Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Un clip recomandat ateilor.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postiulian-13, on 28 februarie 2013 - 20:54, said:

De ce trebuie neaparat sa dovedesti? nu va inteleg... pur si simplu avem alte idei si orientari nu trebuie sa ne inundati cu tot felul de dovezi despre existenta dumnezeulu vostru. Si nu cred ca orientarea mea deranjeaza pe un credincios cu ceva.
Aceasta problema este pusa de fapt, invers. Daca nu te-ar deranja orientarea religioasa a oamenilor, nu ai mai posta pe sectiunea Religie si Spiritualitate cata vreme nu crezi in astea.

View Postvioreln5, on 28 februarie 2013 - 21:48, said:

Daca Dumnezeu a creat totul, el cum a aparut ? Oare tot ca Big Bang-ul, adica din nimic?
Pai tocmai tu intrebi asta? Ca ateu? Nu ai inteles nimic din film, asa e?

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 28 februarie 2013 - 22:06, said:

necunoasterea si frica au creeat zeii

dar in big-bang crezi?
sau este doar o poveste frumoasa care consuma miliarde de dolari/euro?

sidenote
stii ce propriete speciala au constantele Planck si Kelvin?
Vrei sa ne raportam la teoria relativitatii restranse care deunazi a fost infirmata? Stiinta iti ofera doar explicatii partiale in functie de gradul de cunoastere la un anumit moment. Atat. constantele Planck sau Kelvin nu m-ar mira sa fie si ele depasite desi la ora actuala constituie un prag minim.

View Postzdrobi, on 28 februarie 2013 - 22:42, said:

dar tu DE ce crezi in mod real despre religie fara sa zici "nu stiu"?
Pentru ca imi ofera raspunsurile pe care voi nu le aveti. (Am corectat eu intrebarea ta).

View PostGonthar, on 28 februarie 2013 - 22:17, said:

Asta este o taina - adica ceva care este peste puterile noastre de intelegere si cu care nu are rost sa ne batem capul ci doar sa ne minunam si sa admiram puterea Domnului.
Cu putina filozofie si logica avem raspunsul. Nu e deloc o taina.

Edited by mario_bril, 28 February 2013 - 22:46.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzdrobi, on 28 februarie 2013 - 22:47, said:

nu numai ca nu ai inteles intrebarea mea dar te si contrazici:

filozofia nu ofera raspunsul "stiu", iar logica in religie e departe de a fi numita logica!
Orice raspuns este prin definitie stiu daca te satisface. Iar despre logica in religie mai studiaza. Incepe de la argumentele ontologice.

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzdrobi, on 28 februarie 2013 - 23:18, said:

daca iti insusesti doar un raspuns, sigur ca esti usor de satisfacut si "stii"
Asta se intampla la nivel psihologic cu orice individ. Fie el ateu sau teist. Acum poti testa raspunsul sau nu in functie de cerintele proprii.

#41
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

View Postmario_bril, on 28 februarie 2013 - 22:37, said:



Tu poti crede orice. Este in regula asta daca iti convine. Insa daca vrei sa afli adevaratul motiv iti sugerez sa il citesti pe Eliade, care nu abereaza pe aceasta problema asa cum o faci tu aici.
oare de ce nu te-ai limitat la a spune- TU POTI CREDE ORICE, ESTE IN REGULA ASTA DACA ITI CONVINE- fara a-mi spune ca aberez, sau sa ma trimiti sa citesc ceva care ti-ar intari spusele ? am incercat cumva eu sa-ti arat ca gresesti ? nu ! am spus destul de clar ca este problema ta ca tu esti de partea religiei, asa cum, este problema mea, ca sunt ateu. de fiecare data am patit acest lucru. doar am enuntat faptul ca sunt ateu, iar teistii au si inceput sa-mi demonstreze ca nu sunt pe ` calea cea buna`...

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnelubuz, on 01 martie 2013 - 07:09, said:

oare de ce nu te-ai limitat la a spune- TU POTI CREDE ORICE, ESTE IN REGULA ASTA DACA ITI CONVINE- fara a-mi spune ca aberez, sau sa ma trimiti sa citesc ceva care ti-ar intari spusele ? am incercat cumva eu sa-ti arat ca gresesti ? nu ! am spus destul de clar ca este problema ta ca tu esti de partea religiei, asa cum, este problema mea, ca sunt ateu. de fiecare data am patit acest lucru. doar am enuntat faptul ca sunt ateu, iar teistii au si inceput sa-mi demonstreze ca nu sunt pe ` calea cea buna`...
Pe mine nu ma intereseaza ca esti ateu. Din contra imi place mai mult sa discut cu ateii decat cu teistii. Iar sa te aduc pe calea ce buna este departe de mine intrucat nu am pretentia ca as avea vreo veleitate mesianica. Ai afirmat insa ceva despre religie. Ei bine, acea afirmatie am considerat-o o aberatie si ti-am oferit si o sursa din care ai putea sa te informezi exact cum sta treaba. Nu am generalizat deloc in sensul sa consider toate afirmatiile tale ca aberatii.

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmario_bril, on 28 februarie 2013 - 22:45, said:

Vrei sa ne raportam la teoria relativitatii restranse care deunazi a fost infirmata? Stiinta iti ofera doar explicatii partiale in functie de gradul de cunoastere la un anumit moment. Atat. constantele Planck sau Kelvin nu m-ar mira sa fie si ele depasite desi la ora actuala constituie un prag minim.
imagineaza-ti ca tot univesrul a fost mai mic decat acest prag

View Postmario_bril, on 28 februarie 2013 - 22:45, said:

Pentru ca imi ofera raspunsurile pe care voi nu le aveti. (Am corectat eu intrebarea ta).
ai impresia ca ai raspunsuri, si asta te face sa te simti implinit
eu unul am vrut sa ating Nirvana

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 01 martie 2013 - 15:36, said:

imagineaza-ti ca tot univesrul a fost mai mic decat acest prag
Eu imi imaginez orice. Insa nici macar voi nu aveti o teorie coerenta. Teoria majoritara afirma un Univers finit sferic, mai vine unul Krauss si cu echipa lui care infirma aceasta si afirma in schimb ca Universul este plat si infinit, si mai e inca o teorie ca acesta ar fi hiperbolic. In cazurile 2 si 3 ideea de BB sufera serioase modificari fata de cum o stiam noi.

View PostMarianG, on 01 martie 2013 - 15:36, said:

ai impresia ca ai raspunsuri, si asta te face sa te simti implinit
eu unul am vrut sa ating Nirvana
Pentru tine sunt doar impresii insa pentru mine sunt mult mai mult de atat. Daca pe tine nu te deranjeaza ca nu intelegi rostul si rolul vietii noastre, pe mine ma preocupa intens si caut raspunsuri.

#45
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 05.01.2004
Mi se pare mie, sau din ce vad pe forum "rostul vietii" religiosilor (nu am spus credinciosilor) este de a-i convinge pe altii sa adere la aceleasi dogme? De parca de asta depinde directia in care o vor lua la expirarea termenului de valabilitate.

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsorin61, on 01 martie 2013 - 17:11, said:

Mi se pare mie, sau din ce vad pe forum "rostul vietii" religiosilor (nu am spus credinciosilor) este de a-i convinge pe altii sa adere la aceleasi dogme? De parca de asta depinde directia in care o vor lua la expirarea termenului de valabilitate.
Sincer, al meu nu este. Unii poate se simt atrasi de chemarea asta mesianica sau poate depisteaza in ei ceva veleitati, naiba ii stie. Dar de ce ar trebui sa fi tu convins de catre altii nu pot sa inteleg. Si aici ma refer la respectivii si nu la tine.

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmario_bril, on 01 martie 2013 - 16:57, said:

Pentru tine sunt doar impresii insa pentru mine sunt mult mai mult de atat. Daca pe tine nu te deranjeaza ca nu intelegi rostul si rolul vietii noastre, pe mine ma preocupa intens si caut raspunsuri.
am vazut prea multe chestii prost gandite incat sa mai cred in "rostul vietii", fie el general sau personal.
Cati dintre cei care au inteles "rolul vietii noastre" si-au asumat acel rol?

Ciudat este ca Biblia implementeaza abuziv un "rost", si anume sa ajungi in Rai.
Lucrurile nu sunt facute cu un scop, lucrurile pur si simplu se intampla (asa cum s-a intamplat cu BB si cu God)
Nu poti vorbi de rostul unui lucru decat dupa ce faptul a fost consumat (iar omul trecut in nefiinta)

Cat de altruist este un om care face fapte bune cu gandul ca va fi rasplatit de D-zeu?
De ce trebuie sa justifice credinciosi faptele bune?

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 03 martie 2013 - 19:15, said:

am vazut prea multe chestii prost gandite incat sa mai cred in "rostul vietii", fie el general sau personal.
Cati dintre cei care au inteles "rolul vietii noastre" si-au asumat acel rol?

Ciudat este ca Biblia implementeaza abuziv un "rost", si anume sa ajungi in Rai.
Lucrurile nu sunt facute cu un scop, lucrurile pur si simplu se intampla (asa cum s-a intamplat cu BB si cu God)
Nu poti vorbi de rostul unui lucru decat dupa ce faptul a fost consumat (iar omul trecut in nefiinta)

Cat de altruist este un om care face fapte bune cu gandul ca va fi rasplatit de D-zeu?
De ce trebuie sa justifice credinciosi faptele bune?
Sa inteleg ca esti un sceptic? Si ca pentru tine viata nu are vreun rost anume? Ca de fapt totul se datoreaza hazardului? Suntem doar produsul unei intamplari? Te multumeste aceasta teorie?

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
Suntem doar produsul unei intamplari
Aceasta teorie, nu ma multumeste dar ma impac cu idea.
Desigur, suntem.
nu stiu sa-ti spun daca reprezentam un produs sau un rest,
Spoiler
Si sa ajungem la punctul culminant, la care intamplare te referi?

Nu poti sa negi ca nu s-ar fi intamplat ceva, apoi am aparut noi.
Totul ni se datoreaza noua, hazardul nu are nimic de a face cu asta.
Oameni iau decizii si asta afecteaza alti oameni.
Ca unii oameni sunt profitori, alti "robin hood" sau "batman" asta ne este natura.

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 04 martie 2013 - 20:00, said:

Suntem doar produsul unei intamplari
Aceasta teorie, nu ma multumeste dar ma impac cu idea.
Desigur, suntem.
nu stiu sa-ti spun daca reprezentam un produs sau un rest,
Spoiler
Si sa ajungem la punctul culminant, la care intamplare te referi?

Nu poti sa negi ca nu s-ar fi intamplat ceva, apoi am aparut noi.
Totul ni se datoreaza noua, hazardul nu are nimic de a face cu asta.
Oameni iau decizii si asta afecteaza alti oameni.
Ca unii oameni sunt profitori, alti "robin hood" sau "batman" asta ne este natura.
Nu inteleg de ce ar trebui sa te impaci cu o idee care nu te multumeste. Banuiesc ca nu te multumeste din punct de vedere rational, adica nu raspunde la toate intrebarile privitoare la existenta noastra. Abiogenea este o teorie extrem de comoda care din pacate la o analiza mai atenta este extrem de fragila. Apoi, evolutia, pe care nici creationistii nu o neaga, are si acum anumite lacune. Asta inseamna ca numai ea singura nu raspunde la toate intrebarile noastre. Si atunci nu ne raman decat doua alternative: ori sa luam teoriile stiintifice care sunt si sa ne multumim cu ele sau sa cautam raspunsuri acolo unde stiinta nu le poate oferi.

#51
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View PostGonthar, on 28 februarie 2013 - 18:31, said:

Imi place filmuletul ptr. ca ii arata pe atei asa cum sunt: aroganti,insultatori,plin de fumuri in cap si cu senzatia ca stiu totul.

Mântuirea nu e monopolul vreounei biserici, cum se credea, ea este individuala, o poate cere fiecare conform cu constiinta lui

A se ținea cont totuși de realitatea din România, care e una schizofrenică. Și anume, 50% (procent estimat de mine, voi puteti estima cum doriti) din populație se declară creștină, credincioasă dar implicată direct in fărădelegi (hoție la buget, ca politician, patron, liber întreprinzător, pe motivul că dacă toți fură, eu de ce nu?), iar cealaltă jumătate, se declară atee, dar nu fură. Ci se îngrozește de ce vede în biserica ortodoxă, idolatrie cât munții, fariseism, slavă deșartă, manipulări sentimentale (invocarea fecioarei Maria, in loc de insusi Mesia - Isus Christos, pentru ca la cine se duce un copil mic cand greseste, la tata sau la mama? la cine are curaj? ba inca, zic ei ca Maria ar fi pururea fecioară, deși în evanghelie scrie că s-a culcat cu Iosif după nașterea lui Isus). Și ar mai fi multe de adăugat despre alte culte. Iată, Martorii lui Iehova. Incă din titlu e greșit, trebuia să-și zică martorii lui Isus Cristos, că pe Iehova încă nu L-a văzut nici un muritor, dar de Isus toți am auzit. Plus mascarada ca ei nu doneaza sange, nu accepta sânge, adică ei zic pe față că nu și-ar da sângele personal pentru prietenul lor aflat în mare necaz. Sau poate un om foarte sarac isi doneaza 350 ml de sange, ca sa aiba ce manca 2 zile, fara sa-i treaca prin cap ca exista fanatici care nu ar accepta sangele lui pe motiv că e..păcat, adică el, săracul ar fi păcătos. Să ne amintim că fariseii descriși în evanghelii, se spălau pe mâini după ce dădeau mâna cu păcătoșii, își spălau tălpile sandalelor de praful pe unde au călcat și păcătoșii, iar acum mai marii preoților au devenit ca și fariseii, ba cu haine inzorzonate, ba trași toți la 4 ace, cum sunt iehoviștii. Păi dacă iehoviștii zic ca managerii si CEO-ii din lume sunt uneltele lui Satan, de ce se imbraca si ei la fel ca managerii? Valabil si pentru mormoni, dar măcar ăia și-au făcut complet propria biblie, care cică a fost de ...aur. Eh, din pricina acestor lucruri, cei care încă mai fac un dram de bine în societate, își zic atei. Dar poate că nu fac nici dintre ăștia bine, ci fură și mint și ei. E treaba fiecăruia. Dar s-a spus așa, că mântuirea Dumnezeului lui Avraam, Isaac și Iacov, nu vine pe bază de apartenență la vreo haită...păcătoasă. Ci mântuirea se dă fiecăruia personal: Apocalipsa 2:17 Cine are urechi să asculte ce zice bisericilor Duhul: „Celui ce va birui îi voi da să mănânce din mana ascunsă şi-i voi da o piatră albă; şi pe piatra aceasta este scris un nume nou pe care nu-l ştie nimeni decât acela care-l primeşte.”

Sau, citate din evanghelie: Iată, împărăția Cerurilor este luată cu asalt. Impărătia Cerurilor este in voi.
Impliniti poruncile, si acea impărătie se va simti si pe pamant, dar ce a fost incheiat rau de la primul nasture, va sta stramb cu totul la urma. Deci nu va asteptati ca daca voi faceti bine, se va simti peste toti.

Cât despre viitorul apropiat (zic eu ca in 50-100 ani) denumit in Apocalipsa, Necazul Cel Mare și de pe urmă, adică...apocalipsa demografică, climatică, morală, pe fondul epuizării resurselor (hidrocarburi si restul, aici regret, cine chiar n-a invatat la scoala, va fi mintit ca ele sunt nelimitate, dar bunul simt indică că nu e posibilă o creștere infinită, dictată de sistemul capitalist, pe resurse finite, ba inca si cu un sistem bancar elitist si corupt), s-a spus oamenilor prin profetul Isaiah, ca atunci, suferinta si intunericul (ipocrizia, vanitatea) vor fi asa de mari (lipsurile celor multi si trufia celor putini, care vor detine totul, noua, de fapt vechea plutocrație romană), incât orișicine își va mai aminti numele Dumnezeului adevărat (iar nu numele amăgitorului acestei lumi), va fi mântuit.

Orișicine poate lua (în van cel mai sigur, dar pentru propria conștință) din momentul în care citește, decizia să facă cum spunea profetul Mica și alții :

Mica 6:6-8 "Ţi s-a arătat, omule, ce este bine, şi ce alta cere Domnul dela tine, decât să faci dreptate, să iubeşti mila, şi să umbli smerit cu Dumnezeul tău?"
Iacov 2:20. Vrei dar să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?
Osea 10:8 Şi vor zice munţilor: „Acoperiţi-ne!” Şi dealurilor: „Cădeţi peste noi!

Pentru că Fiul Omului nu va veni să mântuiască oamenii aflați în păcat, ci de păcatele lor, adică pe cei care s-au căit și s-au îndreptat. Asta e marea amăgire a bisericii ortodoxe, ca zice ca este mântuire și în păcat. Dar nu e. Cei adormiți în păcatele lor, nu vor fi mântuiți 100%, decât iată, în condiții extreme, adică in timpul Marelui Necaz, cand va fi planeta in pragul dezastrului. Si cine va chema si atunci Numele Domnului? Cei care se vor afla in pozitiile cele mai dezavantajoase. Prădătorii din vârful piramidei, vor râde. Dar râsul lor va fi foarte scurt, pentru ca Fiara va primi timp să lucreze la maxim numai 3,5 ani (42 de luni), iar oamenii de bine nu vor fi singuri atunci, vor avea alături pe cei doi profeți, Enoh și Ilie, dar cine își va mai aduce aminte de ei? Necazul va veni, cand vor scadea rau hidrocarburile. Iar acum, capitalismul cel mult laudat, are nevoie de sclavi tot mai ieftini, de aceeau au făcut mari presiuni sa intre in vietnam si corea de nord, care au acceptat numai pentru ca se confruntau ambele cu iminenta foametei. Nu, nu laud comunismul, nici vorba, chiar ma tem să nu aduca capitalismul orbirea care a adus-o comunismul in corea de nord (spalare pe creiere, stapani complet narcisisti si grandomani, cum era si ceausescu).

Marile corporatii au nevoie de sclavi tot mai ieftini, pentru ca pretul materiilor prime la bursa tot crește, pentru că ele se termină (Lumea și pofta ei vor trece, spunea Isus, dar pe urmă vine socoteala finală, si fiecare vom da socoteala, voi vreti sa dati socoteala? si pe urma sa va revedeti cu familia reunita in Iad? pentru ca nici tatal care l-a invatat pe fiu sa fie hot nu va scapa, iar muncile iadului in asta constau, in a da vina de la unul la altul, in veci de veci, acolo nu exista nici timp nici materie, doar scriptul personal, softul, adica asa cum e acum situatia demonilor, zisi si extaterestrii, ei nu simt iadul inca, pentru ca se hranesc cu inconstientul oamenilor si cu inconstientul individual).

Oamenii de stiinta, in special psihologii, recunosc ca la fiecare o suta de ani, se reseteaza inconstientul colectiv, adica, oamenii pot considera ca trecutul grav, a fost uitat, si poate fi repetat. De aceea exista deja oameni care neaga holocaustul si vor sa-l reabiliteze pe Hitler, pentru ca asa cum Iuda Iscariot a fost "bancherul" apostolilor (tinea punga lor cu bani si fura din ea), la fel astazi elitele bancare mondiale sunt preponderent evrei. Si vă vor prosti pe toti (deja teoria conspiratiei cu illuminati lucreaza in aceasta directie) sa va adunati la Armaghedon (la razboi impotriva evreilor), adica la al doilea holocaust, adica sa fie ucisi iar cei multi, pentru cativa vinovati. Credeti ca nu e posibil asa ceva? Omul cand ramane fara mancare, adapost, servicii sexuale, isi vinde instant sufletul, crede orice. Omul firesc este pur animalic, instinctual. Devine fiara, la o adica, doar ca sa traiasca. Cei mai puternici in lagarele naziste i-au gazat pe cei mai slabi, ca sa mai traiasca inca..6 luni, pe urma veneau altii mai puternci si-i gazau si pe ei. Lumea e un sistem piramidal unde fiecare are iluzia ca poate fi invingator, dar mereu cel putin 70-80% au fost loseri, iar acum din cauza iudelor românești și a altor iude internaționale, este posibil ca 99% să devină loseri. Dar vor primi drept consolare, razboiul, cum le-a oferit si hitler germanilor. Cine are indoieli, sa citeasca profetii vechiului si noului testament, in fiecare este pomenit marele necaz si razboiul final, catastrofic. De unde sa fi stiut ei acum 2-3 mii de ani ca se va ajunge in 2050 la 10 miliarde de oameni, ca petrolul va deveni lux (studiati documentarele stiintifice, nu exista solutie la hidrocarburi, toata civilizatia si toate industriile depind de ele, sunt neregenerabile si sinucigase, cei care spun pe dos, mint).

Ar fi bine să credeți și să faceți, nu să fie nevoie să vedeți vreo 5 documentare realiste, stiintifice, unele foarte oribile, cu note de peste 8 pe imdb.

Titanicul a fost o pilda. Ca si atunci, majoritatea crede că...suntem pe titanic, nu ne putem scufunda. Dar biblia spune că pământul tot se va cutremura (eplicatia va fi ca de la incalzirea globala, s-au accelerat miscarile placilor tectonice), se va clatina  ca un om beat. Dumnezeu nu va face minuni, va lasa lucrurile sa curga de la sine spre legile fizicii, iar legea a doua a entropiei spune ca orice sistem tinde spre haos. Nu exista autoreglare, organizare din haos. Toate s-au facut conform planului profetic. Ironic este ca in plan colectiv nu se poate face nimic, lucrurile vor merge spre dezastru, dar in plan individual, fiecare poate face contra. Si pentru asta va fi rasplatit. Dupa moarte. Suna ironic dar asa vrea Dumnezeu, credinciosie pana la moarte. A sclavilor, evident, pentru că cei satuli prin furt, mereu vor rade si vor batjocorii pe cei multi.  Dar biblia spune, ca la urma uluiala lor va fi enorma, va deveni o groaza fara margini. Ei nu o pot constientiza de pe acum pentru ca si ei cred sincer ca Dumnezeu nu exista. Daca ar crede invers, ca exista, nu ar face ce fac.

Asadar, se spune in noul testament, "Arată-mi credința ta fără fapte, și își voi arăta și eu faptele mele fără credință"

Este incredibil ca poti vedea români care zi de zi fura statul dar tot ei se mira ca nu sunt bani de mancare ori medicamente in spitale. Toti care fura, zic ca fura pentru ca toti fura, dar nu toti fura, altfel s-ar darama societatea in 2 ani. Evident, ca fara FMI si Banca Mondiala am fi ajuns pana acum la alte taieri de zerouri. Asa, pentru ca noi sutem mai hoti ca ei, suntem robii lor, datori vanduti, asta e. Datoria nu va fi platita niciodata de toti, aici pe pamant. Este imposibil asa ceva. Dar datoria morala ramane, si fiecare mergem cu ea de gât. Ea exista, doar trebuie constientizata. Dupa constientizare, vin si deciziile bune. Nu-i invidiati pe cei care fura, n-ati vrea sa fiti in situatia lor pe urma. Ei sunt complet in afara lumii si universului. Dar din pacate, in acest sistem global, cam toti suntem pradatorii aproapelui nostru la un moment dat. Cât despre animale și mediu, este incredibil ce se intampla in acest plan.

Chestia cu resetatul inconstientului colectiv dupa 100 de ani, poate fi cat se poate de adevarata. Adica lumea va gandi, ok, au trecut deja 100 de ani de la holocaust, ne-am putea risca sa-l repetam, nu va fi grav. Dar in Apocalipsa se mai spune ca dupa Armaghedon va fi nevoie de o mie de ani pentru resetarea inconstientului colectiv ca acel Armaghedon să fie iar repetat. Si cred ca asta se va face, doar ca sa dovedeasca oamenilor, ca inconstientul lor, este mereu coruptibil doar trebuie sa treaca o anumita perioada de timp, ca sa intervina adormirea constientului. Omul este 90-95% inconstient de ceea ce face si spune, de mesajele lui non verbale, toate sunt copiate in primii 7 ani de viata de la...parinti. Acesti parinti fizici, deveniti parinti mentali, blocheaza orice perceptie care i-ar da de gol pe ei (se spune ca parintii din capul omului se apara, nu iti dau voie sa-i deconspiri, isus ii numea simbolic Diavolul). A se vedea cum basescu si-a transformat fiica anagramata in mare parlamentara. Va place asa ceva? Cam cat la 100% dintre noi ne trimitem copii la facultati pentru ..castig si nu pentru chemare, talent? Ei bine, multi si cam prea multi dintre cei care se duc pentru castig, devin si foarte coruptibili. Asta e mentalitatea estică. Asa au facut si grecii. Deaia sunt unde sunt acum.

Edited by Oneiros, 05 March 2013 - 03:41.


#52
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Problema este in felul urmator: chiar si pentru un om cu un IQ peste medie si 3 facultati terminate, treburile astea cu big-bang-ul si teorie de unificare si notiune de singularitate, ce inseamna timpul etc. sunt niste notiuni foarte, dar foaaaaarte vagi si greu de definit si imaginat. Nu degeaba exista doar cativa oameni, din 7 miliarde, care se ocupa cu asa ceva. Altfel, orice gigel ar veni la coltul blocului cu o teorie de unificare si cu raspunsul la intrebarea "Ce era inainte sa fie totul?" Asa ca daca nu cumva are vreounul dintre voi vreun doctorat in fizica/cosmologie etc., este mai bine sa faceti ciocu' mic.. ca tot voi va faceti de ras.

#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmario_bril, on 05 martie 2013 - 01:46, said:

Si atunci nu ne raman decat doua alternative: ori sa luam teoriile stiintifice care sunt si sa ne multumim cu ele sau sa cautam raspunsuri acolo unde stiinta nu le poate oferi.
Stiinta cauta raspunsuri, mai exact care este intamplarea fara a exclude existenta fortei divine.

religia spune sa crezi fara sa cercetezi.

Uite o intrebare funky.
Dumnezeu a creeat un singur univers?
Sau
Este Dumnezeu acelasi in toate versiunile de univers?

Edited by MarianG, 05 March 2013 - 15:15.


#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 05 martie 2013 - 15:15, said:

Stiinta cauta raspunsuri, mai exact care este intamplarea fara a exclude existenta fortei divine.
Din pacate majoritatea oamenilor de stiinta sunt atei si ca atare refuza din start ipoteza prezentata de tine.

View PostMarianG, on 05 martie 2013 - 15:15, said:

religia spune sa crezi fara sa cercetezi.
Asta e un dicton spus de Celsus in secolul al II-lea, el nefiind crestin. Din pacate asa s-a inradacinat acest dicton incat marea majoritate a oamenilor au impresia ca de fapt asta e pozitia Bisericii privitoare la cunoastere. Ei bine, atat religia cat si Biserica in sine sunt pentru cunoastere si nu impotriva acesteia. Baza biblica fiind desigur cuvintele lui Hristos:

7. Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide.
8. Ca oricine cere ia, cel care cauta afla, si celui ce bate i se va deschide.
(Matei 7:7-8)

In acest sens, Biserica Catolica are observator astronomic, Vatican Observatory, unul dintre cele mai vechi din acest domeniu. Mai are si un centru de cercetare in SUA.  Pentru mai multe detalii vezi aici http://vaticanobservatory.org/

View PostMarianG, on 05 martie 2013 - 15:15, said:

Uite o intrebare funky.
Dumnezeu a creeat un singur univers?
Sau
Este Dumnezeu acelasi in toate versiunile de univers?
Este posibil si Biserica nu neaga acest lucru. Cert este ca deja teoriile stiintifice afirma existenta mai multor dimensiuni, lucru afirmat chiar de Iisus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate