Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1603
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nici eu nu sunt un ultra ortodox bio. Am folosit si mai folosesc chimicale, dar numai atunci cand cultura este amenintata.
In rest, incerc, pe cat posibil, sa previn problemele folosind solutii neconventionale, recomandate sau incercate de legumicultori onorabili si citibile in literatura stiintifica:
- diferite tipuri de fungi precum arbuscular mycorrhizae, diverse specii de trichoderma, lecanicillium lecanii, pseudomonas fluorences etc ori bacterii protective precum beauveria bassiana, bacilus subtilis, multumesc Jumborom, dr. Eugenia Șesan, ICDPP si NIPHM;
- antiinsecte cu origine botanica cum ar fi Oleorgan, pe baza de ulei de neem, multumesc Jumborom;
- fortifiante/protectoare cu origine vegetala cum ar fi 1) KendalTE cu aminoacizi+cupru+mangan+zinc, multumesc Maddox, 2) Scudo cu aminoacizi+cupru, multumesc Miki si Serrifu.

Despre fertilizare:
- fertilizarea de baza cu Hortyflor, un organic eficient destul de avantajos, multumesc Laum;
- fertilizarea periodica cu diverse formule Agroleaf, multumesc Diver;
- aport de calciu si alte microelemente: Cal-wax, Borocal, Agropotasion etc

Pentru invierea solului voi folosi humusul produs de ramele din cutiile de compost, multumesc Cornell Waste Management Institute (Cornell University), Organic Agriculture Centre of Canada, Youtube si altii.

#1604
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Megane, ai zis ceva foarte pertinent zilele trecute si eu simt nevoia sa intaresc.
Inainte de a lua initiative Bio, este necesar sa recunosti majoritatea bolilor si daunatorilor cat si conditiile atmosferice in care isi fac de cap.
Toata cheia si lacata e sa previi, ca odata atacat mai geu fara solutii chimice.
.Cel mai guraliv cavaler Bio are chiar experinta 0 in orice se poate numi cu adevarat cultura dar da sfaturi pentru orice.
In rest, eu subscriu intru totul la "nu sunt un ultra ortodox bio. Am folosit si mai folosesc chimicale, dar numai atunci cand cultura este amenintata."

Apropo, Victoras, cand ti-o expira suspendarea sa-ti dau numarul meu de cont. Ai spus public ca dai 100 de euroi pentru fiecare ganganie pe care nu o omoara nicotina:

- Trips
- omida capuselor
- paduchii verzi.

Cum stiu intrebi? Simplu - toti sint dauntori ai tutunului.

Intamplator, prima si a treia ataca si tomatele.
Imi datorezi 300 de euro.


Ma lipsesc intre noi fie vorba ca nu cred oricum ca ai atatia bani. Doar ti-am mai dat o mostra a "valorii tale".

Edited by Hapygarden, 07 May 2016 - 20:10.


#1605
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu vreau sa intru in polemica nu nimeni. Voi prezenta doar fapte si, la sfarsit, o pozitie personala.
In 2007-2009 Franta a lansat un foarte ambitios "Plan national pentru sanatatea mediului" in cadrul caruia una dintre directii era aceea a reducerii utilizarii pesticidelor conventionale.
Da!
Ati citit bine.
Guvernul francez, prin ministerul agriculturii, si-a propus sa ii convinga pe fermieri sa foloseasca mai putine pesticide conventionale (adica chimice in romaneste) si sa gaseasca solutii neconventionale (adica ecologice) pentru protejarea sau fertilizarea culturilor agricole. Proiectul acesta al ministerului agriculturii se numeste Ecophyto si are ca obiectiv reducerea cu 20% a utilizarii pesticidelor conventionale pana in anul 2020 si cu 50% pana in 2025.
Initial obiectivul reducerii cu 50% a utilizarii pesticidelor avea termen in 2018, dar s-a soldat cu un esec total datorita opozitiei producatorilor de pesticide care, nu doar ca nu au cedat, dar si-au intensificat actiunile de marketing (in absenta unei cresteri reale a nevoilor de tratament) astfel incat in loc sa scada, utilizarea pesticidelor conventionale a crescut.
Cu toate acestea proiectul este sustinut si pentru a-i cointeresa pe producatorii de pesticide autoritatile franceze au elaborat o lege pentru a sustine proiectul Ecophyto 2.

Concluzie 1: guvernul unui stat european cu agricultura extrem de performanta este atat de hotarat sa reduca utilizarea pesticidelor chimice incat a ajuns sa legifereze in acest sens, sa incurajeze infiintarea si certificarea fermelor agro-ecologice si sa cheltuiasca peste 70 milioane euro pe an pentru acest proiect.

Observatie: eu am inceput deja sa folosesc mai putine chimicale si mai multe organice.

P.S. cine doreste sa citeasca despre cele spuse de mine mai sus ii pot trimite cateva documente prin email. Din pacate, nu reusesc sa atasez aici pdf-uri

Edited by meganedoi, 08 May 2016 - 02:44.


#1606
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Bravo megane! Un exemplu ca nu intotdeauna ceva modern e si bun
In Franta problema e cu adevarat grava si nu o spun din linkuri, am fost la zeci de ferme si am vorbit cu oamenii
Au peste 1 milion de fantani sigilate de autoritati din cauza poluarii aduse de agricultura super intensiva pe care au fost incurajati sa o practice si la care aspira si ai nostri

Un alt cost nevazut la ei a fost ca au fost prinsi in hora imputurilor pe credit din ce in ce mai mari si au ajuns sclavii furnizorilor
Sinuciderea a ajuns a treia cauza de mortalitate in randul fermierilor francezi, 5-600 in fiecare an!
E plin netul de articole pe subiectul asta pt cine crede ca bat campii
E vorba aia, ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca
Multi vor sa fie ca francezii sau olandezii

#1607
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
o intrebare, am reusit sa sa pun si eu rosiile in solar. preventiv, sa incep sa stropesc cu zeama bordoleza ? sau sa le las in pace ? daca da, cand sa incep, la cat sa repet ?

#1608
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postbioecologic, on 08 mai 2016 - 06:40, said:

am rasfoit cate ceva pe aici, si iti dau dreptate.
bine punctat!


scuza-ma hapygarden,
am putea face o paralela cu decoctul din frunze de tomate?
ca insecticid la tomate?
de ce nu ar functiona si la tutun?


Domnule Radu, nu exista nici un dubiu ca atat nicotina cat si solamina sint otravuri foarte eficiente. La fel de bine sint multe ganganii care sint imune la ele.
Altceva ma preocupa. Daca imi raspundeti ma apuc sa folosesc si eu. DUpa cum a evidential Validoe, frunzele de tututun au concentratii diferite de nicotina. Asa ca vin cu urmatoarele intrebari:

- de ce concentratie de nicotina am nevoie pentru a omora purici, afide si alte ganganii?
- cum fac ca in conditii domestice fara laborator sa obtin aceeasi concentratie de fiecare data (am stabilit deja ca nu stim ce concentratie de nicotina e in frunze asa ca folosind aceasi cantitate de frunze vom obtine alt rezultat de fiecare data)
- ce se intampla daca folosim o concentratie mai mare?
- presupunand ca am reusit sa stabilizam o concentratie, ce se intampla cu nicotina odata ajunsa pe planta - penetreaza invelisul fructelor, intra in frunze (presupunand ca dau pe salata sau varza de ex)
- odata ajunsa acolo, sufera o dilutie, reductie, neutralizare? Ce se petrece cu ea in fiecare planta in parte si in cat timp? Cu alte cuvinte CARE ESTE TIMPUL DE PAUZA?

(Ca fapt divers, nicotina e o molecula al naibii se stabila care are darul de a penetra imediat tesuturile. Si odata ajunsa acolo ramane in acea forma multa vreme. Cat? NU STIU cum NU STIU nici raspunsuri la intrebarile de mai sus.

Pana nu imi garantati raspunsuri la toate intrebarile de mai sus eu sint impotriva folosirii ei. Nu as vrea sa le dau copiilor mei sa fumeze de la varste asa fragede.

Asa ca prefer sa ma duc la magazin, sa dau 130 de lei pe o sticla de Oleorgan care imi ajunge fix 2 ani la rata mea de utilizare si pe care stiu ca pot sa-l beau direct din flacon cu singura consecinta ca as sta mai mult pe buda.
Sau Laser (Bio), Milbeknock, Hunter, Red Bloc, Nemagold, etc.

Mai pare asa atractiva nicotina ca insecticid "biologic"?
Nu mai intru in detalii cu alte substante continute de tutun foarte solubile in alcool si apa si care ar ajunge in planta si ar penetra invelisul. Nu de alta dar sint fumator.

Edited by Hapygarden, 08 May 2016 - 08:35.


#1609
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
@fr0ggybv Zeama bordeleza ti le va tine pe loc cam o sapt ....lasa.le si tu cateva zile sa se prinda :)

Edited by maru_29, 08 May 2016 - 08:35.


#1610
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Happy, cred totusi ca e Victor nu Radu  :)
Poate ma insel

#1611
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
De acord cu Hapygarden. Sunt necesare mai multe studii, experimente si analize de toxicitate inainte de a putea folosi cu incredere o solutie neconventionala. Eu, de exemplu, am avut o retinere sa folosesc "ceaiul" de urzica tocmai din cauza absentei acestor studii. Dar, sunt convins ca acestea vor aparea la un moment dat.

De asemenea, sunt convins ca tehnologia ne este la indemana si unii mai "dusi cu capul" isi vor incropi si un minilaborator. :)

@fr0ggybv
Iti recomand Kendal TE sau Scudo

Edited by meganedoi, 08 May 2016 - 08:52.


#1612
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postvalidoe, on 08 mai 2016 - 08:36, said:

Happy, cred totusi ca e Victor nu Radu  :)
Poate ma insel
E Radu. Daca era Victor era un Yo pe acolo si alte cuvinte uzuale pentru el care nu sint si in Dex.

#1613
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Victor are sarbatoare azi, nu mai presteaza.
Bioeco e cavadoro.

#1614
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Prima recolta de urzici pe anul asta, 3kg
'reteta' in lipsa de alte studii, desi pare trasa de par cu multipli de 10 e cea care apare cam peste tot pe net
1:10 la macerat, apoi solutia 1:10 radicular sau 1:20 foliar
Las anul asta cateva fire martor sa vad daca e vreo diferenta

Cu nicotina inca mai studiez, eu sunt fumator cu vechime dar sunt singurul din familie

Attached Files

  • Attached File  u1.JPG   545.65K   28 downloads
  • Attached File  u2.JPG   417.73K   31 downloads
  • Attached File  u3.JPG   541.44K   30 downloads


#1615
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postmeganedoi, on 08 mai 2016 - 08:47, said:

, am avut o retinere sa folosesc "ceaiul" de urzica tocmai din cauza absentei acestor studii.

Acuma sa nu exageram, totusi, beneficiile urzicii sunt recunoscute inclusiv ca planta medicinala. Si se manaca Posted Image

@validoe, eu personal folosesc in prezent maceratul de urzica in concentratie mai mare,1 :10 la macerat apoi dilutie de 1: sau 1:3 la aplicare, la inceputul utilizarii l-am folosit nediluat, ca nu aparuse inca varianta asta cu dilutia la 10, 20 si te asigur ca plantele nu au patit nimic...La dilutia 1:3 afidele sunt kaput la max. 48 de ore de la aplicare

Edited by claudia313, 08 May 2016 - 09:50.


#1616
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Promit sa invat Claudia :)
Intai sa imi cultiv o parcela cu urzica. Sa vad de unde obtin niste seminte.

#1617
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Aoleu @megane, prin partea aia de tara nu cresc urzici pe ceva terenuri virane? Mi se pare culmea agriculturii sa semeni urzici! Posted Image Mai bine ma apuc si-ti scot eu niste radacini si ti le trimit

#1618
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc frumos Claudia, dar e prea mare deranjul. :) Apropos, aromaticele sunt foarte apreciate de copii!

Il voi ruga pe tatal meu, hoinar pe baltile patriei, sa imi identifice niste campuri de urzica.

#1619
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@  meganedoi, daca ajungi la mine-jud Giurgiu, com Schitu, DONEZ urzici de nu incap in portbgaj, Frumoase (50 km de Bucuresti).
Daca nu ajunge, sunt terennuri "virane" pline cu urzici

Edited by vasilemet, 08 May 2016 - 13:59.


#1620
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvasilemet, on 08 mai 2016 - 13:58, said:

@  meganedoi, daca ajungi la mine-jud Giurgiu, com Schitu, DONEZ urzici de nu incap in portbgaj, Frumoase (50 km de Bucuresti).
Daca nu ajunge, sunt terennuri "virane" pline cu urzici

Desigur. Stiu zona.
Camineasca, Bila, Naipu, Chiriacu, Valter Maracineanu etc
Nu este departe :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate