Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

instalatie electrica casa - ajutor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#37
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 24.06.2006

View Postady_77, on 12 martie 2013 - 14:53, said:

Posibil ca partea ta sa fie ramasa mai in urma,nu pot fi toti la acelasi nivel,cred ca esti constient de asta,iar daca tu nu ai vazut nu inseamna ca nu exista!
este posibil si asta dar mai probabil este ca ti-ai luat prea mult elan si ai un camp de vedere limitat, este absurd sa spui ca daca la tine-n sat/oras/tara din vest se lucreaza asa, tot vestul lucreaza asa sau daca aia pun cablu-n perete sunt varful de lance si restu-s coada

eu nu am spus ca-i rau sau ca nu exista asa ceva, asa ai inteles tu de acolo de sus de unde crezi ca esti si ne privesti
multi din cei ce scriu aici locuiesc si muncesc sau au facut asta in afara Ro, au vazut si alte modele si ne dam cu parerea, important este ca acolo unde esti la momentul respectiv sa respecti standardul local asa cum este el

#38
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postady_77, on 12 martie 2013 - 14:53, said:


Daca tu nu ai vazut sau nu ai muncit nu inseamna ca nu exista! Prin comparatie daca nu vedeam si altceva ramaneam la instalatiile comuniste din aluminiu si aplaudam toti ca asa e bine? Unde ai vazut tu cablu "impuscat" ,vorba ta? Iti spun eu unde,in instalatiile realizate de doreii cu pretentii de electricieni autorizati,care pun protectii dupa cum ii taie capul nidecum dupa normative. Cablul ala fie el si pozat in tencuiala nu are cum sa cedeze decat daca e protejat de un disjunctor cu valori peste ceea ce suporta el sau daca e un gunoi de cablu,ceea ce in zona unde muncesc eu e exclus din start,aici nimeni nu cumpara din bazar sau de la coltul strazii. Daca mai punem ca si normativul romanesc permite asa ceva cred ca nu mai are rost sa discutam pe tema asta,ca tu nu esti de acord cu mine sau cu normativul e strict problema ta.



Posibil ca partea ta sa fie ramasa mai in urma,nu pot fi toti la acelasi nivel,cred ca esti constient de asta,iar daca tu nu ai vazut nu inseamna ca nu exista!



Da-mi si mie exemple de nenorociri luate din occident. Daca vrei nenorociri uita-te la stirile de la ora 5 in Romania.Acolo o sa vezi case si firme care au luat foc de la instalatii electrice realizate " corespunzator" si de personal "calificat" .Asa ceva nu pre vezi pe afara.
Ok. De acord cu tine. Sa-ti dau un exemplu de nenorocire:
Sa zicem ca i-ai dat omului instalatia gata de functionare, si ca orice meserias care se respecta ii acorzi omului o garantie. Omul dupa ce a zugravit, sau poate isi pune un tapet lavabil d'ala scump, vrea sa bata un cui sa agate un tablou si a nimerit in cablul tau.
Intrebare: Sa te vad pe unde scoti camasa, ca sa schimbi cablul fara sa-i strici zugraveala. Cum inlocuiesti cablul?
Daca ar fi fost tras prin tub, mai aveai o sansa, asa o sa primesti injuraturi ca nici apa marii n-o sa te mai spele. Pana acum poate nu s-a intamplat, dar fereasca-te Dumnezeu sa se intample asa ceva. Cred ca ai retinut ideea.
O seara buna

#39
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostGeorgeTrisina, on 12 martie 2013 - 18:50, said:

Ok. De acord cu tine. Sa-ti dau un exemplu de nenorocire:
Sa zicem ca i-ai dat omului instalatia gata de functionare, si ca orice meserias care se respecta ii acorzi omului o garantie. Omul dupa ce a zugravit, sau poate isi pune un tapet lavabil d'ala scump, vrea sa bata un cui sa agate un tablou si a nimerit in cablul tau.
Intrebare: Sa te vad pe unde scoti camasa, ca sa schimbi cablul fara sa-i strici zugraveala. Cum inlocuiesti cablul?
Daca ar fi fost tras prin tub, mai aveai o sansa, asa o sa primesti injuraturi ca nici apa marii n-o sa te mai spele. Pana acum poate nu s-a intamplat, dar fereasca-te Dumnezeu sa se intample asa ceva. Cred ca ai retinut ideea.
O seara buna
1.La predarea instalatiei oare nu trebuie sa i se predea beneficiarului si documentatia aferenta cu amplasarea exacta a traseelor?
2. Daca raspunsul la intrebarea 1 este "DA", atunci de ce beneficiarul nu tine cont de aceasta documentatie cand se apuca sa-si faca peretii svaitzer?
3.Daca beneficiarul a cerut IN MOD EXPRES sa i se ingroape cablul in perete, inseamna ca e responsabil de consecintele acestei solicitari.
4. La orice produs de folosinta indelungata nou- cumparat, in certificatul de garantie se specifica clar ca aceasta garantie se pierde daca se intervine neautorizat asupra produsului. In cazul instalatiei electrice, daca beneficiarul are toata documentatia in fata, si totusi el bate cuiul exact in cablu, fiindca "asta e casa mea, dom'le, fac ce vrea neuronu' meu, nu ce zice hotomanul ala de electrician care m-a tapat de bani cu instalatia asta", atunci oare nu se cheama ca nenea beneficiaru' a efectuat o interventie neautorizata in lucrare, moment in care nu mai avem ce sa discutam de garantie?

#40
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGeorgeTrisina, on 12 martie 2013 - 18:50, said:

Ok. De acord cu tine. Sa-ti dau un exemplu de nenorocire:
Sa zicem ca i-ai dat omului instalatia gata de functionare, si ca orice meserias care se respecta ii acorzi omului o garantie. Omul dupa ce a zugravit, sau poate isi pune un tapet lavabil d'ala scump, vrea sa bata un cui sa agate un tablou si a nimerit in cablul tau.
Intrebare: Sa te vad pe unde scoti camasa, ca sa schimbi cablul fara sa-i strici zugraveala. Cum inlocuiesti cablul?
Daca ar fi fost tras prin tub, mai aveai o sansa, asa o sa primesti injuraturi ca nici apa marii n-o sa te mai spele. Pana acum poate nu s-a intamplat, dar fereasca-te Dumnezeu sa se intample asa ceva. Cred ca ai retinut ideea.
O seara buna

Am stiut ca asta o sa ma intrebi si chiar ma bucur. Acelasi lucru se poate intampla si unei instalatii realizate in tub,s-ar putea sa nu mai poti scoate conductoarele sau cablul din tub daca are 2-3 curbe( in practica intalnesti asa).Dar nu asta doream sa scot in evidenta si faptul ca orice lucrare in casa( agatat tablori,pus suprt de lcd..) se cam face de catre un meserias ,meserias ce obligatoriu are in dotare un detector de cabluri si tevi.Daca proprietarul se zgarceste si le stie el pe toate nu are decat sa-si asume riscurile.
  Am mai intalnit destepti de astia ce au gaurit tevi de incalzire sau apa ,doar pe chestia ca au fost prea zgarciti sa cheme un meserias. Acum ce era sa faca,sa-l injure pe instalator ca a montat tevile in tencuiala?

Edited by ady_77, 12 March 2013 - 19:04.


#41
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Intr-adevar ii dai documentatia, pana aci e corect, dar... daca el se uita la schite la "curca la lemne" ca nu stie sa le citeasca (poate e carciumar si nu se pricepe), el cu ce e de vina?
Nu cred ca batand un cui in perete sa agati un tablou trebuie sa fii persoana autorizata. (replica asta a ta a fost chiar amuzanta)
Se intampla sa fie strapunse cablurile chiar si in tub (aici ai avantajul ca mai ai sanse sa schimbi). In cazul traseelor cu 2-3 coturi, in mod obligatoriu se prevad doze de trecere. (vezi I7-2002)
In momentul cand clientul vrea vrea neaparat cablul pozat direct, asta se face pe baza de semnatura fara drept de garantie, dupa ce in prealabil i s-au explicat riscurile la care se expune. Daca clientului i se explica de prima data care sunt riscurile, iti garantez 100% ca va renunta. Nimeni nu cred ca vrea o lucrare in urma careia sa aibe necazuri.
Tu daca erai in locul clientului si nu stiai nici o buchie despre partea electrica, chiar chemai un meserias sa-ti bata un cui in perete?
Hai sa fim seriosi ca deja exagerezi.

Edited by GeorgeTrisina, 12 March 2013 - 20:46.


#42
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGeorgeTrisina, on 12 martie 2013 - 20:44, said:

Intr-adevar ii dai documentatia, pana aci e corect, dar... daca el se uita la schite la "curca la lemne" ca nu stie sa le citeasca (poate e carciumar si nu se pricepe), el cu ce e de vina?
Nu cred ca batand un cui in perete sa agati un tablou trebuie sa fii persoana autorizata. (replica asta a ta a fost chiar amuzanta)
Se intampla sa fie strapunse cablurile chiar si in tub (aici ai avantajul ca mai ai sanse sa schimbi). In cazul traseelor cu 2-3 coturi, in mod obligatoriu se prevad doze de trecere. (vezi I7-2002)
In momentul cand clientul vrea vrea neaparat cablul pozat direct, asta se face pe baza de semnatura fara drept de garantie, dupa ce in prealabil i s-au explicat riscurile la care se expune. Daca clientului i se explica de prima data care sunt riscurile, iti garantez 100% ca va renunta. Nimeni nu cred ca vrea o lucrare in urma careia sa aibe necazuri.
Tu daca erai in locul clientului si nu stiai nici o buchie despre partea electrica, chiar chemai un meserias sa-ti bata un cui in perete?
Hai sa fim seriosi ca deja exagerezi.


Daca citeai atent nu am vorbit de autorizat(asa ca nu e nimic amuzant) ci de meserias.Meserias nu inseamna Dorel! Orice meserias care se respecta( nu neaparat electrician) are un detector de cablu si tevi.Daca nu are nu e meserias.Eu daca nu sunt de meserie nu ma bag(asta e valabil oriunde in occidentul ala de unde vin toate relele).Acolo fiecare isi face treaba lui( si de obicei o face bine),fiecare traieste din munca lui,nu oricine e electrician,instalator,parchetar,zugrav....
   Daca totusi clientul e capos si zgarcit si vrea el neaparat sa bata un cui in perete,nu are decat sa faca ce-l duce capul cu riscurile de rigoare.Din partea mea sa dea o gaura si in conducta de gaz.. Dar ce vorbesc eu,in Romania e o moda sa modifici apartamente si case dupa cum te taie capul ca doar toti sunt arhitecti si ingineri de structura,in Romania toti sunt mecanici si se baga si la masina altora,toti se pricep la renovat,toti stiu de toate,asa ca de ce sa nu bata ei un cui.....

#43
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ok. Sa zicem ca ai dreptate. Macar spune la ce adancime pozezi acele cabluri. Chiar daca le-ai poza la adancime suficienta, eu totusi imi iau o masura de pecautie si tot le pozez prin tub. De unde stiu eu calitatea cablului? Degeaba scrie pe el KABEL, daca e fabricat in Turcia. (poate avea un defect de izolatie)
Oricum, n-are rost sa continuam discutia la infinit, dar iti spun eu ca nu-ti bati joc nici de mine, nici de client. Iti bati joc doar de meserie.
La revedere.

#44
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGeorgeTrisina, on 13 martie 2013 - 07:09, said:

Ok. Sa zicem ca ai dreptate. Macar spune la ce adancime pozezi acele cabluri. Chiar daca le-ai poza la adancime suficienta, eu totusi imi iau o masura de pecautie si tot le pozez prin tub. De unde stiu eu calitatea cablului? Degeaba scrie pe el KABEL, daca e fabricat in Turcia. (poate avea un defect de izolatie)
Oricum, n-are rost sa continuam discutia la infinit, dar iti spun eu ca nu-ti bati joc nici de mine, nici de client. Iti bati joc doar de meserie.
La revedere.

    De unde stii tu calitatea cablului? Pai sa inteleg ca tu nu ai un furnizor de incredere cu care lucrezi de mult timp? Cumperi marfa din bazar sau de la coltul strazii? Sau mai rau,lucrezi cu ce-ti arunca clientul pe masa? Scuza-ma dar daca e asa,tu-ti bati joc de meserie.

#45
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009
Uite o disputa care nu-mi place si care nu-si are rostul pe aceasta arie, fiecare profeseaza dupa cum crede ca ii impune legislatia din tara respectiva,iar daca ai drept de semnatura ,raspunzi pt proiectele si executia facuta.
Un lucru il spun sigur ,in institutiile de stat din Romania nu s-a vazut si nu cred ca se va vedea o executie de instalatie electrica cu cabluri direct ingropate si nu prin tuburi.

#46
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postanaki, on 13 martie 2013 - 18:51, said:

Uite o disputa care nu-mi place si care nu-si are rostul pe aceasta arie, fiecare profeseaza dupa cum crede ca ii impune legislatia din tara respectiva,iar daca ai drept de semnatura ,raspunzi pt proiectele si executia facuta.
Un lucru il spun sigur ,in institutiile de stat din Romania nu s-a vazut si nu cred ca se va vedea o executie de instalatie electrica cu cabluri direct ingropate si nu prin tuburi.
Bineinteles ca este o disputa urata, mai ales cand se posteaza expresii jignitoare de genul "iti bati joc de meseria ta" (nu mai pomenesc cine a scris asta, ca se poate citi mai sus). Pe de alta parte, nici nu cred ca s-a facut aici vreo pledoarie "pro domo" vizavi de acest mod de pozare a cablurilor. Personal n-am facut niciodata o astfel de lucrare, sper sa nu mi se ceara in viitor sa fac asa ceva (pentru ca nu sunt de acord cu metoda), dar daca mi s-ar cere in mod imperativ, m-as conforma pentru ca este o metoda "legala" dpdv al normativului. In aceasta situatie m-as considera eu "veriga slaba", intrucat as considera ca n-am fost in stare sa conving beneficiarul ca e mai bine sa utilizam tuburile.

#47
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 24.06.2006
colegul forumist crede ca daca el este in anglia si pune cabluri direct in perete este the best si restu-s inapoiati

cat timp gandeste ca ce face la el in tara este lege-n toata lumea si vine cu expresii de genul: "asta e valabil oriunde in occidentul ala de unde vin toate relele" este dificil sa avem o discutie constructiva

#48
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postady_77, on 13 martie 2013 - 14:05, said:


De unde stii tu calitatea cablului? Pai sa inteleg ca tu nu ai un furnizor de incredere cu care lucrezi de mult timp? Cumperi marfa din bazar sau de la coltul strazii? Sau mai rau,lucrezi cu ce-ti arunca clientul pe masa? Scuza-ma dar daca e asa,tu-ti bati joc de meserie.

De ce vorbesti asa?
Eu cumpar cabluri?
Nu baiete, eu sunt la o firma de proiectare si fac proiecte pt alte firme. N-am eu treaba cu executia.
Asa ca inainte de a pune gura in functiune, verifica putin daca ai creierul conectat.
Scuza-ma ca-ti spun asa, dar ma aduci in stare.

#49
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGeorgeTrisina, on 14 martie 2013 - 13:42, said:

De ce vorbesti asa?
Eu cumpar cabluri?
Nu baiete, eu sunt la o firma de proiectare si fac proiecte pt alte firme. N-am eu treaba cu executia.
Asa ca inainte de a pune gura in functiune, verifica putin daca ai creierul conectat.
Scuza-ma ca-ti spun asa, dar ma aduci in stare.

Daca te ocupi de proiectare ce rost are pledoaria ta pe partea de executie? Aici se vorbea de executie si aici iti dadeai tu cu parea cum e mai bine si ce prosti sunt altii din occident,ca doar de aia emigreaza romanii acolo si nu invers. Si poate ar fi indicat sa-ti controlezi un pic vocabularul ca asa-i sta bine unui proiectant,nu sa vorbeasca ca santieristii....

#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009

View Postady_77, on 14 martie 2013 - 17:55, said:

Daca te ocupi de proiectare ce rost are pledoaria ta pe partea de executie? Aici se vorbea de executie si aici iti dadeai tu cu parea cum e mai bine ..
Un proiectant nu-si da cu parerea ci gaseste si  emite solutii,iar executia se face in baza proiectului,eu iti recomand sa termini discutia asta.

#51
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postady_77, on 14 martie 2013 - 17:55, said:


Daca te ocupi de proiectare ce rost are pledoaria ta pe partea de executie? Aici se vorbea de executie si aici iti dadeai tu cu parea cum e mai bine si ce prosti sunt altii din occident,ca doar de aia emigreaza romanii acolo si nu invers. Si poate ar fi indicat sa-ti controlezi un pic vocabularul ca asa-i sta bine unui proiectant,nu sa vorbeasca ca santieristii....
Pai are rost pledoaria, pt ca fac vizite pe santier ca sa vad daca se respecta caietul de sarcini. In caietul de sarcini se specifica modul de executie care trebuie strict respectat. In plus este inclus in proiect si un program de urmarire a calitatii lucrarilor. Nu se face asa cum vrea "Gigel sau Dorel" sa pozeze cablu CYY direct in tencuiala (daca era INTENC, atunci jos palaria, nimic de comentat), Dupa care apar inevitabil necazurile. Vreau sa spun ca sunt fanatic pentru calitatea lucrarilor. Apropos, daca ai face instalatia asta pt tine acasa, ai poza CYY(F) direct in tencuiala?
In mod sigur nu si evident ca nu-ti place. Daca tie nu-ti place, atunci de ce faci la altii?
Ma astept la raspunsul ca asa vrea clientul si evident ca tie iti convine ca termini mai repede si sa incasezi mai repede banii.
In legatura cu vocabularul, iti cer scuze. Dupa postare, mi-am dat seama ca am fost prea dur.
O seara buna.

#52
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View Postdan210, on 13 martie 2013 - 20:19, said:

colegul forumist crede ca daca el este in anglia si pune cabluri direct in perete este the best si restu-s inapoiati

cat timp gandeste ca ce face la el in tara este lege-n toata lumea si vine cu expresii de genul: "asta e valabil oriunde in occidentul ala de unde vin toate relele" este dificil sa avem o discutie constructiva

In Anglia cablul este direct in perete, dar nu in tencuiala. Este gipscarton si se foloseste cablu 3core,care e tras in perete. ca si vechiul intenc. Dar spre deosebire de tencuiala e foarte usor de schimbat deoarece e numai vata intre placile de gipscarton.

#53
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Aha. Pai mersi, acum altfel vorbim.
Una e in rigips alta e in zidarie. Vad ca se intorc cazurile ca la Ploiesti. Daca nu tine cu zidaria, o intoarcem la rigips.
De ce nu se spune clar de la inceput si se face atata tevatura pe subiectul asta?
Observ ca unii useri au chef de flame.

Edited by GeorgeTrisina, 17 March 2013 - 07:53.


#54
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGeorgeTrisina, on 17 martie 2013 - 07:52, said:

Aha. Pai mersi, acum altfel vorbim.
Una e in rigips alta e in zidarie. Vad ca se intorc cazurile ca la Ploiesti. Daca nu tine cu zidaria, o intoarcem la rigips.
De ce nu se spune clar de la inceput si se face atata tevatura pe subiectul asta?
Observ ca unii useri au chef de flame.

  Cred ca tu ai chef de flame! Cine o intoarce ca la Ploiesti? Acum sper ca nu vii sa ne spui ca in Anglia exista numai gipscarton,ca asa a scris un alt user.Poate iti spune ca in marea majoritate a cazurilor gipscartonul e aplicat direct peste perte,fara sa existe spatiu de izolatie( e aplicat doar pentru a avea pereti drepti).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oso7NWPOFyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau

  [ http://aaelectricalservices.co.uk/images/rewires/cables%20plastered%20up.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate