Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Experientele voastre cu psihologi care au convingeri religioase sau paranormale si vi le sugereaza ca fiind de urmat!

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Subiectul este despre psihologi cu convingeri religioase si paranormale.
Minca-v-as.

#56
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View PostNASTYPRIMUL, on 16 mai 2013 - 13:33, said:

Subiectul este despre psihologi cu convingeri religioase si paranormale.
Minca-v-as.

si nu despre asta discutam? orice terapist cu preocupari magige, e un infractor potentat de sistem, dar vine o jigodie care-i apara pe motiv ca am eu rafuieli personale cu ei...

Edited by Oneiros, 16 May 2013 - 13:38.


#57
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostOneiros, on 16 mai 2013 - 12:53, said:

Ia te uita, ti se pare că ca poti juca cu mine rolul de parinte normativ interzicandu-mi subtil dreptul la a ma apara public pe motiv ca "miroase a rafuieri personale?" Imi faci analiza tu mie, un nimeni virtual? Ai curajul sa te vezi fata in fata cu mine si sa-ti mentii tonul?

Din moment ce am fost prejudiciat de catre unele dintre aceste personaje, sa fi tu sigur ca le voi cere in instanta despaguburi de ordin moral si material, iar cei care nu au patalama la mână, vor trebui ori să părăsească definitiv românia ori să fie cazați la brutărie la un loc cu toți infractorii. [...]

Cred ca sugestia de a nu amesteca chestiunile private ale fiecaruia cu discutiile din sectiunea totusi stiintifica a forumului este cat se poate de binevenita. Dumneata ai propus un subiect generic, cu un dram de bunavointa incadrabil la aria dedicata Stiintelor sociale. Parerile si actiunile dumitale in instanta relative la niste persoane mentionate in legatura cu tema propusa nu au totusi de-a face cu specificul acestei sectiuni a forumului, si ar fi foarte indicat sa lipseasca (indiferent de gradul de empatie manifestat de ceilalti cu punctul dumitale de vedere, precum si de eventualul interes pe care l-ar putea suscita la nivel de mica sueta). Cu atat mai regretabil este tonul dumitale agresiv, total nepotrivit situatiei: dumneata ar trebui sa intelegi ca utilizarea normala a acestui forum consta in a discuta un anumit tip de chestiuni specifice ariei in care te afli, nu defularile si luatul la rost al celor care te-au tras de maneca pe tema alunecarii grave in OT. Raspund in locul lui la "nedumerirea" dumitale: nu, nu este un "parinte normativ" ci un simplu utilizator care are ochi pentru a citi, minte pentru a judeca si posibilitatea de a semnaliza mesajele dumitale unui moderator in caz ca i se pare ca incalci regulile, iar daca moderatorul considera ca ai gresit, te poate sanctiona.

#58
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostOneiros, on 16 mai 2013 - 04:32, said:

Dacă așa e Schnapp, atunci restul terapiștilor formați de el cum pot fi? Niște golănași ca și el. ȘI asta e în București. Că în provincie, psiholog=egal un fel de papagal fără limbă.
Mi se pare incredibil. Nu ce mi-ai spus despre el, ca intuisem cumva. Dar ca tu spui asta despre el, deci ma bucur pentru tine.
Ma durea capul de la osanalele aduse si nici nu-ti mai citeam postarile din cauza asta.

Dar inca n-ai scapat de autoritatea supradimensionata pe care i-ai atribuit-o. Caci daca "marele" Schnapp e asa... atunci restul sunt dezastru.
O deductie falsa. Multumesc ca mi-ai raspuns, apreciez.

Edited by Cr1spy, 16 May 2013 - 14:27.


#59
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Aceasta este o arie de ştiinţă. Veniţi cu referinţe ştiinţifice în susţinerea opiniilor voastre, nu link-uri obscure cu material care n-a fost peer-reviewed de oameni de ştiinţă. Şi enciclopediile sunt acceptabile, atâta timp cât folosiţi articole cu destule referinţe.

Voi şterge răspunsurile care nu au nici măcar o alură de ştiinţă.

#60
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Spoiler

Daca ai bafta idioata dar putin probabila sa dai peste unu ca Dem Zamfirescu, corifeul psihologiei romanesti (în accepțiunea lui Schnapp),  ajungi cu el la discutia filozofica (el fiind de formatie filozof, fost elev al lui Noica, care a fost un legionar ateu) că nu exista Dumnezeu dar...poate ca exista!  Adica el vrea sa zica, poate ca sunt nebun dar nu stiu nici eu sigur, tu fi cu ochii in patru totusi!

Edited by OriginalCopy, 16 May 2013 - 17:27.
Off-topic


#61
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostOneiros, on 16 mai 2013 - 16:49, said:

Daca ai bafta idioata dar putin probabila sa dai peste unu ca Dem Zamfirescu, corifeul psihologiei romanesti (în accepțiunea lui Schnapp),  ajungi cu el la discutia filozofica (el fiind de formatie filozof, fost elev al lui Noica, care a fost un legionar ateu) că nu exista Dumnezeu dar...poate ca exista!  Adica el vrea sa zica, poate ca sunt nebun dar nu stiu nici eu sigur, tu fi cu ochii in patru totusi!
Te atenţionez pentru ultima oară: rezumă-te la Experientele tale cu psihologi care au convingeri religioase sau paranormale si ti le sugereaza ca fiind de urmat

Eu nu voi sta să-ţi curăţ off-topicul pe această arie de ştiinţă.

Aviz amatorilor care răspund la off-topic: şi pe voi vă ard la fel de din scurt. Vezi off-topic, dai report şi ignori.

#62
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Salutare tuturor. Am reusit sa citesc majoritatea posturilor pana am dat de posturile lu NASTYPRIMUL care e clar ca face Topic Dilution.

Referitor la acesti psihologi sau psihoterapeuti, am si eu o cunostinta care este psiholog, si care are de asemeni anumite convingeri de natura ezoterica ca sa nu spun religioasa. De asemeni, are un trecut oarecum problematic, si n-as vrea sa intru in detalii. Dar mi-a spus ca inainte sa devina psiholog, timp de 3 ani, a participat la sedinte de psihoterapie pentru a-si rezolva toate traumele acumulate. Probabil ca a functionat pentru ca din discutiile pe care le am cu respectiva persoana, rar se intampla sa faca aluzii ezoterice, si doar atunci cand natura traumei implica astfel de evenimente trecute.

Cu toate acestea, incredibilul progres in stiinta ma face sa cred ca adevaratii psihoterapeuti au ajuns sa fie neuropsihoterapeutii, adica cei care fac diferenta intre probleme de perceptie si probleme de natura fizica in creier. Cum in tarisoara noastra draga, n-ai sa gasesti prea des astfel de oameni nu prea ai optiuni.

Un adevarat psiholog (opinie personala) este cel care, inainte de a-ti da sfaturi, incearca sa te cunoasca si reuseste sa-si faca o idee despre perceptia ta despre lume. Daca ajunge la concluzia ca esti ateu, nu incearca sa-ti dea remedii religioase, s.a.m.d.

#63
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostDromichaetes, on 08 iunie 2013 - 02:31, said:

Salutare tuturor. Am reusit sa citesc majoritatea posturilor pana am dat de posturile lu NASTYPRIMUL care e clar ca face Topic Dilution.

Referitor la acesti psihologi sau psihoterapeuti, am si eu o cunostinta care este psiholog, si care are de asemeni anumite convingeri de natura ezoterica ca sa nu spun religioasa. De asemeni, are un trecut oarecum problematic, si n-as vrea sa intru in detalii. Dar mi-a spus ca inainte sa devina psiholog, timp de 3 ani, a participat la sedinte de psihoterapie pentru a-si rezolva toate traumele acumulate. Probabil ca a functionat pentru ca din discutiile pe care le am cu respectiva persoana, rar se intampla sa faca aluzii ezoterice, si doar atunci cand natura traumei implica astfel de evenimente trecute.

Cu toate acestea, incredibilul progres in stiinta ma face sa cred ca adevaratii psihoterapeuti au ajuns sa fie neuropsihoterapeutii, adica cei care fac diferenta intre probleme de perceptie si probleme de natura fizica in creier. Cum in tarisoara noastra draga, n-ai sa gasesti prea des astfel de oameni nu prea ai optiuni.

Un adevarat psiholog (opinie personala) este cel care, inainte de a-ti da sfaturi, incearca sa te cunoasca si reuseste sa-si faca o idee despre perceptia ta despre lume. Daca ajunge la concluzia ca esti ateu, nu incearca sa-ti dea remedii religioase, s.a.m.d.
Simti nevoia sa intri pe topic atacind pe cineva anume?
Uita-te ce si cine ce spune si apoi.....
Tu dai sfaturi unor medici, inseamna ca esti de specialitate. daca nu, nu ai cum sa impui metode de investigare unor medici, ce isi fac ei metodele.
Si care nu au legatura cu....nu stiu ce tara.

Ca sa mai spun ceva pe subiect.
Un medic ce are nu stiu ce convingeri, nu are pacientul caderea sa il modeleze. E metoda medicului.
Un pacient isi mai poate si schimba medicul.

#64
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Am auzit citeva pareri pe aici cum ca ei cunosc nu stiu citi psihologi care au terminat nu stiu ce universitati de stat etc. Nu are nici o treaba! Psihoterapeutii trec prin stagii de formare suplimentar fatza profilul Psihologie facut in scoala. Sunt multe metode aplicate in psihoterapie iar daca psihoterapeutul respectiv isi tine convingerile personale in afara cabinetului si la cabinet foloseste metode profesionale atunci nu vad o problema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate