infloririi. Pe site-ul celor de la Marcoser nu am gasit nimic de genul.

Pe Ogorul scrie cum am zis  https://www.ogorul.r...FY9uGwodYXwOIg.

Daca va uitati la continut, se poate da sau nu acum?

Edited by Achimitom04, 23 May 2017 - 20:05.


#2209
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Pe ambalaj nu scrie nimic in sensul asta?

#2210
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Nu. Pana la urma am dat un confidor, ca mai aveam ceva in sticla. O sa intru zilele urmatoare si cu un vertimec sa acopar toata gama.Vreau sa tin la respect si paianjenul.

Trebuie  sa caut ce sa dau peste 2 saptamani. Ceva care sa acopere cati mai multi daunatori.

Eu cred ca atunci cand dai insecticide trebuie unul pentru paianjen si unul pentru restul....dar poate gresesc. Cum am avut anul trecut tuta absoluta suflu si in iaurt.

Azi am dat a 3 oara calciu prin fertirigare pentru ca am gasit vreo 3 gogonele afectate bine de putregai apical. Erau maricele.

Edited by Achimitom04, 23 May 2017 - 21:08.


#2211
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Mentine totusi un ritm moderat la chimicalele medicamentoase, gradina nu e SMURD!
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by subway_guru, 23 May 2017 - 21:10.


#2212
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mentin Guru, dar la 2 saptamani le dau un insecticid. Dupa cum spuneam am fost mancat de tuta si musculita alba. Musculita a reaparut primavara devreme dar am reusit sa o lichidez.

#2213
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Incearca mereu sa folosesti antidot 'tintit' pe ce trebuie...sfatul meu
Bafta!

#2214
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Achimitom  cred ca nu ai dat apa la timp suficienta de fac gogonele cu acea pata.Lasa apa sa pătrundă pe adâncime .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate